Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nasłuch na częstotliwości ok 84 mhz

24 Jul 2010 12:52 5161 12
  • #1
    Anonymous
    Anonymous  
  • #2
    Radiowiec 2
    Level 31  
    Proponuję dać sobie spokój z budową tylko zakupić skaner typu np. BC512 firmy Uniden i po sprawie. Budowa od podstaw odbiornika na jedną częstotliwość to przysłowiowe zawracanie gitary. A co ja nadajnik " odpłynie " w funkcji czasu lub temperatury ? Będziesz przeprojektowywał to coś ? Szkoda czasu. Pozdrawiam ! :))
  • #3
    Anonymous
    Anonymous  
  • #4
    sp6
    Level 23  
    Przecież wystarczy prosty konwerter z kwarcem na wejściu odbiornika UKF i po sprawie.Acha odbiornik musi mieć wyciszanie szumów aby nie przeszkadzały miedzy relacjami.
  • #5
    Radiowiec 2
    Level 31  
    No to weź kwarc 4 MHz i dołóż do konwertera na 1042. tam na dole dasz 84 MHz a na górze zrobisz 88 MHz czyli początek zakresu UKF FM . No i po sprawie. Rewelacja to to nie będzie ale jak chcesz sie bawić to się baw. Pozdrawiam ! :))
  • #6
    Anonymous
    Anonymous  
  • #7
    Radiowiec 2
    Level 31  
    No przecież 88 minus 84 jest 4. To po co powielacze ? Układ UL 1042 i życie staje sie prostsze. Pozdrawiam ! :))
  • #8
    Jap
    Level 29  
    lub jak już masz Radmora na 140MHz i lubisz pogrzebać to:

    1. poszukaj na elektrodzie schematu odbiornika / skanera na głowicy TV (głowica kosztuje coś ok 25PLN a pokrywa bardzo szeroki zakres.
    2. Na wyjściu głowicy jest coś ok 38MHz (nie pamiętam dokładnie). Głowicę stroisz analogowo podając na nią napięcie przez potencjometr wieloobrotowy.
    3. I teraz doczytaj jaka jest pośrednia f w tym Radmorze.
    4. wstawiasz konwerter (ogrom schematów w necie) z częstotliwości pośredniej głowicy (38Mhz) na pośrednią Radmora (np 10,7MHz) i już masz odbiornik o dobrych parametrach i super szerokim paśmie odbioru (coś od ok 45 do 860MHz)

    Jeśli zastosujesz głowicę sterowaną cyfrowo możesz wykombinować już odbiornik sterowany z kompa o skoku strojenia 0,01Hz!!!!!!!!! - buduj to http://hem.passagen.se/communication/supertuner.html
  • #9
    Andrzej L.
    Level 31  
    Kombinacje alpejskie z prostej sprawy. Żadne konwertery, bo to nieporozumienie. Wstawiasz głowicę mosfet z gatunku GFE-110, GFE-112 dostrojoną na dziurę między dwoma UKF-ami czyli pracującą w paśmie 74-87,5MHz
    Możesz oczywiście się pokusić o przestrojenie oryginalnej GFE-105 z toski 303 - choć ona jest mało odporna na duże sygnały.
    Zapomnij o głowicy dwuzakresowej z AWS307, bo ona jest cienka pod względem stałości heterodyny i przez te przełączanie diodami cewek ma dodatkowe niestałości i gorszą odporność na duże sygnały. W samej GFE-105 jak przestrajasz wskazane wywalić słabe BF314 na BF240 (zdecydowanie większe wzmocnienie dla tej częstotliwości). Jednak faworytem są wspomniane na początku mosfetowe głowice 110 i 112. Chodzi to znakomicie w zależności od zestrojenia od 65.5 do 120MHz. W przypadku strojenia na dziurę miedzy UKF-ami zmniejszasz tylko pojemności równoległe (w przypadku wersji głowicy na dolny UKF) lub dorzucasz równoległe (w przypadku wersji głowicy na górny UKF) - będą to pojemności w okolicy gdzieś 6p8-10pF. W latach 90 tak właśnie się robiło z tymi głowicami i wyśmienicie pracowały właśnie w okolicach 80MHz. W razie dalszych problemów uderz do mnie na priv.
  • #10
    Anonymous
    Anonymous  
  • #11
    kondensator
    Level 36  
    Jak już przestrajanie głowicy radiofonicznej, to może zamiast demolowania deficytowych głowic do kolekcjonerskich urządzeń Diora - zakupić szeroko dostępną głowicę UKF "Gloria" na 87...108MHz (najlepiej kilka - przydają się nawet bez przeróbek...). Jeżeli ten radiotelefon (mający robić za p.cz. + m.cz.) ma minus na masie, to sprawa się jeszcze dodatkowo upraszcza (nie zapomnij odlutować wszystkiego co związane z nadawaniem).
    PS: Czy potrzeba tylko jeden kanał czy więcej, i jaka ma być antena ?
  • #12
    Anonymous
    Anonymous  
  • #13
    kondensator
    Level 36  
    Plaplek wrote:
    Ma to być nasłuch na napewno jednym kanale w paśmie 84.....Mhz NAtomiast tak, radmor jest w wersji mobilnej a co za tym idzie ma ten minus na masie. Powiesz mi coś więcej o przestrojeniu takiej głowicy - bo zaczynam jej szukać a chodzi też o to by w przyszłości można było podłączyć jakiś wskaźnik obecnej częstotliwości pracy.
    Poza tym zastanawiam się czy rozbebeszać tego Radmora czy nie zrobić po prostu wszystkiego od nowa - troszkę go szkoda a ja nie lubię psuć dobrych urządzeń - może kiedy komu do czegoś się przyda ?
    Znalazłem odmośnie tej głowicy cały zestaw aplikacji - tj syntezę , programator itp. Pytacie czy da się to tak przestroić by synteza i programator sobie poradziły ?
    http://www.jsel.pl/home/sub/PL,41,synteza_fm_glowica_ukf.html
    Jak myślicie - ? Zapytałem o ew schematy ale na razie milczą

    Radmor 30x1 vel "blaszak" miał plus na masie i zasilanie -24V (w samochodzie dodatkowa przetwornica z +12V lub +24V), podobnie jak ich starsze wersje FM306 i pochodne które miały zewnętrzny manipulator ale wbudowaną przetwornicę z przełączaniem +6/12/24V.
    Radmor 30x3 vel "murzynek" miał minus na masie, zasilanie +12V i w wersjach simplex wymagał do nadawania i odbioru tylko jednego kwarcu na kanał.
    Może zamiast "rozbebeszać" dorobisz dodatkowy tor odbiornika 84MHz i podłączysz do istniejącej p.cz. radiotelefonu (przez jakiś dodatkowy stopień dopasowujący). Dla jednego kanału chyba wystarczy (do)strojenie potencjometrem... Jeszcze inna opcja to poszukanie ręcznego radiotelefonu kwarcowego Radmor z minusem na masie (te nowsze cienkie blaszane) na dowolne pasmo (np. z zepsutym nadajnikiem) i po wymontowaniu części nadawczej zostanie wystarczająco dużo miejsca na głowicę na 84MHz - powstanie mały odbiornik przenośny...
    Co do schematu głowicy UKF "GLORIA", to widziałem kilka różniących się (!), także odręcznie zrysowane, a ostatnio znalazłem tu:
    http://www.ambm.pl/images/pliki/gloria.pdf - też nie wiadomo czy rzeczywistość nie różni się od teorii, może być kilku wytwórców, zmiany w czasie produkcji...
    W/g schematu z AMBM (d.MJM) wystarczy zwiększyć C1 i C24 aby głowica zaczęła odbierać niżej... Aby zaś zmniejszyć szerokość zakresu przestrajania wypadało by np. zmienić varikapy na takie o małym zakresie przestrajania (czyli takie stosowane na UHF. Niewygodą jest montaż SMD i za wiele razy zmian się nie zrobi, bo materiał nie wytrzyma...

    Głowica UKF "Gloria" - schemat (schematy) https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1739961.html