Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sterownik PLC Fatek 10MATJ konfiguracja wyjść i wejść

Arcangelo 25 Jul 2010 18:39 3277 4
Przewód Toplex
 • #1
  Arcangelo
  Level 10  
  Witam
  Zacznę od tego iż jestem totalnie świeży w zagadnieniu sterowników podobnego typu, z elektroniki też nie wiele pamiętam z czasów szkolnych a u siebie we firmie wykonuje pewien projekt gdzie występuje sterownik Fatek 10MATJ do tego Sterownik SSK-B03 silnik krokowy FL57STH56-1006A oraz moduł zasilający MZ-01- wszystkie te artykuły zostały doradzone i zakupione w http://www.akcesoria.cnc.info.pl/
  Głównie potrzebuje pomocy ze sterownikiem Fateka tzn muszę go podłączyć do sterownika SSK-B03 wyczytałem iż jak przewody wychodzą z Fateka na 24V to po drodze do sterownika muszę wlutować rezystor 2K0 na przewodzie +, i teraz czy przewody tylko 2 ciągnę z fateka i mogę je podłączyć do pinów PUL + i PUL - czy może jeszcze inne mam podłączyć? Silnik mam podłączony na pół cewki co powinno zmniejszyć moment obrotowy oraz zmniejszyć szarpania przy wykonywaniu kroku.
  Drugą sprawę mam taką iż do fatek również chciał bym podłączyć wyzwalacz do aparatu, działa on na zasadzie zwarcia - tzn kiedy wyzwalacz jest podłączony do aparatu i zewrze się trzy przewody to aparat wykonuje zdjęcie, chciałbym aby na Fateku ustawić aby powiedzmy co 3 sek aparat wykonywał zdjęcie.
  Próbowałem wyszukać tych informacji w instrukcjach na stronie producenta ale jest tego tam tak dużo że ciężko natrafić na to co się chce, nie znalazłem również też porządnego objaśnienia do czego służą wejścia i wyjścia z Fateka czy można sobie podpinać wszystko gdzie się chce czy jest jakaś zasada której trzeba się trzymać.
  Jeśli ktoś potrafi odpowiedzieć na te pytania było by super a ja bym był naprawdę bardzo wdzięczny.
  Pozdrawiam wszystkich forumowiczów
 • Przewód Toplex
 • #2
  tylus
  Level 13  
  Witam

  Nie jest obojętne gdzie podłączy się wyjścia kroku i kierunku z Fateka. Należy podłączyć Y0 pod PLS a Y1 pod DIR. Jeszcze zostaje sygnał DRIVE ENABLE , który albo włączyć na stałe omijając sterownik (ale nie będzie można programowo włączać i wyłączać momentu silnika) albo pod któreś z pozostałych dwóch wyjść.

  Sterownik ma wyjścia PNP zatem należy:
  - przewodem podłączyć +V zasilacza pod C0 na sterowniku
  - przewodami połączyć +PUL do Y0 sterownika oraz +DIR do Y1 sterownika
  - pod -PUL i pod -DIR trzeba podłączyć masę zasilacza

  A co do proponowanego przeze mnie podpięcia DRIVE ENABLE na sztywno to trzeba po porostu dać +V zasilacza na +ENA a masę na -ENA. Rozwiązanie to proponuję ze względu na małą liczbę wyjść tego sterownika.

  W przeciwnym wypadku trzeba pod C2 podłączyć +V zasilacza a Y2 lub Y3 podłączyć pod +ENA. Masa zasilacza pod -ENA.

  Zasilacz proponuję 5 woltowy bo taki jest poziom sygnałów sterujących podany w dokumentacji sterownika silnika krokowego. Ewentualnie właśnie ograniczyć prąd rezystorem
 • Przewód Toplex
 • #3
  fantasta
  Level 29  
  Jeżeli chodzi o robienie tych zdjęć to musisz dostawić sobie osobny przekaźnik i podłączyć go sobie do Fatek`a na Y2 lub Y3. W sterowniku możesz wstawić sobie fabryczny marker który impulsuje co sek, zliczać 3 impulsy, robić fotkę, i kasować licznik. Specjalne markery i cewki znajdziesz opisane w helpie programu.
 • #4
  thuug
  Level 14  
  witam.

  w którym rejestrze można odczytać aktualną wartość kroków wykonanych przez silnik krokowy?:)

  pozdrawiam
 • #5
  *paweł*

  Automation specialist
  Tego Ci nikt nie odpowie bo to sobie sam deklarujesz w programie. Wchodzisz sobie w Table edit i masz tabele serwonapędy. W sterownikach Fatek jest to ciekawie rozwiązane. Co do jednostki to nie wiem kto Ci to doradził bo Fbs 10MA nie jest dedykowany do tego typu rozwiązań. Co do pozycjonowania to proponuję słabszy Sterownik Fatek lub mocniejszy Sterownik Fatek

  Pozdrawiam serdecznie