Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Amiga obchodzi 25 urodziny

pseven 24 Lip 2010 15:44 5018 29
  • Amiga obchodzi 25 urodziny25 lat temu podczas gali, która odbyła się w Vivian Beaumont Theater, w nowojorskim Lincoln Center zaprezentowano nowy komputer osobisty. Maszyna przez dziennikarzy została okraszona mianem trzeciego, po Apple II i IBM PC, kamienia milowego w historii informatyki. Mowa oczywiście o komputerze Commodore Amiga 1000. Wraz z pierwszym komputerem Amiga wprowadzono po raz pierwszy, jednocześnie: intuicyjny, kolorowy graficzny interfejs użytkownika, obsługiwany, podobnie jak w systemie Apple, za pomocą myszy, stereofoniczny dźwięk, oraz wielozadaniowość. Możliwości pierwszego modelu komputera Amiga doskonale demonstrowało, przygotowane na targi CES w 1984 roku demo o nazwie „Boing”. Płynna animacja kolorowej kuli i realistyczna, liczona w czasie rzeczywistym fizyka jej ruchu stanowiła wyróżniające się osiągnięcie ówczesnego programowania. Popularność demonstracji sprawiła, że biało-czerwona kula stała się rozpoznawalnym znakiem komputera Amiga. Amiga stała się nie tylko popularnym komputerem osobistym, ale zawitała również na biurkach profesjonalistów m.in. w wielu studiach telewizyjnych. Zachowane w nienagannym stanie egzemplarze Amiga 500, 600, czy 1200 stanowią dziś wartościowe eksponaty w prywatnych kolekcjach. Eksponaty, do których z łezką w oku wraca się od czasu do czasu by zagrać w „Soccer Kid”, czy „Alien breed”.

Źródło:
    http://technologizer.com/2010/07/23/amiga/

Fajne! Ranking DIY
    O autorze
    pseven
    Tłumacz Redaktor
    Z wykształcenia - technik elektronik. Pasja - nowe technologie. Dla portalu Elektroda opracowuje informacje produktowe z dziedziny elektroniki, elektroniki przemysłowej. W zespole Elektroda.pl od 2009 roku.
    Specjalizuje się w: webwriting, tłumaczenia instrukcji obsługi ang-pol
    pseven napisał 8483 postów o ocenie 1526, pomógł 0 razy. Jest z nami od 2009 roku.
    Mlody2
    Poziom 18  
    Znam parę osób które nadal używają głównie Amigi 1200 do codziennej pracy nie tylko do gier.
    Nie każdy wie że jak dodamy do naszej Amigi karty rozszerzeń to możemy oglądać filmy słuchać muzyki rozmawiać przez komunikator z siecią gadu gadu czy też przeglądać strony www oraz czytać, wysyłać pocztę.
    Specjalne rozszerzenia dają nam dużą moc w porównaniu do gołej Amigi, ale niestety nie należą one do najtańszych.
    Na dzień dzisiejszy w niektórych miastach są organizowane imprezy takie jak np. Amimajówka gdzie można się pojawić ze swoim sprzętem lub też można sobie tak przyjść popatrzeć, przypomnieć jak to kiedyś było oraz zobaczyć co na dzień dzisiejszy można zrobić na komputerze Amiga, naprawdę warto.
    lukas1121
    Poziom 18  
    kurcze widziałem takiego raz w życiu ale nigdy nie sprawdziłem jak działa.... musze to zrobić....
    Przem188
    Specjalista EDA
    Ech, łezka w oku rzeczywiście się pojawiła. Pamiętam jak mocno użytkowałem A500, a marzeniem była 1200 chociaż. Niestety 500 padła i leży na strychu a 1200 nigdy się nie doczekałem.
    raftronik
    Poziom 15  
    Amiga jest moim głównym komputerem, czasem wspieram się laptopem i innym PC.
    narkoholik
    Poziom 30  
    Bardzo mile wspominam moje Amisie :) Ale z tym stereo to troszke przesadzili.
    rubik123
    Poziom 11  
    narkoholik napisał:
    Bardzo mile wspominam moje Amisie :) Ale z tym stereo to troszke przesadzili.

Sorry. jeśli nie zauważyłeś stereo w Amisi to może warto odwiedzić laryngologa???!!!:D
    Piotr Ziemowit
    Poziom 13  
    Pamiętam dobrze moją A500+, fajne to były czasy....stanie w kilkusetmetrowej kolejce na giełde po gry i programy, pożyczanie od kumpli modulatora RF co by można było trochę w kolorz pograć, rzucanie o scianę dyskietek co x-copy nie chciał widzieć.........a teraz trąci nudą, wszędzie PC i PC. A co do stereo to owszem miała, a raczej dwa niezależne kanały, ale dwa potencjomerty i kilka elementów załatwiało sprawe poszerzenia stereo.
    Ronin64
    Poziom 35  
    Świetny komputer :) Protracker i moduły muzyczne to było to :) Magiczne chwile można było spędzić z tym komputerem :)
    kkknc
    Poziom 43  
    Tak zgadzam się z przedmówcami to były czasy i komp. Szkoda ze osiedli trochę na laurach i w końcu zbankrutowali
    jag61
    Specjalista d/s ochrony radiologicznej
    "..osiedli na laurach" ? - raczej nie... Denna polityka... A moja A 500 z HDD ( :) ) leży i czeka... Monitor się tylko "spsował" :) Ale pewnie jeszcze do niej wrócę :) ( taa... Diuna, Piraci, Turrican, Syndicat, Lotus Turbo Challenge (nawet ojciec w to "pogrywał") Colonization..)
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    swiftgeek
    Poziom 12  
    Jakby ktoś miał zbędną A600/1200 to chętnie przygarnę ;)
    MasterMatan
    Poziom 21  
    Ja poluję już od dłuższego czasu na A4000, dla tego sprzętu nawet AmigaOS bym zakupił :)
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Fazi87
    Poziom 24  
    joysticki od amigi i pady od pegazusa były pierwszymi rzeczami które naprawiałem sobie i znajomym :)
    sokoleokoo2
    Poziom 22  
    To był koledzy komputer z duszą - pamiętam jeszcze jak zaginałem w Titusa !!!!

Swoją drogą - mam 2xA500 sprawne !!!! - kiedyś będą warte majątek !!
    Matejkos
    Poziom 20  
    ja Też mam A 500 z zabójczą ilością na tamte czasy 2,5 Mb ramu a i parę super gierek by się znalazło szkoda że tamte czasy odeszły.
    siejacy_zamet
    Poziom 12  
    Ja moją A500 sprzedałem. Poszła 4 lata temu za 10zł. Myszka była kompletnie zdezelowana, ale komputer sprawny. Tyle że mi zagracała pokój, więc się jej pozbyłem...

...i nie załuję. Czasy Amigi bezpowrotnie minęły. Gdyby nie marna polityka, w dzisiejszych czasach to Amigi byłyby PCtami. I pewnie dalej oparte byłyby na prockach Motoroli.
    schredder
    Poziom 12  
    A ja mam do dzisiaj A1000 CDTV 4000 i kilka innych....
    doxent
    Poziom 21  
    Piętą achillesową Amigi z lat 90-tych, zwłaszcza 600 ale także niektórych 500-tek była jakość wykonania a szczególnie stacje dyskietek. Na początku lat 90-tych w sklepie mieliśmy sporo przerobu z tym sprzętem. Niekiedy padało po 3 miesiącach na gwarancji albo nawet i wcześniej. Trzeba było się modlić by klientowi padło po roku bo tyle wtedy trwała gwarancja. Ilość wadliwych rozszerzeń pamięci do 1MB też była znaczna chociaż nie tak zatrważająca jak napędów FDD. Po 1994 roku Amigi niemal całkowicie znikły ze sprzedaży. Awaryjność 600-tek w końcowym okresie była niemal 100% dlatego zrezygnowaliśmy z ich sprowadzania. Pecety w tamtych czasach miały tylko ułamek ich możliwości chociaż się tak nie psuły.
    basstec
    Poziom 34  
    Pierwszy OS odkrywałem na amidży, workbench 3.1 na a1200, 5 dyskietek i trzeba było przekładać, żeby coś zmienić ale nie miałem dysku więc zmiany były do następnego uruchomienia. Rysowanie w deluxe paint, robienie animacji wg instrukcji z magazynu amiga. W settlersów to grałem kilka dni bez przerwy bo jeszcze nie umiałem save'ów robić, to samo w jaguara xj220, grałem z przyjacielem po kilka dni na 2 joysticki. Mama moja za to nawalała namiętnie w super froga, przeszła całą grę kilka razy do końca, miała też jakąś taką logiczna, w której się układało zębatki żeby się kręciły.

