Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy ten schemat jest poprawny? Prosty odbiornik lampowy

MikuśEmo 25 Lip 2010 21:05 9317 25
 • #1 25 Lip 2010 21:05
  MikuśEmo
  Poziom 16  

  Witam!

  Mam niedługo zamiar zbudować jakiś w miarę dobry radioodbiornik, dlatego na razie chcę wypróbować coś łatwego. Znalazłem taki schemat na angielskojęzycznej stronie:
  Czy ten schemat jest poprawny? Prosty odbiornik lampowy
  Jaki pasmo odbiera to radio? Jak z jego czułością oraz jakością? Myślę że mogę użyć jako lampę ECF80? W środku ma takie same bebechy. I jaki transformator głośnikowy polecacie? Przepraszam za taki potok pytań, ale nigdy nie bawiłem się w radioodbiorniki, ani nadajniki.
  Moim następnym celem jest zbudowanie tego
  Czy ten schemat jest poprawny? Prosty odbiornik lampowy

  Pozdrawiam:
  Mikołaj Klonowicz

  1 25
 • Pomocny post
  #2 25 Lip 2010 21:59
  Rzuuf
  Poziom 43  

  Witam!
  Pierwszy odbiornik to bardzo prosty "reakcyjniak", który jednak potrafi być nieco kapryśny: regulacja reakcji jest przez zmianę napięcia anodowego triody pracującej jako detektor reakcyjny. Lepsza w tym miejscu by była lampa ECL ..., lub PCL ... , gdyż pentoda w lampach PCL ma większe wzmocnienie i da więcej "pary" do głośnika, poza tym łatwo jest dobrać jakikolwiek typowy transformator głośnikowy. UWAGA: pierwszy transformator (sieciowy) przy zastosowaniu lamp ECL lub PCL musi mieć nieco wiekszą moc, niż dla ECF/PCF.
  Drugi schemat jest już bardziej "ambitny", to też "reakcyjniak", tym razem "klasyczny".
  Obydwa układy będą pracować poprawnie w zakresie fal długich i średnich. Dla zakresu fal krótkich te układy są już nieco za mało stabilne, stacje mogą "pływać".
  O UKF-ie należy zapomnieć, "reakcja" chodzi dobrze z modulacją AM, a dla UKF-u stosuje się detektory superreakcyjne, to trochę inna bajka ...

  1
 • #3 25 Lip 2010 22:26
  MikuśEmo
  Poziom 16  

  Bardzo dziękuję za szybką i pomocną odpowiedź. Cieszę się, że akurat Pan mi odpisał, ponieważ cenię sobie kulturę i ścisłość odpowiedzi bez zbędnych (na tym forum często delikatnie mówiąc "niemiłych") pytań. Czy dobrze odczytałem, że moc pentody w tym przypadku wynosi 1,4W? I czy to się równa mocy wyjściowej podawanej na głośnik?

  Dodano po 10 [minuty]:

  A, zapomniałem napisać, że stosuję zamiennik ECF80, czyli 6F1P

  0
 • #4 25 Lip 2010 22:38
  Rzuuf
  Poziom 43  

  Podana w katalogu "moc admisyjna" oznacza maksymalną moc wydzieloną w anodzie, jako iloczyn napięcia na anodzie razy prąd anodowy. Moc dostarczona do głośnika jest znacznie mniejsza i w zasadzie nie przekracza 40% mocy admisyjnej lampy.
  Dla wzmacniaczy akustycznych moc nominalna to jest taka moc, przy której zniekształcenia nieliniowe osiągają wartość 10%.
  Ponownie zachęcam do przyjrzenia się którejś z popularnych lamp ECL lub PCL, szczególnie korzystna jest ECL86, dla której łatwo zdobyć pasujący transformator.
  Dla lamp ECF80 transformatora gotowego nie znajdziesz, musisz chyba sam nawijać ...

  1
 • #5 25 Lip 2010 22:44
  MikuśEmo
  Poziom 16  

  Chcę wykorzystać te radzieckie lampy, bo mam takie dwie zbędne, początkowo chciałem zbudować na nich preamp, ale szybko przeczytałem, że się do tego celu średnio nadają oraz wpadły mi w ręce po dwie sztuki ECC81-83. O dziwo preamp gra najlepiej z ECC81, choć myślałem że z 82 będzie lepiej, a na 83 zaczyna przesterowywać i mulić... Ale wracają do tematu - TG5-46-666-4 nada się? Oraz czy można jakoś pozmieniać elementy, aby odbiornik chwytał również fale FM?

  1
 • #6 25 Lip 2010 22:55
  Rzuuf
  Poziom 43  

  Lampy ECC81, 82 i 83 mają bardzo różne charakterystyki i wsadzenie do tego samego układu różnych lamp nie oznacza, że akurat oceniamy lampę - raczej oceniamy dopasowanie lampy do przypadkowego układu. Oczywiście układ zawsze projektuje się dla konkretnego zastosowania i do tego dobiera się konkretną lampę.
  Dla (przed)wzmacniaczy akustycznych najlepsze są ECC83, a najgorsze ECC82,
  ECC82 jest bardzo dobra dla stopnia sterującego przed końcówką przeciwsobną, ale beznadziejna do przedwzmacniacza.

  Transformator TG5-46-666-4 "pasuje" do ECL86.

  Zmiana elementów nie pozwala na odbiór FM-u, to całkiem inna zasada działania, inna modulacja i szerokość pasma.

  2
 • #7 25 Lip 2010 23:25
  MikuśEmo
  Poziom 16  

  A tak wygląda odbiornik z I schematu jeszcze bez anteny i trymera. Więcej już dzisiaj nie poskładam, bo do pracy z rana. Niektóre elementy są poskładane z kilku, ale dokładnie mierzyłem, żeby
  ich wartości nie odbiegały od wymaganych. Powinno się ekranować lampę, czy może ona też robi za antenę?
  Czy ten schemat jest poprawny? Prosty odbiornik lampowy Czy ten schemat jest poprawny? Prosty odbiornik lampowy Czy ten schemat jest poprawny? Prosty odbiornik lampowy

  Pozdrawiam i dobranoc.

  0
 • #8 25 Lip 2010 23:30
  Rzuuf
  Poziom 43  

  Ekranowanie lampy nie jest obowiązkowe, zwłaszcza, że reszty układu nie dałeś do metalowego pudełka.
  Antena jest dołączona do cewki, jest ona niezbędna - podobnie, jak uziemienie.

  0
 • #9 26 Lip 2010 19:16
  MikuśEmo
  Poziom 16  

  Sprawa z anteną wygląda głupio...
  Aby uzyskać średnicę 19mm pierwsze co znalazłem o takim rozmiarze to był kondensator. No więc owijam go papierem, abym mógł później łatwo zdjąć zwoje z kondensatora. Kiedy już wszystkie nawinąłem pojawił się problem z wysunięciem kondensatora. Drut jest za mocno naciągnięty. Próbowałem wszystkich sposobów ale nic nie pomaga. Wydłubałem nawet wnętrzności kondensatora i teraz została sama aluminiowa kopuła... Jak bardzo ten kawałek aluminium może przeszkadzać? Napisał Pan, że posiadany przezemnie transformator głośnikowy będzie pasował do ECL86, niedługo będę miał dwie takie lampy, ale czy do 6F1P też pasuje?

  0
 • #10 26 Lip 2010 21:49
  Rzuuf
  Poziom 43  

  6F1P to jest ECF80, więc pentoda jest słabiutka i nie da mocy do głośnika. Transformator dla ECL86 nie nadaje się do ECF80, gdybyś bardzo chciał użyć ECF80, to transformator miałby znacznie różniącą sie przekładnię.
  Cewka nie może być nawinięta na materiale przewodzacym (alumunium), bo to tworzy zwój zwarty. Średnica cewki nie jest krytyczna, możesz to nawinąć na jakiejś rurce lub buteleczce plastikowej. Jeżeli zmieniasz średnicę cewki, to zachowaj taką sama długość drutu, wówczas indukcyjność prawie się nie zmieni.

  0
 • #11 26 Lip 2010 22:08
  noe1
  Poziom 21  

  ECF80 ma niższe napięcie żarzenia 6,3 V i większy prąd. Opór w żarzeniu byś musiał dobrać tak żeby uzyskać 6,3 V. A tak na marginesie najlepiej zastosować pojedynczy trafo sieciowy z napięciem żarzenia 6,3 V np od gramofonu Bambino lub podobny. W układzie brakuje mi kondensatora oddzielającego galwanicznie siatkę1 pentody. końc. 2. Gdyby nie pracował możesz zastosować między 2k2 a 1 k kondensator 10- 22 nF. Najpierw jednak spróbuj zmontować bez kondensatora- S1 może pracować w układzie detektora siatkowego. Przy tej średnicy cewki może nie być pokrycia dla "dołu"zakresu długofalowego. Możesz do cewki włożyć rdzeń ferrytowy. Czułość układy jest nie najlepsza, głośność też- mała moc lampy PCF. Przy strojeniu będziesz miał gwizdy, zlikwidujesz je regulując potencjometrem 100 k. Powodzenia!

