Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Rejestrator napięć na ARM + dotykowy LCD. Diagnostyka

Petros 22 Jul 2010 14:48 40269 73
Suntrack
  • Rejestrator napięć na ARM + dotykowy LCD. Diagnostyka

    Rejestrator napięć na ARM + dotykowy LCD. Diagnostyka

    Urządzenie jest przyrządem diagnostycznym typu handheld. Głównym przeznaczeniem przyrządu jest diagnostyka układów mechatronicznych pojazdów samochodowych poprzez przedstawiane sygnałów elektrycznych w formie oscylogramów na wyświetlaczu graficznym. Urządzenie oparte jest o mikrokontroler ARM7 zaprogramowany w języku C, oraz kolorowy wyświetlacz LCD z panelem dotykowym. Urządzenie zostało w całości wykonane metodami "domowymi". Urządznie jest wynikiem pracy wykonywanej w trakcie studiów gdzie postanowiłem zbudować urządzenie diagnostyczne przeznaczone dla pojazdów samochodowych, które miało stać się połączeniem hobby związanym z motoryzacją i elektroniką.
    Rejestrator napięć na ARM + dotykowy LCD. Diagnostyka
    <

    Funkcje:
    - Pomiar sygnałów elektrycznych oraz wyświetlanie oscylogramów na wyświetlaczu
    - 2 kanały pomiarowe, częstotliwość próbkowania 400 kHz, rozdzielczość 10 bit
    - napięcia wejściowe od 10 mV do 380V
    - skala osi X od 5 s/działkę do 125 us/działkę
    - zmienne sposoby wyzwalania pomiaru
    - kolorowy czytelny wyświtlacz LCD z podświetlaniem i rozdzielczością 320x240
    - obsługa przez panel dotykowy na wyświetlaczu
    - zapis do 100 pomiarów na karcie SD oraz ich odtwarzanie/usuwanie
    - działanie niezależne od komputera, zwarta obudowa, wewnętrzne źródło zasilania - handheld
    - komunikacja z komputerem PC przez interfejs USB 2.0
    - prosty interfejs użytkownika
    - regulacja natężenia podświetlania wyświetlacza
    -możliwość podłączenia dodatkowych modułów np. akcelerometr



    Pracą urządzenia steruje mikrokontroler jednoukładowy LPC2148 oparty o rdzeń ARM7. Układ pracuje z częstotliwością taktowania 60 MHz. Program w całości napisany został w języku C w darmowym środowisku programistycznym.

    W ramach projektu napisano cały kod dla urządzenia: procedury obsługi wyświetlacza graficznego, panelu dotykowego, karty SD oraz układów peryferyjnych mikrokontrolera. Interfejs użytkownika i inne procedury napisano od podstaw dla potrzeb urządzenia. Podczas programowania nie korzystałem z żadnych bibliotek graficznych, przykładów i itp... wszystko własna praca. Jedynie do USB wykorzystano darmowe biblioteki LPCUSB do komunikacji USB ( z którymi był wielki problem aby zaczęły jakotako działać ale sie udało).
    Zastosowany wyświetlacz KWH028Q02-F05 wykonany w technologii LCD TFT o przekątnej 2,8" wyposażony jest w cyfrowy sterownik ILI9325. Wyświetlacz komunikuje się z wyświetlaczem LCD przez równoległy interfejs 8 bit. Wyświetlacz ma bardzo dobre parametry: rozdzielczość 320x240 !, 18 bitowa głębia kolorów, wysoki kontrast, jasne podświetlenie.
    Panel dotykowy dzięki zaawansowanym procedurom obsługi działa precyzyjnie i umożliwia np. korzystanie z wirtualnej klawiatury ekranowej w układzie ABCDEF. Do jego obsługi wykorzystano przetwornik ADC i dosyć skomplikowane procedury aby wyeliminować błędy.
    Układ napięć wejściowych - układ kondycjonowania wyposażono w scalone wzmacniacze pomiarowe Analog Devices AD8231 (NAPRAWDE DOBRE TE WZMACNIACZE). Są to układy Rail-to-Rail cechujące się niskimi szumami i cyfrowo sterowanym wzmocnieniem w zakresie od 1 do 128 V/V

    Rejestrator napięć na ARM + dotykowy LCD. Diagnostyka Rejestrator napięć na ARM + dotykowy LCD. Diagnostyka

    Największe problemy i ich rozwiązania
    - Poskładanie środowiska programistycznego dla mikrokontrolerów ARM okazało sie nie być łatwym zajęciem. Wielkie podziękowania dla forumowicza Freddie Chopin. Dla wszystkich zaczynających przygodę z ARM polecam https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1313509.html

    :idea:- Znalezienie odpowiedniego wzmacniacza pomiarowego sterowanego cyfrowo np AD8231. Z pomocą przyszła firma ALFINE za co dziękuję

    :idea:- Bardzo słabe opisy sterownika wyswietlacza ILI9325 i bardzo skomplikowany sposób odczytu pamięci GRAM, polecam wyświetlacze z innym sterownikiem mimo że to jedyny jaki stosowałem do tej pory.

    :idea:- Niewielka predkość zapisu danych na karcie SD w trybie SPI, przy 400 Khz i 10 bit niestety nie wyrabia. Wykorzystano równoległy zapis danych i ich buforowanie. Jako szybki bufor danych z ADC wykorzystano pamięć GRAM wyświetlacza graficznego oraz RAM mikrokontrolera

    :idea:- Układy scalone w małych obudowach np lpc2148, rozwiązanie: praktyka i cierpliwość :) przydatna też jest kolbowa stacja lutownicza

    :idea:- Skomplikowane obwody drukowane: postanowiłem wykonać osobno warstę wierzchnią i spodnią na osobnych laminatach a nastęnie je złożyć


    Płytki zaprojektowałem w Eagle 5, mają nieco dziwny układ i są niezoptymalizowane aby urządzenie dało się rozbudować i podłączyć cokolwiek innego do wyprowadzeń mikrokontrolera.
    Rejestrator napięć na ARM + dotykowy LCD. Diagnostyka


    Urządzenie zailane jest z 4 "paluszków" (niestety trzeba rozkręcać obudowe aby je wydobyć). Baterie starczają spokojnie na 7 godzin pracy (pobierany prąd 130 mA)

    Obudowa to obudowa uniwersalna Gainta G503. Wycinanie zajeło pilnikiem 2 dni :P
    Rejestrator napięć na ARM + dotykowy LCD. Diagnostyka

    Płytki wykonane metodą termotransferu (żelazko + papier kredowy 90g/m^2, bez udziwnień, spokojnie udało się wykonać ścieżki pod uC)

    Rejestrator napięć na ARM + dotykowy LCD. Diagnostyka Rejestrator napięć na ARM + dotykowy LCD. Diagnostyka


    Cena?
    :arrow: LCD: 110 zł
    :arrow: Mikrokontroler 40 zł
    :arrow: Wzmacniacze 30 zł x 2
    :arrow: Inne układy scalone (stabilizatory itp) 10 zł
    :arrow: Kondensatory 25 zł
    :arrow: Inna drobnica 20 zł
    :arrow: Złącza i przewody: 40 zł
    :arrow: Obudowa 15 zł
    :arrow: Materiały na płytki 15 zł
    :arrow: Działający układ; Bezcenny :D


    Ile czasu mi to wszystko zajęło?
    Na początku napisze że na studiach nie uczyłem sie o mikrokontrolerów tylko programowania w Delphi. Kiedy zacząłem interesować sie elektroniką dzięki wykładom na Politechnice postanowiłem zacząć zabawe z mikrokontrolerami w roku 2008. Uczyłem się wszystkiego od podstaw, głównie AVR i ATmega8. 11 miesięcy temu postanowiłem opanować mikrokontrolery które mają większe zastosowanie w pojazdach ich diagnostyce czyli ARM7. Urządzenie zacząłem projektować w okolicach listopada 2009 i zakończyłem w maju 2010, na projekt poświęcałem przeciętnie 20 godzin tygodniowo. Najwięcej czasu poszło na opanowanie mikrokontrolera, wyświetlacza i pisanie kodu, szczególnie interfejsu. 2 lata temu nie nie miałem w planach takich wynalazków kiedy moim osiągnięciem był "migacz diody led" więc zachęcam forumowiczów do pracy:!: Oczywiście nie twierdze że urządzenie idealne i bezbłędne...
    Proszę o pytania, pewnie wiele rzeczy nie napisałem. Postaram sie na wszystkie odpowiedzieć.
    Jeśli chodzi o kod to nie udostępniam go tutaj w całości z kilku powodów a) jest go zbyt dużo, b) jest nie poukładny z bałaganem i bez opisu, c) przykre doświadczenia z przeszłości. Ale z chęcią wyśle fragmenty osobą zainteresowanym oraz pomogę przy budowie podobnego urządzenia, kontakt mejlowy i forum petros@op.pl .



    Wyniki Pomiarowe i zrzuty ekranu
    Rejestrator napięć na ARM + dotykowy LCD. DiagnostykaRejestrator napięć na ARM + dotykowy LCD. Diagnostyka Rejestrator napięć na ARM + dotykowy LCD. Diagnostyka
    pomiary napięcia sinus 50 Hz, czujnika magnetoinukcyjnego w samochodzie i spadek napięcia na zaciskach akumulatora w trakcie rozruchu silnika

    Rejestrator napięć na ARM + dotykowy LCD. Diagnostyka
    ekran pomiarowy

    Rejestrator napięć na ARM + dotykowy LCD. Diagnostyka
    wirtualna klawiaturka ekranowa

    Obecnie zastanawiam sie co dalej z projektem? Chce go rozbudować, jest specjalne złącze gdzie chce podłączyć akcelerometr od pomiaru przyspiesznia pojazdu. Obecnie jako absolwent szukam pracy związanej z elektroniką/programowaniem/mikrokontrolery/samochody na terenie Śląska, ewentualnie jakieś współpracy z tego tematu.

    inne moje projekty na www.petros.project.prv.pl

    Pozdrawiam. Pytać/oceniać/bluzgać/pisać śmiało :D
    About Author
    Petros
    Level 20  
    Offline 
    Moje projekty

    Programowanie, mikrokontrolery/embedded systems/Automotive.
    Has specialization in: samochody/programowanie/uc
    Petros wrote 570 posts with rating 355, helped 4 times. Been with us since 2007 year.
  • Suntrack
  • #2
    alpher
    Level 14  
    Jestem pod wrazeniem, naprawde profesjonalna robota.
    A juz myslalem ze Elektroda umarla :D
    Jedna tylko uwaga, jesli to ma sluzyc do diagnostyki samochodowej to warto by pomyslec o obsludze OBD2 a potem o produkcji.
    Moze nie bedziesz musial szukac pracy :D:D

    Szacun.
  • #3
    Petros
    Level 20  
    alpher wrote:
    Jestem pod wrazeniem, naprawde profesjonalna robota.
    A juz myslalem ze Elektroda umarla :D
    Jedna tylko uwaga, jesli to ma sluzyc do diagnostyki samochodowej to warto by pomyslec o obsludze OBD2 a potem o produkcji.
    Moze nie bedziesz musial szukac pracy :D:D

    Szacun.


    elektroda nie umarła. To na niej przeczytałęm pierwszy wątek o mikrokontrolrach i to tutaj "siedzą" najlepisi eksperci z dziedziny ARM ( pozdrowienia dla Freddiego Chopina)

    OBDII będzie może jako przystawka, tak samo jak akcelerometr.
  • Suntrack
  • #4
    piotrek700
    Level 13  
    Jak dla mnie super sprawa. Estetyczne wykonanie ale główną zaletą jest prosta konstrukcja - tak wnioskuje z obrazu PCB. Jak widze na zdjęciach PCB to mix smd i przewlekanych elementów. Myśle ze jak byś wszystko zrobił w smd twoje urządzenie miało by wielkość klasycznej nawigacji GPS.
    Mam 2 pytania odnośnie wyświetlacza.
    1. Gdzie go kupiłeś lub z czego wyciągnąłeś?
    2. Czy funkcje/biblioteki do obsługi wyświetlacza (zarówno wyświetlania i detekcji nacisku) napisałeś sam czy znalazłeś gotowe gdzieś w sieci?
  • #5
    Petros
    Level 20  
    piotrek700 wrote:
    Jak dla mnie super sprawa. Estetyczne wykonanie ale główną zaletą jest prosta konstrukcja - tak wnioskuje z obrazu PCB. Jak widze na zdjęciach PCB to mix smd i przewlekanych elementów. Myśle ze jak byś wszystko zrobił w smd twoje urządzenie miało by wielkość klasycznej nawigacji GPS.
    Mam 2 pytania odnośnie wyświetlacza.
    1. Gdzie go kupiłeś lub z czego wyciągnąłeś?
    2. Czy funkcje/biblioteki do obsługi wyświetlacza (zarówno wyświetlania i detekcji nacisku) napisałeś sam czy znalazłeś gotowe gdzieś w sieci?


