Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nasłuch na częstotliwości ok 84 mhz

24 Jul 2010 12:52 5083 12
 • #1
  User removed account
  User removed account  
 • #2
  Radiowiec 2
  Level 31  
  Proponuję dać sobie spokój z budową tylko zakupić skaner typu np. BC512 firmy Uniden i po sprawie. Budowa od podstaw odbiornika na jedną częstotliwość to przysłowiowe zawracanie gitary. A co ja nadajnik " odpłynie " w funkcji czasu lub temperatury ? Będziesz przeprojektowywał to coś ? Szkoda czasu. Pozdrawiam ! :))
 • #3
  User removed account
  User removed account  
 • #4
  sp6
  Level 23  
  Przecież wystarczy prosty konwerter z kwarcem na wejściu odbiornika UKF i po sprawie.Acha odbiornik musi mieć wyciszanie szumów aby nie przeszkadzały miedzy relacjami.
 • #5
  Radiowiec 2
  Level 31  
  No to weź kwarc 4 MHz i dołóż do konwertera na 1042. tam na dole dasz 84 MHz a na górze zrobisz 88 MHz czyli początek zakresu UKF FM . No i po sprawie. Rewelacja to to nie będzie ale jak chcesz sie bawić to się baw. Pozdrawiam ! :))
 • #6
  User removed account
  User removed account  
 • #7
  Radiowiec 2
  Level 31  
  No przecież 88 minus 84 jest 4. To po co powielacze ? Układ UL 1042 i życie staje sie prostsze. Pozdrawiam ! :))
 • #8
  Jap
  Level 28  
  lub jak już masz Radmora na 140MHz i lubisz pogrzebać to:

  1. poszukaj na elektrodzie schematu odbiornika / skanera na głowicy TV (głowica kosztuje coś ok 25PLN a pokrywa bardzo szeroki zakres.
  2. Na wyjściu głowicy jest coś ok 38MHz (nie pamiętam dokładnie). Głowicę stroisz analogowo podając na nią napięcie przez potencjometr wieloobrotowy.
  3. I teraz doczytaj jaka jest pośrednia f w tym Radmorze.
  4. wstawiasz konwerter (ogrom schematów w necie) z częstotliwości pośredniej głowicy (38Mhz) na pośrednią Radmora (np 10,7MHz) i już masz odbiornik o dobrych parametrach i super szerokim paśmie odbioru (coś od ok 45 do 860MHz)

  Jeśli zastosujesz głowicę sterowaną cyfrowo możesz wykombinować już odbiornik sterowany z kompa o skoku strojenia 0,01Hz!!!!!!!!! - buduj to http://hem.passagen.se/communication/supertuner.html
 • #9
  Andrzej L.
  Level 31  
  Kombinacje alpejskie z prostej sprawy. Żadne konwertery, bo to nieporozumienie. Wstawiasz głowicę mosfet z gatunku GFE-110, GFE-112 dostrojoną na dziurę między dwoma UKF-ami czyli pracującą w paśmie 74-87,5MHz
  Możesz oczywiście się pokusić o przestrojenie oryginalnej GFE-105 z toski 303 - choć ona jest mało odporna na duże sygnały.
  Zapomnij o głowicy dwuzakresowej z AWS307, bo ona jest cienka pod względem stałości heterodyny i przez te przełączanie diodami cewek ma dodatkowe niestałości i gorszą odporność na duże sygnały. W samej GFE-105 jak przestrajasz wskazane wywalić słabe BF314 na BF240 (zdecydowanie większe wzmocnienie dla tej częstotliwości). Jednak faworytem są wspomniane na początku mosfetowe głowice 110 i 112. Chodzi to znakomicie w zależności od zestrojenia od 65.5 do 120MHz. W przypadku strojenia na dziurę miedzy UKF-ami zmniejszasz tylko pojemności równoległe (w przypadku wersji głowicy na dolny UKF) lub dorzucasz równoległe (w przypadku wersji głowicy na górny UKF) - będą to pojemności w okolicy gdzieś 6p8-10pF. W latach 90 tak właśnie się robiło z tymi głowicami i wyśmienicie pracowały właśnie w okolicach 80MHz. W razie dalszych problemów uderz do mnie na priv.
 • #10
  User removed account
  User removed account  
 • #11
  kondensator
  Level 36  
  Jak już przestrajanie głowicy radiofonicznej, to może zamiast demolowania deficytowych głowic do kolekcjonerskich urządzeń Diora - zakupić szeroko dostępną głowicę UKF "Gloria" na 87...108MHz (najlepiej kilka - przydają się nawet bez przeróbek...). Jeżeli ten radiotelefon (mający robić za p.cz. + m.cz.) ma minus na masie, to sprawa się jeszcze dodatkowo upraszcza (nie zapomnij odlutować wszystkiego co związane z nadawaniem).
  PS: Czy potrzeba tylko jeden kanał czy więcej, i jaka ma być antena ?
 • #12
  User removed account
  User removed account  
 • #13
  kondensator
  Level 36  
  Plaplek wrote:
  Ma to być nasłuch na napewno jednym kanale w paśmie 84.....Mhz NAtomiast tak, radmor jest w wersji mobilnej a co za tym idzie ma ten minus na masie. Powiesz mi coś więcej o przestrojeniu takiej głowicy - bo zaczynam jej szukać a chodzi też o to by w przyszłości można było podłączyć jakiś wskaźnik obecnej częstotliwości pracy.
  Poza tym zastanawiam się czy rozbebeszać tego Radmora czy nie zrobić po prostu wszystkiego od nowa - troszkę go szkoda a ja nie lubię psuć dobrych urządzeń - może kiedy komu do czegoś się przyda ?
  Znalazłem odmośnie tej głowicy cały zestaw aplikacji - tj syntezę , programator itp. Pytacie czy da się to tak przestroić by synteza i programator sobie poradziły ?
  http://www.jsel.pl/home/sub/PL,41,synteza_fm_glowica_ukf.html
  Jak myślicie - ? Zapytałem o ew schematy ale na razie milczą

  Radmor 30x1 vel "blaszak" miał plus na masie i zasilanie -24V (w samochodzie dodatkowa przetwornica z +12V lub +24V), podobnie jak ich starsze wersje FM306 i pochodne które miały zewnętrzny manipulator ale wbudowaną przetwornicę z przełączaniem +6/12/24V.
  Radmor 30x3 vel "murzynek" miał minus na masie, zasilanie +12V i w wersjach simplex wymagał do nadawania i odbioru tylko jednego kwarcu na kanał.
  Może zamiast "rozbebeszać" dorobisz dodatkowy tor odbiornika 84MHz i podłączysz do istniejącej p.cz. radiotelefonu (przez jakiś dodatkowy stopień dopasowujący). Dla jednego kanału chyba wystarczy (do)strojenie potencjometrem... Jeszcze inna opcja to poszukanie ręcznego radiotelefonu kwarcowego Radmor z minusem na masie (te nowsze cienkie blaszane) na dowolne pasmo (np. z zepsutym nadajnikiem) i po wymontowaniu części nadawczej zostanie wystarczająco dużo miejsca na głowicę na 84MHz - powstanie mały odbiornik przenośny...
  Co do schematu głowicy UKF "GLORIA", to widziałem kilka różniących się (!), także odręcznie zrysowane, a ostatnio znalazłem tu:
  http://www.ambm.pl/images/pliki/gloria.pdf - też nie wiadomo czy rzeczywistość nie różni się od teorii, może być kilku wytwórców, zmiany w czasie produkcji...
  W/g schematu z AMBM (d.MJM) wystarczy zwiększyć C1 i C24 aby głowica zaczęła odbierać niżej... Aby zaś zmniejszyć szerokość zakresu przestrajania wypadało by np. zmienić varikapy na takie o małym zakresie przestrajania (czyli takie stosowane na UHF. Niewygodą jest montaż SMD i za wiele razy zmian się nie zrobi, bo materiał nie wytrzyma...

  Głowica UKF "Gloria" - schemat (schematy) https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1739961.html