Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

magnetowid Panasonic nv-sd427 wolno przewija

kabzsunaj3 27 Jul 2010 11:06 4011 19
 • #1
  kabzsunaj3
  Level 2  
  Posiadam magnetowid Panasonic NV-SD427. Mimo długoletniej eksploatacji obraz jest znakomity. Niestety od jakiegoś czasu padło w nim przewijanie tz. Przewija ale b. Wolno i często się zatrzymuje podczas przewijania. Dodatkowo jeszcze głos jest falujący tak jakby uszkodzony był stabilizator obrotów. Proszę o poradę.
 • #2
  h jaworski
  Home appliances specialist
  Sprawdził bym jakość impulsów ze sprzęgieł, bo jak z nimi jest coś nie tak, to elektronika nie wie w którym miejscu jest taśma i nie włączy szybkiego przewijania. Falujący dźwięk może pochodzić z złego prowadzenia taśmy. Wyczyścił bym też przełącznik funkcji.
 • #3
  kabzsunaj3
  Level 2  
  Jeżeli zaczyna się przewijać od początku to w zasadzie wszystko zaczyna się normalnie kłopoty zaczynają się gdzieś w 1/3 szpulki do końca wtedy magnetowid zwalnia tak bardzo ze prędkość zrównuje się z poziomem odtwarzania a wzasadzie się zatrzymuje (tak jakby silnik nie miał siły ciągnąć) wtedy następuje przełożenie mechanizmu i bardzo wolno kończy przewijanie (tak że można zapomnieć o włączonym magnetowidzie).
 • #4
  h jaworski
  Home appliances specialist
  Procesor w tym magnetowidzie analizuje w którym miejscu jest taśma, czy na początku, czy w środku, czy na końcu. Informacja o położeniu taśmy pobierana jest z sprzęgieł. Po przez transoptory trafia do procesora i teraz: jeżeli są to błędne informacje, to procesor musi zatrzymać proces przewijania, bo nie wie w którym miejscu jest taśma. Jak by była na końcu, a obroty były by szybkie, to po dojściu taśmy na końcu nastąpiło by jej zerwanie. Dlatego trzeba zacząć od sprawdzenia poprawności impulsów ze sprzęgła, bo podobny efekt w zwykłym mtv mógłby dawać ślizgający się pasek, ale w tym mtv pasek jest zębaty i slizgać się nie będzie.
 • #5
  marioer
  Level 26  
  Objawy falowania głosu przy odtwarzaniu i kłopoty z przewijaniem sugerują raczej kłopoty z silnikiem Capstan.Sprawdź luz na ośce silnika.W tych modelach stosowano silniki nie tak trwałe jak w poprzednich.
 • #6
  h jaworski
  Home appliances specialist
  Oczywiście, silnik można sprawdzić, ale osobiście wątpię. Tam jest silnik łożyskowany (góra osi, dół osi). W tym przypadku trochę ciężko o luzy, bo to nie typowy silnik, gdzie łożysko 1 jest blisko 2. Już prędzej coś z elektroniką tego silnika, bo jest osobno układ na płycie.
 • #7
  jur1
  DVD technology specialist
  Pierwsza sprawa naprawić zasilacz , mogą przedostawać się impulsy przetwornicy , które zakłócają poprawną pracę układu serwo. Kondensatory filtrujące , w jakim stanie jest rolka dociskowa , taśma prawidłowo prowadzona przez tor prowadzenia taśmy?
 • #8
  marioer
  Level 26  
  W tym modelu w silniku Capstan nie ma łożysk -zastosowano cienkie panewki w korpusie z tworzywa co niestety nie gwarantuje długiej żywotności.
 • #9
  jok
  Level 11  
  Mam bardzo podobny problem z Panasonikiem NV-FJ622, niestety nie rozwiązany.
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1212978.html

  U mnie też niby wszystko jest w porządku - nagrywa, odtwarza OK. Problem jest tylko z przewijaniem do tyłu i o dziwo w zależności od włożonej kasety.
  W przypadku jednych kaset magnetowid przewija prawidłowo, w przypadku innych niestety zatrzymuje się przedwcześnie, po chwili przełącza się na przewijanie z rolką i powolutku przewija do początku. Zaobserwowałem, że na tych kasetach występuje u mnie również problem z przewijaniem z podglądem - podczas przewijania w tył gdy taśma dochodzi do początku kasety pojawia się mały pasek zakłóceń u góry ekranu.
  Próbowałem dociskać kasetę do dołu, ale nic to nie daje. Winda prawidłowo spuszcza kasety.

