Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

DETEC Basic firmy D.T.SYSTEM jak podłączyć do PC-ta ?

25 Lip 2010 21:23 6149 28
  • Poziom 10  
    Witam. Mam zamontowaną instalację gazową z komputerem DETEC Basic. Posiadam program do ustawień. Mam też interface LPG z kompletem wtyczek. Jednak wyczytałem, że do tego DETEC Basic należy podpiąć się do tego kabelka co idzie do centralki w kabinie. Teraz nie wiem jak połączyć interface z tą wtyczką. Wiecie może jakie kabelki z jakimi ? Czy potrzeba może jakiś specjalny kabel do tego połączenia (taki od producenta) ? Ze strony producenta interfejsu LPG wyczytałem, że pasuje do wszystkich instalacji D.T.SYSTEM. Jednak nie ma w komplecie takiej małej wtyczki która pasowała by do tego kabelka od centralki.
    Pomyślałem że sam sobie połączę kabelkami tylko nie wiem jakie z jakimi.
    Pozdrawiam.
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 13  
    To nie te same wyprowadzenia co do centralki. Centralka jest podpięta pod styki 1,2,3,4 w sterowniku a interface podlączasz pod 5,6,7,8 w tej samej 8-mio stykowej kostce sterownika. Czyli musisz wypiąć wtyczkę centralki od sterownika a wpiąć się w sterownik wtyczką interfaca.
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 10  
    Jak wypnę kostkę z komputera z kablami i w to miejsce podłączę PC-ta to komp gazowy nie będzie miał zasilania z akumulatora. Czy mimo tego uzyskam połączenie ?
  • Poziom 13  
    Sterownik ma dwa gniazda, 24-ro pinowe i 8-mio pinowe. Chodzi o to 8-pinowe. A zasilanie jest na 24-pinowym. A najlepiej podaj adres mailowy to prześlę instrukcję.
  • Poziom 10  
    Z góry dzięki za instrukcję mój email to: softtronic.net(malpa)gmail.com
  • Poziom 10  
    Witam, podłączył już ktoś tą centralkę pod PC?? mam zrobiony kabel z kabla do telefonu ale nie wiem gdzie mam go podpiąć w centralce. Proszę o pomoc
  • Poziom 12  
    slazby1 napisał:
    Witam, podłączył już ktoś tą centralkę pod PC?? mam zrobiony kabel z kabla do telefonu ale nie wiem gdzie mam go podpiąć w centralce. Proszę o pomoc

Właśnie podłączyłem się do centralki DETEC Basic+. Dla wyjaśnienia podaje, że jest DETEC Basic, DETEC Basic+ oraz DETEC Basic SUPER (dotyczy: instalacja LPG II-generacji, czyli z silniczkiem krokowym). Bezproblemowa komunikacja z laptopem. Jeżeli coś niejasne, prosze pytać. Pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    Mógłbyś napisać czym się podłączyłeś?? jakieś linki/foto do kabla.
    Pozdrawiam
  • Poziom 12  
    slazby1 napisał:
    Mógłbyś napisać czym się podłączyłeś?? jakieś linki/foto do kabla.
    Pozdrawiam

Witam. Interfejs kupiłem:
    Połączenie z komputerem LPG "DETEC Basic+" bezproblemowe. Okazało się, że nie działa w programie sonda i TPS. Po obejrzeniu instalacji... gazownik nie podłaczył elektrycznie (stąd najprawdopodobniej regulacja była na śrubie). Podłączyłem w/g instrukcji, założyłem silnik krokowy i można było się "pobawić".
    Dodam jeszcze, że tym interfejsem łaczyłem sie z KME Diego G3 oraz z ZENIT 'em równiez bezproblemowo. Jedyny "ból", że ten interfejs nie ma obudowy... należałoby zrobić. Pozdrawiam.

Moderowany przez Sady:

Linki krótkotrwałe/reklamowe - usunięto.

