Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Chcę poznawać i uczyć się elektroniki...

Łukasz_1995 24 Lip 2010 18:15 12450 52
  • #1 24 Lip 2010 18:15
    Łukasz_1995
    Poziom 15  

Witajcie!
    Jest to jeden z pierwszych moich postów na tym forum , więc proszę Was o wyrozumiałość. Mam nadzieję, że nie ostatni.

Obecnie (po wakacjach) idę do III klasy gimnazjum. Później chciałbym pójść do technikum elektrycznego, a w dalszej przyszłości prawdopodobnie na studia techniczne.
    Interesuję się komputerami –od trzech lat, a właściwie to tylko hardware. Software też, ale w mniejszym stopniu, więc jestem raczej "sprzętowcem".
    W wolnym czasie pomagam na forach internetowych i udzielam porad dotyczących kupna sprzętu.

W ostatnim czasie bardzo zaciekawiła mnie elektronika, oczywiście za sprawą spotkanych w sieci różnorodnych materiałów, w tym wielu informacji w kopalni wiedzy – https://www.elektroda.pl/ .
    Jednak wiedzy na ten temat nie posiadam prawię żadnej. Nie umiem czytać schematów, nie wiem, które są które (schematy montażowe, ideowe) i jak mam obyć się w temacie?
    Oczywiście przeglądam to forum, szukam tu i w Google, ale niestety na niektóre pytania jeszcze nie znalazłem odpowiedzi i co najgorsze nie znajduję.

Teraz mam do Was – doświadczonych w tej dziedzinie, ekspertów kilka pytań:
    Od czego mam zacząć przygodę z elektroniką? Sprawę tą traktuje bardzo poważnie i nie chciałbym „spalić się” już na wstępie. Być może będzie to decydowało o tym, czym będe się zajmował w życiu.
    Lubię "dłubać" przy różnych rzeczach, a szczególnie przy elektronicznych i mechanicznych, więc to było by moim hobby, a jednocześnie praktyką i nauką na przyszłość.
    Uczę się raczej szybko, zwłaszcza tego co mnie ciekawi (fizyka, chemia i matematyka), więc myślę, że to też się przyda.
    Zdaję sobie sprawę z tego, że teoria jest potrzebna, a nawet bardzo.
    Dlatego, z czego najlepiej skorzystać, aby nabyć podstawy teorii elektronicznej?
    Odwiedziłem bibliotekę i pożyczyłem kilka książek o elektronice i elektrotechnice, aczkolwiek nie są to książki dla ludzi, którzy zaczynają przygodę z elektroniką –niestety. Są dla ludzi, którzy posiadają już podstawy – są kierowane do studentów, więc niewiele z nich wynoszę. Innych już w bibliotece niestety o tej tematyce nie ma, więc pozostaje mi ich kupno.
    Proszę Was o podanie tytułów książek z czego najlepiej skorzystać na początek, żeby zapamiętać i nauczyć się jak najwięcej.
    Książka potrzebna mi po to, abym był w niektórych sprawach upewniony, bo niestety w Internecie napotykam na różne artykuły, które odbiegają od siebie diametralnie. W książce, będę miał teorię logicznie poukładaną i przynajmniej będzie ona pewna.

Teraz troszkę praktyki… Elektronika nie ogranicza się tylko do teorii, teraz ważniejsza część.
    Co do narzędzi to jakich będę potrzebował – Jakie będą potrzebne przyszłemu elektronikowi?
    Mam na razie proste, bo proste, ale myślę, że na początek wystarcz. W końcu od czegoś trzeba zacząć. Jak nabiorę wprawy to, pomyślę o lepszych i wtedy będę wiedział co jest mi tak naprawdę potrzebne. Jeśli teraz coś uszkodzę, to przynajmniej nie będzie mi szkoda tego wyrzucić.

Narzędzia jakie mam to:
    -Młotki
    -Miernik cyfrowy "DT-830B"
    -Wkrętaki płaskie i krzyżakowe (różne wielkości)
    -Próbniki napięcia (małe śrubokręty)
    -Suwmiarka
    -Kombinerki
    -Różne przewody i kable, oraz druty
    -Wiertarka (wiertła do metalu –różne wielkości)
    -Szlifierka kątowa (rożne tarcze)
    -Piłka do metalu (brzeszczoty)
    -Pilniki
    -Nożyce stołowe do blachy
    -Imadło
    -Dobrze oświetlony stół warsztatowy
    -Szafki i pudełka, alby mieć gdzie co pochować i utrzymać porządek

(To co znaczyłem kursywą nie jest typowo elektroniczne, ale możliwe, że się przyda przy „dłubaniu” w różnych urządzeniach i przy budowie takich)

Z narzędzi to co mi jeszcze będzie potrzebne?
    Na pewno lutownica, Teraz powstaje zasadnicze pytanie – jaka?
    Jaką polecacie jak dla mnie początkującego elektronika? Poproszę tatę, to myślę, że mi kupi.
    Podawajcie swoje propozycje, co mam kupić. Tanio tak do 30-40zł na początek. [Nie umiem lutować (jeszcze nigdy nie lutowałem), więc jak nabiorę wprawy i doświadczenia, to z biegiem czasu zainwestuje w coś lepszego].
    Teraz proszę o propozycję co na początek i jaki osprzęt do tego? Jaka cyna, itd.?
    Coś jeszcze będzie mi potrzebne oprócz tych wymienionych narzędzi?

Teraz przejdźmy do moich planów. Jak kupie lutownicę i nauczę się lutować chciałbym zrobić swoją pierwszą płytkę drukowaną –metodą termo transferu.
    Co zrobić na początek żebym sobie poradził? Przydał by się jakiś zasilacz warsztatowy, z regulacją, ale nie wiem czy na początek sobie z tym poradzę.
    Myślałem też nad regulatorem obrotów do komputera. Co o tym sądzicie?
    Proszę, o wasze propozycje co zrobić jako pierwsze, jaką płytkę, abym sobie poradził i żeby mi do czegoś służyła.
    Pytanie może trosze na wyrost, ale: co do projektowania płytek to jaki pogram mi, początkującemu polecacie? Najlepiej po polsku i darmowy.

Na razie z mojej strony to tyle.
    Mam nadzieję, że znajdzie się ktoś kto mi pomoże. Kto wie, może odwdzięczę się mu za parę lat?
    Proszę o pomoc i z góry wam dziękuję :D.

0 29
  • Sklep HeluKabel
  • #2 24 Lip 2010 18:36
    Elektronik9
    Poziom 30  

Witam! Nie jestem ekspertem, sam dopiero zaczynam, ale może trochę pomogę.

Co do teorii i książek: załatw sobie "Wyprawy w świat elektroniki" Piotra Góreckiego albo "Elektronika łatwiejsza niż przypuszczasz. Układy" Dietera Nuhrmanna. Miałem w rękach wiele książek z elektroniki i te dwie wydają mi się najlepsze na początek.

Co do praktyki, spraw sobie lutownicę (kolbowa zwykła wystarczy na początek, na przykład taka:

Ja taką miałem przez rok (koszt ok. 30zł) i na początek super, po roku przestała grzać to sprawiłem sobie najtańszą stację zd-98:

Cyna - jest firmy Cynel we fiolce dobra na początek. Ma już w sobie topnik, ale możesz kupić też oddzielnie kalafonię jeśli chcesz.

Kup sobie też "trzecią rękę" - bardzo przydatne narzędzie.

Ponadto odsysacz do cyny, zasilacz wtyczkowy regulowany (lub zasilacz z kompa) i możesz działać.

Warto kupić też płytkę stykową o taką:

Bardzo szybko można robić na tym układy bez lutowania. Jako łączówki możesz wykorzystać kawałki drutu ze skrętki komputerowej (drut nie linka!).

Co do układów - to poskładaj jakieś kity (zestawy do samodzielnego montażu) - kosztują 7 - ?? zł (przeważnie prostsze do 30,40zł) a masz elementy, płytkę i instrukcję. Zobacz np. tu: http://jabel.com.pl/?,o1,2,,,,

Możesz też poskładać układy z książki "Wyprawy w świat elektroniki" - są tam proste układy i wszystko ładnie opisane prostym językiem.

Pozdrawiam i życzę powodzenia ;)

0
  • #3 24 Lip 2010 18:43
    Marcinokio
    Poziom 8  

Na początek to Ci się na pewno przyda. Troszkę podstaw.

Moderowany przez jankolo:

Nie masz prawa do umieszczania ani zeskanowanych stron z czasopisma ani też wydawnictwa uczelni. Załaczniki usuwam z forum, bo umieszczenie ich jest naruszeniem praw autorskich

0
  • Sklep HeluKabel
  • #4 24 Lip 2010 18:45
    Elektronik9
    Poziom 30  

Co Ty mu dajesz? Zadania z Teorii Obwodów? Ogarnij się...

0
  • #5 24 Lip 2010 19:03
    Łukasz_1995
    Poziom 15  

@ Elektronik9: Nie szkodzi, że nie jesteś ekspertem. Każda pomoc się przyda, więc to doceniam. Tym bardziej, że już coś robiłeś i wiesz więcej ode mnie.

