Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór przewodu i zabezpieczeń na przedłużacz

22 Lip 2010 22:49 17567 36
  • Poziom 19  
    Witam wszystkich.

Zmajstrowałem sobie niedawno bęben (zwijak) na przewód. I stoję teraz przed wyborem przekroju przewodu. Jako iż przedłużacz będzie używany na zewnątrz to przewód będzie z rodziny OW. Planuję nawinąć na niego ok 30 mb przewodu 5*2,5mm2 (lub 4mm2) - i właśnie tu mam problem. Przedłużacz ten będzie używany do zasilenia spawarki transf. dwu-fazowej na prąd spawania 170A max. oraz innych urządzeń typu wiertarka, szlifierka (mała 125mm, jak i duża 230mm). W przyszłości też planuje podłączyć mig-maga. Czy jeżeli odwinę przykładowo 6m przewodu, podłącze spawarkę i będę sobie spawał, to czy nie będzie on się na tym bębnie zbyt nagrzewał?

Jako iż, zabezpieczenie przed licznikowe mam S 20A trój polowy o charakterystyce "C", to do zabezpieczenia tegoż przewodu muszę użyć bezpiecznika 16A (dla przewodu 2,5mm2) czy tak?
    Instalację mam wykonaną nową (zmodernizowaną) - od zabezpieczenia przed licznikowego do licznika, od licznika idzie obwód do przepięciówki DEHN (nr. kat. 952400) mam TN-C, a za przepięciówką TN-S - 5-o przewodowy przewód.

Powiedzcie mi tylko jedną rzecz - czy tak podłączona instalacja z użyciem przepięciówki DEHN za punkt rozdziału instalacji (PEN na PE+N) jest prawidłowo zrobiona? Nadmienię, iż wyjście uziemnienia jest podłączone przewodem LGY 25mm2 :D do szpili ocynkowanej 2,5m wbitej w ziemię.

Uff ale się rozpisałem ;) Mam nadzieję, że przejrzyście przedstawiłem swój problem, tak więc prosił bym o poradę ;)
  • TermopastyTermopasty
  • Specjalista - Instalacje Elektryczne
    O spawaniu na zwiniętym przewodzie zapomnij, bo się spali izolacja.

jeżeli przewód będzie 2,5mm2, to zabezpieczenie do niego B16.

Podział powinien być wykonany na specjalnym zacisku w rozdzielnicy, lub przewód PEN powinien być wprowadzony na listwę PE, dalej mostkiem na N.
    Dobrze, że nadmieniłeś, bo uziemienie szyny PE jest obowiązkowe.
  • Poziom 19  
    Witam.
    Miwhoo napisał:
    O spawaniu na zwiniętym przewodzie zapomnij, bo się spali izolacja.

To jeśli nie odwinę całego przewodu ze szpuli i będę spawał to się spali izolacja? A gdy bym użył przewodu 4mm2 to spalenie izolacji by mi nie groziło? Tak się zastanawiam, czy nie przesadą było by używanie żyły 4mm2 na przedłużacz?
    Ogólnie to na omawianym odcinku 30m, dla przewodu OW 5*2,5mm2 duże będą spadki napięcia?

Miwhoo napisał:

Podział powinien być wykonany na specjalnym zacisku w rozdzielnicy, lub przewód PEN powinien być wprowadzony na listwę PE, dalej mostkiem na N.
    Dobrze, że nadmieniłeś, bo uziemienie szyny PE jest obowiązkowe.

Poniżej zamieszczam zdjęcie przepięcówki:
    Zaznaczam, że montażem i podłączeniem całej rozdzielni zajmował się elektryk z rejonowego pogotowia energetycznego ;) Jeżeli wg. Was są błędy w podłączeniu to proszę o sugestie - postaram się poprawić ;)
  • Poziom 13  
    Witam.

Połączanie być może jest dobre, tylko zastanawia mnie jak wygląda całość w zamknięciu. Jak to jest zabezpieczone. A tylko z tego względu, bo któregoś dnia możesz pozostać bez ochrony, bo porostu komuś przydadzą się twoje Ograniczniki (a jak wiadomo nie są tanie) byłem świadkiem osobiście, jak lokatorzy tracili swoje zabezpieczenia. Nie wiem gdzie są dokładnie, w jakim miejscu, ale ja zamknął bym je w innej skrzynce.

Pozdrawiam.
  • Poziom 19  
    Ogranicznik, wraz z licznikiem i innymi zabezpieczeniami jest w zakmniętym na klucz pomieszczeniu gospodarczym, więc nagły brak zabezpieczeń mi nie grozi ;)

Mam pytanie do kol. zdzisiek1979 jakie proponował byś zabezpieczenie termiczne? Jakiś link do sklepu?

Czyli jak dobrze rozumiem to ten ogranicznik w obecnym stanie gwarantuje mi rozdział PEN na Pe+N? Czy musiał bym zmostkować przewód N z PE?
  • Poziom 37  
    Oj jeśli chodzi o zabezpieczenie do przedłużacza przyznam się że nie mam bladego pojęcia gdzie to kupić nigdy się nie zastanawiałem nad tym. Osobiście stosuje bębnowy ale zawsze rozwijam cały choć mam napisane dwie moce chyba pierwsza to była ok 1000W przy zwiniętym a 2500W przy rozwiniętym ale zawsze rozwijam nie chce stracić go. Dodatkowo jak się rozwija to tak by też na ziemi jak leży nie zrobić cewki. Po prostu musisz rozwijać a zwinięty to tylko dobry w składowaniu ,transporcie bo łatwo utrzymać porządek.
  • Poziom 19  
    Wiem, że trzeba go rozwijać. Swojego czasu - zresztą w zeszłym roku to bylo - był spawany piec u mnie w piwnicy (pękł), jak przyjechał ten co go robił i zaczął spawać swoją spawarką to co po chwile wywalało B16 (a zgadnijcie, jakim przewodem był podłączona spawarka z gniazdkiem - 3*1,5mm2 :D wiem co o tym myślicie dla tego teraz chce zrobić porządny przedłużacz).

A czy bęben (jest on w całości z metalu) mogę podłączyć pod PE? I zapewne muszę zabezpieczyć ten obwód różnicówką 25A czy tak?
  • Poziom 37  
    No jak bęben z metalu to by się przydało go podpiąć pod PE bo jak ci się przetrze kabel czy odłączyłby się przewód i dotknął metalu to może porazić a tak jest szansa że zadziała zabezpieczenie.

Dodano po 1 [minuty]:

Jak nie masz aparatu RCD to by się przydało założyć w rozdzielni na warsztat.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 19  
    Znaczy się i tak będe wychodził osobnym przewodem z ochronnika do nowej rozdzielni, w której będzie nadprądowy, pewnie RCD, no i gniazdo 5 polowe.
    A powiedzcie mi, jeśli przed licznikowy jest C20, to w rozdzielni na obwód przedłużacza mogę dac C16?

Witam.
    Jako iż nikt nie chce odpowiedzieć na moje pytanie, chciał bym je zadać ponownie: czy ogranicznik w obecnym stanie gwarantuje mi rozdział PEN na Pe+N? I mam jeszcze jedno pytanie, gdzie mogę dostać takie termiki Link ? Jakiś namiar na sklep mógł bym prosić? Lub ewentualne jakieś inne rozwiązanie bym prosił Smile
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    Jeśli chodzi o ochronnik to ma za zadanie zabezpieczyć przed przepięciem widać że dochodzi do niego 5 przewodów L1 L2 L3 N PE i zarazem odchodzi z niego tyle samo plus przewód do uziemienia podział musiał być dokonany pewnie w złączu kablowym.

Jeśli chodzi o sklep to nie wiem czy dobrze trafiłem z tym ale podam link tam są wyroby firmy ETA bo chyba oto ci chodzi.
    Jeśli chciałbyś zastosować to w swoim przypadku to za znaczę że na początku pisałeś o przewodzie 5 żyłowym więc zastosowanie takiego termika według mnie niema sensu ani możliwości bo rozłączy jedną fazę.
    Bardziej bym skłaniał się na zrobieniu takiego myka że mając 3 fazowy przedłużacz dał bym jedno gniazdo na siłę 16A i 3 gniazda jedno fazowe na 230V ostatecznie wymyślił bym patent z 3 lampkami kontrolnymi by wiedzieć czy jest zasilanie na przedłużaczu.

https://www1.elfa.se/elfa3~pl_pl/elfa/init.do?shop=ELFA_PL-PL#toc=20525;
  • Poziom 19  
    Dzięki za poradę, właśnie tego szukałem ;) W sumie racja że nie warto chyba stosować takiego bezpiecznika. Bo z tego co widzę, to w fabrycznych przedłużaczach te bezpieczniki są stosowane na odbiorniku 1 fazowym.

I jeszcze jedno. Jeżeli zrobię punkt rozdziału instalacji, to uziemnienie tego miejsca mogę podłączyć do tego grubego przewodu przy ochronniku, czy musiał bym ciągnąć osobny przewód do szpili?
  • Specjalista elektryk
    Kolega wprowadza zamęt, mieszając chaotycznie w jednym temacie przedłużacz, ochronniki, podział PEN, zabezpieczenia i coś tam jeszcze, udowadniając, że sam do końca nie wie co chce.
    Proszę Się zdecydować, o co właściwie Koledze chodzi, zanim temat trafi do kosza.
  • Poziom 19  
    Wiem o co mi chodzi. Poruszając temat przedłużacza, trzeba było też poruszyć temat zabezpieczeń nad prądowych tegoż przedłużacza. A że przy okazji wyszło (a byłem święcie przekonany, że w obecnym podłączeniu ochronnika mam zrobiony rozdział PEN'a), że nie mam zrobionego rozdziału PEN, zadałem pytanie, do czego mam podłączyć uziemnienie punktu rozdziału.
    Możliwe zatem, że trochę zamętu zasiałem, ale to celowym działaniem nie było :)
  • Specjalista elektryk
    Zabezpieczenie do przedłużacza należy dobrać tak aby stanowiło:
    -ochronę przed przeciążeniem,
    -ochronę przed skutkami zwarć,
    -ochronę przeciwporażeniową (SWZ)
    Pomocne będzie dokonanie pomiaru impedancji pętli zwarcia na końcu przedłużacza i na tej podstawie należy dobrać zabezpieczenie.
    Skąd mamy wiedzieć czy Kolega ma podzielony PEN czy nie i dlaczego miałoby to być zrobione akurat na ochronnikach.
    Kolega powinien wiedzieć najlepiej, lub wezwać elektryka który na miejscu oceni sytuację i podejmie odpowiednie działania.
    Wszelkie porady udzielane na forum typu zrób tak lub tak, nie znając szczegółów mogą tylko pogorszyć sprawę.
  • Poziom 19  
    sq9jjh napisał:

Skąd mamy wiedzieć czy Kolega ma podzielony PEN czy nie i dlaczego miałoby to być zrobione akurat na ochronnikach.

Czy Kolega może stwierdzić owy rozdział po zdjęciach rozdzielni w mieszkaniu, i przy ochronniku? Bo wg. mnie owego rozdziału nie ma.
    Dobór przewodu i zabezpieczeń na przedłużacz Dobór przewodu i zabezpieczeń na przedłużacz

sq9jjh napisał:
    Kolega powinien wiedzieć najlepiej, lub wezwać elektryka który na miejscu oceni sytuację i podejmie odpowiednie działania.

Ową rozdzielnię, jak i ochronnik montował elektryk (jak wspomniałem wcześniej z lokalnego pogotowia energetycznego).
  • Specjalista elektryk
    marcin833 napisał:
    ...Czy Kolega może stwierdzić owy rozdział po zdjęciach rozdzielni w mieszkaniu, i przy ochronniku? Bo wg. mnie owego rozdziału nie ma.

Osobiście nic tam takiego nie widzę, ale wcale się nie upieram, że musi być, bo nie znam WTO, nie znam typu sieci, nie znam WLZ-u oraz wielu innych szczegółów.
    A z fusów wróżyć nie potrafię.
  • Poziom 37  
    Kolego pisałem że widać jak do ogranicznika dochodzi 5 kabli i tyle wychodzi plus dodatkowy grubas do prawdopodobnie szyny wyrównawczej lub jakiegoś uziemienia, podział PEN oczywiście jeśli mówimy o TN-C można rozdzielić w złączu kablowym lub w rozdzielni. Punkt podziału powinien mieć uziemienie ale i też dobrze będzie jak tylko po rozdzieleniu szyna PE będzie uziemiona.
    Na zdjęciu rozdzielni nie widać nic istotnego czy listwa zaciskowa ma dwie szyny jedną N a drugą PE czy jedna cała.Niech kolega zerknie w tą listwę niebieską i powie czy są tam dwie szyny jedna na N a druga na PE czy jedna cała.
    Do puszki z ochronnikami idzie 5 żył w nich jest PE i to jest istotne skąd się wzięła czy jest podłączona w złączu kablowym.
  • Poziom 19  
    WLZ jest aluminiowy 4*16 zakopany w ziemi. Sieć to TN-C.

I co zrobić z elektrykiem, który podłącza złącze licznikowe, ochronnik, i rozdzielnię w mieszkaniu, i całość zrobił w TN-C :( Mam go wezwać, żeby przyszedł i poprawił to? Fakt faktem robił tą instalację ponad rok temu.
    Mogę sam to poprawić,ale dla tego wpierw stworzyłem temat na tym forum, i chciałem się poradzić.

Kol. zdzisiek1979, wieczorem zrobię zdjęcie i tu zamieszczę, bo teraz nie mogę.
  • Poziom 28  
    Bez paniki.
    Skoro masz WLZ wykonany kablem ziemnym 4x16mm to masz złącze kablowe i tam najczęściej wykonują podział.
    Zdjęcia nam nic nie wnoszą do sprawy ponieważ; nie wiadomo czy jest osobno N i PE, zresztą kolega zdzisiek1979 o tym pisał,
  • Poziom 42  
    Witam!

Jeżeli ochronniki znajdują się w rozdzielni w której dokonano podziału PEN wtedy wystarczą trzy na każdą z faz.
    Na zdjęciu widać, że ich tam jednak nie ma, ponieważ umieszczono je w oddzielnej skrzynce nie wiadomo gdzie i z jakiego powodu. Dlatego również szyna PE (PEN) w tej rozdzielni nie ma bezpośredniego połączenia z uziomem.
    Ponadto gdy ochronniki przeniesiono w inne miejsce wtedy przewód do nich doprowadzony powinien posiadać zabezpieczenie, którego nie należy mylić z dobezpieczeniem ochronników (odgromników).
    W wyniku wykonania jakie nam autor przedstawił wyszły na jaw błędy, których zamiast dążyć do usunięcia nie tylko się nie usuwa, ale przechodząc nad nimi do porządku dziennego proponuje się ich ewolucję w postaci wyprowadzenia następnego obwodu spod zacisków ochronników, które najprawdopodobniej nie są zabezpieczone mimo tego, że jakieś przewody już są tam wpięte.

Z dużą dozą prawdopodobieństwa można domniemywać, że fikcyjny podział PEN został "dokonany" w skrzynce z ochronnikami, gdzie cztery żyły w przewodzie doń doprowadzonym to L1, L2, L3 i PEN zaś piąta żyła o zielono-żółtej barwie to przewód ochronny przyłączony do uziomu.
    Jeżeli tak jest to nie ma mowy o układzie TN-S. Jest to układ TT w wykonaniu raczej wołającym o pomstę do nieba.
    Natomiast z układem TN-S będziemy mieli do czynienia wtedy gdy zbędny ochronnik w przewodzie PEN zostanie zwarty w wyniku uszkodzenia.
    Oprócz tego widać, że przewody użyte do rozszycia rozdzielni są zbyt małego przekroju.

Uważam, że od doprowadzenia instalacji do porządku należy zacząć a nie toczyć dywagacje na temat przedłużacza.
  • Poziom 28  
    Kolego kkas12 może nie strasz autora bezpodstawnie.
    Trzy ochronniki stosuje się w rozdzielnicy gdzie dokonano podziału, w tej rozdzielnicy nie wiadomo czy N i PE są połączone czy nie.
    Do ochronników są doprowadzone dwa przewody pięciożyłowe i jeden żółtozielony, więc uświadom mnie gdzie tu widzisz podział zwłaszcza iż nie wiadomo do czego jest podpięty gruby przewód żółtozielony.
    Nic nie wiadomo czy ochronniki są zasilane od dołu czy od góry, widać pod ochronnikami jakąś skrzynkę ale do czego służy autor nie napisał , więc nie wiadomo czy przewód do ochronników jest zabezpieczony i czy powinien posiadać dodatkowe.
  • Poziom 42  
    Witam!

Ja nikogo nie straszę.
    Nie piszę też, że coś widzę gdy tego nie widzę.
    Widzę natomiast wpięte po dwa przewody pod zaciski ochronnika oznaczone L1, L2, L3, N a także pod zacisk PE i jeden przewód pod zacisk oznaczony symbolem uziemienia. Wszystko to zostało wykonane poza rozdzielnią.
    Więc skoro jeden z przewodów wprowadzonych do skrzynki z ochronnikami został wyprowadzony z rozdzielni to należy go traktować jako obwód i należy go zabezpieczyć a nie rozważać czy zabezpieczenie jest potrzebne czy nie jest.
    I nie twierdzę też, że widzę podział PEN w tej skrzynce, ale że można tak założyć.

Widzę też taki temat https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic718159-0.html w którym ten sam autor pobierał nauki kilka lat temu.
    Jak widać z marnym efektem, ale może to wina zbyt mało wymagających belfrów z których niektórzy sami wymagają douczenia.
  • Poziom 19  
    kkas12 napisał:
    Widzę też taki temat https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic718159-0.html w którym ten sam autor pobierał nauki kilka lat temu.
    Jak widać z marnym efektem, ale może to wina zbyt mało wymagających belfrów z których niektórzy sami wymagają douczenia.

Kolego, za nim będziesz kogoś oceniał, to radzę dobrze nauczyć się czytać. Pisałem wyraźnie(i to nie raz), że rozdzielnię w mieszaniu jak i ten ochronnik montował elektryk.

Kol. GBW, ten gruby (25mm2) przewód od ochronnika jest podłączony do 2,5m szpili wbitej w ziemię. No jak widać na zdjęciach ochronniki są zasilane od dołu, bo jak by inaczej.
    Ten przewód, wychodzący w górę i kierujący się w prawo idzie do rozdzielni w mieszkaniu (5*4mm2).
    kkas12 napisał:

Oprócz tego widać, że przewody użyte do rozszycia rozdzielni są zbyt małego przekroju.

Dlaczego? 2,5mm2 to za mało? A ile wg Ciebie było by odpowiednio? 4, 6 a może 10mm2?

Po prostu przyglądając się instalacji(tej przy liczniku, jak i w mieszkaniu) nie widzę, aby przewody PE i N były ze sobą w jednym miejscu podłączone w jednej szynie i uziemnione. Dlatego zastanawiam się, czy tego przewodu, co idzie do mieszkania,w pewnym momencie nie odciąć, zrobić sobie przyłącze do przedłużacza, a przewody PE i N złączyć w jednej szynie i w ten sposób zrobić rozdział. Czy tak to ma wyglądać?

Od razu przepraszam za ten przewód żółto-zielony wpięty w szynę N, po prostu majstrer innego pod ręką nie miał :P

• Poziom 42  
    Witam!

Ochronniki nie są zasilane od dołu, bo po pierwsze ich się nie zasila a wprowadzenie przewodu z dołu skrzynki nie jest jednoznaczne z "zasileniem" ich od dołu, ponieważ nie ma takiej możliwości.
    Ponadto musisz jasno określić gdzie został dokonany podział PEN.
    Następnym pytaniem jest pytanie o protokoły z pomiarów instalacji a w szczególności o SWZ.

Co do przekroju przewodów użytych wewnątrz rozdzielni, to odpowiedz sobie na pytanie jaki jest przekrój w.l.z tę rozdzielnię zasilącej, jakie jest zabezpieczenie ją poprzedzające oraz co cię czeka w przypadku ewentualnego wystąpienia o zwiększenie mocy.

Natomiast przed udzielaniem rad innym zdecyduj w jakim celu zadajesz pytanie.
    Czy chcesz otrzymać potwierdzenie i pochwałę swego rozwiązania, czy może oczekujesz rzetelnej pomocy i rad pozwalajacych uniknięcia wypadku.
    Jak na razie widać, że interesuje cię tylko pierwsza możliwość.
  • Poziom 37  
    Zdjęcia raczej nie pomagają.
    Moja rada taka może się nie spodobać ale napisze.
    Wykonał bym wszystko od nowa i niech to zrobi elektryk.
    W rozdzielni nad licznikiem zostawił bym zabezpieczenie przedlicznikowe a resztę przeniósł do nowej rozdzielni i zamontował ją nad licznikiem na miejscu tej z ochronnikami. W nowej zrobił podział PEN jak niema zrobionego i zamontował ochronniki te dwie eski B16 lampki faz i zabezpieczenie na obwód gniazda siłowego dla twoich potrzeb.
  • Poziom 19  
    kkas12 napisał:
    Witam!

Ochronniki nie są zasilane od dołu, bo po pierwsze ich się nie zasila a wprowadzenie przewodu z dołu skrzynki nie jest jednoznaczne z "zasileniem" ich od dołu, ponieważ nie ma takiej możliwości.

Faktycznie, pomyliłem się, miałem na myśli co innego, a pisałem coś innego. Miałem na myśli od góry.

kkas12 napisał:

Co do przekroju przewodów użytych wewnątrz rozdzielni, to odpowiedz sobie na pytanie jaki jest przekrój w.l.z tę rozdzielnię zasilącej, jakie jest zabezpieczenie ją poprzedzające oraz co cię czeka w przypadku ewentualnego wystąpienia o zwiększenie mocy.

Na zdjęciu w górnym lewym rogu jest czarna puszka zaplombowana. Do niej jest doprowadzony przewód zakopany w ziemi i biegnący z mojego domu. Z tej czarnej puszki biegną po 4 przewody 4mm2 do każdego z liczników (po lewej stronie jest drugi licznik).
    Ogólnie to ten WLZ biegnący do tej puszki jest zabezpieczony C32 i jest również zaplombowany (to już w moim domu).

kkas12 napisał:

Następnym pytaniem jest pytanie o protokoły z pomiarów instalacji a w szczególności o SWZ.

Brak..:( Ogólnie instalacja nie miała robionych pomiarów..:(

kkas12 napisał:

Natomiast przed udzielaniem rad innym zdecyduj w jakim celu zadajesz pytanie.
    Czy chcesz otrzymać potwierdzenie i pochwałę swego rozwiązania, czy może oczekujesz rzetelnej pomocy i rad pozwalajacych uniknięcia wypadku.
    Jak na razie widać, że interesuje cię tylko pierwsza możliwość.