• Poziom 10  
    Witam, oto zdjęcie centralki Detec basic
    z strony producenta
    http://www.autogas.dtgas.pl/storage/image/DSCF0411.jpg
    i moja
    http://w811.wrzuta.pl/obraz/a0RS7rtmtl6/p1030909
    a tu zdjęcie Detec basic +
    http://www.autogas.dtgas.pl/storage/image/DSCF0399.jpg

i widać od razu że coś nie tak jest z tym złączem diagnostycznym a dokładnie o jego braku i w tym właśnie tkwi mój problem bo nie wiem gdzie będę musiał podłączyć ten interfejs.
    Pozdrawiam
  • Poziom 12  
    slazby1 napisał:
    Witam, oto zdjęcie centralki Detec basic
    z strony producenta
    http://www.autogas.dtgas.pl/storage/image/DSCF0411.jpg
    i moja
    http://w811.wrzuta.pl/obraz/a0RS7rtmtl6/p1030909
    a tu zdjęcie Detec basic +
    http://www.autogas.dtgas.pl/storage/image/DSCF0399.jpg

i widać od razu że coś nie tak jest z tym złączem diagnostycznym a dokładnie o jego braku i w tym właśnie tkwi mój problem bo nie wiem gdzie będę musiał podłączyć ten interfejs.
    Pozdrawiam

Witam. Pomyliłeś się. Otóż na trzeciej pozycji to nie jest zdjęcie Detec basic +. Jest to inny model (znacznie mocniejszy procesor, ma pomiar temperatury reduktora...) - jest to DETEC SUPER. Ma więcej pinów w gniazdku. Na 1-szej i 2-giej pozycji jest faktycznie DETEC Basic. Dopiero patrząc od spodu widać na nalepce dokładnie model. Ja akurat mam tą z 2-giej pozycji i jest to "DETEC Basic PLUS typ DTB01. Jest tam zestaw 4 przełączników (ustawić należy przed włączeniem zapłonu w/g instrukcji). Wiązka jest podłączona do gniazda 2x9 pinów. I z tych pinów jest wypradzenie do złącza diagnostycznego (jest tak w DETEC Basic +). Jeżeli nie masz we wiązce wyprowadzonego złącza diagnostycznego, to pewnie jest to DETEC Basic (bez tego "PLUS"). I wtedy rozłączasz centralkę w kabinie i podłączasz się do komputera (zwróć uwagę, że musisz przełączyć przełącznik nr4 (praca albo z centralą albo z komputerem PC). Czy czytałeś instrukcję montażu ? Bez przeczytania nie poradzisz sobie.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    Tak czytałem instrukcje i cały czas nie mogę zrozumieć ( spasować po foto) tej wtyczki z interfejsu od kompa do gniazda w centralce. Na wszystkich zdjęciach jest widoczna duża wtyczka typu "molex" od strony komputera a ja mam od strony centralki ( i sterownika) gniazda wielkości goldpinów.
    Oto zdjęcie centralki kabinowej ( sama płytka)
    http://w811.wrzuta.pl/obraz/1qTYDPvWBoI/p1030904
  • Poziom 12  
    slazby1 napisał:
    Tak czytałem instrukcje i cały czas nie mogę zrozumieć ( spasować po foto) tej wtyczki z interfejsu od kompa do gniazda w centralce. Na wszystkich zdjęciach jest widoczna duża wtyczka typu "molex" od strony komputera a ja mam od strony centralki ( i sterownika) gniazda wielkości goldpinów.

Uzupełniam. Zauważ, że:Patrząc na gniazdo 2x9-pinów (liczymy od lewej najpierw w górnym rzędzie: 1, 2, ….9, potem w dolnym rzędzie od lewej: 10, 11, …18.
    Powinno być: 1 – czarny, 2- fioletowy, 3-szary, … (podaję dla sprawdzenia czy dobrze patrzysz).
    Mamy wg instrukcji:
    1 - czarny, GND, masa samochodu (-)
    6 – żółty, SW_IN, komunikacja z centralką kabinową
    7 – czerwony, SW_OUT, komunikacja z centralką kabinową
    8 – niebieski, +5V, zasilanie centralki kabinowej (+)
    No i powinno to wyjaśnić wszystko. Miłego dnia.
  • Poziom 12  
    slazby1 napisał:

Jeszcze dla "rozjaśnienia":
    Wiązki elektryczne zmieniały się na przestrzeni czasu. Pierwotnie złączem diagnostycznym było złącze centralki (ta w kabinie), stąd należało odłączyć centralkę a podpiąć komputer PC lub laptop. Wraz z wersją DETEC Basic PLUS zmieniła się wiązka elektryczna (wyprowadzono gniazdo diagnostyczne). Dopuszcza się montaż „DETEC Basic PLUS” (bywa opisane jako DETEC Basic+) na tych starszych wiązkach.
    Jak podłączyć się komputerem, zależy jaką masz wiązkę elektryczną. Istnieje też taka ewentualność, że sam wyprowadzisz sobie dla własnej wygody gniazdo diagnostyczne, gdy go nie ma w Twojej wiązce.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    Czyli interfejs ( mam zamiar zrobić go własnoręcznie) podłączam zamiast centralki kabinowej ( przewód żółty i czerwony to linie K i L), podłączam do kompa, przestawiam przełącznik w sterowniku. Następnie przekręcam zapłon, włączam program na kompie i już teoretycznie zabawa z regulacją/ sprawdzeniem ustawień zaczyna się, dobrze rozumiem?
    Pozdrawiam
  • Poziom 12  
    slazby1 napisał:
    Czyli interfejs ( mam zamiar zrobić go własnoręcznie) podłączam zamiast centralki kabinowej ( przewód żółty i czerwony to linie K i L), podłączam do kompa, przestawiam przełącznik w sterowniku. Następnie przekręcam zapłon, włączam program na kompie i już teoretycznie zabawa z regulacją/ sprawdzeniem ustawień zaczyna się, dobrze rozumiem?
    Pozdrawiam

Witam. Właśnie tak. Choć proponowałbym wyprowadzić spod wtyku wiązki do komputera do podłączenia się (tak jak zrobili w nowszych wiążkach. Zamiana lini "K" i "L" nic nie popsuje, najwyżej się nie skomunikuje. W jakim samochodzie i z jakim wtryskim masz LPG ? Pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    Jest to opel kadett z silnikiem c14nz na monowtrysku. Spalanie mam w granicach około 8-9l/100km. Chciałbym podłączyć go pod kompa i ustawić (lub wgrać nowsze oprogramowanie) abym go mógł odpalić w trybie awaryjnym na LPG bo narazie nie mogę. Gdzieś jeszcze wyczytałem na jakimś forum że dostęp do kalibracji może być zabezpieczony jakimś kodem, prawda to jest?
    Pozdrawiam
  • Poziom 12  
    slazby1 napisał:
    Jest to opel kadett z silnikiem c14nz na monowtrysku. Spalanie mam w granicach około 8-9l/100km. Chciałbym podłączyć go pod kompa i ustawić (lub wgrać nowsze oprogramowanie) abym go mógł odpalić w trybie awaryjnym na LPG bo narazie nie mogę. Gdzieś jeszcze wyczytałem na jakimś forum że dostęp do kalibracji może być zabezpieczony jakimś kodem, prawda to jest?
    Pozdrawiam

Sprawdziłem u siebie: są 3 tryby ustawienia centralki (w samochodzie). Tzn. po właczeniu zapłonu ustawia się domyślnie w którymś z tych 3-ch trybów. A co do ustawienia konkretnego trybu, to:
    1. Włączam zapłon (silnika nie uruchamiam)
    2. Przyciskiem na centrali klikam, aż wybiorę to co chcę (np. tryb awaryjny odpalenia na gazie - zielona dioda świeci się ciągłym światłem)
    3. Na około 5 sekund wciskam ten przycisk.... zamrugają diody zielone
    4. Puszcvzam przycisk, jest zapamiętane.
    Teraz za każdym właczeniem zapłonu będzie zapalanie od razu na gazie (tylko co rano jak zamno ?). W tym komputerze nie ma kodu do zabezpieczenia (przynajmniej nie znalazłem).
    Pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    Ten sam sposób znalazłem i mi nie działa, znalazłem jeszcze coś takiego (to jest jakiś wycinek z pliku pdf jaki mam na kompie):

"Oto ważniejsze rozszerzenia dotyczące aktualnej wersji systemu (ver.1.2.3.9) w stosunku
    do wersji podstawowej:
    - Rozszerzenie zastosowania do samochodów z ilością cylindrów (1-12),
    - Przyspieszenie transmisji diagnostycznej,
    - Zastosowaniem filtrów przeciwzakłóceniowych,
    - Zmiana parametrów „On-line”. Należy jednak pamiętać o utrwaleniu danych po
    dokonaniu konfiguracji w menu „Wymiana danych” opcja „Zachowaj w ECU”,
    - Funkcja wyboru domyślnego zasilania (benzyna/gaz/rozruch na gazie) w momencie
    rozruchu silnika. Aby ustawić wymagany stan zasilania należy:
    1. Włączyć zapłon (nie uruchamiać silnika),
    2. Przyciskiem centralki wybrać żądaną opcję początkowego zasilania,
    3. Wcisnąć i przytrzymać przycisk centralki przez ok. 5s, centralka zapali
    wszystkie diody potwierdzając zapis."

i wnioskuje z tego że mam wersje podstawową oprogramowania.
  • Poziom 12  
    slazby1 napisał:
    Pozdrawiam

Witam. Moje sugestie (dla Twojego przypadku): skoro w tym komputerze nie ma pomiaru temp. reduktora, a tylko obroty są ograniczeniem co do przejścia na zasilanie LPG, zalecałbym takie ustawienie centralki, żeby po włączeniu zapłonu świeciła dioda czerwona ciągłym światłem. Wtedy zapalasz na benzynie i jedziesz. A jak uznasz, że temp. jest wystarczająca to klikasz na przycisk na centralce i przełączy się na gaz (obroty muszą być wyższe niż zaprogramowane w komputerze - a czy rosnąco czy malejąco, to tutaj nie ma wyboru tych opcji). Takie rozwiązanie zapobiegnie przedwczesnemu przełączeniu na LPG jak jest bardzo zimno i zalaniu silnika gazem (jak puscisz gaz np. przy zmianie biegów zgaśnie). Wtedy trudno uruchomić silnik nawet na benzynie - pomaga wykręcenie świec, przedmuchanie silnika rozrusznikiem i wkręcenie osuszonych świec). No i przepony reduktora dłużej utrzymają elastyczność i szczelność gdy temp.reduktora nie będzie za niska. Zyczę powodzenia w tych zmaganiach. A co do wgrania nowszego oprogramowania to nie zalecam, dopóki działa. Przy tym silniku nic nie uzyskasz, a najwyżej wpędzisz się w kłopoty.

Dodano po 16 [minuty]:

slazby1 napisał:
    Ten sam sposób znalazłem i mi nie działa, znalazłem jeszcze coś takiego (to jest jakiś wycinek z pliku pdf jaki mam na kompie):

"Oto ważniejsze rozszerzenia dotyczące aktualnej wersji systemu (ver.1.2.3.9) w stosunku
    do wersji podstawowej:
    - Rozszerzenie zastosowania do samochodów z ilością cylindrów (1-12),
    - Przyspieszenie transmisji diagnostycznej,
    - Zastosowaniem filtrów przeciwzakłóceniowych,
    - Zmiana parametrów „On-line”. Należy jednak pamiętać o utrwaleniu danych po
    dokonaniu konfiguracji w menu „Wymiana danych” opcja „Zachowaj w ECU”,
    - Funkcja wyboru domyślnego zasilania (benzyna/gaz/rozruch na gazie) w momencie
    rozruchu silnika. Aby ustawić wymagany stan zasilania należy:
    1. Włączyć zapłon (nie uruchamiać silnika),
    2. Przyciskiem centralki wybrać żądaną opcję początkowego zasilania,
    3. Wcisnąć i przytrzymać przycisk centralki przez ok. 5s, centralka zapali
    wszystkie diody potwierdzając zapis."

i wnioskuje z tego że mam wersje podstawową oprogramowania.

Witam ponownie. W czasie gdy pisałem wcześniejsze, zamieściłeś w/w.
    Dodam, że dopiero po połączeniu się komputerem odczytasz wersję oprogramowania ECU gazowego. Wtedy zadecydujesz. U mnie po połaczeniu się widzę: status: podłaczony, Typ ECU: DETEC Basic+, wersja ECU: 2.0/4.6. Gdy wcześniej jeździłem takim Oplem, najwygodniej było, gdy zapalał na benzynie a ja ręcznie jak uznałem że jest właściwa temp. reduktora przełączałem na zasilanie LPG. W innym przypadku miałem zimą "nieszczęście", że mi zgasł 150m za ruszeniu, zalany gazem (przy zmianie biegów, puściłem pedał gazu)... Pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    Ja chce tylko uzyskać możliwość awaryjnego zapalenia samochodu na LPG( trafiły mi się dwa przypadki braku benzyny w trasie, jeden kiedy przez pęknięty wężyk całe paliwo z baku wyleciało a gdy go zgasiłem pod sklepem to nie chciał odpalić a drugi gry kontrolka pokazywała że jadę na LPG a jechałem na PB bo przekaźnik się zaciął i tak pojechałem tyle ile paliwa miałem w baku). Wskazówka poziomu paliwa nie opada do końca ani nie mam rezerwy dlatego nie wiedziałem o braku PB.
    Kiedyś planowałem zrobić awaryjne odpalanie na LPG przez zmianę kabelków ( pozamieniać obwody LPG i paliwowe) ale to jest nie najlepszy sposób/ za bardzo awaryjny i nie wiadomo czy to w ogóle będzie działać.
    Zależy mi bardzo na tym awaryjnym odpalaniu więc może masz jakieś sugestie dla mnie?
    Pozdrawiam
  • Poziom 12  
    slazby1 napisał:
    Ja chce tylko uzyskać możliwość awaryjnego zapalenia samochodu na LPG( trafiły mi się dwa przypadki braku benzyny w trasie, jeden kiedy przez pęknięty wężyk całe paliwo z baku wyleciało a gdy go zgasiłem pod sklepem to nie chciał odpalić a drugi gry kontrolka pokazywała że jadę na LPG a jechałem na PB bo przekaźnik się zaciął i tak pojechałem tyle ile paliwa miałem w baku). Wskazówka poziomu paliwa nie opada do końca ani nie mam rezerwy dlatego nie wiedziałem o braku PB.
    Kiedyś planowałem zrobić awaryjne odpalanie na LPG przez zmianę kabelków ( pozamieniać obwody LPG i paliwowe) ale to jest nie najlepszy sposób/ za bardzo awaryjny i nie wiadomo czy to w ogóle będzie działać.
    Zależy mi bardzo na tym awaryjnym odpalaniu więc może masz jakieś sugestie dla mnie?
    Pozdrawiam

Witam. Moje sugestie w tym temacie: problem awaryjnego (jak piszesz to tylko w szczególnym przypadku, a zdarzyło sie tylko 2 razy) zapalenia i jazdy na LPG rozwiązujesz następująco. Zaopatrujesz się (przezornie i wozisz ze sobą) w kabelek elektryczny i regulator ze śrubką przepływu gazu (jak było w I-generacji). Gdy spotka Cię konieczność awaryjnego zapalenia i jazdy na LPG, to:
    1. Odłaczazz mozliwośc przacy pompki elektrycznej.
    2. Podłaczasz kabelkiem od +po stacyjce do cewki elektromagnesu przy reduktorze.
    3. Usuwasz silnik krokowy i montujesz ten króciec ze śrubą (tutaj musisz trochę poregulować... poczytaj w necie).
    Teraz możesz zapalić i jechać na LPG. Oczywiście nie właczaj niepotrzebnie zapłonu jeżeli natychmiast nie zapalasz silnika, bo przy niewłaściwym ustawieniu reduktora gaz będzie wychodził. Pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    Coś podobnego kiedyś właśnie chciałem wymyślić. Znajomy mi nawet doradził abym wywalił ten silnik krokowy i wstawił śrubkę ale tego nie zrobiłem. A co do tego awaryjnego odpalania to myślałem nad przestawieniem wartości obrotów do minimum i wtedy gdy jest tryb automat przełączałoby od razu na gaz,a normalnie w zimę bym pamiętał abym odpalał na trybie benzyny a później dopiero przełączyć na automat (gaz).
    Pozdrawiam
  • Poziom 12  
    slazby1 napisał:
    Coś podobnego kiedyś właśnie chciałem wymyślić. Znajomy mi nawet doradził abym wywalił ten silnik krokowy i wstawił śrubkę ale tego nie zrobiłem. A co do tego awaryjnego odpalania to myślałem nad przestawieniem wartości obrotów do minimum i wtedy gdy jest tryb automat przełączałoby od razu na gaz,a normalnie w zimę bym pamiętał abym odpalał na trybie benzyny a później dopiero przełączyć na automat (gaz).
    Pozdrawiam

