Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czy ten schemat jest poprawny? Prosty odbiornik lampowy

25 Jul 2010 21:05 10832 25
Altium Designer Computer Controls
  • #1
    Anonymous
    Anonymous  
  • Altium Designer Computer Controls
  • Helpful post
    #2
    Rzuuf
    Level 43  
    Witam!
    Pierwszy odbiornik to bardzo prosty "reakcyjniak", który jednak potrafi być nieco kapryśny: regulacja reakcji jest przez zmianę napięcia anodowego triody pracującej jako detektor reakcyjny. Lepsza w tym miejscu by była lampa ECL ..., lub PCL ... , gdyż pentoda w lampach PCL ma większe wzmocnienie i da więcej "pary" do głośnika, poza tym łatwo jest dobrać jakikolwiek typowy transformator głośnikowy. UWAGA: pierwszy transformator (sieciowy) przy zastosowaniu lamp ECL lub PCL musi mieć nieco wiekszą moc, niż dla ECF/PCF.
    Drugi schemat jest już bardziej "ambitny", to też "reakcyjniak", tym razem "klasyczny".
    Obydwa układy będą pracować poprawnie w zakresie fal długich i średnich. Dla zakresu fal krótkich te układy są już nieco za mało stabilne, stacje mogą "pływać".
    O UKF-ie należy zapomnieć, "reakcja" chodzi dobrze z modulacją AM, a dla UKF-u stosuje się detektory superreakcyjne, to trochę inna bajka ...
  • #3
    Anonymous
    Anonymous  
  • #4
    Rzuuf
    Level 43  
    Podana w katalogu "moc admisyjna" oznacza maksymalną moc wydzieloną w anodzie, jako iloczyn napięcia na anodzie razy prąd anodowy. Moc dostarczona do głośnika jest znacznie mniejsza i w zasadzie nie przekracza 40% mocy admisyjnej lampy.
    Dla wzmacniaczy akustycznych moc nominalna to jest taka moc, przy której zniekształcenia nieliniowe osiągają wartość 10%.
    Ponownie zachęcam do przyjrzenia się którejś z popularnych lamp ECL lub PCL, szczególnie korzystna jest ECL86, dla której łatwo zdobyć pasujący transformator.
    Dla lamp ECF80 transformatora gotowego nie znajdziesz, musisz chyba sam nawijać ...
  • #5
    Anonymous
    Anonymous  
  • Altium Designer Computer Controls
  • #6
    Rzuuf
    Level 43  
    Lampy ECC81, 82 i 83 mają bardzo różne charakterystyki i wsadzenie do tego samego układu różnych lamp nie oznacza, że akurat oceniamy lampę - raczej oceniamy dopasowanie lampy do przypadkowego układu. Oczywiście układ zawsze projektuje się dla konkretnego zastosowania i do tego dobiera się konkretną lampę.
    Dla (przed)wzmacniaczy akustycznych najlepsze są ECC83, a najgorsze ECC82,
    ECC82 jest bardzo dobra dla stopnia sterującego przed końcówką przeciwsobną, ale beznadziejna do przedwzmacniacza.

    Transformator TG5-46-666-4 "pasuje" do ECL86.

    Zmiana elementów nie pozwala na odbiór FM-u, to całkiem inna zasada działania, inna modulacja i szerokość pasma.
  • #7
    Anonymous
    Anonymous  
  • #9
    Anonymous
    Anonymous  
  • #10
    Rzuuf
    Level 43  
    6F1P to jest ECF80, więc pentoda jest słabiutka i nie da mocy do głośnika. Transformator dla ECL86 nie nadaje się do ECF80, gdybyś bardzo chciał użyć ECF80, to transformator miałby znacznie różniącą sie przekładnię.
    Cewka nie może być nawinięta na materiale przewodzacym (alumunium), bo to tworzy zwój zwarty. Średnica cewki nie jest krytyczna, możesz to nawinąć na jakiejś rurce lub buteleczce plastikowej. Jeżeli zmieniasz średnicę cewki, to zachowaj taką sama długość drutu, wówczas indukcyjność prawie się nie zmieni.
  • #11
    noe1
    Level 21  
    ECF80 ma niższe napięcie żarzenia 6,3 V i większy prąd. Opór w żarzeniu byś musiał dobrać tak żeby uzyskać 6,3 V. A tak na marginesie najlepiej zastosować pojedynczy trafo sieciowy z napięciem żarzenia 6,3 V np od gramofonu Bambino lub podobny. W układzie brakuje mi kondensatora oddzielającego galwanicznie siatkę1 pentody. końc. 2. Gdyby nie pracował możesz zastosować między 2k2 a 1 k kondensator 10- 22 nF. Najpierw jednak spróbuj zmontować bez kondensatora- S1 może pracować w układzie detektora siatkowego. Przy tej średnicy cewki może nie być pokrycia dla "dołu"zakresu długofalowego. Możesz do cewki włożyć rdzeń ferrytowy. Czułość układy jest nie najlepsza, głośność też- mała moc lampy PCF. Przy strojeniu będziesz miał gwizdy, zlikwidujesz je regulując potencjometrem 100 k. Powodzenia!

