Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Triak BTA16-600B w układzie NE555

darioze 26 Lip 2010 23:31 2192 3
  • #1 26 Lip 2010 23:31
    darioze
    Poziom 9  

Jakiś czas temu spaliła mi się żarówka w sygnalizatorze świetlnym otwierania bramy. Okazało się że poleciała nie tylko żarówka ale i triak. Po wymianie triaka na BTA06-600C całość pochodziła miesiąc i znowu triak się spalił. Dzisiaj zamontowałem BTA16-600B. Problem jest taki że nie zależnie który z tych dwóch triaków zastosowałem to żarówka zawsze świeciła słabiej i to wyraźnie niż jak zwarłem nóżki A1 i A2 w triaku (zwykłe obejście). Co może być przyczyną? Rożnica jest dość spora w świeceniu. Układ jest bardzo prosty - NE555 i kilka rezystorów i kondensator.

• #2 27 Lip 2010 08:15
    FastProject
    Poziom 28  

Może nie masz zabezpieczonego triaka? Powinien tam być układ "gasikowy" RC albo odpowiedni warystor.

• #3 27 Lip 2010 08:55
    Tomasz.W
    Poziom 35  

darioze napisał:
    .....Jakiś czas temu spaliła mi się żarówka w sygnalizatorze świetlnym otwierania bramy.....
    Jaka to żarówka, napięcie i moc.
    darioze napisał:
    ...Po wymianie triaka na BTA06-600C...
    Jeżeli piszesz "PO WYMIANIE NA BTA06xxx" to co było wstawione oryginalnie.
    darioze napisał:
    ..... Problem jest taki że nie zależnie który z tych dwóch triaków zastosowałem to żarówka zawsze świeciła słabiej i to wyraźnie niż jak zwarłem nóżki A1 i A2 w triaku (zwykłe obejście). Co może być przyczyną?....
    Jeżeli wstawiłeś inny element niż był oryginalnie to do pełnego otwarcia może on wymagać innego napięcia i prądu podawanego na bramkę. Zakładając że w oryginale faktycznie był triak a nie tyrystor.
    darioze napisał:
    .....Układ jest bardzo prosty - NE555 i kilka rezystorów i kondensator....
    Przerysuj i wstaw obrazek, tak będzie znacznie prościej coś podpowiedzieć.

• #4 27 Lip 2010 14:55
    darioze
    Poziom 9  

Żarówka: 230V, 23-40W
    Właśnie w tym problem że jak padł mi ten oryginalny to pojechałem do nowego elektronika, nie mieli identycznego więc dobrali coś podobnego. Jak wlutowałem nowy triak to stary wywaliłem (mój błąd :/). Schemat przerysuje wieczorem bo jest tam tego trochę :). Może znacie jakiegoś triaka który ma bardzo mały prąd załączania? Wydaje mi się że problem leży właśnie w prądzie idącym na bramkę, z tym że wina może być po stronie triaka (to bym chciał w pierwszej kolejności wyeliminować) lub wina jest po stronie NE555 (np. za mały prąd daje wskutek uszkodzenia).

EDIT: Nie wiem co się stało ale nagle żarówka zaczęła świecić pełnym światłem. Nic nie zmieniałem w układzie. Cuda się zdarzają :). Mam nadzieję że tak już będzie na stałe. Dzięki za pomoc

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME