Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy nadszedł czas i na moją baterię?

camillo_5 23 Lip 2010 22:55 2815 8
  • #1 23 Lip 2010 22:55
    camillo_5
    Poziom 8  

Witam. Dwa dni temu zauważyłem, że mój laptop (HP Pavilion dv5 1040ew) nieustannie ładuje baterię. Po włączeniu okazało się, że ładowanie zatrzymało się na poziomie 90% i nie ma najmniejszego zamiaru dobrnąć do 100%, po chwilowym odłączeniu zasilacza poziom naładowania baterii spadł o kilka procent, a kiedy go znowu podłączyłem tym razem ładowanie zatrzymało się na 89%. Postanowiłem sprawdzić co stanie się kiedy zacznę rozładowywać baterię, no i stało się, laptop po pewnym czasie (dużo krótszym niż powinien) nagle padł, bez żadnego ostrzeżenia, za pierwszym razem nawet nie wiem na ilu rzekomych procentach wyświetlanych w systemie operacyjnym (Windows 7 Professional x64). Po nocnym ładowaniu baterii (doładował do 90%) i kolejnej próbie rozładowania, komputer wytrzymał około 40min i również nieoczekiwanie się wyłączył. Tym razem to było coś poniżej 50% naładowania baterii (poziom ten sprawdzałem może z minutę, dwie przed nagłym brakiem zasilania). Dodam, że w poniedziałek i chyba we wtorek wszystko było ok, nie zauważyłem żeby dioda informująca o ładowaniu baterii wciąż świeciła. Właściwie większość czasu komputer jest na zasilaniu sieciowym. Sporadycznie go od niego odłączam by się gdzieś z nim przemieścić, a jeśli już to robię to biorę zasilacz ze sobą i jeśli jest taka możliwość podłączam go do sieci po kilku minutach pracy na baterii. Model mojego laptopa o ile wiem jest znany z dość znacznego nagrzewania się podczas pracy, a w szczególności podczas bardziej wymagających czynności, jednak nigdy nie wyłączył mi się on z powodu temperatury, ani chyba żadnego innego powodu mogącego sugerować na jakiekolwiek problemy sprzętowe, jakieś dwa miesiące temu przeszedł format i ponowne postawienie sytemu operacyjnego i działał bez zrzutu, aż do teraz. Macie może jakieś pomysły co się dzieje i czego to może być przyczyna, jak to sprawdzić i naprawić? Na sam komputer mam chyba jeszcze ok 2 miesięcy gwarancji, jednak na baterię już raczej nie, ponieważ o ile się nie mylę gwarancja na nią była tylko na rok. Nie ukrywam, że kupno nowej baterii nie jest zbyt satysfakcjonującym rozwiązaniem. Jednak z drugiej strony mam nadzieję, że to co najwyżej wina baterii, choć nie spodziewałem się, że będzie ona umierać w ten sposób, a jedynie stopniowo będzie skracać się długość pracy na niej. Proszę o jakieś sugestie co mogę sprawdzić, aby zdiagnozować problem i być może, na co liczę, go naprawić.

0 8
  • #2 24 Lip 2010 12:09
    misiozol
    Poziom 29  

Wiec wiadomo ze windows 7 ma wade objawiajaca sie przedwczesnym zuzywaniem baterii , z tego co opisujesz wychodzi ze moze byc to wina systemu jaki i baterii zainstaluj BatteryMon i wklej odczyt z parametrow baterii to troche rozjasni sprawe. ewentualnie jest mozliwosc powrotu do oryginalnego systemu ale to nie zawsze rozwiazuje problem poniewaz bateria moze byc juz powaznie zuzyta.

-1
  • #3 24 Lip 2010 19:31
    camillo_5
    Poziom 8  

Naładowałem baterię do "pełna", tym razem to było 84%, zainstalowałem polecony programik i odłączyłem zasilacz, bateria padła po może 3 sekundach i po ponownym włączeniu ukazał się poniższy komunikat
    po czym system uruchomił się normalnie. Po kliknięciu na wskaźnik naładowania baterii ukazuje się taka optymistyczna informacja

misiozol chyba mnie źle zrozumiałeś, chodziło mi po prostu, że komputer został odświeżony poprzez pełne wyczyszczenie dysku i instalację wszystkiego od nowa, ogólnie komputer pracuje na tym systemie od momentu jak pojawiła się jego pierwsza stabilna wersja, nie RC.

