Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

RED STAR RCD-103 nie reaguje na nic

djgado 25 Jul 2010 13:17 1314 3
    djgado
    Level 10  
    Witam

Otóż wpadło w moje ręce ostatnio radio takie jak w temacie, z uszkodzonymi przyciskami w panelu. Nie myśląc długo wymieniłem je i radio wydawało sie być sprawne, aż do wczoraj gdy podczas testowania zaczęło się kopcić z jednej zenerki o symbolu zd303 5.6V. Znajduje się ona obok tranzystora Q306 C3199 GR232. Oczywiście od razu odłączyłem zasilanie. Radio zasilałem przez zasilacz stabilizowany napięciem 12.5V. Sprawdzając diodę jak była wlutowana miała przejście w obie strony co mnie zdziwiło, ale jak wylutowałem ją okazała sie sprawna. Po podłączeniu radia pobiera ono teraz prąd ok 0.7 - 0.8 mA ale nie reaguje na nic Czasem napęd sie uruchamia sam, kręcąc płytą, ale nic nie gra, a na wyświetlaczu nic sie nie wyświetla. Stąd moje pytanie do was, co może być nie tak i jak mogę to sprawdzić bądź zweryfikować. Proszę o w miarę szybką pomoc
    dzimi
    Moderator
    Zenerka 5,6V prawdopodobnie siedzi w układzie stabilizacji zasilania procesora. Dioda do wymiany, sprawdź tranzystory stojące w układzie stabilizacji, odłącz inne gałęzie zasilane z tego napięcia pozostawiając procesor,
    djgado
    Level 10  
    Sprawdzając tranzystor który znajduje się obok diody, wydaje sie być uszkodzony, ponieważ na każdej z nóżek jak bym sie nie podpiął miernikiem, jest przerwa. Sprawdzając tez napięcie jakie dochodzi do tego tranzystora to na środkowej nóżce mam ok 5.3 V a na prawej patrząc od strony napisów jest ok 12 V czyli tyle ile podane jest do zasilania radia. Starałem sie też sprawdzić czy dochodzi jakiekolwiek napięcie do procesora ale z moich pomiarów wyszło na to ze nie dochodzi nic na większość z nóżek, a na kilku jest napięcie nie przekraczające 0.5V.
    dzimi
    Moderator
    To do roboty - podmienić tranzystor , sprawdzić zasilanie, spróbować uruchomić, zadziała OK nie zadziała napisać może coś dalej poradzimy.