Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TV Provision L-1426T 40-mntv2km-l7w Zasilacz

25 Lip 2010 19:46 5266 12
  • Poziom 15  
    Witam!

Mam problem z zasilaczem w tym telewizorze.
    Załączam schemat, samego zasilacza, aby było łatwiej.
    Zasilacz nie startował, a wszystkie elementy wyglądały na dobre.
    Zasilacz ruszył gdy poprawiłem wszystkie luty w zasilaczu. Telewizor zadziałał, ale po wyłączeniu z sieci przestał.
    Wiec jeszcze raz dokładniej sprawdziłem luty i je poprawiłem i zasilacz znów ruszył i równie szybko przestał działać po którymś z kolei odłączaniu od sieci.
    Więc spróbowałem wzbudzić go ręcznie, poprzez podciągniecie na chwile bazy tranzystora przez rezystor do plusa zasilacz ruszył.
    Telewizor chodził przez godzinę co chwilę go włączałem i wyłączałem, zasilacz za każdym razem startował, ale gdy pozostawiłem go w spokoju na około dwie godziny znów nie startuje. Nie mam pojęcia co może być przyczyną, może ktoś z doświadczeniem będzie w stanie stwierdzić co jest nie tak.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 19  
    Witam proponuje sprawdzić rezystory R 620 i 621.
  • Poziom 15  
    Transoptor i blok jego załączania wydają się być dobre.Zwierając nóżki transoptora 4 i 3 całkowicie przetwornica się wyłącza, a po rozwarciu znowu pracuje czyli ta część zasilacza jest sprawna. Rezystory R620 i R621 wylutowałem i sprawdziłem są dobre. Który to jest układ startowy?

Dodano po 2 [godziny] 56 [minuty]:

Wykonałem pomiary napięć w kilku punktach zasilacza gdy nie pracuje.
    Zaznaczyłem je na schemacie:
    Wszystkie wartości mierzone względem masy.
    Na podstawie tych pomiarów wnioskuję, że tranzystor q613 przewodzi ale nie w 100% bo napięcie na bazie 0,5V.Dowodem na to jest też ciepły radiator po kilku minutach.Tranzystor Q611 nie przewodzi ponieważ napięcia na bazie i emiterze są takie same, więc również transoptor nie jest uszkodzony i nie przewodzi. Przetwornica ruszyła tak jak przedtem po podciągnięciu bazy na chwilkę do plusa.
  • Poziom 19  
    Sprawdż tranzystor Q612 , czy pomiędzy EiC nie ma upływności. Pomierz diody D614,616,617.
  • Poziom 43  
    Może sprawdź starą metodą - wymień wszystkie kondensatory i półprzewodniki po pierwotnej stronie.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    1. Masz nic nie sprawdzać, tylko wymieniać na nowe! W szczególności właśnie R620, 621, 622. Miernik kłamie. Czasami. Napięciowo tam się mniej więcej wszystko zgadza, ale ...
    Możliwe również, że C607 ma za małą pojemność aby zasilacz poprawnie startował na zimno. I to jest chyba pierwsza rzecz, jaką powinieneś zrobić.
    Fakt, że transoptor jakoś działa i wyłącza zasilacz nie jest też równoznaczny z tym, że jest absolutnie sprawny. Jak będzie tam znaczna rezystancja /C-E/ to efekt może być zbliżony. Wątpię, ale wykluczyć nie można.
    Tam jest niewiele elementów i już dawno byś wszystkie po kolei wymienił i jednocześnie wiedział dokładnie, który był przyczyną. A jest to dość krytycznie skonstruowany zasilacz - choćby Q612 musi mieć odpowiednie parametry aby to chodziło.

W tytule tematu podaj model TV. Zrób to zmieniając pierwszą swoją wiadomość. Regulamin pkt 11.
  • Poziom 15  
    C607 akurat już chwilę temu wymieniałem, ale to nie pomogło więc wlutowałem stary stwierdzając, że nic mu nie jest.
    kazkla:Tranzystor q612 wygląda na dobry ma bardzo duże wzmocnienie nie jestem nawet w stanie go zmierzyć upływności pomiędzy C i E też nie ma.Diody D614,616,617 prawdopodobnie są dobre według pomiaru miernikiem.

Oprócz tego rozlutowałem całą pierwotną stronę za mostkiem gretza.
    Pomierzyłem pojemności wszystkich kondensatorów i są poprawne.
    Rezystory mierzone miernikiem też są dobre.
    Więc to już chyba wszystko sprawdziłem tak jak potrafiłem i zrobie tak jak radzi mirex i LeDy wymienię wszystkie rezystory, ponieważ wszystko i tak mam rozlutowane, z diod wymienię tylko 1n4148.U mnie za miast diody 1s1555 było 1n4148.Tranzystory wymienię, bo są niedrogie.Z kondensatorów wymienię tylko C607.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    bulek01 napisał:
    Tranzystory wymienię, bo są niedrogie.
    Zacznij od 611.
  • Poziom 15  
    Po wymianie wszystko działa bez problemu. Wielkie dzięki za pomoc!
  • Poziom 43  
    bulek01 napisał:
    Po wymianie wszystko działa bez problemu. Wielkie dzięki za pomoc!
    Czego?
  • Poziom 15  
    Tak jak napisałem wcześniej wymieniłem rezystory i tranzystory q611 i q612
  • Poziom 15  
    To jeszcze jednak nie koniec problemów wczoraj działał bez problemu nawet po dłuższym wyłączeniu, a dziś rano się nie włączył.
    Postanowiłem jeszcze wymienić Q613 i teraz nie startuje.
    Łącznie mówiąc wymieniłem:C607,R620,R621,R622,R624,R625,R626,R615,R619,R623,R611,Q611,Q612,Q613,D616,D614.

Popróbowałem ją uruchomić zwierając jeszcze baze do plusa przez rezystor i dopiero po dłuższej chwili takiego zwierania i rozwierania zasilacz ruszył na nowym tranzystorze,ale po wyłączeniu i odczekaniu z 1min już nie chciał ruszyć,ale gdy zostawiłem go, na 30 minut włączonego to po wyłączeniu wtyczki z gniazdka i odczekaniu chwilę znów się bez problemu włączał.

Już sobie poradziłem. Włącza się za każdym razem. Na kondensatorze c617, była sinusoida o niewielkiej amplitudzie. Stwierdziłem, że to ona musi wywoływać start zasilacza. Po dołączeniu większego kondensatora niż był oryginalnie to całkowicie zanikała, a po wylutowaniu go całkowicie zasilacz startował więc wstawiłem tam kondensator 1nF i już nie ma problemu.