Czy po pojawieniu się powyższych komunikatów istnieje jeszcze jakaś szansa na to, że ta bateria będzie jeszcze działać? Jeżeli nie to możecie podpowiedzieć co mogę z nią teraz zrobić, w sensie sprawdzić co się z nią tak nagle stało, jakoś zresetować pamięć jeśli ją posiada, może jakaś kalibracja wystarczy? Jeśli znacie jakieś sprawdzone lub polecane zakłady bądź osoby zajmujące się regeneracją baterii to podajcie jakieś namiary na nie.

Jeśli ktoś byłby tak uprzejmy to prosiłbym o informację, które styki do czego służą i jakie wartości parametrów powinny na nich występować, może na podstawie tych informacji, ktoś mógłby stwierdzić czy bateria zakończyła już swój żywot czy niekoniecznie.

0
  • #4 25 Lip 2010 11:48
    misiozol
    Poziom 29  

Kolego to ty wlasnie nie rozumiesz to co masz na pierwszym zdjeciu jest to typowy objaw tego co opisalem, zrob to co napisalem i bedzie wiadomo wiecej.

0
  • #5 26 Lip 2010 00:29
    camillo_5
    Poziom 8  

Mam nadzieję, że o te parametry chodzi:
    niestety brakuje chyba jednej z najistotniejszych informacji czyli ilości cykli ładowania, poza tym program przy pierwszym uruchomieniu w wierszu "chemistry" pokazuje informację Nickle Metal Hydride i dopiero po wyjęciu i włożeniu baterii pojawia się właściwa informacja, którą widać na powyższym zdjęciu.
    misiozol czy mówiąc o wadzie windows'a wnioskowałeś to z mojej wypowiedzi, czy to jest potwierdzona informacja i niestety system ten potrafi zniszczyć baterię?

0
  • #6 26 Lip 2010 10:36
    misiozol
    Poziom 29  

Z tego co tam widac bateria jest do regeneracji(wsad jest do resetu nie wiadomo jak stan ogniw). Wywnioskowalem z tego co opisujesz i do czego przyznal sie mikrosoft oraz to co opisuja tysiace innych uzytkownikow win 7, wystarczy wpisac w wujka google magiczna fraze "windows 7 battery" i niestety jest to potwierdzone .

-1
  • #7 26 Lip 2010 10:59
    tzok
    Moderator Samochody

Nie wiem coś się tak uczepił tej Siódemki, jedyne do czego Microsoft się przyznał to że Seven z włączonymi wszystkimi efektami graficznymi powoduje większe zużycie prądu i skraca czas pracy na baterii oraz że zmienili sposób obsługi Smart Battery by odczytywane dane lepiej odzwierciedlały faktyczny stan jej naładowania.

http://www.pcworld.com/businesscenter/article...s_7_just_being_honest_about_battery_life.html
    http://blogs.msdn.com/b/e7/archive/2010/02/08/windows-7-battery-notification-messages.aspx

Cytat:
    PC batteries expose information about battery capacity and health through the system firmware (or BIOS). There is a detailed specification for the firmware interface (ACPI), but at the most basic level, the hardware platform and firmware provide a number of read-only fields that describe the battery and its status. The firmware provides information on the battery including manufacturer, serial number, design capacity and last full charge capacity. The last two pieces of information—design capacity and last full charge capacity—are the information Windows 7 uses to determine how much the battery has naturally degraded. This information is read-only and there is no way for Windows 7 or any other OS to write, set or configure battery status information. In fact all of the battery actions of charging and discharging are completely controlled by the battery hardware. Windows only reports the battery information it reads from the system firmware. Some reports erroneously claimed Windows was modifying this information, which is definitely not possible.

Nie wiem natomiast jak system miałby się przyczynić do uszkodzenia pamięci baterii, kiedy może tylko ją odczytywać... modyfikować te dane może tylko wbudowany kontroler baterii i dlatego właśnie do regeneracji nawet samego wsadu i tak trzeba baterię otwierać, bo zapis przez zewnętrzne złącze jest niemożliwy.

W/g zamieszczonego zrzutu z programu SBM obecnie po pełnym naładowaniu bateria ma 5% nominalnej pojemności.

0
  • #8 26 Lip 2010 12:21
    misiozol
    Poziom 29  

Bo to jest prawda i to na duza skale, nowe kilkutygodniowe laptopy maja zniszczone baterie.

Cytat:
    Computerworld - Microsoft said Tuesday it is looking into battery problems apparently affecting Windows 7 notebooks.

