Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

czujnik ruchu a żarówki energooszczędne

krissszczecin 23 Jul 2010 22:10 6818 17
Optex
 • #1
  krissszczecin
  Level 10  
  Witam,

  zakładam oświetlenie ogrodu,tj. 5 szt.lamp załączane poprzez czujnik ruchu.
  Problem jest taki,producent w instrukcji napisał że należy stosować zwykłe żarówki lub żarówki halogenowe i żadnych innych.
  Chciałbym wkręcić do tych lamp żarówki energooszczędne.Czy to jest kwestia układu elektronicznego występującego w tych żarówkach?,czy to będzie świecić?,czy czujnik będzie działał prawidłowo?czy może się pojawiać tzw.migotanie tychże żarówek.

  dzięki za podpowiedzi.
 • Optex
 • #2
  JCK
  Level 25  
  A możesz mi odpowiedzieć co tak silnie cię naciska na zastosowanie energooszczędnych.
  Toć one będą świecić tylko minutki po pobudzeniu czujnika.
 • Optex
 • #3
  krissszczecin
  Level 10  
  Co prawda nie napisałem tego,ale będzie też opcja oświetlenia całonocnego,od zmierzchu do świtu,poprzez zastosowanie zwykłego przełącznika dwu-pozycyjnego.Jeden klawisz załącza obwód przez czujnik ruchu,drugi klawisz załącza obwód przez czujnik zmierzchowy.
 • #4
  jdjan1
  Level 26  
  Witam!

  Świetlówki kompaktowe (energooszczędne), jak i zwykłe nie tolerują częstych rozruchów - to znacząco skraca ich trwałość. Przy częstych wymianach źródeł światła ta oszczędność wyjdzie Koledze bokiem.
  Ponadto świetlówki kompaktowe mają długi czas rozruchu (świecą pełnym światłem dopiero po upływie ok. 2 minut).
  Jak to ma działać z czujnikiem ruchu?

  Pozdrawiam

  Jan
 • #5
  humax
  Level 18  
  Do pracy z czujnikiem ruchu nadają się tylko świetlówki z porządnymi układami ciepłego startu, których nie znajdzie się w zintegrowanych świetlówkach kompaktowych. W takim układzie trzeba kupić oprawę przystosowaną do świetlówek kompaktowych niezintegrowanych 4 pinowych + statecznik z ciepłym startem (np. Philips HFP). Przy okazji trzeba pamiętać, że świetlówki zimna nie lubią i jeżeli mają być stosowane na zewnątrz to powinny być w odpowiedniej do tego celu skonstruowanej oprawie lub w wersji z termosem tzw. wersje "Polar".
 • #6
  adamjur1
  Level 41  
  Koledzy - ekonomia mówi, że taniej będzie zmieniać często marketowe świetlówki ( czytaj -żarówki energooszczędne) niż inwestować w bardzo drogie zaawansowane systemy swietlne. Nie powinienemm tego pisać jako elektryk ale jestem też użykownikiem takich oświetleń i mam kalkulator....
  Pozdr.J.
 • #7
  humax
  Level 18  
  To przedstaw wyniki. Z chęcią je przeanalizuje bo też mam kalkulator. Kwestia jakości luminoforu wprawdzie w kalkulator nie wejdzie - bo tanizna ma luminofory o składzie podobnym do nawozów na pola, które markowi producenci przestali stosować już kilkadziesiąt lat temu. A co do elektryków - przykro to mówić - ale widzę jak chcąc zaoszczędzić kilka złotych dla własnego budżetu wymyślają cuda dla inwestycji ryczałtowych. Może to kogoś zdziwi - ale ze względu na 3PLN różnicy na belce oświetleniowej z kompensacją lub bez elektrycy brali u mnie 90% opraw bez kompensacji. To samo dotyczyło świetlówek standardowych. Aż miło, że wreszcie powoli nie mają wyjścia bo EU zmusza do osprzętów elektronicznych i świetlówek trójpasmowych. Wielkim błędem EU było zakazanie obrotu żarówkami bez systemu kontroli świetlówek kompaktowych, które według norm powinny mieć Ra>80 a badziewie na rynku jak ma Ra>60 to i tak dobrze.
 • #8
  adamjur1
  Level 41  
  Prosty przykład - mam na swojej posesji kilka niezleżnie włączanych swoimi czujnikam lamp ozdobnych. Lampa za 35 zł, żarówka "energoszczędna" za 8,5 zł
  Wymieniam żarówki mniej więcej co 1,5-2 lata, a zapalają się dość często( niektóre 20-30 razy na dobę). Oczywiście śpiewki o ekologii, do tego lobbowane przez producentów nieschodzących w handlu źródeł światła dyrektywy UE mówia co innego. Ale w naszych realiach ( i zarobkach) długo jeszcze będzie się opłacało, po za tym wydatek na źródło swiatła w granicach 40 zł trzeba zrobić od razu a te "mniej żywotne" kupujemy tak jaby na raty ( 4 szt 8,5 zł przez 6 lat).
  A i te drogie z różnych powodów mogą nie dożyć obiecanego przez producenta okresu świecenia( pamiętajmy że chodzi o oświetlenie zewnętrzne pracujące w dużo trudniejszych warunkach niż normalne)
  Pozd.rJ.
 • #9
  User removed account
  User removed account  
 • #10
  adamjur1
  Level 41  
  Nie robiłem pomiarów czasu i natęzenia oświetlenia, ale oczywiście jak wszystkie tego typu źródła, zapalają się troche wolniej i przez pewien czas dochodzą do pełnej ( być może, jak zaznaczam - nie robiłem pomiarów) swej wydajności.
  Ale podobnie zachowują się zwykłe jarzeniówki - mam halę gdzie w temp 0°C zapalają i dochodzą do siebie przez ok 15 s....
  Pozdr.J.
 • #11
  humax
  Level 18  
  Koledzy powiedzcie, że żartujecie bo oczy przecieram. Tandetna świetlówka z napisem 23W to taka, w której wygląda się jak różowa świnka i zamiast deklarowanej mocy ma tradycyjne 9W. Czy naprawdę nie widać różnicy? Proponuje zacząć od włożenia jej na miernik i ocenienia wyników z napisami na pudełku. Miałem kiedyś wykład dla koła SEP i poprosiłem o zabranie ze sobą "powszechnie" używanej świetlówki kupionej w "atrakcyjnej" cenie. Modeli było sporo - ale na żadnym się nie zawiodłem - różnice pomiędzy mocą faktyczną a deklarowaną wyniosły od 30-60%! W przypadku tańszych firmówek było to maksymalnie 10% bo firmy renomowane nie wypuszczają wyłącznie modeli za 40PLN (a nawet więcej - takie modele ciężko odszukać w dystrybucji) tylko przeciętnie kosztują około 15PLN. Wiem, że nie można generalizować, że wszystkie no-name są tandetą - niestety ja nie miałem szczęścia na takie trafić.

  ...no i oświetlając drzewko na ogródku a stół w jadalnym wymagamy innej jakości - zawsze jest to jakiś kompromis pomiędzy ceną a jakością. W każdym razie nie oferujmy komuś do domu to co sprawdza się u nas w ogródku. Z drugiej strony jak komuś wystarcza taka jakość to też dobrze, gorzej jak zaczyna narzekać zanim sprawdzi co znaczy porządny produkt.

  Co do zachowania zimą - nie ma znaczenia czy będzie to markowa świetlówka czy no-name - jeżeli nie jest to wersja POLAR (dodatkowy termos) to strumień spadnie w 0st o minimum 60-70% a w temp. około -10st przestanie funkcjonować zapłon. Jak komuś ma to przeszkadzać to niestety tym razem 40PLN na świetlówkę Polar trzeba wydać - co też nie znaczy, że będzie miała 100% strumienia w 0st - będzie miała dużo mniej, ale też spadek będzie dużo mniejszy niż w tradycyjnej wersji. Przy częstych załączeniach też nie ma silnych - średnia trwałość przy 15 cyklach dziennie dla zimnego startu powoduje, że świetlówka ma żywot krótszy od żarówki, tzn. poniżej 1000h.
 • #12
  Miwhoo
  Electric installations specialist
  Mam klienta, któremu robiłem automatyczne sterowanie oświetleniem podjazdu w momencie otwierania bramy wjazdowej pilotem. Muszę przyznać, że no-name chodzą drugi rok, a przy -30 tylko zapłon się opóźnił, po otwarciu / zamknięciu bramy świecą ok. 5 -7 minut i gasną.

  Fak, że zimą zanim się ugrzeją, to automat je gasi, ale drugi rok z rzędu działa wszystkie 9 sztuk, a światła dają wystarczająco, żeby cały ogród oświetliły... lampki jakieś 80cm na wzór starych latarni...

  Z kolei znajomy ma takie podejście do "energooszczędnych" żarówek. Kupuje no-name z 2-letnią gwarancją, używa, jak padnie, to daje na reklamację... raz pochodzi krócej, raz dłużej taka świetlóweczka, ale w ciągu gwarancji padnie :) odnosi i dostaje nówke no-name :D
 • #13
  adamjur1
  Level 41  
  Kol Miwhoo - i to jest racjonalne podejście nie nabijające kiesy lobbystom.
  Ja prawdę mówiąc wyrzucam zużyte nie analizując ich żywota (ostatnio do pojemnika w markecie). W jednym przypadku zainstalowałem markowe- w lampach najazdowych na wjeździe do garażu pewnego klienta.Zainsatalowane na środku między kołami ( ni enarażone na bezpośrednie najechanie) Myśl była taka- cięzko to rozebrać-lepiej dać lepsze - dwie z trzech już wymieniałem ( po ok 1,5 roku) ze strachem odkręcając torxowe śrubki nierddzewne- a sól przywieziona na kołach s-klasy dała się im we znaki....
  Pozdr.J.
 • #14
  humax
  Level 18  
  Jeżeli ktoś nie zauważa spadku strumienia w świetlówce kompaktowej przy 0st.C to faktycznie nie powinien kupować markowych świetlówek ;) 100% zgoda, że wystarczy mu każdy no-name :D Jeżeli nie przeszkadza mu też, że pomimo napisu na pudełku "23W" ma zapewnione ekstra oszczędności bo dostał 9W, które emituje strumień 20% mniejszy niż markowe 9W i że wszytko co czerwone w świecie zmieniło kolor na brąz - okay - też powinien kupować jak leci co najtańsze.
 • #15
  krissszczecin
  Level 10  
  W tym tygodniu zmontuje wszystko i sprawdzę na żywym organiźmie czy będzie występował efekt mrugania.Wkręcę też zwykle żarówki ok.40W,bo chyba mniejszych nie ma na E27 i zobaczę czy osiągnę efekt który zakładam.Generalnie oświetlenie te nie ma oświetlać mi ogrodu,tylko stwarzać półmrok,podkreślić niektóre rośliny.
  Jeszcze kwestia tego kondensatora dla wyeliminowania mrugania,jeśli mam 5 lamp to do każdej z nich muszę dać tego kondziorka? czy jeden kondziorek przy pierwszej lampie?

  Zdanie zaczyna się dużą literą, a kończy kropką. Proszę poprawić pisownię wszystkich postów. Proszę zapoznać się z pkt 8.2 regulaminu i wyeliminować slang. [retrofood]
  Teraz dobrze?
 • #16
  Darrieus
  Level 38  
  Jeden kondensator przy pierwszej.

  Jak wyłącznik jest na przekaźniku to zwróć uwagę żeby przekaźnik rozłączał fazę, wtedy wykluczysz wszelkie mruganie bez kombinowania.
 • #17
  jdjan1
  Level 26  
  Witam!
  krissszczecin napisał:
  Quote:
  Wkręcę też zwykle żarówki ok.40W,bo chyba mniejszych nie ma na E27...

  Kolega ma bana na tak użyteczne narzędzie jak Google?
  W takim razie pomogę: LINK
  Pozdrawiam

  Jan
 • #18
  krissszczecin
  Level 10  
  Wszystko podłączone i działa bez problemu.Czujnik ruchu jest na przekażniku,więc obyło się bez kondensatorów.W obwód tymczasowo włożyłem żarówki energooszczędne 11W Philipsa i wszystko działa jak trzeba,brak migotania itp.efektów.Docelowo założone zostaną zwykłe żarówki 25W,bo powyższe dają za dużo światła.
  Dzięki wszystkim za podpowiedzi,pozdrawiam.