Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

odbiornik Promyk

marus22 05 Sep 2004 23:03 3435 7
 • #1
  marus22
  Level 11  
  W jaki możliwie prosty sposób ograniczyć zakłócenia pochodzące od zasilaczy impulsowych?Mam stary odbiornik lampowy typu Promyk z zasilaniem bezpośrednim.W czasie pracy telewizora w odbiorniku słychac głośnie zakłócenia(gwizdy) pochodzące prawdopodobnie od w.w. zasilaczy.
 • #2
  AlekZ
  Vacuum tubes specialist
  Ja bym spróbował włączyć między odbiornik a gniazdko prosty filtr przeciwzakłóceniowy, złożony z dwóch indukcyjności i jednego względnie dwóch kondensatorów przeciwzakłóceniowych. Te ostatnie znajdowały się choćby w odbiorniku telewizji kolorowej "Helios" :)
 • #3
  pietrek
  Level 20  
  Filtr od strony sieci niewiele pomoże (chyba że chdziłoby o "przydźwięk strojony"). Taki odbiornik wymaga do pracy dość długiej anteny, która i tak "złapie" wszystkie zakłócenia. Jedyny sposób to odpowiednia odległość od źródła zakłóceń.
 • #4
  Preskaler
  Level 39  
  Szkoda!
  Szkoda, że te OR z falami długimi są tak mało używane. Zmuszałoby to producentów innego sprzętu do wysiłku w kierunku zmniejszania emisji zakłóceń. Kilka miesięcy temu byłem w jednym z największych miast w Europie i ze zdumienia nie mogłem wprost ochłonąć. Poziom zakłóceń był na poziomie zapadłej leśniczówki u nas. Jednak można mieszkać w pobliżu wielkiego skupiska ludzi i przemysłu a jednocześnie być poza zakłóceniami elektrycznymi. Pozwalają na to sieci energetyczne, kablowe w instalacji ziemnej, ekranowanej. Podobnie wszystkie instalacje budynkowe (trójprzewodowe) i ekranowane. Wysokie wymagania w sprzęcie powszechnego urzytku co do poziomu zakłóceń. U nas jeszcze się mało słyszy o ekologii radiowej, nie mówiąc już o przeciwdziałaniu tym szkodliwym technicznym procederom.
 • #5
  marus22
  Level 11  
  Fakt,Promyk potrzebuje około 10m anteny.Uziemienie podpinałem ale szczeże mówiąc jakiejś większej różnicy nie słyszałem.Odbiornik pracował idealnie na falach długich tylko rano i w nocy .Wystarczyło właczyc telewizor aby odbiór stał się niemal niemozliwy.Fale średnie i krótkie zgodnie ze swoimi właściwościami (odbijanie od jonosfery)były świetnie odbierane tylko w nocy.Ale jednak jakość odbioru pierwszego programu polskiego radia( o 5-tej rano) biła na głowę dobre odbiorniki tranzystorowe.
 • #6
  pietrek
  Level 20  
  Mam w swoich zbiorach ok. 30 odbiorników lampowych. Jeśli chodzi o jakość odbioru na falach długich, to generalnie lepiej działają te, w których zastosowano antenę ferrytową. Najlepiej odbiera "EROICA" - ZRK (po usunięciu wady fabrycznej, polegającej na braku jednego kondensatora w okolicach anteny ferrytowej), i nie dorównuje jej nawet "BEETHOVEN".
  Co do "pionieropodobnych" - wypadją raczej marnie w porównaniach.
 • #7
  studisat
  Tube radio receivers specialist
  Najwiecej zaklocaja zaislcze BTS'ow telefonii komorkowej. Ba maja charajterystyczne widmo zaklocen.

  W przypakdu odbioru Warszawy I dzis wiadomo jak fatalnym okazalo sie posuniecie przesuwajace czestotliwosci nadajnikow o 2 kHz w dol. Akurat na tej czestoltiwosci wystepuje uciazliwy prazek.

  Ponadto im blizej 150kHz tym bardziej dokuczliwe sa zaklocenia od ISDN'u.


  dodatkowo zaklocajaj napedy falownikowe i przeteornice statyczne w tramajach. Praktycznie uniemozliwiaja odbior nawet w calkiem sporej odleglosci od trakcji i przejezdzajacego tramwaju.

  Oficjalnie PAR ma zareagowac na zaklocenie odbioru. Formalny warunek antena zewnetrzna - zadne antena ferrytowa. Proponuje zrobic antene ramowa, odsunac ja nieco od scian bloku (moze byc na dachu) - wzmacniacz w.cz. przy antenie i kabel ekranowany. Powinno pomoc.
  Zwlaszcza na falach krotkich.

  A TV - tak zakloca przede wszystkim kineskop a raczej modulowana wiazka elektronow. Ale w pewnej odleglosci (3 metry) to tylko znosny wzrost szumu. Komputer - sorry ale nie zauwazam zadnego dodaktowego zaklocenia. Zaklocenia na falach dlugich i srednich rozprzestrzeniaja sie tez w przewodach telefonicznych. W moim bloku prym pierwszenstwa w suktecznym zaklocaniu dzierza kable TPSA. Ale wystarczy opuscic blok, odejsc na 10 metrow od niego i jest super (sprawdzane za pomoca Szarotki).
 • #8
  Preskaler
  Level 39  
  Do tego jeszcze należy dodać wszelkie świetlówki, lampy sodowe i rtęciowe oraz wszelkie urządzenia elektroniczne a szczególnie te z wyświetlaczem no i nasz kochany internet! Sam osobiście byłem świadkiem jak zegar dworcowy (z wyświetlaczem) sparaliżowł w pewnym mieście łączność policyjną (!!!). To samo dotyczy iskrzących silników i styków elektrycznych nie wyłączając z tego pojazdów mechanicznych a szczególnie tych "podrasowanych" i motorowerów.