  Dodano po 15 [minuty]:

  W drugim schemacie spróbuj cewkę L3 połączyć nie do masy a w szereg z cewką L4 - uzyskasz wtedy fale długie i stabilniejszą pracę.Reszta w zasadzie powinna działać. Przy strojeniu też będą gwizdy wynikające z reakcji - usuniesz je regulując kondensatorem C3. Przy połączeniu cewek jak wyżej wystarczy jedna sekcja kondensatora obrotowego podłączona do środka przełącznika i masy.

  0
 • #12 26 Lip 2010 22:34
  MikuśEmo
  Poziom 16  

  Na razie właśnie podpiąłem wszystko pod transformator zasilający z bambina, TS30/9/676 Napięcie anodowe dałem 150V pobiera go 20mA, czyli wydaje mi się trochę dużo. Żarzenie stałe 6,3V. Jako że mam dwie te ECF80, to wziąłem tą w gorszym stanie(znaczne opalenie wewnętrznych ścianek) i podpiąłem na chwilę pod TG-46-666-4 i tylko podczas kręcenia potencjometrem na chwię wydobył się cichy trzask z głośniczka. Domyślam się, że zostanę skrytykowany za podpięcie złego trafa, ale kusiło mnie...

  0
 • #13 27 Lip 2010 10:30
  noe1
  Poziom 21  

  Dobrze zrobiłeś . Przy dłuższej antenie powinno odbierać. Spróbuj wieczorem kiedy warunki propagacji na średnich są b.dobre. Powinno grać- nie głośno- możesz spróbować na słuchawki. I jeszcze jedna uwaga- za trafo głośnikowy możesz spróbować podłączyć trafo sieciowy 2 do 3 Watowy z zasilaczy miniaturowych, tych które są we wtyczkach. Napięcie wyjściowe nie powinno przekraczać 7V ~.

  0
 • #14 28 Lip 2010 15:40
  fugasi
  Poziom 13  

  noe1 napisał:
  I jeszcze jedna uwaga- za trafo głośnikowy możesz spróbować podłączyć trafo sieciowy
  Otóż to. Nie rozumiem tych stwierdzeń o niepasujących transformatorach. To nie jest jakiś wyczynowy wzmacniacz hi-fi, tylko proste radyjko AM, nie przesadzajmy. Nada się jakikolwiek transformator głośnikowy a sytuację jeszcze bardziej ułatwiłoby połączenie pentody głośnikowej w triodę.
  Od biedy sieciowy też będzie dobry o ile nikt nie będzie się silił na urządzanie wnikliwych odsłuchów muzycznych.

  0
 • #15 28 Lip 2010 16:00
  MikuśEmo
  Poziom 16  

  Posiadam jedną wolną 6P14P czyli pentodę do której mój TG będzie pasował. Może mi ktoś pokazać, jak te dwie lampy połączyć razem ze sobą?

  0
 • #16 29 Lip 2010 19:42
  MikuśEmo
  Poziom 16  

  Rzuuf napisał:

  Antena jest dołączona do cewki, jest ona niezbędna - podobnie, jak uziemienie.


  A właśnie mam jeszcze jedno pytanie. Mieszkam w takim ciekawym bloku, gdzie nie ma uziemienia. Kilka lat temu podłączyłem wzmacniacz gitarowy do kaloryfera w celu wyelminowania brumu i pochodnych, jednak szybko on uległ uszkodzeniu, bo jak się okazało na grzejniku mam połowę napięcia sieciowego... Czy uziemienie jest niezbędne?

  0
 • #17 29 Lip 2010 20:47
  sabringer
  Poziom 25  

  Do pracy anteny tak, ale:

  110V na grzejniku?! To jest prokuratorska sprawa... Nawet jeżeli to jakiś przebieg impulsowy i miernik fałszuje wynik to i tak nie jest to w żadnym wypadku "normalne"...

  A odnośnie aplikacji 6P14P - to wystarczy jej użyć zamiast sekcji F. Aplikacja z katalogu w drugim odbiorniku powinna działać bez problemu (ew. opornik 1M w S1 zredukować do 470k, o ile pamiętam to EL84 ma właśnie taką granicę - ale oczywiście 1M ruszy bez problemu). W pierwszym mam pewne wątpliwości odnośnie prawie bezpośredniego sprzężenia anody i S1, nie robiłem nic takiego.
  Nieco może "rozrzutnie" będzie, ale lampa zapewni całkiem sporą moc jak na tak proste urządzenie i już będzie kultura odsłuchu ;).

