Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Acer Travelmate 4501 - sam się włącza, ciemny ekran

25 Lip 2010 23:34 3277 18
  • Moderator - Komputery Serwis
    Witam,
    Mam problem, za który nie wiem, jak się zabrać :(
    Trafił do mnie w formie złomu Acer 4501. Po podłączeniu zasilacza, laptop sam uruchamia się, zapala się zielona lampka przy przycisku włącznika, startuje wiatrak i nic poza tym. Ekran zostaje ciemny.

Co już zrobiłem:
    - odłączyłem wszelkie zbędne urządzenia (bateria, karta wifi, druga pamięć, dvd, hdd)
    - sprawdziłem na innej (na pewno sprawnej) pamięci RAM
    - sprawdziłem na innym (na pewno sprawnym) procesorze
    - sprawdziłem na dwóch zasilaczach
    - sprawdziłem wizualnie płytę pod kątem przypaleń
    - wypożyczyłem kartę POST mini-pci i sprawdziłem start.

Płyta nie jest totalnie martwa, gdyż przelatuje przez poszczególne testy i zatrzymuje się na kodzie 97 (wedle dokumentacji Acera: Fix up multi-processor table). Jak wyjmę pamięć, zatrzymuje się szybciej i na innym kodzie.

Przycisk zasilania działa raczej normalnie (poza faktem, że komputer sam się za pierwszym razem włączy - reaguje i umożliwia wyłączenie i ponowne włączenie przyciskiem).

Dziwnie zachowuje się dioda power (oznaczona symbolem żarówki): po włączeniu świeci się zmieniając kolor: ok. poł sekundy zielony, ok. pół sekundy pomarańczowy - i tak w kółko. Instrukcja Acera mówi, że ta powinna się świecić na zielono, nie wspomina nic o świeceniu naprzemiennie na dwa kolory...

Na płycie głównej, o ile się ta informacja przyda, znalazłem takie informacje:
    - pod slotami pamięci: HannStar J MV-4
    - na slocie Mini-pci: 437BWAMBQTF09069 31ZL1MB0055 CD3C
    - na odwrocie (po stronie NB): DA0ZL1MB6D2, Rev: D
    - małe naklejki (również po stronie NB): ZL1 236aa7, na drugiej: L23, na trzeciej: B055.

Sam nie wiem, gdzie dalej szukać. Może to BIOS? Będę wdzięczny za wskazówki :)

/edit: Nic się nie dzieje w temacie, więc go wyróżniam, co by się bardziej w oczy rzucał i... liczę nadal na wskazówki, bo nic nowego z paskudztwem nie wymyśliłem ;)
  • Poziom 9  
    Jeżeli płyta jest w porządku i bateria nie ma przebicia, to proponowałbym zająć się ustawieniami Biosu, a jeśli nie to sprawdzić poprawność sterowników. Czy jest to laptop produkowany na rynek amerykański? Według kodu błędów błąd może tkwić w systemie operacyjnym, sterowniki dla tego systemu są nieprawidłowe. DosMuxSemWait jest nieprawidłowe.

"Reklamę" usunąłem.

Matuzalem
    Napiszę raz jeszcze, bo z mojego postu może niezbyt jasno to wynikało. Ekran po włączeniu komputera pozostaje czarny i nie ma na nim żadnej informacji. Tester POST pokazuje te kody.

Tak więc nie są to ustawienia Windowsa/sterowników.
    Bateria od BIOSu została odłączona na dłuższy czas, ustawienia na pewno są domyślne w tym momencie.

Proszę rozwinąć, w jaki sposób kod błędu POST może mieć jakikolwiek związek z systemem operacyjnym? Wydawało mi się, że system jest uruchamiany dopiero po zakończeniu procedury POST, ale może coś mi umknęło...
  • Poziom 16  
    sprawdzałeś ekran i taśmę ??
    Nie sprawdzałem, ponieważ nie sądzę, aby mogły one wpłynąć na procedurę POST.

Sprawdzałem natomiast na zewnętrznym monitorze, rezultat jest identyczny. Myślę, że warto skupić się nad płytą główną, bo objawy mocno wskazują właśnie na jej uszkodzenie.
  • Poziom 2  
    Jak wyjmiesz RAM to prawdopodobnie błąd powstaje z powodu tego że tego ramu nie ma więc ja bym się tym nie kierował.

Proponuję sprawdzić połączenie procesora z płytą (o ile jest to możliwe w laptopie Acera)
    Wydaje mi się że "Multiprocesor table" to podstawka od procesora kilkurdzeniowego.
    Odpinałem RAM tylko po to, żeby sprawdzić, czy błąd się zmieni. Zmienia się zgodnie z założeniem. Po wyjęciu RAMu wręcz należy się spodziewać takiego błędu i o tym wiem.

Wymieniałem procesor na inny, socket nie wygląda na uszkodzony, ale nie można wykluczyć, że któryś pin nie działa.
    Wydaje mi się, że "Multiprocessor table" to na pewno nie jest podstawka od procesora kilkurdzeniowego :)

Poza tym: płyta ma chipset intel 855GME. on nie obsługuje dwurdzeniowców :)
  • Poziom 2  
    Dobra mój błąd:)
    Ale za to jestem prawie pewny że tu chodzi o coś na lini płyta-procesor.

Zastanawia mnie ta zmieniająca kolor dioda. Miałem kiedyś Tecrę 8100 i dokładnie tak samo swieciła dioda po zwarciu (urwałem kiedyś przez przypadek wtyczkę od myszki :D).
    Każda podpowiedź jest cenna i warta uwagi :)
    Aktualnie udało mi się za grosze kupić bardzo podobną płytę główną (uszkodzoną), ale liczę na to, że ma sprawny BIOS - zobaczę, co się stanie po podmianie. Ewentualnie będę miał dwie uszkodzone płyty, mam nadzieję, że chociaż z różnymi objawami. Może da się z nich jedną złożyć :) Niebawem paczka dojdzie i będę mógł kombinować.

A tymczasem dalej czekam na pomysły :)
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Jeśli tester nie przekłamuje to sprawdź w sekcji zasilania procesora.Pomiary bez baterii, pamięci i procesora na samym zasilaczu.
    2.02V przy wyjętym CPU.
    1.14V przy zamontowanym.

Napięcia wyglądają na OK.
  • Poziom 43  
    Zrobiłeś jakieś pomiary, szukałeś przepalonych elementów?
    Przyglądałem się płycie, nic spalonego na niej nie znalazłem (nic nie rzuciło mi się w oczy). Zmierzyłem też napięcia na wszystkich większych cewkach względem masy. Wszędzie są napięcia po włączeniu (PL16: 2.48V, PL14: 0.72V, PL18: 1.25V, PL17: 3.38V, PL15: 5.12V, PL24: 1.55V, PL25: 2.57V). Na drugiej stronie płyty znalazłem większy mosfet PQ14, na nim jest 19.80V (między jego drenem a masą). NB, SB i Radeon delikatnie nagrzewają się, ale nie parzą. Pozostałe elementy na płycie również się nie grzeją nadmiernie, chyba że coś przeoczyłem.

Normalnie nie wiem, do czego się przyczepić :(
  • Poziom 29  
    Przeprogramuj BIOS w programatorze.
  • Poziom 43  
    Jakie jest oznaczenie płyty głównej, co to za płyta główna jej numer?
  • Poziom 29  
    adamadi33 napisał:
    Jakie jest oznaczenie płyty głównej, co to za płyta główna jej numer?

Jest podane w pierwszym poście - ZL1.
    farmer napisał:
    Przeprogramuj BIOS w programatorze.

Stawiałem właśnie na BIOS. Niestety nie mam dostępu do programatora, ale dosłownie w cenie złomu zakupiłem uszkodzoną płytę od tego modelu laptopa. Mam nadzieję, że ze sprawnym BIOSem :) W razie czego będę szukał miejsca, gdzie mi zaprogramują flasha w jakiejś rozsądnej cenie.

Czy kwestia samoistnego włączania się może być również sprawką uszkodzonego BIOSu?
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    dt1 napisał:
    Czy kwestia samoistnego włączania się może być również sprawką uszkodzonego BIOSu?

W tym modelu tak.
    Faktycznie poległ BIOS. Uszkodzona płyta, która przyszła, na szczęście miała sprawny BIOS i do tego działający z moją płytą (mimo, że dawcą płyty był Acer Travelmate 2300). Tak więc dziękuję za pomoc i zabieram się do skręcania laptopa.