Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czasowy włącznik komputera - schemat potrzebny.

wolf_1 05 Wrz 2004 22:53 2999 7
  • #1 05 Wrz 2004 22:53
    wolf_1
    Poziom 11  

Witam wszystkich czytających i piszących.

Mam nastepujący problem do rozwiązania. Jak powszechnie wszystkim wiadomo kompa wlacza się poprzez zwarcie dwóch pinów na płycie (a w sumie na zasilaczu) chodzi mi tu o ATX. Potrzebuję urządzenia które na chwile (sekunde lub wiecej - byle nie wiecej jak 10) zwarło te dwa styki o określonej godzinie np. o 7.00 (lub prościej co 24H) czy ma coś ktoś takiego, lub wie jak to zrobić?? Lepsze płyty to mają - moja niestety nie. Acha zasilanie mile widziaiane z zasilacza ATX, na którym jest stale prąd.\

Z góry dzięki za pomoc i wskazówki.

Pozdrawiam wszystkich.

0 7
  • #2 06 Wrz 2004 10:59
    coolio0
    Poziom 12  

dac to sie da :-)
    a swoja droga dziwne ze nie masz takiej opcji ustawianej w biosie, widac plyta z technologi at a nie atx.
    nie byloby to urzadzenie bardzo skomplikowane, ale wymagaloby dos dobrej orientacji w elektronice, ja niestety poczatkujacy jestem. potrzebny by byl jakis zegar z funkcja alarmu (chociazby prosty zrobiony na samym mikrokontrolerze) i do tego przelacznik elektromagnetyczny (chyba tak to sie nazywa). to takie ogolne przemyslenia na ten temat. jest to zagadnienie typowo elektroniczne, wiec jak bys nie znalazl dokladnej odpowiedzi na tym forum, to polecam jakies forum elektroniczne.

0
  • #3 06 Wrz 2004 11:07
    wolf_1
    Poziom 11  

No płyta jest na 100% ATX i nie widzę nic dziwnego że nie ma takiej opcji w BIOS (mają te lepsze płyty np: Budzenie się codziennie o określonej godzinie ale większość prostych płyt tego nie ma) Wiec nadal szukam takiego włącznika ale na 100% pod ATX.

0
  • #4 06 Wrz 2004 11:59
    pyzdera
    Poziom 12  

Witam. Kilka ogólnych przemyśleń na temat...
    Czy chcesz zasilać ten włącznik z zasilacza komputera który ma być włączany? Jeśli tak to prawdobodobnie nic z tego. Zasilacze ATX nie podają napięcia w czasie spoczynku - o ile wiem :) , jest tylko napięcie czuwania o minimalnej wydolności prądowej...
    Układ czasowy... Hm - pytanie, jaka dokładność Cię interesuje, no i jaka uniwersalność? Bo taki układzik można skonstruować na wiele sposobów.
    Ja doradzałbym układ na mikrokontrolerze - bo daje spore możliwości jeśli chodzi o uniwersalność, np. możesz zaprogramować zarówno godzinę jak i dzien. Wady - to koszt (myślę że do 100zet :( max), no i konieczność poznania tajników programowania...
    Możesz kupić gotowca, np. kit zegara cyfrowego z budzikiem i zamiast urządzenia alarmowego podłączyć prosty układzik który będzie podawał np 20 sekundowy impuls zamykający przekaźnik. Np na popularnym timerku Ne-555, a sterowanie zasilaczem kompa (zwieranie pinów) oczywiście na tymże przekaźniku.
    Serdecznie pozdrawiam...

0
  • #5 06 Wrz 2004 12:21
    coolio0
    Poziom 12  

czemu szacujesz koszt na 100zl? moim zdaniem nie przewyzszy on 20zl (oczywiscie pomijajac opcje z gotowym kitem). prosty zegar zrobiony z mikrokontrolera w zasadzie nie potyrzebuje niczego poza mikrokontrolerem (i oczywiscie niezbedny rezonator), a taki procek to cena 6 zl ( AT89C2051 - do tego celu wystarczy :-) ). poza prockiem juz w zasadzie tylko jakis przelacznik elektromagnetyczny (prawdopodobnie 1 tranzystorek do zasilenia tego przelaczniczka starczy). impuls odpowiedniej dlugosci wysteruje mikrokontroler, wiec nie trzeba sie bawic z timerkiem NE555 :-)
    jeszcze tylko plytka uniwersalna. pomijam problem zasilania - ewentualnie stabilizator napiecia mozna uwzglednic na poczatek - 7805
    takie jest moje zdanie. jakies uwagi? ;-)
    a co do zasilacza atx w stanie czuwania to jaki prad mozna pobrac?

0
  • #6 06 Wrz 2004 12:22
    peter.z
    Poziom 13  

Witam. Jeśli chodzi Ci o to aby komp się wyłączył o określonej godzinie w danym dniu to możesz użyć programu " SWITCH OFF". Ja używam go i sprawdza sie doskonale. Dostępne opcje to przejście w stan: Zamknięcie, restart, logoff, hibernacja przy danej dacie i godzinie.
    Pozdro.

0
  • #7 06 Wrz 2004 15:49
    pyzdera
    Poziom 12  

Witam. Coolio0 masz rację. opcja z timerkiem była do gotowego kitu zegara. Skąd wysoki koszt? Obliczenia były szacunkowe i dotyczyły rozbudowanego układu z klawiaturą, wyświetlaczem i obudową. Myślałem o gotowym rozwiązaniu, szczególnie jeśli chodzi o płytkę. Nie każdy ma możliwość zaprojektowania układu i wykonania płytki.
    No i tu parę pytań do Wolfa_1:
    1. Czy potrafisz zaprojektować i wykonać płytkę pod układ?
    2. W jakich kosztach chcesz się zmieścić?
    No i jeszcze pomysł ktury mi przyszedł do głowy.
    Po co kombinować z wyświetlaczem i klawiaturą, jak można taki układzik programować bezpośrednio z kompa, np przez RS232...
    Ale to już wyższa szkoła jazdy (jak na moje możliwości :) ), ale pomysł byłby bardzo elegancki...

0
  • #8 06 Wrz 2004 21:14
    coolio0
    Poziom 12  

jesli chodzi o plytke to do tak prostego ukladu (bo na to wyglada ze bedzie on prosty) nie potrzeba bawic sie w tworzenie plytki, tylko plytki uniwersalne z gotowymi sciezkami i dziurkami w zupelnosci wystarcza. pomysl z komunikacja z kompa jest ciekawy. co do oprogramowania to mysle ze gosciu raczej po to pyta sie na forum, aby ktos pomogl mu to wykonac. ja moglbym sprobowac, ale jestem poczatkujacy w tej dziedzinie i nie wszystko potrafie. ;-)

0
  Szukaj w 5mln produktów