Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Jabel J-244] Co tutaj moze niedzialac ?

borax11 26 Jul 2010 20:06 4479 14
    borax11
    Level 10  
    Siemka, kiedys zamiast baterii 9 V podłączyłem zasilacz 12V.Wyczytałem gdzieś ze takie napięcie nie zaszkodzi nadajniczkowi.

I od tamtej pory nie jest sprawy :/ .

napięcie chyba jest, lecz nie ma sygnału :/ .
    Co tutaj mogło sie popsuć/spalić ?

Dzięki za rady , poniżej foto.

SP8JZ
    Level 33  
    Chyba nie oznacza, że jest. Zmniejsz ten obrazek, bo zrobiłem się tak mały, że niedowidzę.
    [edit]
    Może być, ale wolałbym miniaturkę obrazka.

OK, podstawa w tym sprzęcie (który na 90% jest rozstrojony) to:
    1. Częstotliwość pracy zmienia się wraz ze zmianą Vcc
    2. Częstotliwość pracy zmienia się w skutek przemieszczania sprzętu
    3. Jeśli zbliżymy rękę chcącą zestroić sprzęt - przestaje on działać
    4. Jeśli stroimy śrubokrętem, to sprzęt w momencie strojenia przestaje działać
    5. Można złapać sygnał na radiu UKF, lecz po zakończeniu procesu strojenia urządzenie zmienia częstotliwość
    6. Kondensator może być zabrudzony

PS. Jest to chyba najgorsza pluskwa, jaką się bawiłem.
    (pewnie z powodu nijakiej dobroci cewki wytrawionej na PCB)
    borax11
    Level 10  
    Quote:
    1. Częstotliwość pracy zmienia się wraz ze zmianą Vcc
    2. Częstotliwość pracy zmienia się w skutek przemieszczania sprzętu
    3. Jeśli zbliżymy rękę chcącą zestroić sprzęt - przestaje on działać
    4. Jeśli stroimy śrubokrętem, to sprzęt w momencie strojenia przestaje działać
    5. Można złapać sygnał na radiu UKF, lecz po zakończeniu procesu strojenia urządzenie zmienia częstotliwość

Nawet jak by bylo to to wykorzystuję auto wyszukiwanie w radiu i powinno mi zlapac częstotliwosc.
    Lecz niestety nie znajduje.
    Cośmi się wydaje że cały ten nadajniczek się spalił :/
    ginger78
    Level 21  
    Sprawdź tranzystory i diodę. Nic tu więcej nie mogło paść.
    borax11
    Level 10  
    Dobra, a da się to sprawdzić bez żadnych mierników ? :P
    Bo pech chcial że nie mam akurat zadnego :P

Prąd na 100% jest w obwodzie.
    Przyłączyłem diodę LED do O o O nóżek tranzystora(duże O to do czego podłączyłem) i LED pali się.
    Do nóżek diody też podłączyłem LED'a i tez sie swieci czyli prąd jest.

Edit-----

Ale robię to samo z 2 tranzystorem i juz dioda(LED) nie chce sie zaswiecic :Fade-color'
    SP8JZ
    Level 33  
    borax11 wrote:
    Nawet jak by bylo to to wykorzystuję auto wyszukiwanie w radiu

Do słuchania pluskwy używa się najtańszego radia typu "z targu od ruskich" ponieważ nie posiadają filtrów ceramicznych p.cz. 10,7MHz tylko LC. A to dlatego, że częstotliwość pluskwy jest niestabilna i określa się to mianem dryft częstotliwości generatora od momentu załączenia. I z reguły jest dodatni, bo elementy dyskretne nagrzewają się.
    Wyszukiwanie. Radio może nie złapać sygnału, ponieważ częstotliwość musi być zgodna z dokładnością co do 3 miejsca po przecinku. Poza tym współczesne odbiorniki wykorzystują do tego dyskryminator okienkowy i/lub sygnał z RDS a w skrajnych przypadkach obecność pilota Stereo. Więc sygnały nie zgodne z kryteriami są pomijane w wyszukiwaniu stacji i skaner je ignoruje.
    Do tego Twój sygnał może leżeć poza pasmem.
    Więcej nie ma nic do tłumaczenia.

Wniosek: selektywne radio nie nadaje się do pluskwy
    Jest jedna zasada pluskwokonstruktora: im grubsza cewka tym lepsza. Poza tym radziłbym Ci dać sobie spokój z tym układem, bo jest nieudany. Jest jeden jedyny i sprawdzony układ na BF195.
    Płytkę robi się metodą wycinania kilku kwadratów w laminacie
    borax11
    Level 10  
    Czerwonym kółkiem są zaznaczone te części do których podłączyłem diodę i nie świeciła.
    Natomiast nie zostaly zaznaczone części do których podłączyłem diodę i się świeciła.

Ogółem dam sobie chyba spokój i kupię lepszy uklad trochę :) A co do tego radia to przelatywałem nawet całe pasmo ręcznie i też nic. A wiem że na tym telefonie dobrze dział układ bo sprawdzałem :)
    SP8JZ
    Level 33  
    Chłopie czy Ty wogóle czytasz to co się tu wypisuje? Najprawdopodobniej układ się rozstroił i stoi poza pasmem. Ten trymer, który tu wsadziłeś jest bardzo wrażliwy na uszkodzenia mechaniczne. Aby uszkodzić te tranzystory musiałbyś je potraktować napięciem 50V i w górę.
    borax11
    Level 10  
    No a dioda(D1) ?

Czyli teraz muszę dostroić nadajnik ? Ok

Ale zaraz... twierdzisz że ten nadajnik moze byc poza calym pasmem UKF i siedziec gdzies na częstotliwości powiedzmy 59 Mhz ?
    SP8JZ
    Level 33  
    Tak twierdzę. W trymerech Cemi jak nit puszcza od spodu, to znowu koroduje. Czy wogóle stroiłeś ten układ? Spróbuj dać kondensator 33pF i dokładać po 5pF jak nie masz trymera
    borax11
    Level 10  
    Poprzednio zanim podłączyłem ten zasilacz 12V to normalnie stroilem, ale od tamtego czasu juz minęło kilka miesięcy.
    Czy od tej iskry mógł się układ przestroić, bo od tamtego momentu nie dziala :/.

Nie mam ani kondensatorów ani innego trymera :/

Dodano po 5 [minuty]:

A jest jakaś górna i dolna granica do której ten nadajniczek mógłby się przestroić ?
    sp3ots
    Level 38  
    Witam !
    Borax11, na Allegro za 14,49zł ( cena z przesyłką ) kup sobie " podsłuch, pluskwę ". Nie będziesz męczył się i odpowiadających na forum.
    Zabawę z elektroniką zacznij od zakupu najtańszego miernika uniwersalnego, koszt w granicach 10 do 15zł.
    Pozdrawiam. Stefan
    User removed account
    User removed account  
    mkpl
    Level 37  
    Ja jestem tego zdania że przygodę z radiotechniką nie powinno się zaczynać od kitów. Są one tylko przyczyną niepotrzebnej frustracji i zniechęcenia młodego adepta tej dziedziny elektroniki :)

W.cz wpierw trzeba zrozumieć poczytać i dowiedzieć się jak to działa a potem już nie ma siły aby uklad nie zadziałał.

Kondensator zmien na trymer foliowy (taki z przeźroczystą obudową w której widać blaszki oddzielone folią) są one droższe ale bardzo wytrzymałe i stabilne.

Cewkę o której tu koledzy lamentują można zastąpić lepszą powietrzną.

Aby ustabilizować trochę nadajnik warto wywalić duży trymer i dać mniejszy z pojemnością. Tzn jak trymer miał 18p i widzimy że jest wykręcony tylko do połowy to znaczy że używamy około 10p. Dajemy trymer 5p i kondensator 8p tak aby zmniejszyć zakres przestrajania.
    petrow17
    Level 10  
    tez mam ten ukladzik. zmontowalem go dalem mu te 9vok 30 cm przewodu na antene. wlaczam radio i krece trymerem... nic. przestalem krecic trymerem i zaczolem na radio skanowac czestotliwosci.. tez nic. moja "antena" byla wlozona drugim koncem do wejscia anteny w radiu i dalej nic.. co moze byc nie tak?

cos czuje ze moglem lepiej spozytkowac ta kase.

Na samym początku wpisu, zadbałbym o regulamin pkt 15. Proszę o poprawienie wpisu .
    Przypomnę również o regulaminie pkt 13 .
    [SP5ANJ]