Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Łączenie szaf między piętrami

tinwalki 27 Lip 2010 10:43 1795 6
  • #1 27 Lip 2010 10:43
    tinwalki
    Poziom 8  

Witam. Projektuję dużą sieć sądu , 3 piętra. Projekt oczywiście teoretyczny, na studia. Sieć internetowa i sieć telefoniczna na skrętce UTP 5e. Przy każdym stanowisku 2x gniazdo RJ45. Stworzyłem już okablowanie strukturalne na każdym piętrze i teraz mam problem, bo nie wiem jak się zabrać za montowanie szaf:

1) Czy stosować 1 podsieć na każde piętro, do każdej szafy zamontować router i te 3 routery połączyć ze sobą?
    Czy może opłaca się połączyć switche, które będą na każdym piętrze? Rozumiem, że to będą switche zarządzane, ale nie wiem, jak połączyć 3 switche, a potem tą sieć do jednego routera.
    Jak najlepiej to zorganizować?

2) sieć telefoniczna - moja wiedza kończy się na rozszyciu do patchpaneli... Potem nie wiem, jak połączyć te patchpanele na każdym piętrze. Jak "zaprowadzić" okablowanie z 3 patchpaneli do jednej centrali telefonicznej?

Dziękuję za pomoc.

0 6
  • Pomocny post
    #2 27 Lip 2010 11:14
    hicat
    Poziom 30  

Najlepsze wyjście 3 routery i dla każdego piętra podsieć. W każdej szafie wymagana ilość switchy aby pokryły Ci zapotrzebowanie na porty. Połączenie między routerami poprzez port gigabitowy ew światłowód jeżeli przepustowość będzie wysoka. I wszystko powinno być ok.

A co do telefonów... To ma być sieć telefonów analogowych czy jakieś IP Phone ?

0
  • #3 27 Lip 2010 11:20
    tinwalki
    Poziom 8  

Dzięki za zainteresowanie :)

Co do telefonów - wg mojego uznania, ale najlepiej gdybym znał rozwiązania dla każdego rozwiązania.
    Rozumiem, że gdyby to był VoIP, to podłącza się do zwykłej sieci LAN, a na jednym piętrze by była centralka do VoIPa, dzięki której można by było zarządzać całą siecią?
    A jeśli by to miała być sieć analogowa - tu niestety jestem kompletnie zielony...

0
  • Pomocny post
    #4 27 Lip 2010 11:45
    dir3ctor
    Poziom 27  

Jesli siec analogowa, to niestety ale od centralki musisz ciagnac kable do kazdego pomieszczenia (1 para na kazdy numer, przy skretce mozna na 1 kablu puscic 4 numery - byle dobrze rozszyc na patchpanelach w serwerowni). Tu niestety nie da sie tak jak w ethernecie - chyba ze postawisz po 1 centrali na kazde pietro i zrobisz miedzy nimi translacje:
    1xxx - parter
    2xxx - 1 pietro itd...
    Tyle ze rosnie liczba centralek i stopien zaawansowania projektu (bez sensu)

Ja osobiscie nie pchal bym sie w analogowke i pociagnal to VoIP-em. Wszedzie gdzie bedzie siec ETH mozesz wtedy podpiac telefon, ewentualnie userzy komputerow moga zainstalowac sobie odpowiednia aplikacje i podpiac sluchawki z mikrofonem do komputera.

0
  • Pomocny post
    #5 27 Lip 2010 11:48
    hicat
    Poziom 30  

Co do centrali analogowej to też za wiele Ci pomóc nie mogę ;).

Strzelić mogę tylko iż potrzebna Ci będzie centrala na każdym piętrze połączone ze sobą i jakieś wyjście na świat.

A co do IP Phonów to kupujesz sobie po switchu PoE (zasilanie + adresacja ) na które przydzielasz osobną podsieć na routerach pomiędzy piętrami robisz sobie VLANy do sieci telefonicznych konfigurujesz wyjście na zewnątrz i po problemie.

0
  • Pomocny post
    #6 27 Lip 2010 18:55
    abdenagof
    Poziom 23  

Kolego zrób tak do każdej szafy piętrowej doprowadz kabel wieloparowy który rozszyjesz na kronie umiejscowionym w serwerowni głównej, to jeśli chodzi o telefony analogowe. Jeśli chodzi o design sieci to obecnie na tobie są rozwiązania oparte na switchach w szafach piętrowych switche dostępowe a w szafie głównej daj swictha dystrybucyjno rdzeniowego do którego podłączysz również serwery i router brzegowy. Połączenia pomiędzy szafami redundantnie i po świetle

0
  • Pomocny post
    #7 27 Lip 2010 20:20
    adamjur1
    Poziom 39  

Dokładnie tak ja opisał poprzednik chodzą sieci w większości firm w RP.
    Trzeba jeszcze pomysleć o spięciu tego w szkielet pionowy tzw bacbone-
    jeżeli odległości szara od siebie są niewielkie ( poniżej 100mb kabla ) można to zrobić "po miedzi" czyli kilka kabli takich jak reszta sieci z każdej szafy do głównej.
    Jeżeli jest dalej ( albo są kopoty separacją eneretyczną), to zostają tylko swiatłowody.
    Pozdr.J.

0