Jak najbardziej oczekuję pomocy i wszelkich rad. Niczego nie odrzucam, niczego i nikogo nie krytykuję. Tylko nie lubię, jak ktoś mi coś sugeruje, a nie jest to prawdą. Chodzi mi o przytoczenie przez Ciebie linku do starego mojego postu i sugerowanie że pobierałem nauki i to z marnym efektem. Co za tym idzie sugerujesz że to ja robiłem tą instalację.

kkas12 napisał:

Ponadto musisz jasno określić gdzie został dokonany podział PEN

Jeśli dobrze rozumiem, to przewody PE i N są rozdzielone tuż nad licznikiem (nad rzędem bezpieczników), ale i przewodów PE, jak i N nie są ze sobą w żaden sposób połączone - a tak powinno chyba być - czy tak?

zdzisiek1979 napisał:

Moja rada taka może się nie spodobać ale napisze.
    Wykonał bym wszystko od nowa i niech to zrobi elektryk.

Kurde.. :x Mówię już po raz 3 - wszystko za licznikiem robił elektryk - nie ja. Ja się tylko przyglądałem.
  • Poziom 42  
    Witam!

Cytat:
    Jeśli dobrze rozumiem, to przewody PE i N są rozdzielone tuż nad licznikiem (nad rzędem bezpieczników), ale i przewodów PE, jak i N nie są ze sobą w żaden sposób połączone - a tak powinno chyba być - czy tak?
    Nie, tak nie powinno być. Przewody PE i N w układzie TN-S muszą być ze sobą połączone poprzez punkt podziału PEN.
    Cytat:
    Na zdjęciu w górnym lewym rogu jest czarna puszka zaplombowana. Do niej jest doprowadzony przewód zakopany w ziemi i biegnący z mojego domu. Z tej czarnej puszki biegną po 4 przewody 4mm2 do każdego z liczników (po lewej stronie jest drugi licznik).

W kontekście obu wyjaśnień wynika, że nie ma mowy o tym by instalacja pracowała w układzie TN-S.
    Jest to (najprawdopodobniej) skandalicznie wykonany (zresztą zresztą na fotkach widać, że całość również) układ TT o którym pisałem wcześniej czego jeden z kolegów pojąć nie może.
    Jednak by się w tym utwierdzić należy sprawdzić czy warunek SWZ jest spełniony dla zabezpieczeń nadmiarowych.

Jednak jest jeszcze kwestia drugiego licznika.
    Jeżeli teoria o układzie TT jest prawdziwa to może okazać się że w tej drugiej instalacji nie ma ochrony przeciwporażeniowej ponieważ żyły ochronne są przyłączone do szyny PE nie mającej połączenia ani z przewodem PEN ani z potencjałem ziemi. Chyba, że poprzez obudowy odbiorników uziemionych przez posadowienie co najpewniej jest niewystarczające a w zasadzie niedopuszczalne.
  • Poziom 19  
    kkas12 napisał:

Cytat:
    Nie, tak nie powinno być. Przewody PE i N w układzie TN-S muszą być ze sobą połączone poprzez punkt podziału PEN.

Witam.
    Połnkęło mi się słowo "nie" bo tak faktycznie powinno brzmieć " a tak nie powinno chyba być? " Zmęczenie zrobiło swoje.

I co ja mam teraz z tym całym bajzlem zrobić? Wezwać tego to co robił i poprawił?
    Czy wystarczy nad licznikiem, tam gdzie jest listwa PE i N je razem "zmostkować", czy przepiąć wszystkie przewody razem, i uziemnić?
  • Poziom 28  
    Z rozdzielni nad licznikiem do ochronników idzie przewód PE problem w tym iż w tej rozdzielni jest podłączony do wolnego powietrza. Druga sprawa do szyny N podpięte są dwa niebieskie trzy żółtozielone i dwa czarne, totalny bajzel.
    Skoro piszesz że gruby żółtozielony przewód od ochronników jest podpięty do szpilki 2,5m to praktycznie nie masz żadnego zabezpieczenia.
    Oporność pętli zwarcia przez ten uziom jest tak duża że nie,wyłączy żadnego zabezpieczenia oprócz różnicówki.
    Wezwij innego elektryka niech sprawdzi wszystko począwszy od kabla ziemnego .