Książki postaram się kupić lub od kogoś pożyczyć.

Co do narzędzi to jutro pojadę na giełdę i postaram się kupić lutownicę.
    Zasilacz od komputera mam, działający.

A mógłbyś więcej przybliżyć o odsysaczu cyny i płytce stykowej? Przyda się na początek? Jakie kupić?

0
  • #6 24 Lip 2010 19:21
    Elektronik9
    Poziom 30  

Płytka stykowa na początek starczy najmniejsza, nazywa się SD12N, ma 800 coś pól także spokojnie, kosztuje ok. 20zł. Przyda się jak chcesz robić jakieś układy na szybko.

A odsysacz do cyny przydaje się jak wylutowujesz jakieś elementy z płytek i nie tylko. Kosztuje od 10zł chyba. Przyda się prędzej czy później.

0
  • #7 24 Lip 2010 19:55
    Łukasz_1995
    Poziom 15  

Czyli najpierw mogę poukładać elementy na płytce stykowej i sprawdzić czy układa działa, a potem lutować na wykonanej przez siebie płytce?
    Dobrze rozumiem?

0
  • #8 24 Lip 2010 20:17
    djlukas
    Poziom 27  

Polecam ci kolego książkę "sztuka elektroniki" Horowitz czy jakoś tak bo pisze z głowy to nazwisko. Ja się z niej uczyłem na studiach a byłem też początkującym i naprawę dużo z niej zrozumiałem.

0
  • #9 26 Lip 2010 22:22
    Łukasz_1995
    Poziom 15  

A co sądzicie o odsysaczach elektrycznych?
    Jaki będzie lepszy?

0
  • #10 26 Lip 2010 22:45
    JCK
    Poziom 25  

Daruj sobie.
    Wydasz pieniadze, a użyjesz raz.
    Gdy on bedzie się nagrzewał, to zwykłym oddessasz 30 punktów lutowniczych.
    Pracuję odsysaczem codziennie i wierz mi, choć moge użyć elektrycznego z pompą podcisnieniowa(automat) to tylko go odpalam jak musze odessać setki punktów.

0
  • #11 27 Lip 2010 18:22
    Łukasz_1995
    Poziom 15  

Czyli na początek nie kupować?

0
  • #12 27 Lip 2010 19:40
    Elektronik9
    Poziom 30  

Kup odsysacz zwykły, najtańszy.

0
  • #14 28 Lip 2010 12:40
    Łukasz_1995
    Poziom 15  

Czyli odsysacz kupię ten lepszy. Identyczny widziałem u elektronika w skrzynce.
    Lutownicy jeszcze nie udało mi się kupić, ale myślę, że w tym tygodniu.

Co do płytki stykowej to można zrobić na niej "prototyp" układu, a dopiero potem na laminat?
    A czytam różne artykuły i dochodzę do wniosku, że jest jeszcze potrzebna pinceta.
    Jaką polecacie? Coś z najtańszych? Czy może coś lepszego? Bo pinceta się chyba raczej nie zużyje?

Na początek chciałbym zbudować: http://jabel.com.pl/?,ww,33,,,,
    Co jest w zestawie, a co mi będzie jeszcze potrzebne?
    Czytam, ale nic nie znajduję...

0
  • #15 28 Lip 2010 13:11
    Elektronik9
    Poziom 30  

W zestawie nie ma transformatora.
    Na początek odradzałbym Ci ten kit, bo tam masz kontakt z niebezpiecznym napięciem sieci. Najlepiej kup zasilacz wtyczkowy i poskładaj jakieś migające diody.

0
  • #16 28 Lip 2010 13:26
    Łukasz_1995
    Poziom 15  

A dało by się taką regulację zamontować do zasilacza komputerowego?
    Służyłby mi wtedy jako warsztatowy z regulacją, a wiadomo, że zasilacz jest potrzebny.

0
  • #17 28 Lip 2010 16:03
    MikuśEmo
    Poziom 16  

Oczywiście że można tak zrobić, podłączając pod wyjście zasilacza +12V stabilizator np. LM350 którego wydajność prądowa to 3A, czyli na początek wystarczy, ale będziesz miał małe napięcie. Z tego co pamiętam to będzie od 1,25V do 10-11V.

0
  • #18 28 Lip 2010 17:46
    Łukasz_1995
    Poziom 15  

A da się zrobić coś takiego, żebym wykorzystał trafo od starego telewizora, albo radia - oczywiście sprawne i zrobić jakiś prosty zasilacz z regulacją?
    Czy po prostu kupić ten kit i do tego jakieś trafo i zmontować? Jakie najlepiej?
    Szkoda, że z zasilacza komputerowo nie da się osiągnąć napięcia 12V.