    Dodano po 15 [minuty]:

    W drugim schemacie spróbuj cewkę L3 połączyć nie do masy a w szereg z cewką L4 - uzyskasz wtedy fale długie i stabilniejszą pracę.Reszta w zasadzie powinna działać. Przy strojeniu też będą gwizdy wynikające z reakcji - usuniesz je regulując kondensatorem C3. Przy połączeniu cewek jak wyżej wystarczy jedna sekcja kondensatora obrotowego podłączona do środka przełącznika i masy.
  • #12
    Anonymous
    Anonymous  
  • #13
    noe1
    Level 21  
    Dobrze zrobiłeś . Przy dłuższej antenie powinno odbierać. Spróbuj wieczorem kiedy warunki propagacji na średnich są b.dobre. Powinno grać- nie głośno- możesz spróbować na słuchawki. I jeszcze jedna uwaga- za trafo głośnikowy możesz spróbować podłączyć trafo sieciowy 2 do 3 Watowy z zasilaczy miniaturowych, tych które są we wtyczkach. Napięcie wyjściowe nie powinno przekraczać 7V ~.
  • #14
    fugasi
    Level 14  
    noe1 wrote:
    I jeszcze jedna uwaga- za trafo głośnikowy możesz spróbować podłączyć trafo sieciowy
    Otóż to. Nie rozumiem tych stwierdzeń o niepasujących transformatorach. To nie jest jakiś wyczynowy wzmacniacz hi-fi, tylko proste radyjko AM, nie przesadzajmy. Nada się jakikolwiek transformator głośnikowy a sytuację jeszcze bardziej ułatwiłoby połączenie pentody głośnikowej w triodę.
    Od biedy sieciowy też będzie dobry o ile nikt nie będzie się silił na urządzanie wnikliwych odsłuchów muzycznych.
  • #15
    Anonymous
    Anonymous  
  • #16
    Anonymous
    Anonymous  
  • #17
    sabringer
    Level 25  
    Do pracy anteny tak, ale:

    110V na grzejniku?! To jest prokuratorska sprawa... Nawet jeżeli to jakiś przebieg impulsowy i miernik fałszuje wynik to i tak nie jest to w żadnym wypadku "normalne"...

    A odnośnie aplikacji 6P14P - to wystarczy jej użyć zamiast sekcji F. Aplikacja z katalogu w drugim odbiorniku powinna działać bez problemu (ew. opornik 1M w S1 zredukować do 470k, o ile pamiętam to EL84 ma właśnie taką granicę - ale oczywiście 1M ruszy bez problemu). W pierwszym mam pewne wątpliwości odnośnie prawie bezpośredniego sprzężenia anody i S1, nie robiłem nic takiego.
    Nieco może "rozrzutnie" będzie, ale lampa zapewni całkiem sporą moc jak na tak proste urządzenie i już będzie kultura odsłuchu ;).
  • #18
    Anonymous
    Anonymous  
  • #19
    Anonymous
    Anonymous  
  • Helpful post
    #20
    Mariusz Ch.
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Witam.

    Od kiedy pamiętam, to "takie przerywane kreseczki" zawsze oznaczały sprzężenie mechaniczne.

    Pzdr.
  • #21
    Anonymous
    Anonymous  
  • #22
    andk1eltd
    Level 36  
    No - anodowe z sieci to niezbyt ciekawe rozwiązanie - niemniej sam popełniłem kiedyś coś takiego :oops: ale była to naprawdę sprawa chwilowa. Trzeba było coś sprawdzić a brakowało odpowiedniego trafo.
    Uwaga praktyczna pry takim zasilaniu - trzeba dodać rezystor w szereg przed kondensatorem elektrolitycznym w filtrze bo będą wybijać bezpieczniki w mieszkaniu a ty będziesz szukać zwarcia w układzie:D
  • #23
    Anonymous
    Anonymous  
  • Helpful post
    #24
    andk1eltd
    Level 36  
    Ta pierwsza połowa 2x20uF bezpośrednio z mostka w chwili załączenia stanowi zwarcie. Jeżeli włączenie nastąpi w "górce" sinusoidy będzie "bum":D Trzeba włączyć w szereg z tą połówką kondensatora - nie w główną gałąź zasilania - rezystor ~0,5k/0,5 W.
  • #25
    Anonymous
    Anonymous  
  • #26
    andk1eltd
    Level 36  
    No to działać będzie - ale postaraj się o transformator, o nieszczęście nietrudno:cry: