Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Żarówki żarzą się przy wyłączonym oświetleniu

Han788 24 Lip 2010 12:42 5438 10
  • #1 24 Lip 2010 12:42
    Han788
    Poziom 2  

Witam
    Mam problem z żarzącymi się w korytarzu żarówkami przy wyłączonym oświetleniu. Podłączone mam 4 żarówki LED 3W (220V) i po wyłączeniu światła kilka diod w każdej z żarówek się świeci. Wymiana choć jednej żarówki na halogen rozwiązuje problem, ale chyba tylko dlatego, że on potrzebuje większego natężenia prądu. W korytarzu są dwa wyłączniki, którymi można włączać i wyłączać światło. Lampki podłączone są do czarnego i niebieskiego przewodu zasilania. Przewód żółto-zielony nie jest podłączony (choć jest podłączony do włączników).
    Proszę o pomoc co może być być źle zamontowane, że światło się świeci, a dopiero wyłączenie bezpiecznika załatwia problem. Pozdrawiam

• #3 24 Lip 2010 13:09
    Han788
    Poziom 2  

nie, zwykłe włączniki legrand, pojedyncze

• #4 24 Lip 2010 13:18
    beny73-73
    Poziom 13  

Witam, ja miałem też taki sam problem,pomogła wymiana kabli ponieważ dom ma kilkadziesiąt lat to były jeszcze kable aluminiowe które ''przerzucały''prąd na inne miedziane.Wymieniłem ten odcinek i teraz jest w porządku,a żarówki się nie żarzą.

• #5 24 Lip 2010 13:52
    zdzisiek1979
    Poziom 36  

Skłaniał bym się ku temu że masz podświetlenie neonówką klawisza ale skoro piszesz że nie masz. Do niekontrolowanego zaświecenia LED wystarczy mały prąd. Może pochodzić także z prądów pojemnościowych jak są zastosowane duże odległości między przełącznikami albo jest zdegradowana izolacja na przewodach jak pisze kolega wyżej. Sterowanie oświetleniem masz z jednego włącznika czy tak jak to jest w schodowej instalacji?

Dodano po 5 [minuty]:

Sorki no tak napisałeś przecież że dwa włączniki na korytarzu masz.

• #6 24 Lip 2010 14:34
    Zygaqra
    Poziom 34  

Na pewno nie jest to świecenie pełną mocą a tylko lekkie podświetlenie. Kiedy zasilałem ledową żarówkę w lampce przenośnej wystarczyło obrócić wtyczkę w gniazdku i problem, jeżeli jest to problem, znikał, w twoim przypadku jest raczej problem z zamianą kabli więc jeżeli to niewielkie światełko nie przeszkadza, nie ma się czym przejmować.

• #7 24 Lip 2010 16:08
    Han788
    Poziom 2  

Mieszkanie jest nowe, włączniki działają na zasadzie schodowych. W korytarzu obok, z instalacją na tej samej zasadzie żarówki nie świecą, a tutaj w każdej kilka diod się żarzy. Niby to nie przeszkadza, ale prawidłowo nie działa :-)

• #8 24 Lip 2010 18:01
    Emil2543
    Poziom 16  

Tak bo to LEDy im wystarczy kilka mA by żarzyły możesz jeszcze zmienić kabelki żeby odcinało na kablu fazowym

• #9 24 Lip 2010 21:30
    Lep424
    Poziom 12  

Sprawdź czy wyłączniki odcinają przewód fazowy L czy neutralny N.
    Wyjmij jedną żarówkę i przy załaczonym oświetleniu zlokalizuj fazę w oprawce przy pomocy próbnika z neonówką, następnie po wyłączeniu włącznika sprawdź czy faza jest czy nie. Jeżeli jest zawsze to niestety bez przełączenia przewodów w puszcze od oświetlenia się nie obejdzie.
    Zasadniczo właczniki powinny odłączać przewód L ale może u Ciebie jest odwrotnie.

• #10 25 Lip 2010 08:23
    Ptolek
    Poziom 36  

Można jeszcze podłączyć kondensator ok. 100nF równolegle do "żarówek" LED, utworzy się dzielnik pojemnościowy z pojemności kabli oraz tego kondensatora 100nF. I nie wydzieli się żadna moc czynna więc licznik nie będzie naliczał.
    To pod warunkiem, że przyczyną faktycznie jest pojemność przewodów. Do "żarzenia" się niektórych diod LED wystarcza już prąd znacznie poniżej 1mA, a nie wiadomo jeszcze co ma w środku taka "żarówka", może przetwornicę czy coś.
    W zasadzie możesz zmierzyć napięcie na lampie w momencie wyłączenia, ale podłączenie woltomierza może już spowodować, że lampki przestaną się żarzyć.
    Jeśli przyczyną jest pojemność kabla, który idzie do przełącznika, to odcinanie na przewodzie L nie pomoże, choć tak czy siak odcinanie powinno być na przewodzie L.

• #11 25 Lip 2010 09:08
    Han788
    Poziom 2  

Dziękuję za pomoc. Popatrzę na te kabelki :-)

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo