Chyba nie oznacza, że jest. Zmniejsz ten obrazek, bo zrobiłem się tak mały, że niedowidzę.
[edit]
Może być, ale wolałbym miniaturkę obrazka.
OK, podstawa w tym sprzęcie (który na 90% jest rozstrojony) to:
1. Częstotliwość pracy zmienia się wraz ze zmianą Vcc
2. Częstotliwość pracy zmienia się w skutek przemieszczania sprzętu
3. Jeśli zbliżymy rękę chcącą zestroić sprzęt - przestaje on działać
4. Jeśli stroimy śrubokrętem, to sprzęt w momencie strojenia przestaje działać
5. Można złapać sygnał na radiu UKF, lecz po zakończeniu procesu strojenia urządzenie zmienia częstotliwość
6. Kondensator może być zabrudzony
PS. Jest to chyba najgorsza pluskwa, jaką się bawiłem.
(pewnie z powodu nijakiej dobroci cewki wytrawionej na PCB)
1. Częstotliwość pracy zmienia się wraz ze zmianą Vcc
2. Częstotliwość pracy zmienia się w skutek przemieszczania sprzętu
3. Jeśli zbliżymy rękę chcącą zestroić sprzęt - przestaje on działać
4. Jeśli stroimy śrubokrętem, to sprzęt w momencie strojenia przestaje działać
5. Można złapać sygnał na radiu UKF, lecz po zakończeniu procesu strojenia urządzenie zmienia częstotliwość
Nawet jak by bylo to to wykorzystuję auto wyszukiwanie w radiu i powinno mi zlapac częstotliwosc.
Lecz niestety nie znajduje.
Cośmi się wydaje że cały ten nadajniczek się spalił :/
Dobra, a da się to sprawdzić bez żadnych mierników ? Bo pech chcial że nie mam akurat zadnego
Prąd na 100% jest w obwodzie.
Przyłączyłem diodę LED do O o O nóżek tranzystora(duże O to do czego podłączyłem) i LED pali się.
Do nóżek diody też podłączyłem LED'a i tez sie swieci czyli prąd jest.
Edit-----
Ale robię to samo z 2 tranzystorem i juz dioda(LED) nie chce sie zaswiecic :Fade-color'
Nawet jak by bylo to to wykorzystuję auto wyszukiwanie w radiu
Do słuchania pluskwy używa się najtańszego radia typu "z targu od ruskich" ponieważ nie posiadają filtrów ceramicznych p.cz. 10,7MHz tylko LC. A to dlatego, że częstotliwość pluskwy jest niestabilna i określa się to mianem dryft częstotliwości generatora od momentu załączenia. I z reguły jest dodatni, bo elementy dyskretne nagrzewają się.
Wyszukiwanie. Radio może nie złapać sygnału, ponieważ częstotliwość musi być zgodna z dokładnością co do 3 miejsca po przecinku. Poza tym współczesne odbiorniki wykorzystują do tego dyskryminator okienkowy i/lub sygnał z RDS a w skrajnych przypadkach obecność pilota Stereo. Więc sygnały nie zgodne z kryteriami są pomijane w wyszukiwaniu stacji i skaner je ignoruje.
Do tego Twój sygnał może leżeć poza pasmem.
Więcej nie ma nic do tłumaczenia.
Wniosek: selektywne radio nie nadaje się do pluskwy
Jest jedna zasada pluskwokonstruktora: im grubsza cewka tym lepsza. Poza tym radziłbym Ci dać sobie spokój z tym układem, bo jest nieudany. Jest jeden jedyny i sprawdzony układ na BF195.
Płytkę robi się metodą wycinania kilku kwadratów w laminacie
Czerwonym kółkiem są zaznaczone te części do których podłączyłem diodę i nie świeciła.
Natomiast nie zostaly zaznaczone części do których podłączyłem diodę i się świeciła.
Ogółem dam sobie chyba spokój i kupię lepszy uklad trochę A co do tego radia to przelatywałem nawet całe pasmo ręcznie i też nic. A wiem że na tym telefonie dobrze dział układ bo sprawdzałem
Chłopie czy Ty wogóle czytasz to co się tu wypisuje? Najprawdopodobniej układ się rozstroił i stoi poza pasmem. Ten trymer, który tu wsadziłeś jest bardzo wrażliwy na uszkodzenia mechaniczne. Aby uszkodzić te tranzystory musiałbyś je potraktować napięciem 50V i w górę.
Tak twierdzę. W trymerech Cemi jak nit puszcza od spodu, to znowu koroduje. Czy wogóle stroiłeś ten układ? Spróbuj dać kondensator 33pF i dokładać po 5pF jak nie masz trymera
Poprzednio zanim podłączyłem ten zasilacz 12V to normalnie stroilem, ale od tamtego czasu juz minęło kilka miesięcy.
Czy od tej iskry mógł się układ przestroić, bo od tamtego momentu nie dziala :/.
Nie mam ani kondensatorów ani innego trymera :/
Dodano po 5 [minuty]:
A jest jakaś górna i dolna granica do której ten nadajniczek mógłby się przestroić ?
Witam !
Borax11, na Allegro za 14,49zł ( cena z przesyłką ) kup sobie " podsłuch, pluskwę ". Nie będziesz męczył się i odpowiadających na forum.
Zabawę z elektroniką zacznij od zakupu najtańszego miernika uniwersalnego, koszt w granicach 10 do 15zł.
Pozdrawiam. Stefan
Ja zmontowałem ten kit tylko Jabel 09(ten sam tylko na częstotliwości 66-73Mhz różni się jednym kondensatorem, a na płytce nie ma zwory). Powiem tak - działa mi bardzo dobrze tylko zrobiłem go na płytce uniwersalnej cewkę zrobiłem powietrzną z cienkiego drutu miedzianego z cienką izolacją. Używam jej do strojenia nadajnika. Powiem tak, robiłem ludziom 3 takie same nadajniki i za każdym razem było to samo - trymer CT. To jest takie badziewie że pokręcisz łączy, pokręcisz niełączy i nie trzyma pojemności. Ja zamiast niego wsadziłem zwykły trymer 5-25pF(tzn mam na trochę szerszy zakres bo dokładnie takiego nie mieli). I działa bez zarzutu, nie zmienia częstoliwości a jak Ci zadziała i zmienia częstotliwość przy ruszaniu anteny to dlatego że masz bardzo mocny sygnał, masz za blisko nadajnik radia, ma kiepskie filtry wyjściowe(a raczej brak dlatego jakbyś zeskanował pasmo TV kablowe to tam Ci też złapie sygnał)i te śmieci zmieniają częstotliwość ale to nie jest ta nośna! Musisz kręcić tym trymerkiem i od kopa wtedy Ci zadziała, mnie zadziałało! Tylko wiesz nie ten co dali w zestawie, musisz kupić osobno w sklepie elektronicznym. Tylko jak nim kręcisz to też ostrożnie bo bardzo łatwo go zepsuć.
Mnie w ogóle nie zmienia częstotliwości, jak dam blisko radia to oprócz tej nośnej słyszę te śmieci o których pisałem wyżej i one faktycznie zmieniają częstotliwość. Mój kuzyn też robił ten układ i mu się też udało.
To że Ci się nie świeci dioda LED wcale nie musi oznaczać że te elementy o których mówiłeś nie działają. Mi też nie świeci w tych miejscach, kup sobie porządny woltomierz i bez niego nic nie rób.
I nie podłączaj pod 12V! Ja jak pierwszy raz robiłem ten układ to tak zrobiłem i mi się tranzystor BF240 usmażył! Włącz go na 9V.
Ten układ jest dobry tylko w tych zestawach wadliwy jest trymer CT (w tym jabel 09 i jego odpowiednik w J244)
I zawsze sprawdź telewizorem czy jest jakakolwiek nośna po podłączeniu. Powodzenia, albo kup gotowy transmiter jak masz już dość tego układu.
Sprawdź też zimne luty bowiem miałem sytuację taką, że mi nie łączył mikrofon i nie miałem nośnej.
Jak chcesz mieć bardziej stabilną częstotliwość to podłącz pomiędzy antenę-przewód i płytkę kondensator rzędu 10-100pF to odseparuje trochę antenę od płytki i częstotliwość nie będzie jeździć.
Ja jestem tego zdania że przygodę z radiotechniką nie powinno się zaczynać od kitów. Są one tylko przyczyną niepotrzebnej frustracji i zniechęcenia młodego adepta tej dziedziny elektroniki
W.cz wpierw trzeba zrozumieć poczytać i dowiedzieć się jak to działa a potem już nie ma siły aby uklad nie zadziałał.
Kondensator zmien na trymer foliowy (taki z przeźroczystą obudową w której widać blaszki oddzielone folią) są one droższe ale bardzo wytrzymałe i stabilne.
Cewkę o której tu koledzy lamentują można zastąpić lepszą powietrzną.
Aby ustabilizować trochę nadajnik warto wywalić duży trymer i dać mniejszy z pojemnością. Tzn jak trymer miał 18p i widzimy że jest wykręcony tylko do połowy to znaczy że używamy około 10p. Dajemy trymer 5p i kondensator 8p tak aby zmniejszyć zakres przestrajania.
tez mam ten ukladzik. zmontowalem go dalem mu te 9vok 30 cm przewodu na antene. wlaczam radio i krece trymerem... nic. przestalem krecic trymerem i zaczolem na radio skanowac czestotliwosci.. tez nic. moja "antena" byla wlozona drugim koncem do wejscia anteny w radiu i dalej nic.. co moze byc nie tak?
cos czuje ze moglem lepiej spozytkowac ta kase.
Na samym początku wpisu, zadbałbym oregulamin pkt 15. Proszę o poprawienie wpisu . Przypomnę również oregulaminie pkt 13 .
[SP5ANJ]