Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Cyfrowa UPC po komponencie do komputera

22 Lip 2010 16:09 4945 10
  • Poziom 9  
    Witam!

W związku z tym iż jestem skazany na TV cyfrową (w analogowej coraz mniej kanałów) postanowiłem zamówić w UPC dekoder. Problem polega na tym że nie mam telewizora. Telewizję oglądam na monitorze komputera.
    No więc dźwięk szybko podłączony - cyfrowo przez coaxial do karty dźwiękowej. Problem jest z wizją.
    Mój dekoder ma wyjścia: hdmi i scart. O tym pierwszym mogę zapomnieć. Próbowałem puścić sygnał ze scarta po s-video do tunera TV (winfast TV 2000 xp expert) - obraz czarno-biały i koszmarna jakość. Połączyłem lumę i chromę kondensatorem - kolor jest, ale jakoś dalej koszmarna. Pozostał tylko kompozyt - podłączyłem lepszej jakości kablem i w filmach itp. obraz o dziwo naogół dobry. Problem z tekstem i drobniejszymi elementami - jest taka charakterystyczna tęcza i falowanie.
    I została mi ostatnia możliwość - inwestycja w tuner z wejściem komponentowym (Winfast PXDVR3200 H) oraz przejściówka SCART -> Component, i podłączenie componentu do tunera. Tylko pozostaje pytanie: czy to zadziała?

z góry dziękuję za pomoc
  • Poziom 35  
    Trochę to zawile opisałeś.

Nie ma przejściówki Scart-> Component (jeśli chodzi o sam sygnał, a zapewne myślisz wypuszczeniu prze Scart z dekodera UPC?)

Ten tuner to spory wydatek i nie wiadoma na finał (wg. opisów obsługuje tylko standardową TV).

Napisz dokładnie, co to za dekoder UPC (jakie ma wyjścia).
    Napisz tez jaki masz monitor , bo okaże się ze efekt z "literami i tęczą" jest jak najbardziej prawidłowy, bo podajesz na wejściu b. niską rozdzielczość.
  • Poziom 9  
    Monitor kineskopowy Flatron T710PH wejście tylko d-sub, dekoder PACE DCR 7111/06 wyjścia: hdmi, scart, coaxial, analogowe audio po chinchach i z takich funkcjonalnych to tyle.

W kwestii karty, to pomijam to czy ona działa. Techników będę tym męczyć jak się dowiem, że jest sens kombinowania ze scartem. Na chłopski rozum będzie działać bo ma przecież wejścia komponentowe. To sie przełącza w programie tak jak mam teraz między tv, cvbs i s-video.

Jest na SCARTcie sygnał RGB. To nie jest to samo co komponent?

Generalnie chodzi mi o to, żeby jakościowo dobry obraz przedostał się z dekodera, na monitor, ale z możliwością nagrywania na komputerze :)

W ostateczności kiedyś kupię monitor z hdmi i hdcp, ale szkoda mi trochę pieniędzy na coś co wyświetla gorszy obraz pod względem kontrastu i kolorystyki. Często siedzę w programach graficznych, obróbka zdjęć, i nie mogę mieć sytuacji, kiedy u mnie byłoby coś żółte, a w rzeczywistości lekko pomarańczowe :D Wiem że są LCD na matrycach PVA i ich modyfikacjach, ale czas reakcji jest porażający i nie nadaje sie do oglądania TV. A z kolei na dwa monitory lub monitor i telewizor nie mam fizycznie miejsca.
  • Poziom 35  
    vocativus napisał:
    .........
    Jest na SCARTcie sygnał RGB. To nie jest to samo co komponent?

Generalnie chodzi mi o to, żeby jakościowo dobry obraz przedostał się z dekodera, na monitor, ale z możliwością nagrywania na komputerze :)..........

...to są 2 różne sygnały. :(

Zauważ że masz na Wejściu (PACE) sygnał przyzwoitej jakości (także cyfrowy), i gubisz tę jakość po drodze (konwersje sygnałów i rozdzielczości), by na koniec znowu mieć (a właściwie chcieć) znowu "to samo".
    W Pace nie masz wyjścia Component a nowy dekoder będzie takowe?
    (może mieć jeszcze wyjście S-Video na Eurozłączu - trzeba w instrukcje PACE zajrzeć - jednak docelowy będzie z kablówki i w gruncie rzeczy dopiero się okaże co ma na wyjściach i jakiej jakości)
  • Poziom 9  
    wiem że sygnał jest mielony i mielony na sieczkę, ale to jedyna metoda w moim przypadku... wystarczyłoby mi ulepszone komponentowe. Tylko że s-video jest koszmarnej jakości, bo już podłączałem. Widać taką "siatkę" i pionowe szerokie pasy. Jakość gorsza niż z analogowej naziemnej. Z kompozytowego mam ładny obraz. Tylko na gęstych liniach, literach itp. widać różnicę... Jak się bardziej przyjrzeć, to obraz jest ciut nieostry i postaci mają swoje "otoczki". Standardowe wady kompozytu... ale to i tak ładniej niż na analogowej.
    Cudownym rozwiązaniem byłaby karta video z wejściem scart... no tylko przekopałem cały internet i nie znalazłem takiego wynalazku...

hojlo1 napisał:

W Pace nie masz wyjścia Component a nowy dekoder będzie takowe?

jaki nowy dekoder? Ja nie będę miał nowego dekodera. Z resztą UPC nie ma w ofercie dekodera z wyjściem komponentowym.

hojlo1 napisał:

(może mieć jeszcze wyjście S-Video na Eurozłączu - trzeba w instrukcje PACE zajrzeć - jednak docelowy będzie z kablówki i w gruncie rzeczy dopiero się okaże co ma na wyjściach i jakiej jakości)

nie ma - trzeba było kondensatorem połączyć lumę z chromą żeby w ogóle był kolor, a jakość obrazu jak wyżej...
  • Poziom 35  
    /opisujesz pierw "UPC" że postanowiłeś zamówić, potem PACE, działający - skąd mam wiedzieć ze to "to samo"/ ;)

Łącząc luminancję z chrominancja właśnie pozbywasz się S-Video na rzecz Composite.
    Znowu jednak opisałeś wcześniej że PACE nie miał S-Video, więc bezsensowne łączenie, tylko kabelki się zmieniają(?).

Mało to istotne. ;)

Ja uważam nadal że masz jakość przyzwoitą (takie nagranie trzeba by było sprawdzić np. z DVD na klasycznym CRT), bo może się okazać że część "śmieci" nie jest w sygnale ale powstaje w procesie skalowania pod monitor.

Wyjściem by był moduł dostępu do PC (czyli tuner z kartą od UPC), ale zapewne takich nie dają.
    (a alternatywą tania nagrywarka zewnętrzna...)

Pochwal się , jak coś wymyślisz (tanio).
  • Poziom 9  
    no zamotałem trochę... tv cyfrową zamówiłem już jakiś czas temu, w środę podłączyli i wtedy też kombinowałem z s-video, chinchami i kondensatorami... Podłączone do kostki euro <-> chinch+s-video s-video obraz był cz.-bia. :)

Nie znasz jakiegoś urządzenia w ludzkiej cenie które dałoby lepszy sygnał niż kompozyt? Przekopuje internet i jedyne na co się natknąłem to konwerter hdmi z hdcp do d-sub. Tylko cena wprost miażdżąca :D zamiast tego pudełka mógłbym kupić super monitor z hdmi.

Jeśli się nic nie da zrobić to pozostaje naskładać na monitor z hdmi, albo czekać na nową generację monitorów... jakieś laserowe wymyślili, zobaczymy co z tego wyjdzie...

Najlepszym wyjściem byłby tuner dvb-c z czytnikiem kart. Tylko karty są parowane z dekoderami :D
  • Poziom 35  
    Jedyne tanie rozwiązanie co mi przychodzi do głowy (ale nie wiem co archiwizujesz), to kupno nagrywarki DVD.
    Cena już dość podobna jak za nowy tuner.
    Na niej nagrywasz materiały(przez RGB->RGB), a płytą przenosisz w dalszym celu na PC.
    Oczywiście spięta w szereg przeniesie obraz na bieżąco przez PC do monitora... . ;)
  • Poziom 9  
    No jest to dobre wyjście, tylko ciut drogie. W sklepach są za ok. 400 - 500zł... Na allegro są tańsze, tylko ile tak na prawdę warte?
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    Zerknij na tzw. sprzęt "powystawowy"....np.:
    - Philips z 12miesięczna gwarancją (HDMI) ≈270zł
    - LiteON z Component (6mcy gwarancji) ≈ 150zł
    ....itp itd (sporo tego)

Masz praktycznie konwertery, tylko dobrze czytać co na co.... (i jako bonus nagrywarkę...) ;)
  • Poziom 9  
    dobry pomysł :) Nazbieram pieniędzy i będę kombinować...
    dziękuję za pomoc