0
  • #19 28 Lip 2010 18:24
    Elektronik9
    Poziom 30  

Jakbyś wykorzystał jako masę żyłę -12 V to da się (ale będziesz mieć mniejszą wydajność prądową - ok. 0,5 A).

0
  • #20 28 Lip 2010 19:11
    MikuśEmo
    Poziom 16  

Ale moim zdaniem naprawdę niema co się bać jak początkujący podłącza transformator do sieci. No bo co można w tym źle zrobić? Kupiłbym trafo 22V 1,5A i dał ten kit.

0
  • #21 29 Lip 2010 18:06
    Łukasz_1995
    Poziom 15  

Ja też myślę, że nie ma w tym nic złego. Przecież na razie to będę zaczynał od prostych rzeczy, a transformator wcześniej czy później i tak będę musiał podłączyć.
    Polecacie jakieś dokładne modele?

Jutro postaram się pojechać na giełdę i kupić lutownicę, oraz resztę narzędzi.
    Gdy będę miał jakieś pytania dotyczące obsługi, to napiszę.

0
  • #22 06 Wrz 2010 13:56
    simlockWAWAplTL
    Poziom 11  

Panowie, odgrzeję troszkę tego kotleta. dłubię ogólnie SW, ale ostatnio zamówiłem PT 803 z alledrogo
    http://allegro.pl/show_item.php?item=1212006311
    da mi ktoś link do dobrych rad o lutowaniu dla początkujących?
    podobno po kupnie lutownicy trzeba jakoś przystosować grot, a ja niestety nie wiem o co c'mon...

0
  • #23 06 Wrz 2010 16:13
    marek_technik
    Poziom 1  

Musze Ci powiedziec, ze sprawa wcale nie jest taka prosta jak sie wydaje. Żeby na przykład dostać się do RSEI w Rzeszowie (studium do ktorego nie wymagana jest matura!) trzeba dostarczyc swiadectwo ukonczenia szkoly sredniej + swiadectwo maturalne z uwaga matematyka minimum 50%, lub matematyka 30% i fizyką 30 %. W sekretariacie powiedziano mi ze to dlatego ze zwieksza sie ilosc chetnych i nie ma innego sposobu zeby wyselekcjonowac chetnych. no coz wszystko byloby w jak najlepszym porzadku gdyby tylko informacja o potrzebnej maturze umieszczona byla na oficjalnej stronie, albo gdyby ktos raczyl mi powiedziec o tym wczesniej niz przed rozpoczeciem roku, do ktorego nie moglem przystapic! zenada !

0
  • #24 06 Wrz 2010 17:38
    simlockWAWAplTL
    Poziom 11  

marek_technik napisał:
    Musze Ci powiedziec, ze sprawa wcale nie jest taka prosta jak sie wydaje. Żeby na przykład dostać się do RSEI w Rzeszowie...

to może ułatwię sprawę, nie zamierzam się tam dostać, szukam materiałów na temat lutowania dla początkujących np. w pdf-ie lub na www

0
  • #25 14 Lis 2010 22:56
    skorpion1272
    Poziom 18  

Witam!
    Ja tak jak autor też chciałbym poznać i nauczyć się elektroniki.
    Jakieś tam podstawowe narzędzia mam, ale chciałbym kupić teraz podzespoły do budowy układów. Jakie w ogóle elementy powinienem kupić na początek?
    Widziałem, że można kupić całe zestawy elementów. Co o tym sądzicie? Czy będą dobre na początek?

0
  • #26 15 Lis 2010 16:24
    628467
    Użytkownik usunął konto  
  • #27 15 Lis 2010 16:47
    skorpion1272
    Poziom 18  

No tak, ale mam problem ponieważ nie mam za bardzo dostępu do sklepu z częściami, a kupować kilka razy po parę sztuk prze internet się nie opłaca. Myślałem żeby kupić zestaw rezystorów, kondensatorów, tranzystorów na początek. Co o tym myślicie?

0
  • #28 15 Lis 2010 17:34
    628467
    Użytkownik usunął konto  
  • #29 15 Lis 2010 19:30
    skorpion1272
    Poziom 18  

No wiem, że właśnie można kupić całe zestawy, nie wiem tylko czy są dobre. Jeśli tak to podajcie elementy o jakich parametrach kupić (od ile do ile) tak aby na początek przydał się do jakiś prostych konstrukcji.

0
  • #30 16 Lis 2010 21:31
    @Kamil
    Poziom 23  

Od siebie mogę polecić do nauki oślą łączke - kurs elektroniki od podstaw
    Jak dla mnie super materiał do nauki podstaw.

0