Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak przepalić zwarcia w kineskopie

Marek81 24 Sty 2003 20:01 2587 9
  • #1 24 Sty 2003 20:01
    Marek81
    Poziom 19  

Witam.
    Mam pytanie do serwisantów z doswiadczeniem w tym temacie. Telewizor to Grundig CUC1822 - 29 cali 100Hz. Ma chamskie zwarcie (miernik piszczy na zakresie diody) pomiędzy katodą B i siatką 1.
    1. Jaki użyć kondensator - jaka pojemność i do jakiego napięcia go naładować?
    2. Czy strzelać go na zimno czy podżarzyć?
    3. Czy to coś pomoże, czy może lepiej dać sobie spokój?
    4. Słyszałem jeszcze o metodzie klepania po szyjce, przy telewizorze odwróconym do góry nogami - co o tym sądzicie?

Pozdrawiam i z góry dziękuję.

0 9
  • #2 24 Sty 2003 21:09
    mch
    Poziom 23  

ostrzegam!!!możesz uszkodzić kineskop na zawsze.Jeśli chcesz strzelać to przy tym zwarciu chyba bez różnicy czy żarzony czy nie.Ja bym strzelał bez.Kondensator np.47mf/350v naładować nap. ok 300V i strzelać.+C na katodę - na siatkę.Powodzenia.
    ps.ostatnio strzelając udało mi się upalić żarzenie,niestety zdarza się,ale wtedy katoda była zwarta z żarzeniem.

0
  • #3 24 Sty 2003 21:23
    Gorgoroth
    VIP Zasłużony dla elektroda

Wielkosc tego kondensatora jest zalezna od przekatnej banki :?: Mam takie samo zwarcie [B do S1] w bance 14".

0
  • #4 24 Sty 2003 21:36
    wroona
    Poziom 23  

Nie jest.
    Można użyc też przyrządu do reaktywacji kineskopu.

Jeśli mamy zwarcie któregoś działa do żarzenia można uruchomić taki kineskop odłączając orginalne żarzenie i nawijając nowe na rdzeniu trafa. Chodzi o to by odseparować układ żarzenia od masy odbiornika (orginalne uzwojenie żarzenia prawie zawsze jest podłączone jednym końcem do masy). Efektem ubocznym może być widoczne delikatne smużenie zwartego koloru (więkrza pojemność katody) ale nie ryzykujemy dodatkowego uszkodzenia kineskopu przez odstrzał.

0
  • #5 24 Sty 2003 21:57
    henryk
    Poziom 16  

Można zmniejszyć ryzyko uszkodzenia zarzenia zwierająć koncówki zarzenia ze sobą podzac odpalenia.Jeżeli zwarcie występuje podczas pracy
    (po nadrzaniu)dodrze jest w tym przypadku urzyć przyrządu do reaktywacji kineskopu.

0
  • #6 24 Sty 2003 23:50
    zdzich42
    Poziom 40  

Powiem Ci z doświadczenia, że z tymi odpaleniami nie ma reguły. Należy zawsze uprzedzić klienta o możliwości podobnego uszkodzenia się takiej bani po czasie (miałem taki przypadek) i poprostu - ryzykuje klient, świadomy że albo ryzyko albo wymiana. Niech sam wybiera.

0
  • #7 25 Sty 2003 00:08
    Andrzej_H
    Poziom 13  

Proponuję kondensator np. 100uF ale zaczynać od niskich napięć np. 50V ładując kondensator z autotransformatora, można też używać kondensatora 50.000uF /25 V , ale to już prawie 10 razy większy ładunek i może przepalić drut siatki !. Pukanie jest ryzykowne ale stosowałem je po naprawieniu (na zimno) z dołączonym naładowanym kondensatorem i później w trakcie rozgrzewania. Czasami jeszcze zaiskrzył ale jeżeli to przeżył to był już później z nim spokój !.
    Życzę powodzenia.

0
  • #8 25 Sty 2003 13:49
    owmorde1
    Poziom 2  

zobacz czy ten obiaw jest ---telewizor do góry nogami, czasami coś się urwie i nic nie pomoże wtedy odwracamy kineskop i zamieniamy kable przy cewkach odchylania miałem już kilka takich uszkodzeń i ten sposób poskutkował bańki żyja do dzisiaj.

0
  • #9 25 Sty 2003 14:01
    kuba
    Poziom 13  

Nieraz stawałem przed takim problemem .Informowałem klienta żeprzestrzelenie to jedyna możliwość na normalną pracę TV,jeśli się uda.
    A szanse są 50/50.Robię to C100MF/400V laduję go z zasilacz i strzelam.
    Jdnym słowem jest to reanimacja i albo się uda albo zgon. A dodatkowe żarzenie to raczej w starszych typach gdzie nie ma pomiaru i porównywania prądu katod.

0
  • #10 26 Sty 2003 14:17
    Marek81
    Poziom 19  

Wszystkim serdecznie dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi.
    Zbudowałem taki układ i przepaliłem bańkę napięciem ok. 200V. Telewizor działa (chodził juz 3 godz.) co prawda nie ma koloru niebieskiego, ale być może uszkodził się przy zwarciu wzmacniacz Blue TDA 6111. W poniedziałek skrzyżuję katody i się zobaczy.

KONIEC TEMATU.
    JESZCZE RAZ WSZYSTKIM DZIĘKUJĘ I POZDRAWIAM.

0