  0
 • #18 29 Lip 2010 21:06
  MikuśEmo
  Poziom 16  

  Dobrze, zrobię tak, ale dopiero za tydzień, bo jutro wyjeżdżam. Chociaż po powrocie mam dostać PCL86 to niewiem, czy jest sens dokładać do tej ECF80 6P14P .
  Pozdrawiam

  0
 • #19 11 Sie 2010 21:38
  MikuśEmo
  Poziom 16  

  Dostałem dzisiaj kilkanaście lamp, w tym te potrzebne do zrobienia odbiornika z 2 schematu (EF80, ECL86). W tej chwili mam tylko jedno pytanie. Na tym schemacie rotory(?) C1 i C2 są połączone mechanicznie? Bo jak tak, to mam odpowiedni ten kondensator.

  0
 • Pomocny post
  #20 11 Sie 2010 21:44
  Mariusz Ch.
  VIP Zasłużony dla elektroda

  Witam.

  Od kiedy pamiętam, to "takie przerywane kreseczki" zawsze oznaczały sprzężenie mechaniczne.

  Pzdr.

  0
 • #21 13 Sie 2010 10:30
  MikuśEmo
  Poziom 16  

  Już zbudowałem sporą część odbiornika z drugiego schematu, czeka mnie jeszcze nawinięcie anteny i podłączenie kondensatora obrotowego, poza tym to chyba wszystko. Prawdopodobnie zostanę mocno skrytykowany, ale anodowe biorę z sieci. Futrzaczek powiedział, że można tak zrobić, jeżeli użytkownik nie będzie miał kontaktu z masą, albo moc pobieraną będzie liczona w kW. No jako że spełniam 1 warunek zdecydowałem się na takie budżetowe posunięcie. Całość zbudowana jest na 1cm płycie pilśniowej. Dłuższe kable dałem ekranowane, a żarzenie prowadzone skrętką.
  Czy ten schemat jest poprawny? Prosty odbiornik lampowy Czy ten schemat jest poprawny? Prosty odbiornik lampowy


  Liczę na jakieś wypowiedzi, co można tu zmienić oraz czy to ma szanse działać.

  Pozdrawiam

  0
 • #22 13 Sie 2010 10:47
  andk1eltd
  Poziom 35  

  No - anodowe z sieci to niezbyt ciekawe rozwiązanie - niemniej sam popełniłem kiedyś coś takiego :oops: ale była to naprawdę sprawa chwilowa. Trzeba było coś sprawdzić a brakowało odpowiedniego trafo.
  Uwaga praktyczna pry takim zasilaniu - trzeba dodać rezystor w szereg przed kondensatorem elektrolitycznym w filtrze bo będą wybijać bezpieczniki w mieszkaniu a ty będziesz szukać zwarcia w układzie:D

  0
 • #23 13 Sie 2010 10:59
  MikuśEmo
  Poziom 16  

  Dałem kilka rezystorów, pierwsza połowa kondensatora (2x20uF) ładuje się bezpośrednio za mostkiem, następna połówka przez rezystor 470R 5W, dalej do następnego kondensatora (2x50uF) przez rezystor 1kR 3W a dla drugiej połowy tego kondensatora dodałem jeszcze 100R, choć jeszcze nie podłączałem zasilania i niewiem, jake będą tam napięcia, więc wartości rezystorów pewnie ulegną zmianie. Dałem jeszcze rezystor rozładowujący 220kR 5W.

  0
 • Pomocny post
  #24 13 Sie 2010 12:09
  andk1eltd
  Poziom 35  

  Ta pierwsza połowa 2x20uF bezpośrednio z mostka w chwili załączenia stanowi zwarcie. Jeżeli włączenie nastąpi w "górce" sinusoidy będzie "bum":D Trzeba włączyć w szereg z tą połówką kondensatora - nie w główną gałąź zasilania - rezystor ~0,5k/0,5 W.

  0
 • #25 13 Sie 2010 12:19
  MikuśEmo
  Poziom 16  

  Przełożyłem ten 470R 5W przed pierwszą połówkę 2x20uF i teraz prąd ładowania w pierwszej chwili to około 0,60A. A i bezpiecznik dałem na 2A.

  0
 • #26 13 Sie 2010 12:24
  andk1eltd
  Poziom 35  

  No to działać będzie - ale postaraj się o transformator, o nieszczęście nietrudno:cry:

  0