Witam. Jak już masz instalację z silniczkiem krokowym, to utrzymaj ją w sprawności i nie wstawiaj regulatora na śrubę (z wyłączeniem awaryjnego dojechania do domu). Szczególnie, gdy masz katalizator. A tak dla sprawdzenia, zatrzymaj się jadąc kiedyś na trasie, szybko zgaś silnik i wykręć świece - obejrzyj, zorientujesz się czy mieszanka jest właściwa po ich wyglądzie. Oczywiście aby instalacja II-generacji poprawnie pracowała, sonda lambda musi być sprawna i podłaczona właściwie do komputerka gazowego. Pójdź dalej i sprawdź (chyba że juz wszystko wiesz) czy masz podłączenie do TPS i RPM. Ten DETEC Basic ma takie wyjścia. Jak juz się podłączysz komputerem PC, to dopiero zobaczysz jak to Ci działa, jak jest skonfigurowane i i skalibrowane. No i będzie widać jak pracuje sonda lambda. Widziałem u kolegi zamontowany bardzo prosty "tester sondy lambda - kontrolka". Poszukaj na Allegro (gdyby nie było, to w zakończonych aukcjach). Linku nie podaję, bo byłoby to niezgodne z regulaminem. Podregulował sobie instalację, żeby sonda oscylowała i jest zadowolony (a ma I-generację czyli ze śrubą...). A co do zmiany oprogramowania w komputerku, to musisz wiedzieć, że to "operacja ryzykowna". Czy akurat w tym DETEC Basic nie wiem. Bywa, że jeżeli proces zostanie przerwany, czy cos nie tak... już nie da rady się ponownie połączyc i ponowić proces. To tak jak w sprzęcie komputerowym, np. z CDROM 'em, biosem w płycie głównej... Jak się połączysz, daj znać. Pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    Witam ja tez mam problem z tym sterownikiem.

Mianowicie bylem juz u "dwoch gazownikow" i zaden nie mogl sie polaczyc z ecu.
    Problem mam taki ze zbyt szybko przelacza sie na gaz (przelaczanie na obroty) i gasnie, a nie mam mozliwosci wlaczenia samej beznyny na centralce, od razu jest gotowosc do przejscia na gaz.
    sterownik to detec basic DTB01
    sprawdzalismy 2 wersje oprogramowania i du...

prosze o pomoc, ewentualnie o program do tej centralki.
  • Poziom 17  
    Odświeżam !

Czy będzie ktoś tak miły i udostępni mi schemat tego sterownika?
    Wszystkie serwery na którym mógłbym znaleźć schematy padły !
    adek4100(malpa)gmail.com
  • Poziom 14  
    Witam!
    Czy do podłączenia do pc wystarczy prosty interfejs na max 232?
  • Poziom 12  
    Witam. DETEC Basic typ: DTB01 ma 4 przełączniki zakryte gumową zaślepką. Ten oznaczony jako SW4 (Nie dotyczy DETEC BASIC Plus): ON – współpraca z
    komputerem PC, oraz OFF – współpraca z centralką. Pozdrawiam