Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Taśma ledowa, podłączony transformator. Nie świeci.

23 Lip 2010 21:08 2682 11
  • Poziom 10  
    Witam, mam problem z diodami led. Podłączyłem transformator 12v do żarówek halogenowych pod taśme ledową i nie chce mi świecić, na wyjściu pokazuje napiecie 5v, natomiast gdy podepne do tego 12v żarówke samochodową H4 to świeci żarówka i cała taśma ledowa. Bardzo prosił bym o pomoc jak to podłączyć żeby ledy świeciły bez tej żarówki H4.Transformatorek mam zabudowany, nie mam do niego dostępu , wystają mi tylko przewody. Za pomoc z góry dziękuje
    Transformator był na 250w
  • Poziom 36  
    Mozesz tez dociazyc to trafo dodajac rownolegle rezystor (lub zarowke, na to samo wyjdzie), ale to bardzo nieekonomiczne rozwiazanie.
  • Poziom 10  
    a można wiedzieć jaki rezystor i jak to zrobić. Bardzo będe wdzięczny za pomoc
  • Poziom 36  
    Im większa rezystancja, tym lepiej, ale musi być na tyle mała, żeby trafo wystartowało :D -> dobrać. Moc obliczasz ze wzoru P=U²/R
  • Poziom 10  
    A mógłbyś mi pomóc w tych obliczeniach bo nie wiem o co chodzi, trafo jest na 250W, diód mam 270cm czyli 162 diody
  • Poziom 36  
    Musisz sprawdzić (albo doświadczalnie, albo odczytać z trafa) jakie jest minimalne obciążenie. Tego nie da się policzyć.
  • Poziom 10  
    W tym właśnie jest problem, jest on zabudowany, wystają tylko kable. Wczoraj podpiąłem żarówke 21w/12v i mrugała razem z Taśmą. Z tego co wyliczyłem to diody pobieraja 12,96w + 21w żarówka to trafo ma gdzieś 40-50w minimalne obciazenie. Z żarówką 55w świeci świetnie.
  • Poziom 36  
    Trochę bez sensu jest to co robisz. Nie możesz "odbudować" trafa i wymienić?

Z tego co piszesz wynika, że aby wystarczająco dociążyć trafo będziesz potrzebował rezystora jakieś 2,5-3Ω. Problem tylko w tym, że będzie się on cholernie (a co gorsza bez sensu) grzał.
  • Poziom 10  
    a jest na to jakiś inny sposób
  • Poziom 36  
    Sa dwa sposoby:
    1. Wymienic zasilanie na odpowiednie dla tasmy ledowej.
    2. Przystosowac obecny uklad zasilania do wspolpracy z tasma ledowa.

Pierwszy sposob jest lepszy. Jesli nie da sie tego zrobic, to trzeba wybrac drugi sposob, a metoda realizacji tego sposobu to dociazenia trafa zarowka lub rezystorem, jednak pojawiaja sie problemy (dodatkowy element ktory sie bedzie mocno grzal + porazajaca nieekonomicznosc tego rozwiazania pod wzgledem boboru energii).
  • Poziom 10  
    Wybrałem 1 sposób,wymieniłem zasilanie na odpowiednie dla tasmy ledowej