Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Qi - O krok od uniwersalnych bezprzewodowych ładowarek

pseven 26 Lip 2010 14:56 3102 16
  • Qi - O krok od uniwersalnych bezprzewodowych ładowarekKonsorcjum Wireless Power ogłosiło zakończenie prac nad niskiej mocy standardem bezprzewodowego przesyłu energii elektrycznej. Oznacza to krok milowy w stronę uniwersalnych bezprzewodowych ładowarek na potrzeby wszelakiego sprzętu mobilnego, w tym telefonów komórkowych, komputerów przenośnych, aparatów fotograficznych, kamer, przenośnych konsol do gier, elektronarzędzi itd. Interfejs bezstykowego przesyłu energii pomiędzy nadajnikiem (ładowarką), a odbiornikiem (urządzeniem z wbudowanym akumulatorem, który ładujemy), bazuje na indukcji elektromagnetycznej bliskiego pola. Szczegółowa specyfikacja i parametry elektryczne dostępne są niestety na razie wyłącznie dla producentów i członków konsorcjum. Standard niskiej mocy umożliwia ładowanie z maksymalną mocą 5W. Docelowo standard Qi ma być dostępny w różnych wersjach, umożliwiających wydajność do 120 W. Standard, po zakończeniu procesu komercjalizacji, znajdzie pierwsze implementacje najprawdopodobniej w przyszłych produktach firm takich jak: RIM (BlackBerry) i NOKIA. Do konsorcjum dołączyli już także liczni producenci układów scalonych, głównie z Chin. Więcej szczegółów na temat standardu Qi poznać będzie można po upublicznieniu pierwszej części specyfikacji 30 sierpnia 2010.

Źródło:
    http://www.engadget.com/2010/07/26/qi-wireless-power-standard-finalized-universal-contactless-char/

• #2 26 Lip 2010 17:58
    236759
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 26 Lip 2010 18:45
    adam cs
    Poziom 14  

A nie lepiej było by unormować wtyki i gniazda przeznaczone do ładowania urządzeń mobilnych, coś jak USB ? Wtedy każda ładowarka była by uniwersalna.

• #4 26 Lip 2010 18:50
    mrowaa
    Poziom 15  

co na to ekolodzy? jaka to ma sprawność? 50%?

• #5 26 Lip 2010 19:10
    323493
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 26 Lip 2010 20:07
    medicb
    Poziom 28  

Ciekawe czy sąsiad będzie mógł kraść energię zza ściany :D i kto za to zapłaci?

• #7 26 Lip 2010 21:57
    Vein
    Poziom 22  

widocznie nie doczytali niektórzy, wyraźnie jest napisane, że działać to będzie tylko w niewielkich odległościach (tak np jak działają szczoteczki do zębów elektryczne)

• #8 27 Lip 2010 06:08
    mobor
    Poziom 22  

złącze mini USB do ładowania to najwieksza głupota EVER !!

Znam dziesiatki przypadków uwalonych nawigacji z takim cudownym gniazdkiem które po kilu miesiacach eksploatacji nadaje sie do wymiany
    Stary dobry "jack" był bezawaryjny !

Poza tym - podpinanie telefonu do kompa przez USB w celu np synchronizacji danych - zawsze - czy tego chcę czy nie- uruchamia proces ładowania...
    A akumulator ma określoną ilość cykli L-U

• #9 27 Lip 2010 14:08
    smajlas
    Poziom 12  

Popieram przedmówcę. Mini USB w przypadku dwóch (obecnych) top modeli Nokii okazało się być totalną porażką. 90% usterek dotyczy właśnie wyrwanego złącza USB.

• #10 27 Lip 2010 14:47
    mrowaa
    Poziom 15  

a jacki jak sie wyrabiały i wypadały z gniazda to co? albo dosłownie sie łamały?
    wszystko jest awaryjne ale ja jestem skłonny wymienić gniazdo raz na 2 lata niż wysyłać połowe energii w błoto.

• #11 27 Lip 2010 15:42
    Fazi87
    Poziom 24  

Jak ktoś jest osłem i ciąga za kabel od telefonu to mu się każda wtyczka połamie... A co do wypowiedzi Mobora to się nie zgodzę, nie każdy telefon ze złączem mini usb ładuje się przy podłączaniu do komputera.

• #12 27 Lip 2010 18:48
    mobor
    Poziom 22  

nie jestem przeciwnikiem mini-usb ale jestem przeciwnikiem tego złącza jako wejscia do ładowania

Oczywiscie- psuje sie wszystko ale wystarczy popatrzec na konstrukcję gniazda typu jack i sposob jej montazu i porownać z mini-usb aby uswiadomic sobie że taki mini-jack jest nie tylko wygodniejszy przy podpinaniu np w ciemnosci (wystarczy trafic do dziurki - układ wtyczki nie wystepuje jak w wypadku USB) ale i o wiele trwalszy. Gniazdo jest po prostu konstrukcyjnie bardziej trwałe. Debatowanie o tym że wszystko sie psuje jest w tym momencie typowym filozofowaniem. Piszę o moich serwisowych doswiadczeniach - a to juz jest konkretna statystyka która potwierdza to o czym napisałem wczesniej

• #13 27 Lip 2010 18:49
    323493
    Użytkownik usunął konto  
  • #14 27 Lip 2010 19:18
    adam cs
    Poziom 14  

ps. dla wyjaśnienia:
    Mi nie chodziło żeby przez USB ładować, tylko o standard końcówek i gniazd.
    A jeśli już chodzi o ładowanie poprzez złącze USB to jest to moim zdaniem nieporozumienie.

• #15 27 Lip 2010 19:39
    marik_te
    Poziom 22  

A dla mnie najlepszym gniazdem do ładowania było to stare gniazdo z nokii, przewinęły się przez moje ręce spore ilości telefonów i nie widziałem usterki tego gniazda przy normalnym użytkowaniu.

• #16 27 Lip 2010 22:12
    lukas1121
    Poziom 18  

Chodzi ci o to gniazdo z bolcem po środku? Te było najlepsze. Było krótkie więc mało łamliwe jak ktoś ciągnął kablem na bok to po prostu wypadało. Uważam, że każdy telefon, aparat itp powinien mieć 2 gniazda, jedno mini USB do PC a drugie właśnie takie jak w starych nokiach.

• #17 09 Wrz 2010 12:14
    Krzysiek16
    Poziom 24  

Ma być gniazdko i koniec. Mało nam zakłóceń w eterze? Po jakiego grzyba następne siejące badziewie? Niedość, że szkodliwe i niepotrzebne, to jeszcze niepraktyczne, bo niby jak zabrać w podróż grata wielkości deski kuchennej? W dodatku będzie bardziej zawodne niż normalna ładowarka bo i elementów w środku więcej siedzi. Krótko: jestem na nie. Ostatecznie i definitywnie.