    1. Nie wiem czy mogę robić psełdoreklamę ale napiszę: Maritex.
    W grudniu 2009 to był najlepszy i najtańszy TFT LCD z dotykiem o tej przekątnej.
    Nie chciałem z niczgo wyciągać LCD bo potrzebowałem zintegrowanego dotyku i rozdzielczości. LCD z PDA odpadały ze względu na brak dokumentacji i zazwyczaj brak sterownika

    2. Jak pisałem w pierwszym poście wszystkie funkcje napisałem sam od podstaw. Wszystko w C.
  • #6
    Kuczus
    Level 19  
    Mówisz o rozkręcaniu obudowy, aby wymienić baterie. Może w przyszłości włożysz do środka(o ile wystarczy miejsca) układ ładowarki i użyjesz akumulatorków które będziesz mógł bez problemu ładować wkładając tylko z boku urządzenia wtyczkę z ładowarki?
    Myślałeś już o takim rozwiązaniu ?
    Gratulację tak zaawansowanej konstrukcji.
  • #7
    Petros
    Level 20  
    Kuczus wrote:
    Mówisz o rozkręcaniu obudowy, aby wymienić baterie. Może w przyszłości włożysz do środka(o ile wystarczy miejsca) układ ładowarki i użyjesz akumulatorków które będziesz mógł bez problemu ładować wkładając tylko z boku urządzenia wtyczkę z ładowarki?
    Myślałeś już o takim rozwiązaniu ?


    tak myślałem nad takim rozwiązaniem ale zabrakło czasu i nie znalazłem odpowiedniego akumulatora w odpowiedniej cenie. Może ktoś zaproponuje jakieś rozwiązanie, akumulator + układ do ładowania. Miejsca jest tyle co na 4 baterie AA obok siebie czyli nawet dużo.
  • #8
    miono
    Level 15  
    Czy mi się zdaje czy przy procesorze nie ma żadnych kondensatorów odsprzęgających? Niewiele widać na tym obrazku z PCB więc nie jestem pewny.
    Generalnie to gratuluję ładnie wykonanej konstrukcji. Mógłbyś schemat udostępnić, nie ma w nim chyba nic nadzwyczajnego więc nie musisz się obawiać, że ktoś coś skopiuje a dostałbyś opinie na jego temat.
  • #9
    Petros
    Level 20  
    miono wrote:
    Czy mi się zdaje czy przy procesorze nie ma żadnych kondensatorów odsprzęgających?


    jest kilka. Przy nogach zasila są 100 nF w obudowach 0603 jak najbliżej sie dało uC. Są też tantalowe ale nieco dalej od uC

    Schemat wrzuce może jutro. musze go podzielić na frgmenty, ale nic odkrywczego nie zawiera.
  • #11
    miono
    Level 15  
    Petros wrote:
    miono wrote:
    Czy mi się zdaje czy przy procesorze nie ma żadnych kondensatorów odsprzęgających?

    jest kilka. Przy nogach zasila są 100 nF w obudowach 0603 jak najbliżej sie dało uC. Są też tantalowe ale nieco dalej od uC


    Zwracam honor. Wydaje się więc, że wszystko jest tak jak być powinno. Gratulacje!
  • #12
    Frog_Qmak
    Level 25  
    Czy mógłbyś nieco rozwinąć o pamięci gram? Wikipedia i google milczą na ten temat.
    Jestem pod wrażeniem profesjonalizmu konstrukcji!
  • #13
    Svavo
    Level 23  
    Ja miałbym tylko jedna uwagę dotyczącą umiejscowienia włącznika zasilania - opierając przyrząd na podstawie przez przypadek można go wyłączyć.
    Poza tym "niezłe cacko" ;).
  • #14
    Petros
    Level 20  
    naelektryzowany wrote:
    Po raz pierwszy widzę tak zaawansowany projekt na jakimkolwiek układzie, nawet tak szybkim jak arm. Mam też pytanie czy folia dotykowa została dokupiona osobno, czy była doklejona do wyświetlacza, jak była osobno to gdzie i za ile można taką nabyć? I jeszcze jedno w opisie masz błąd piszesz, że układ ma klawiaturkę qwerty a na fotkach abcde....


