Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Technik Elektryk - Faber CK
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

obwody w pomieszczeniach domu jednorodzinnego.

andre5 25 Lip 2010 11:14 4479 9
  • #1 25 Lip 2010 11:14
    andre5
    Poziom 9  

Witam. mam wykonać sobie instalację u siebie. zastanawiam się czy nie rozdzielić obwodów na pomieszczenia czyli do każdego pomieszczenia przewód 2,5x3 mm i tam rozdzielać światło i gniazdka, jest to prostsze, a ja nie patrze na to że jak zrobię zwarcie w gniazdku to mi światło zgaśnie, bo podejdę włączę dane pomieszczenie i z głowy. czy odbierze mi taką instalację uprawniony elektryk?

Zdanie zaczyna się dużą literą, a kończy kropką. Proszę poprawić pisownię! [retrofood]

0 9
  • Technik Elektryk - Faber CK
  • #2 25 Lip 2010 11:25
    kkas12
    Poziom 41  

Witam!

W Polsce nie wykonuje się wspólnych obwodów zasilających gniazda i oprawy oświetleniowe.
    Nie tylko to co podałeś jest tego powodem, ale przede wszystkim różne przekroje przewodów stosowanych w tych obwodach i co za tym idzie rózne wartości prądów znamionowych ich zabezpieczeń.
    Ponadto należy pamiętać, że dziś wszystkie obwody muszą posiadzć rozdzielone PE i N a wszystkie obwody gniazdowe i "łazienkowe" muszą być wyposażone w wyłącznik różnicowoprądowy.
    Więc nie kieruj się tym co prostsze, ale tym co bezpieczniejsze i bardziej przyjazne użytkownikowi.

0
  • Technik Elektryk - Faber CK
  • #3 25 Lip 2010 11:33
    lukaszpol26
    Poziom 19  

Instalacje w domu wykonuje się na kilku lub kilkunastu obwodach. Zapewne trzeba dać oddzielny obwód na łazienkę, kuchnie,pokoje,piwnica i garaż. Należy również oddzielać obwody gniazd wtykowych od obwodów oświetleniowych. Na jednym obwodzie można instalować do 8-10 gniazd lub 15-20 wypustów oświetleniowych (podałem liczby trochę rozbieżne bo często się spotykam z tym ze każdy twierdzi co innego ). Co do zwarcia to i tak zazwyczaj będzie wyrzucało zabezpieczenie przedlicznikowe lub główne wiedz prądu nie będzie w całym domu :D Pozdrawiam LP

Dodano po 4 [minuty]:

Kolego kkas12 napisał kolega ze nie wykonuje się wspólnych obwodów i tu się zgadzam. Ale wspólne obwody są bardzo często spotykane nawet tam gdzie była wymiana instalacji. Nie raz się spotkałem ze cały dom jest na jednym bezpieczniku lub wyłączniku 16 A lub 20 A. I zawsze jest takie zdziwienie mieszkańców "Ale przecież wszystko działa" :D

-1
  • #4 25 Lip 2010 11:40
    andre5
    Poziom 9  

W moim projekcie też mogę zrobić różnicówkę w łazience. Czytałem kiedyś na forum że niemcy robią takie instalacje jak opisuje.

1
  • #5 25 Lip 2010 11:48
    kkas12
    Poziom 41  

Witam!

Łaski nie robisz. Wyłącznik RCD w obwodach łazienkowych musi być obecny.
    Jednak jesteś kolego w Polsce a nie za Odrą. Piszesz "w moim projekcie", więc skoro jesteś projektantem to o takie rzeczy nie powinieneś pytać.

Kolego lukaszpol26
    Nie jest ważne co kolega widział i co się użytkownikom podoba.
    Aluminiowe instalacje też działają.
    Dziś wykonywana instalacja ma spełniać odpowiednie kryteria. I każda dyskusja w celu ich obejścia jest bezcelowa.

0
  • #6 25 Lip 2010 11:49
    piotr_krak
    Poziom 24  

Jak już to pisze się przewód 3 x 2,5 mm (najpierw liczba przewodów później przekrój)

Jeśli planujesz oświetlenie w salonie z podwójnego wyłącznika to radze 4 x 1,5 mm bądź więcej , pamiętaj że żyła koloru zielono-żółta jest kolorem zarezerwowanym i nie należy go używać jako przewód N a broń Boże jako przewód L.
    Czyli gniazdka 3 x 2,5 oświetlenie 3 x 1,5 (bądź więcej)
    Obwody w łazience: obwód bojlera, obwód gniazd, obwód oświetlenie
    Obwody w kuchni: obwód kuchenki (zastosuj 5 x 2,5), obwód gniazda, obwód oświetlenie
    Obwody gniazd w pokojach i obwody oświetlenia według uznania, pamiętaj tylko by tak dobierać obwody gniazd by ich nie przeciążać.
    Dodatkowo przydatny obwód oświetlenia zewnętrznego, obwód oświetlenia garażu oraz obwód gniazd w garażu.

