Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Metody ochrony kolumn przed wilgocią/deszczem ? (plener)

24 Lip 2010 17:51 3678 17
  • Poziom 19  
    Witajcie. Jutro z rana udostępniam sprzęt nagłośniający do przemówień na wolnym powietrzu. Jedyną przeszkodą która może mnie jutro napotkać to deszcz, martwię się o kolumny, żeby drewno nie zwilżało, a kocyk nie dostał za bardzo zniszczony, co polecacie na ochronę kolumn w plenerze przed wilgocią/deszczem ? Co prawda w pogodzie nie przewidują ''ścian'' deszczu, ale nigdy nic nie wiadomo, może mnie napotkać jakiś deszczyk.:|
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Na dniach mojej miejscowości gdy zaczęło padać rozciągnęli plandekę nad kolumnami. Jeżeli będą chmury możesz zrobić namiot nad kolumnami.
    pozdrawiam ;)
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    Worki foliowe będą chyba najlepsze tak na szybko takie na śmieci 200l albo nawet ciut większe, choć nie wygląda to zbyt fajnie ale swe zadanie spełni. Ja preferuje niewielki szkielet i daszek z plandeki nad samym nagłośnieniem jeśli jest oczywiście taka możliwość.

pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    Poszukaj w sklepie budowlanym lub ogrodniczym grubej folii malarskiej. Ciężko powiedzieć jak ona jest gruba. Przypomina folię nałożoną na opakowanie po np. filmie DVD lub grze, choć wydaje mi się, że jest nieco grubsza od tej z opakowania. Czasami z takich folii robią szklarnie i inne zasłony na rośliny np. na polach. Jest ona faktycznie bardzo wytrzymała i nieprzemakalna, lecz niestety swoje kosztuje. Nie jestem w stanie powiedzieć ile dokładnie, ale trzeba liczyć się z kwotą ok 5-10zł/m2 (może i więcej). Myślę jednak, że naprawdę warto się w takie coś zaopatrzyć. Czasami można też kupić takie potężne worki z podobnych folii, mają ok 2m głębokości i spokojnie wsadzisz w taki worek np. fotel do komputera :D (cena ok. 5-10zł)

Jest też inna możliwość dla hardcoreowców (osobiście testowane na jednej ulewie). Jeśli masz 6-8 micstandów lub statywów do kolumn, belek do światła, trawersów, trochę folii bądź plandekę to zbuduj namiot (jak to koledzy wcześniej polecili). My użyliśmy kiedyś plandeki od TIR'a ze sprzętem audio, a jego samego (bez ochrony) zaparkowaliśmy na stacji Orlen :D
  • Poziom 19  
    Dzięki Panowie za odpowiedzi :)
    A o jakich niewielkich szkieletach mowa ? Chodzi o takie, ze spadem ( wielkości kolumny ) np. w tylną stronę ?
    Niestety mam tyle statywów, by zrobić jakiś namiot pod kolumnę...
  • Poziom 15  
    Jeżeli nie masz statywów można plandekę można przymocować linkami do drzewa (o ile są w pobliżu), a jeżeli nie to trzeba workami foliowymi jak zacznie padać.
    pozdrawiam :)
  • Poziom 25  
    A taki szkielet można zrobić z profilów bądź jakichś rurek tak aby się skręcał i rozkręcał. Widziałem takie gdzieś kiedyś.
  • Poziom 13  
    MiZ Sound napisał:
    A taki szkielet można zrobić z profilów bądź jakichś rurek tak aby się skręcał i rozkręcał. Widziałem takie gdzieś kiedyś.

Również takie widziałem, lecz cena mnie powaliła. Były nawet kiedyś takie, które wkładało się na statyw razem z kolumną (taki pierścień który wchodził przed kolumną) i zabezpieczały całą kolumnę robiąc nad nią daszek. Niebieska folia, taki jakby pomniejszony spadochron, tylko "linki" wykonane z drutu. Można takie coś wykonać, lecz nie wiem jak będzie z trwałością.

Dałem na imageshack, bo coś z tą opcją "Dodaj obrazek" u mnie jest nie tak. (Po kliknięciu nic się nie wyświetla).

Jeżeli robimy duży event i musimy zabezpieczyć większą ilość kolumn, to warto rozejrzeć się za czymś takim:
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    Już widzę jak lata to coś na zdjęciu wyżej :) Plandeka jest najszybszym i najlepszym rozwiązaniem, naciągasz ją i zawiązujesz do rączek kolumn bądź do pasów (jeżeli masz spięte na wózkach). Wczoraj nam lało cały dzień jak robiliśmy plener no i właśnie przed instalacją tak paki zabezpieczyliśmy, przed wrzuceniem na staki były suche, no ale potem i tak im się zmokło.
  • Poziom 13  
    gófer napisał:
    Już widzę jak lata to coś na zdjęciu wyżej :)

No właśnie :D
    My kiedyś używaliśmy podobnych "namiotów" co na zdjęciu wyżej, lecz miały na dole specjalne stopy, do których albo wlewało się wody, albo wsypywało się piach. Można było również obłożyć to cegłami. Wyglądało trochę solidniej niż to zielone, ale ciężko będzie teraz takie kupić :D

Co do tego rysunku na górze to stanowi on znakomite zabezpieczenie tylko wtedy gdy nie ma wiatru (po prostu kropi). Zapomniałem o tym napisać, dzięki gófer :D
  • Poziom 32  
    Namiot albo folia. Mi w weekend majowy pryskało bryzą z br w subbasach od deszczu i żyją. Drewno (sklejki i podobne) w dobrych kolumnach szybko nie namaka - dobre impregnaty. Jedynie wilgoć szkodzi szybko głośnikom i lubi potem po niedosuszeniu podśmierdywać koc.
  • Poziom 23  
    Witam a ja mam pytanie jak i czy sie wgl da zabezpieczyc kolumny przed wilgocia w domu? Przez sezon wakacji i poki w miare pogoda pozwala kolumny graja na zewnatrz. Ale na jesien i zime odstawiam sprzet do betonowego garazu gdzie napewno jest wilgoc i nie ma ogrzewania. Czy jakis sposob zeby kolumnom sie nic nie stalo? Poki co kilka msc staly w zimnie i jest ok. Prosze o porady.
  • Poziom 20  
    My na lżejsze deszcze, chronimy tylko elektronikę, poprzez objechanie pleców (a zwłacza gniazd i dsp) stretchem wspomaganym gafrem.
  • Poziom 21  
    Może najlepiej zmienić koc na lakier?
  • Poziom 22  
    Zarówno koc jak i lakier mają swoje wady i zalety. Zaleta koca jest taka, że kolumna nie porysuje się i nie ukruszą się boki w drodze na sztukę. Z kolumnami lakierowanymi trzeba bardziej uważać, ale odpowiednio zabezpieczone lakierem zniosą deszczyk, gdzie kolumny obłożone kocem ucierpiałyby.