Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PLC Fatek
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Monitor LCD Hyundaj H90W - brak podświetlenia

leonard666 23 Lip 2010 14:02 2496 12
  • #1 23 Lip 2010 14:02
    leonard666
    Poziom 17  

Witam.
    Monitor dwu letni. Po załączeniu podświetlanie zapala się na ułamek sekundy. Treść sygnału wideo jest widoczna, dioda std-by świeci na zielono. Zasilacz daje prawidłowe napięcia. Wymieniłem elektrolity w zasilaczu i inwerterze ale sytuacja się nie zmieniła. transformatory inwertera wyglądają na sprawne. Nie posiadam schematu i proszę o pomoc co należy sprawdzić.

0 12
  • ambtechnic
  • #2 23 Lip 2010 14:35
    Jakant
    Poziom 35  

Skorzystaj z wyszukiwarki, na temat podświetlenia jest bardzo dużo do poczytania a potem po wykonaniu pomiarów pisz co masz a co Ci brakuje.

0
  • ambtechnic
  • #3 03 Sie 2010 13:04
    leonard666
    Poziom 17  

Po krótkiej przerwie wracam do tematu.
    W monitorze poprawiłem luty. Po tym zabiegu monitor załącza się z podświetleniem ale nie za każdym razem. Gdy się już podświetlenie załączy, to nie zanika. Trudno jest mi coś pomierzyć, ponieważ nie posiadam schematu. Napięcia z zasilacza są dwa (14,26 i 5,01 V) stabilne. Zauważyłem, że podświetlenie lekko mruga równomiernie na całym monitorze i w różnych odstępach czasu, tak jak przy słabym połączeniu (podejrzewam połączenie na świetlówkach). Zmierzyłem napięcie i częstotliwość po pierwotnej traf inwertera i były stabilne. Czy taki objaw dają zużyte świetlówki ( po dwóch latach, to trochę za szybko)?

0
  • #4 03 Sie 2010 15:57
    dzimi
    Moderator

Wymian elektrolitów - to chyba będzie następny krok.

0
  • #5 03 Sie 2010 19:06
    leonard666
    Poziom 17  

dzimi ale to już było (wymiana elektrolitów). Dodam, że świetlówki przy narożnikach matrycy są bardzo gorące (metalowa rama) i odłączając jedną z nich czas świecenia jest odrobinę dłuższy.

0
  • Pomocny post
    #6 03 Sie 2010 20:55
    curylop
    Poziom 15  

Jeśli masz możliwość podepnij świetlówki z dobrego monitora i sprawdz czy się wyłańczaja

0
  • #7 06 Sie 2010 11:31
    leonard666
    Poziom 17  

Curylop twoja podpowiedź była trafna. Podpiąłem świetlówki z innego TV i monitor załączał się bez problemów. Sprzęt dwu letni, więc szukałem usterki w elektronice a okazało się, że to cholerne świetlówki. Moją uwagę zwróciła różnica temperatury między górną a dolną częścią metalowej ramy (w miejscu podłączenia świetlówek).Górne świetlówki (gorętsze) okazały się uszkodzone. Mam pytanie do mądrzejszych, czy świetlówki są tam parami (dwie górne i dwie dolne), czy pojedyncze. Rozumiem, że do jednej świetlówki idą dwa przewody a ponieważ widzę cztery przewody na górę, więc są tam dwie świetlówki.

0
  • Pomocny post
    #8 06 Sie 2010 12:19
    Jakant
    Poziom 35  

W jednej rynience po dwie świetlówki, na górze i na dole.

0
  • #9 08 Sie 2010 14:22
    leonard666
    Poziom 17  

Koledzy po rozłożeniu matrycy okazało się, że upalił się przewód zasilający świetlówkę. Prawdopodobnie zwierał on do ramki, ponieważ zwęgliła się gumowa osłona na elektrodach. Mam pytanie, czy da się to naprawić, czy konieczna jest wymiana świetlówek ( końce nie są czarne). Wyjęte świetlówki z przylutowanym kablem dobrze działają. Może wystarczy go zaizolować a jeżeli tak, to jaką metodą ( nie posiadam oryginalnych gumek).

0
  • #10 08 Sie 2010 16:13
    Jakant
    Poziom 35  

A masz laski kleju na gorąco taki co się wyciska pistoletem. Zastosuj go.

0
  • #11 08 Sie 2010 21:20
    leonard666
    Poziom 17  

Jakant ten klej to zastosować na bazie czego (epoksyd, silikon,akryl). Pistoletu nie mam ale jeżeli to pomoże, to wole kupić, jak kupować nowe świetlówki. Zastosowałem koszulki termokurczliwe i kawałki taśmy izolacyjnej. Sprzęt na razie działa ale nie jestem pewny czy będzie dobrze i nie chciał bym rozbierać matrycy. Prawdę mówiąc to nie ma za wiele miejsca na wprowadzenie kleju ( luz między rynienką a świetlówką to 1-1,5 mm). Jankan czy klej w razie problemów z świetlówkami da się usunąć bez problemu. Może w tym przypadku nada się silikon, bo jest elastyczny ale nie wiem jak będzie z izolacją napięcia.

0
  • #12 08 Sie 2010 23:01
    Jakant
    Poziom 35  

Ten klej to laski podobne do silikonu, one nie twardnieją i są elastyczne. Jest specjalny pistolet do wyciskania na gorąco. Można go kupić za kilka zł. w marketach lub w sklepie elektronicznym.

0
  • #13 22 Sie 2010 20:19
    leonard666
    Poziom 17  

Jakant zrobiłem jak pisałeś. Świetlówki nie mają zwarć ale jedna czasami świeci do połowy i po dłuższej pracy mam problem z załączeniem podświetlenia. Przypuszczam, że jest uszkodzona. Mam pytanie gdzie można dostać świetlówki, bo ja znalazłem tylko w North i na dodatek różniące się wymiarami. Moje lampy mają 420 mm a tam znalazłem 390 lub 430 mm na 2,6 mm i nie wiem jakie kupić.
    Problem rozwiązany; nie pewne połączenie jednej z elektrod przy szkle. Przypiłowanie i ponowne lutowanie pomogło

0