Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Optex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stary domofon MIFON - reanimacja

24 Lip 2010 14:24 4322 7
  • Poziom 10  
    Witam, mam w bloku dość stary analogowy domofon na 25 mieszkań (chyba jakiś Mifon sądząc po naklejce na obudowie elektroniki).

W tym domofonie dobrze działa chyba tylko rygiel - z każdego mieszkania można otworzyć drzwi.
    W większości mieszkań problem polega na tym że nie słychać głosu w kasecie przy drzwiach (głośnik jest na pewno sprawny). Jest tez przypadek odwrotny: słychać przy drzwiach ale nie słychać w mieszkaniu. Bywa też tak że słychać dobrze i na dole i w mieszkaniu zatem totalne pomieszanie.

Wyremontowałem już kasetę, odnowione panele, nowy głośnik i mikrofon, nowe szyldziki z nazwiskami.
    Teraz chciałem sprawdzić elektronikę i ewentualnie ją naprawić.
    Problemów spodziewam się w instalacji, ewentualnie w złym podłączeniu jakiegoś unifonu.

Proszę o rozszyfrowanie wszystkich oznaczeń zacisków w elektronice (co to jest na 9):
    1. głośnik kaseta
    2. mikrofon unifony
    3. słuchawka unifon
    4. mikrofon kaseta
    5. genartor +
    6. masa
    7. masa
    8. rygiel
    9. nie wiem
    10. rygiel

Do czego służą poszczególne potencjometry:
    Pt1, Pt2, Pt3.

Może ktoś ma do tego jakiś schemat?

Jak sprawdzić poprawność pracy tej elektroniki? Myślę o odłączeniu wszystkiego co idzie do mieszkań i podłączeniu unifonu bezpośrednio do elektroniki.

Stary domofon MIFON - reanimacjaStary domofon MIFON - reanimacja Stary domofon MIFON - reanimacjaStary domofon MIFON - reanimacja

Zamieść zdjęcia na serwerze elektroda.pl zgodnie z instrukcją:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic595877.html
  • Specjalista Domofony
    9-otwieranie elektrozaczepu z unifonu
    Dobrze myślisz -poprawność elektroniki najlepiej sprawdzić podłączając do niej kasetę i tylko 1 unifon. Schemat już w zasadzie masz, bo masz wszystkie wyprowadzenia opisane, ale można się też posiłkować np. schematem od nowej elektroniki Mifona: http://www.mifon.pl/sch2.pdf
    Przy podłączeniu musisz znać wyprowadzenia unifonu, o którym tutaj nic nie wspominasz.
    Co do potencjometrów to nie mam teraz przy sobie rozpiski do nich, ale
    można je sprawdzić doświadczalnie bo są do: regulacji wzmocnienia głośnika w kasecie, regulacji wzmocnienia słuchawki unifonu i regulacji tonu generatora (5).

Pozdrawiam
    www.alfatech.net.pl
  • Poziom 27  
    KrisssK napisał:

W większości mieszkań problem polega na tym że nie słychać głosu w kasecie przy drzwiach (głośnik jest na pewno sprawny). Jest tez przypadek odwrotny: słychać przy drzwiach ale nie słychać w mieszkaniu. Bywa też tak że słychać dobrze i na dole i w mieszkaniu zatem totalne pomieszanie.

Taka loteryjka świadczy raczej o niesprawności unifonów a nie elektroniki.
  • Poziom 10  
    W elektronice wymieniłem na wszelki wypadek wszystkie elektrolity i potencjometry.
    Unifon podłączyłem bezpośrednio do elektroniki przy wypiętej całej instalacji do mieszkań. Elektronika sprawna. Wszytko ładnie działa.

Wpiąłem więc ponownie instalację z wyjątkiem linii mikrofonów od unifonów w mieszkaniach i sprawdziłem po kolei piętrami w puszkach rozgałęźnych wpinając się mikrofonem czy słychać w kasecie przy wejściu.
    Okazało się że jedno mieszkanie sprawiało problem. Wypiąłem mikrofon z tego mieszkania i wszytko zaczęło hulać.

Poupychałem wszystkie druty z powrotem do puszek i..... okazało się że dwóch ostatnich pięter nie słychać na dole :)) . Chyba dorobiłem się przy okazji jakiejś przerwy między puszkami.
    Ech, tak to jest jak się grzebie w starych drutach.

Dzięki za podpowiedź z potencjometrami. Wzmocnienie głośnika wyczaiłem. Sprawdzę jeszcze pozostałe dwa.
  • Pomocny dla użytkowników
    Na jednym z zacisków "zasilacza-centralki" powinieneś mieć napięcie rzędu 12V do zasilenia podświetlenia przycisków kasecie.
    Ps. Swoja drogą to mogłeś sobie ściągnąć (a raczej narysować) schemat, skoro miałeś wymontowaną płytkę.
  • Poziom 10  
    Mogłem narysować ale nie chciało mi się :).
    Elektronika działa więc schemat już niepotrzebny.
    Kabelki do podświetlenia przycisków były przylutowane bezpośrednio do diod w mostku.
    Jeszcze mi zostało tylko rozpoznanie do czego są poszczególne potencjometry.
    Pt1 - to regulacja wzmocnienia głośnika w kasecie.
    Pozostałe dwa sprawdzę doświadczalnie.
  • Poziom 2  
    Pt2-Wzmocnienie mikrofonu
    Pt3-Modulacja sygnału Generatora(wywołania)
  • Poziom 10  
    Zamykam temat - problem rozwiązany, wszystkie wątpliwości rozwiane.
    Dziękuję wszystkim za pomoc.