Users have complained of battery issues -- including premature warnings that the power is exhausted, as well as more dire demands to replace the battery -- for months, long before Windows 7 went final.

Microsoft claimed that the problem was in the Windows 7 tool that decided when the battery had been drained, or was unable to hold a charge. "We are investigating this issue in conjunction with our hardware partners, which appears to be related to system firmware (BIOS)," a Microsoft spokeswoman said today, referring to the firmware that boots the PC and initializes the hardware components. "The warning received in Windows 7 uses firmware information to determine if battery replacement is needed."

More on Windows 7

While some users on that thread agree with Microsoft that the warnings are spurious, others believe that the new operating system has permanently crippled their batteries.

"I have tried charging the battery while the computer is off or in another OS, and it does not work," said someone identified as "DanLee81" today. "It will charge for a few minutes, then stop. The battery will say it's full when it actually only has a few minutes of charge, and when you take out the A/C, it will either last for a few minutes, or completely shut off your laptop. This behavior happens in all [OSes] after Windows 7 damages the battery, not just within Windows 7.

Others reported that their batteries underperformed, even after they abandoned Windows 7 and returned their notebooks to running Windows XP or Vista, or switched to Linux. "Rolling back does not work either," said "Dreklia" in another message on Tuesday. "I feel rip[ped] off!"

In some cases, Windows 7 claimed that brand new notebooks were unable to hold a charge. "Until yesterday it used [to] state that I had 7 hours battery life after a full charge; today after a full charge, it states that I have 4 hours left," said "tigger1962" of a three-week-old Toshiba Satellite T110. "I've only had it on now 15 minutes and my charge has now gone down to 2 hours 24 minutes."

Users reported a wide variety of affected makes and models, including laptops from Acer, Dell, Hewlett-Packard, Samsung, Sony and Toshiba.

Laptop owners are not the only ones who have noticed battery irregularities in Windows 7. Last summer, reviewers for several publications and sites said that Windows 7 slashed battery life by almost a third when compared to XP. That ran counter to Microsoft's promise that Windows 7 would actually increase battery endurance.

Microsoft said it was looking for a common cause to the battery complaints. "We are working with our partners to determine the root cause and will update the [support] forum with information and guidance as it becomes available," the spokeswoman said.

Gregg Keizer covers Microsoft, security issues, Apple, Web browsers and general technology breaking news for Computerworld. Follow Gregg on Twitter at Twitter@gkeizer, send e-mail to gkeizer(malpa)ix.netcom.com or subscribe to Gregg's RSS feed Keizer RSS.

Read more about Windows in Computerworld's Windows Topic Center.

0
  • #9 27 Lip 2010 00:52
    camillo_5
    Poziom 8  

W takim razie możecie polecić kogoś lub jakiś zakład, który zajmuje się regeneracją baterii i robi to w uczciwy i profesjonalny sposób?

Odnośnie Windows'a 7 to szukając dzisiaj, a właściwie wczoraj serwisu zajmującego się regeneracją baterii(żadnego godnego uwagi w moim mieście nie znalazłem) zapytałem czy ten system rzeczywiście niszczy baterię i odpowiedziano mi, że istotnie krążą takie plotki jednak oni ich nie mogą potwierdzić, ponieważ nie mają żadnych dowodów na to. Osoba z którą rozmawiałem powiedziała jednak, że jeżeli mam sterowniki od baterii od HP'ka to mogę czuć się bezpieczny, jednak ja niestety nie wiem czy je mam tzn instalowałem wszystko co jest na stronie producenta komputera jednak nie pamiętam aby, któryś ze sterowników odnosił się jednoznacznie do baterii, chyba, że było to jakieś kompleksowe oprogramowanie. Powiedziano mi także, że Hewlett-Packard nie udostępnia pełnego oprogramowania i najlepiej jest stosować recover systemu. Niestety Vista była chyba pewnego rodzaju niewypałem i osobiście po zainstalowaniu 7 nie mam zamiaru powracać do tamtego oryginalnie zainstalowanego systemu. Tak więc czy rzeczywiście owe sterowniki istnieją i gdzie można je zdobyć, aby pod 7 bateria w laptopie była "bezpieczna"?

Jeszcze odnośnie regeneracji to mówiono mi, że nie warto się w to bawić, ponieważ to już nie to samo co oryginał (głównie chodziło o "grzebanie" w elektronice), a czasami wychodzi nawet drożej, co wy o tym sądzicie?

0