  Czy problem ten może mieć jakiś związek z naciągiem, naprężeniem taśmy w mechanizmie (gdy dochodzi rolka dociskowa to mechanizm przewija, bez rolki stoi)? Jeżeli tak, to jak to wyregulować?
  Zauważyłem, że gdy taśma jest praktycznie na samym początku kasety i próbuję ręcznie cofnąć kasetę, to występują wtedy znacznie większe opory niż w przypadku próby przewinięcia do przodu. Opory są znacznie mniejsze, gdy próbuję cofnąć ręcznie kasetę, której taśma jest nawinięta do połowy.
  Jak zatem wobec tych zwiększonych oporów prawidłowo działający mechanizm magnetowidu steruje naciągiem, naprężeniem taśmy tak, aby przewinąć prawidłowo kasetę do samego początku?

  Może w odpowiedzi na to pytanie tkwi klucz w rozwiązaniu tego problemu.
 • #10
  kabzsunaj3
  Level 2  
  To prawda z tymi taśmami. Są takie taśmy które się dobrze przewijają ale są i takie które bardzo ciężko przewinąć bo już od początku taśmy magnetowid przewija wolno
 • #11
  h jaworski
  Home appliances specialist
  W tych mechanizmach podstawa, to sprawdzenie impulsów z sprzęgieł. Jak ktoś tego nie zrobi, to próżne nasze rozważania.
  Często się spotkałem, że impulsy z 1 ze sprzęgieł nie były takie jak trzeba, wtedy logika przewijania głupieje i nie włączy się szybkie przewijania. Co do kaset, to raz tylko się spotkałem, żeby coś z kasetą było nie tak. Ktoś w kasecie 30 minutowej wymienił 1 szpulkę z dużej na małą i logika przewijania głupiała.
 • #12
  jok
  Level 11  
  Cały czas pytam się, ale nikt nie odpowiada na kluczowe dla mnie pytanie - jak prawidłowo działający mechanizm magnetowidu daje radę zwinąć taśmę pomimo znacznie jej większego oporu, gdy ta dochodzi do początku kasety? Czy steruje w jakiś sposób naciągiem taśmy? No bo dlaczego bez pomocy rolki silnik stoi, a wspomagając się rolką powoli, ale jakoś zwija?
  Czy ma jakieś znaczenie dla mechanizmu fakt, że gdy taśma jest przy początku kasety, to jedna jej część jest cięższa (ta co ma więcej nawiniętej taśmy na szpuli), a druga lżejsza (ta co ma mniej nawiniętej taśmy)?

  Proszę o odpowiedź - czy ma to jakiś związek z naciągiem, naprężeniem taśmy? A może z ciężkością kasety? No bo jak to możliwe, że jedne kasety są zwijane prawidłowo, a inne nie?
  Gdyby coś nie tak było z capstanem, czy z impulsami to usterka występowałaby przecież w przypadku wszystkich kaset.
  To nie jest tak, że silnik zatrzymuje się na skutek jakichś błędnych impulsów, itp. Zatrzymuje się wtedy, gdy zwiększa się opór taśmy i on po prostu nie ma siły dalej jej już ciągnąć. Widzę to ewidentnie w mechanizmie. Czuję to również ręcznie próbując cofać taśmę.

  Dziękuję komuś z fachowców za wyjaśnienie.
 • #13
  h jaworski
  Home appliances specialist
  W czasie przewijania, wszystkie hamulce są zwolnione. Cały moment obrotowy jest z silnika przenoszony przez zębatki na taśmę tak, że musi być przewijana taśma. Tylko problem z tym, że tu jest mechanizm z logiką przewijania. Czyli procesor po przez impulsy ze sprzęgła wie w którym miejscu jest taśma i ile jej jest jeszcze do przewinięcia i odpowiednio steruje silnikiem i przewijaniem. Jak układ gubi impulsy, to procesor nie wie co robić i nie będzie przewijać. Co do słabości przewijania, to łatwo sprawdzić, czy to wina mechanizmu, czy sterowania. Trzeba zobaczyć czy silnik się kręci jak jest przewianie. Jak silnik stoi, to problem w elektronice. Jak się kręci mocno, to problem może być w przełączaniu sprzęgła z odczytu na przewijanie albo samo sprzęgło uszkodzone.
 • #14
  jok
  Level 11  
  Zgadza się, jest tam sterowanie prędkością silnika za pomocą tych impulsów, ale wydaje mi się, że nie w tym problem. Sterowanie to wydaje się być sprawne.
  Podczas przewijania kasety (w której taśma jest przy samym końcu) silnik startuje i bardzo szybko przewija, po pewnym czasie zwalnia i przewija wolniej, następnie zwalnia jeszcze bardziej i powinien na tej prędkości dowinąć taśmę do początku. Niestety tego nie robi, bo zatrzymuje się, stęka i po chwili następuje przełożenie mechanizmu i dowija do końca kasetę z pomocą rolki. Czyli impulsy są wysyłane, bo silnik prawidłowo co jakiś czas zwalnia.
  Jeżeli mimo wszystko to problem z elektroniką, to czy winny jest jakiś element na płycie głównej, czy ten układ AN3844SB capstana VEK9069?