To było coś wspaniałego, żałuję, że troszkę za mało się amigowym tematem zainteresowałem, teraz to już nie wróci bo się człowiek do pieca przyzwyczaił a "zabawa" w amigę niestety kosztuje.
    sokoleokoo2
    Poziom 22  
    Powiem Więcej - Amiga miała to coś - czego brak dzisiejszym blaszakom. Żal tamtych czasów i gier szkoda że już nie wrócą!!!!
    Przem188
    Specjalista EDA
    Ten komputer był świetny, pamiętam, jakie były komentarze po premierze z udziałem Worchola, stwierdzono,że ten komputer nie może się sprzedać z sukcesem. Po prostu był zbyt nowoczesny jak na tamte czasy. Zbyt duże możliwości powalały i przerażały klientów. Komputery wówczas nie potrafiły zagrać stereo, wyświetlić tylu kolorów, ani uruchomić wielu programów jednocześnie, i to wszystko w wygodnym trybie grafiki ekranowej. To było nie do przyjęcia. Wówczas komputery posiadały jedynie buzzer, można było uruchomić tylko jedną aplikację. Nie było wielozadaniowości. I gdyby firmę Amiga nie kupiło Commodore a dobra firma z właściwym zarządzaniem, dziś nie było by opóźnionych konstrukcyjnie pecetów a Amigi. To dzięki Amidze zaczęto w peceta ulepszać możliwości multimedialne przeobrażając maszynkę do liczenia w komputer multimedialny. Jednak robi się to rozbudowywując skostniałą, ograniczoną konstrukcję, gdzie procesor wszystkim zarządza i nadzoruje, a układy graficzne i pozostałe wykonują jego rozkazy. Amiga była skonstruowana zupełnie inaczej. Procesor, układy grafiki, muzyczne i peryferyjne pracowały 2 razy wolniej od pamięci( 7MhZ, pamięć 14 MhZ, a sprytne dynamiczne przełączanie do szyny pamięci układu żądającego dostępu powodowało olbrzymi przyrost wydajności, w tym że gdy procesor wykonał jeden takt zegarowy, pamięć wykonała 2, a układ podłączał do pamięci raz procesor ( 1 takt ), raz układ, który zgłosił żądanie ( 2 takt pamięci). Dodatkowo niezwykłe jest to, że układy peryferyjne były zupełnie niezależne od procesora, nie potrzebowały go do wykonania polecenia, same pobierały rozkaz z pamięci i go wykonywały. Procesor w Amisi służył do obliczeń. Kość grafiki sama pobierała zawartość ekranu z pamięci i go wyświetlała, to samo z innymi układami. Zupełnie inaczej niż w komputerach konkurencji, gdzie rozkazy z pamięci pobierał procesor, interpretował je i poprzez szynę wysyłał do układu podległego jak grafika czy inny układ peryferyjny. Dopiero w obecnych czasach układy graficzne dostały nieco więcej uprawnień w samodzielnym dostępie do pamięci. Oprócz tego podział na 3 rodzaje pamięci dodatkowo uniezależniał zajętość jednej przez procesor aktualnie do niej podłączony.

Tak naprawdę Amiga jest komputerem wieloprocesorowym, z tym, że każdy procesor wykonywał określone tylko rozkazy i nie kolidował z pozostałymi.

Niestety pazerność ciągle zmieniających się szefów firmy doprowadziła firmę do bankructwa. Na Youtube jest nawet film wykonany przez jednego z pracowników - ostatni dzień pracy w Commodore oraz kilka innych, dotyczących tego komputera pierwsze rekalmy nadawane w telewizji, unikatowe nagranie premiery komputera z udziałem Andy Worchola.

Tu artykuł ( po polsku) dotyczący historii komputera: http://www.ppa.pl/artykul-Historia.Amigi.czesc.2.Narodziny.Amigi-3_55_1097.html

Tak wyglądała Amiga jako prototyp - te duże płyty drukowane to specjalizowane procesory Amigi wykonane techniką dyskretną, przy pomocy zwykłych układów Cmos.

Amiga obchodzi 25 urodziny

Tutaj więcej zdjęć:

http://obligement.free.fr/articles/amiga_prototypes.php
    woodpecker
    Poziom 13  
    Mam w kolekcji 500, 600, 1000, 1200, 2000 i 4000. 1000 w wersji NTSC ale z zasilaczem 230V. Do tego komplet CDTV.
    Przem188
    Specjalista EDA
    A ile kolega chciałby za 4000 lub 1200?
    sokoleokoo2
    Poziom 22  
    Szanowni koledzy gdyby ktoś chciał poczuć namiastkę tamtych lat zapraszam do gry z zupełnie innej beczki - ma coś z AW i Flashbecka - ręcznie malowana. Odradzam granie na monitorze - zalecam na TV, ja pykam zawsze na poprawe samopoczucie.

Link
    hellfire
    Poziom 11  
    Posiadam do dziś znacznie rozbudowane A600 i A1200.
    Nie sprzedam ;) Używam grzyba, bo potrzebuję softu
    i mocy obliczeniowej do obróbki zdjęć (tylko po to go
    kupiłem).
    Amigi stoją, ponieważ nie chce mi się co chwilę kompa
    zmieniać, ale sentyment do tamtych czasów...
    historii się nie wyprzedaje ;), a taka już się nigdy nie
    powtórzy.

Niech Ami będzie z nami !!! :)
    jag61
    Specjalista d/s ochrony radiologicznej
    hellfire napisał:
    ... Niech Ami będzie z nami !!! :)

AM(I)EN :D
    MoniTOX
    Poziom 25  
    Kiedyś miałem A 1200, a do niej na dyskietkach Pinbal, Doman, coś ala word i paint w jednym a nawet program do kopiowania dyskietek. Monitor 14" podłączany 2 przewodami chinch.