    Panel dotykowy jest zintegrowany z wyświetlaczem, ma wyprowadznia na wspólnej taśmie.

    Z tą klawiaturą aktycznie miało być ABCD ( zrobiłem ABCD bo wtedy wystarczy napisać jedną petle i wszytkie znaki są wypisane zamiast kolejno układać QWERTY) ABCD łatwiej też odczytać z panelu dotykowego bo litery mają kolejność w kodzie ASCII kolejno rosnącą


    Frog_Qmak wrote:
    Czy mógłbyś nieco rozwinąć o pamięci gram? Wikipedia i google milczą na ten temat.
    Jestem pod wrażeniem profesjonalizmu konstrukcji!


    GRAM to po prostu pamięć Graphic Ram, czyli pamięć na dane znajdujące się na matrycy LCD. Pamięć ta jest wbudowana w sterownik wyswietlacza. Jest to szybka pamięć i można ją wykorzystać jak zwykłą pamięć RAM równoległą kiedy na chwilę (np. 2 ms) wyłączy się LCD to jego pamięć może być wykorzystana jako bufor szybszy od karty SD. Następnie zapis danych z GRAM na SD i wyświetlacz może dalej pracować. Takie działanie zastępuje dodatkową pamięć
  • #15
    yetihehe
    Level 13  
    Na amidze były podobne rozwiązania. Normalnie można było odtwarzać tylko 4-kanałowy dźwięk. Ale jeśli poświęciło się wyświetlanie, to nawet 6 kanałowy. Niestety po ekranie latały paski, bo nie dało się programowo wyłączyć monitora.
  • #16
    marcelix007
    Level 14  
    Gratulacje. Najlepszy projekt jaki widziałem na ARM, zapewne sporo czasu spędziłeś na zaprogramowanie tego. Nie myślałeś nad sprzedażą gotowych urządzeń?
  • #17
    tehaceole

    Level 28  
    Pomijając kwestię potrzeby buforowania danych przed zapisem, co było przyczyną ustalenia prędkości próbkowania na 400kHz? Co prawda nie ugryzłem jeszcze ARMów, ale wydaje mi się, że to jeszcze nie wszystko co mógłbyś wycisnąć z tego układu. Jakie filtry antyaliasingowe stosowałeś?

    Może nie doczytałem, ale gdzie zakupiłeś tą obudowę w tak niskiej cenie?

    Moja subiektywna ocena projektu: celująca:)
  • #18
    Petros
    Level 20  
    Obudowa zakupiona w jednym z większych skelpów elektronicznych w katowicach ( już nie pamiętan który bo było to chyba w marcu). Wiem że producent robi też ten sam model obudowy ale z klapką na baterie, jednak nigdzie jej nie było

    Jeśli chodzi o próbkowanie to nota katologowa LPC2148 podaje:
    "10 bit conversion time ≥ 2.44 μs." czyli około 409 kHz. Robiłem eksprymenty z 500 kHz ale pomiar tracił na dokładości o jeden Bit. Powyżej 500 khz były by tez problemy z zapisem danych nawet w pamięci RAM mikrokontrolera (samo wywołanie przerwania FIQ zajmuje nieco czasu a procedura pomiarowa ma też kilka poleceń więc sam uC nie wyrabia)

    Filtry są zwykłe stałe dolnoprzepustowe
  • #19
    Master Dragon
    Level 12  
    Normalni full opcja rozwiązanie fajne ale czy nie kusiło cię o większy wyświetlacz i cz nie wygodniej było by ci na arm9 tam już nie musiał byś się martwić o ram i prędkość 180 MHz

    Jestem pod wielkim wrażeniem normalnie jak to zobaczyłem to myślałem że reklama szczena mi stół rozwaliła w 6 punktowej skali daje ci 10
  • #20
    matisobek
    Level 14  
    Petros wrote:
    Kuczus wrote:
    Mówisz o rozkręcaniu obudowy, aby wymienić baterie. Może w przyszłości włożysz do środka(o ile wystarczy miejsca) układ ładowarki i użyjesz akumulatorków które będziesz mógł bez problemu ładować wkładając tylko z boku urządzenia wtyczkę z ładowarki?
    Myślałeś już o takim rozwiązaniu ?


    tak myślałem nad takim rozwiązaniem ale zabrakło czasu i nie znalazłem odpowiedniego akumulatora w odpowiedniej cenie. Może ktoś zaproponuje jakieś rozwiązanie, akumulator + układ do ładowania. Miejsca jest tyle co na 4 baterie AA obok siebie czyli nawet dużo.


    znalazłem coś takiego w sprawie ładowania akumulatorów. Może Ci się przyda : http://elektronikab2b.pl/technika/1544-szybkie-ladowanie-baterii-akumulatorowych-o-duzej-pojemnosci
  • #21
    drzasiek
    CNC specialists
    Witam, widzę że jesteś jednym z tych którzy prócz studiowania maja jeszcze pasję a nie tylko uczą się tego co muszą zaliczyć :) Co do projektu to świetna sprawa, możesz na tym sporo zarobić. Skoro wykonałeś takie urządzenie pewnie nie miałbyś problemu z wykonaniem cyfrowego oscyloskopu? Pewnie znalazłoby się wielu chętnych żeby odkupić od ciebie cały projekt takiego oscyloskopu i choćby nawet na takim małym wyświetlaczu go sobie poskładać bo obecne ceny cyfrowych oscyloskopów porażają.. A ja jako troszkę na bakier z elektronika samochodowa miałbym taka prośbę, jakbyś mógł tak przykładowo i bardziej łopatologicznie wytłumaczyć co możesz tym urządzeniem sprawdzić w samochodzie :)
  • #22
    Petros
    Level 20  
    Master Dragon wrote:
    Normalni full opcja rozwiązanie fajne ale czy nie kusiło cię o większy wyświetlacz i cz nie wygodniej było by ci na arm9 tam już nie musiał byś się martwić o ram i prędkość 180 MHz

    Jestem pod wielkim wrażeniem normalnie jak to zobaczyłem to myślałem że reklama szczena mi stół rozwaliła w 6 punktowej skali daje ci 10


    bardziej myślałem o FPGA do szybkich zastosowań + jakiś mniejszy ARM
    Na ARM9 zbudoje sobie może kiedyś palmtopa z własnym systemem ;) (Android mi nie odpowiada) oile bedzie kasa na projekt

    Dodano po 10 [minuty]:

    drzasiek wrote:
    jakbyś mógł tak przykładowo i bardziej łopatologicznie wytłumaczyć co możesz tym urządzeniem sprawdzić w samochodzie :)


    OBSERWACJA CZUJNIKÓW: ( czy jest sygnał poprawny)
    - czujniki indukcyjne
    - czujniki temeperatury (np ustawiasz małą częstotliwość próbkowania (10 Hz), czas pomiaru 10 minut i sprawdzasz czy napięcie na termistorze sie zmienia wraz ze zwiekszaniem temeperatury silnika i czy nie ma anomalii powyżej pewnych temeratur)
    -Czujniki Halla - czy jest sygnał
    - potencjometry.. czy napięce rośnie liniowo, jeśli są piki to ścieżka oporowa uszkodzona
    - napięcie sondy lambda czy zbocza są strome i czy reaguje na zmiene obciążenia ( jest fajny przykład wykonany innym rejestratorem na mojej stronie www.petros.loocky.pl)
    - przepływomierze (głównie starsze analogode bez sterownika)

    - napięcie w układzie zapłonowym (pierwotne)
    - sygnały sterownia wtryskiwaczmi,
    - sygnały sterujące zaworami EGR i VNT ( sygnał strujący zaworem turbosprężarki) są to zazwyczaj sygnały PWM
    - stan akumulatora czyli spadek napięcia podczas rozruchu i można też zostawić podłączone na noc i rano zobaczyć czy napiecie nie spadło i kiedy jeśli akumulator sam sie rozładowuje

    Ogólnie wg. mnie bardziej przy samochodzie potrzebna jest opcja "nagrywania" sygnałów niż sam oscyloskop do przebiegów okresowych
    - może ktoś ma jeszcze jakiś pomysł?
  • #23
    drzasiek
    CNC specialists
    Ale ja mówiłem o oscyloskopie nie koniecznie samochodowym ale o cyfrowym oscyloskopie pomiarowym do warsztatu :)
  • #24
    marcelix007
    Level 14  
    Jak wygląda zapis danych do ekranu? Wysyłasz kolejno od pierwszego do ostatniego piksela czy możesz przejść w dowolne miejsce ekranu i nanieść piksel?
  • #25
    Svavo
    Level 23  
    marcelix007 wrote:
    Jak wygląda zapis danych do ekranu? Wysyłasz kolejno od pierwszego do ostatniego piksela czy możesz przejść w dowolne miejsce ekranu i nanieść piksel?

    Najczęściej można robić to na dwa sposoby: przesyłać dane z automatyczną inkrementacją adresu lub ustawić "kursor" na zadanych współrzędnych i od tego miejsca przesyłać dane na ekran.
  • #26
    Petros
    Level 20  
    marcelix007 wrote:
    Jak wygląda zapis danych do ekranu? Wysyłasz kolejno od pierwszego do ostatniego piksela czy możesz przejść w dowolne miejsce ekranu i nanieść piksel?


    Są 3 opcje..
    -wypełnić cały ekran pikselami po kolei wysyłając tylko kolejne kolory
    -można wstawić dowolny piksel w dowolne miejsce coś jak pixel(x,y,kolor)
    -można "stworzyć okienko" np. prostokąt 100 na 50 pikseli i wysyłać kolejno kolory pikseli i będą one wstawiane kolejno tylko w to okno i adres piksela będzie się zmieniał tylko w obrębie tego okienka.

    Wszystkie funkcje napisałem tak, że podaje się położenie w parametrach np.
    PiszTekst("Hallo", X,Y,KOLOR, CZCIONKA)
  • #27
    biker2x
    Level 11  
    Fajny, ciekawy projekt. Już długo czekałem na taką konstrukcje. Urządzenie malutkie, choć w innej obudowie można byłoby troszkę je zmniejszyć i zastosować inne zasilanie. Moim zdaniem genialne jeżeli ktoś potrzebuje do typowej pracy warsztatowej, ściąganie i porównywanie charakterystyk, oscylogramów. Praca jako rejestrator to super sprawa na usterki nie występujące stale, lub na tak jak pisałeś wcześniej kontrola ładowania, upływności.
    W tej konstrukcji zmienił bym przede wszystkim zasilanie, np zasilanie z akumulatorków "polimerowych", lub żelowych (coś co wytrzyma dłużej).
    Dwa kanały w zupełności wystarcza, choć czasami przydało by się aby było ich z 4 ;)
    projekt oceniam na celujący :) , dużo dobrej roboty, praktyczne urządzenie.

    Panowie do głosowania, Jestem za "fajne" :P
  • #28
    TokamakPl
    Level 16  
    Brakuje portu usb mini do ładowania ewentualnych akumulatorów i pobierania danych, upgrade firmware. Szczególnie że uC posiada jego obsługę. Przebieg jest dziwnie rysowany wygląda na to że pierwszy punkt (x=0) zawsze jest równy 0 i powstaje taki skok jednostkowy.
    Oczywiście projekt bardzo fajny!
  • #29
    Petros
    Level 20  
    TokamakPl wrote:
    Brakuje portu usb mini do ładowania ewentualnych akumulatorów i pobierania danych, upgrade firmware. Szczególnie że uC posiada jego obsługę. Przebieg jest dziwnie rysowany wygląda na to że pierwszy punkt (x=0) zawsze jest równy 0 i powstaje taki skok jednostkowy.
    Oczywiście projekt bardzo fajny!


    nie rozumie z tym mini USB. Mam zwykłe USB i to chyba wystarczy. Jeśli chodzi o upgrade firmeware to nie wiem (jeszcze) jak zrobić bo to mój pierwszy projekt na ARM dopiero. Napisz co to daje i jak sie robi jak masz jakieś doświadczenia albo daj linka do wiedzy.

    Jeśli zaś chodzi o rysowanie od punktu (0,0) jest to działanie zamierzone, linia mam za zadanie wyświetlanie poprzedniego ekstrmum wartości aby było wiadomo jakie były wartości maksymalne. Jest to zrzutowania wartość oscylogramu na oś Y
  • #30
    Anonymous
    Anonymous