0
  • #7 25 Lip 2010 21:30
    majek40
    Poziom 9  

andre5 napisał:
    Witam. mam wykonać sobie instalację u siebie. zastanawiam się czy nie rozdzielić obwodów na pomieszczenia czyli do każdego pomieszczenia przewód 2,5x3 mm i tam rozdzielać światło i gniazdka, jest to prostsze, a ja nie patrze na to że jak zrobię zwarcie w gniazdku to mi światło zgaśnie, bo podejdę włączę dane pomieszczenie i z głowy. czy odbierze mi taką instalację uprawniony elektryk?

W praktyce spotkałem się z instalacją, gdzie prawidłowo rozdzielono górne światło od gniazd, natomiast dwa kinkiety w domu wykonano na obwodach gniazd. Nie wiem czy to było poprawnie wykonane.

To ma tylko tą zaletę, że jak wybije górne światło kinkiety dadzą światło, by się nie zabić idąc do rozdzielni. Ale czy to jest instalacja prawidłowo wykonana, tego nie wiem.

0
  • #8 25 Lip 2010 22:53
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Witam.

Był swego czasu zapis w PBUE (zeszyt 9 par. 22 ust. 2) o dopuszczaniu wspólnego obwodu ośw. i gniazd wtykowych w danym pomieszczeniu, pod warunkiem,
    że pomieszczenie posiadało co najmniej dwa obwody.
    Pisze też o tym mgr inż. Fryderyk Łasak w swoim opracowaniu :
    Warunki wykonywania instalacji elektrycznych niskiego napięcia
    wg nowych przepisów, w obiektach budowlanych
    , opierając się na N SEP 002

0
  • #9 26 Lip 2010 11:02
    ^ToM^
    Poziom 32  

andre5 napisał:
    ... zastanawiam się czy nie rozdzielić obwodów na pomieszczenia czyli do każdego pomieszczenia przewód 2,5x3 mm i tam rozdzielać światło i gniazdka, jest to prostsze, .... czy odbierze mi taką instalację uprawniony elektryk?

W swoim domu możesz sobie zrobić instalację jaką zechcesz. O ile w kluczowych sprawach jest zrobiona prawidłowo elektryk Ci ją odbierze. Nie będzie przecież sprawdzał wszystkich gniazd i lamp czy nie są na wspólnych obwodach.
    Co do tego, czy wszystkie obwody mają być rozdzielone czy nie, to zdania są podzielone. Z wygody jest to sensowne. Jednak jak patrzeć na koszty to nie zawsze jest to uzasadnione.
    W zasadzie w większości literatury podają, że obwody gniazd i oświetlenia powinny być rozdzielone. Jednak słowo powinny nie jest ścisłe i oznacza że mogą ale nie muszą. Więc jest dowolność i ta dowolność jest prawidłowa. Zależy od konkretnego przypadku. Jednak zawsze należy się dodatkowo kierować zdrowym rozsądkiem. Co do przewodów. Grubsze przewody zawsze możesz zastosować o ile Cię na to stać. Zmniejszy się wtedy rezystancja obwodów i wzrośnie sprawność instalacji. Jednak zabezpieczenia muszą już być dobrane prawidłowo według zasad.

0
  • #10 27 Lip 2010 13:07
    retrofood
    Moderator

^ToM^ napisał:

W swoim domu możesz sobie zrobić instalację jaką zechcesz.
    Bzdura. Wszystkich obowiązuje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Dz.U. 2002 nr 75 poz. 690, wraz z późniejszymi zmianami.
    O ile w kluczowych sprawach jest zrobiona prawidłowo elektryk Ci ją odbierze. Nie będzie przecież sprawdzał wszystkich gniazd i lamp czy nie są na wspólnych obwodach.
    Niestety, tak jest. Tylko, że to dupa, nie elektryk.
    Co do tego, czy wszystkie obwody mają być rozdzielone czy nie, to zdania są podzielone. Z wygody jest to sensowne. Jednak jak patrzeć na koszty to nie zawsze jest to uzasadnione.
    Oczywiście. Tak licząc, to przejście przez autostradę na "pasach" też jest tańsze, niż budowanie przejścia nad autostradą, albo podziemnego.
    W zasadzie w większości literatury podają, że obwody gniazd i oświetlenia powinny być rozdzielone. Jednak słowo powinny nie jest ścisłe i oznacza że mogą ale nie muszą. Więc jest dowolność i ta dowolność jest prawidłowa. Zależy od konkretnego przypadku.
    Bzdura. To nie literatura. To PRAWO!!!
    Jednak zawsze należy się dodatkowo kierować zdrowym rozsądkiem.
    Kierować się należy obowiązującym prawem.
    Co do przewodów. Grubsze przewody zawsze możesz zastosować o ile Cię na to stać. Zmniejszy się wtedy rezystancja obwodów i wzrośnie sprawność instalacji. Jednak zabezpieczenia muszą już być dobrane prawidłowo według zasad.

Jak się chce udzielać rad, to należałoby coś wiedzieć samemu.

0
  Szukaj w 5mln produktów