  Mam pytanie co może powodować, że podczas przewijania w tył na podglądzie pojawia się u góry ekranu mały pasek z zakłóceniami? Zaobserwowałem, że występuje to właśnie na tych kasetach, których nie daje się przewinąć do końca przy pomocy REW.
  Czy ten pasek może powodować capstan, sprzęgło?

  Może jeszcze ta informacja będzie pomocna - zdarzało mi się, że w trakcie przewijania słychać było pewien zgrzyt. Nie wiedziałem skąd to dochodzi, ale teraz jestem niemal pewien, że to obcieranie szpul o kasetę. Ten zgrzyt po pewnym czasie ucichał, ale pojawiał się ponownie właśnie, gdy taśma dochodziła do początku kasety.
  Jaki element mechanizmu podnosi bądź opuszcza szpule kasety w trakcie przewijania? Myślę, że tu może być problem. Czy steruje tym sprzęgło?
  U mnie mam mechanizm "Z" i tam sprzęgło składa się z 2 części - jedna to koło, które połączone jest paskiem z capstanem, a druga to zębatka która steruje idlerem. Między obiema częściami znajduje się sprężynka. W tej pierwszej części (koło) też jest sprężynka i to koło jakby się skręca i rozkręca.
  Czy któraś z tych sprężynek może mieć jakiś wpływ na tę usterkę? Wizualnie bowiem obydwie części wydają się być w porządku.
  Proszę o info jak działa to sprzęgło i jaką funkcję - szczególnie w tym kole spełnia ta sprężyna. W jakim celu się ono skręca i rozkręca?

  Proszę również o info jak rozebrać (aby nie uszkodzić i ponownie złożyć) capstan VEK9069. Chciałbym obejrzeć w jakim stanie są panewki i wał. Czy mimo, że kręcąc ręcznie capstanem obraca się on lekko i nic nie skrzypi, może być problem ze zużytymi panewkami?

  Z góry dziękuję za pomoc.
 • #15
  h jaworski
  Home appliances specialist
  Właśnie dlatego zwalnia, bo nie widzi impulsów z sprzęgła i aby nie zerwać taśmy, zwalnia przewijanie. Jak byś miał uszkodzenie mechaniczne, to taśma by stała, a silnik się obracał. Pasek przy przewijaniu powoduje prawdopodobnie źle prowadzona taśma przez zużytą rolkę czy rozregulowany tor taśmy. Do panewek raczej się nie dostaniesz, bo są zamocowane chyba na stałe w komplecie z całym mocowaniem silnika.
 • #16
  jok
  Level 11  
  Holderów nikt nie ruszał (ustawione są fabrycznie), rolka dociskowa też jest OK. Magnetowid nagrywa i odtwarza praktycznie idealnie, ale co ważniejsze stopklatka jest czysta i nieruchoma.
  Gdyby było coś nie tak z torem prowadzenia taśmy, to stopklatka byłaby zakłócona i niestabilna, a zakłócenia pojawiałyby się również podczas odtwarzania i nagrywania. Więc to nie to.
  Tak jak pisałem wcześniej, tego paska nie ma gdy przewijam w tył na podglądzie, gdy taśma jest np. w połowie kasety. Ten pasek pojawia się dopiero podczas przewijania, gdy taśma dochodzi na początek kasety.
  Jestem niemal pewien, że ta usterka ma coś wspólnego z tym, że magnetowid nie chce przewijać kaset do początku przy pomocy REW.

  Masz może jeszcze jakiś pomysł z czego może wynikać ten pasek?

  Napisz jeszcze proszę co może powodować, że podczas przewijania czasem słychać obcieranie szpul z taśmą o kasetę? Czy te szpule w jakiś sposób są podnoszone i opuszczane przez talerzyki mechanizmu magnetowidu?
  Coraz więcej nawiniętej taśmy na jedną szpulę zwiększa obciążenie odpowiadającemu jej talerzykowi mechanizmu i przez to z pewnością ciężej jest się jemu obracać. A dodatkowo przecież talerzyk ten dostaje jeszcze mniej siły, bo silnik zmniejsza prędkość pod wpływem tych impulsów.

  Wydaje mi się, że może to mieć jakiś związek ze sprzęgłem. Niestety nie posiadam nowego, aby móc podmienić, ewentualnie porównać jak pracuje nowe, a jak to które mam w mechanizmie.

  Aha, zapomniałem wcześniej jeszcze napisać, że w tym magnetowidzie jest funkcja rozpoznawania ile taśmy zostało do końca (np. aby sprawdzić ile jeszcze można dograć do kasety).
  Funkcja ta działa prawidłowo (np. po włożeniu kasety E-180 - wskazuje, że zostało 3 godz. + 2, 3 min. - w zależności od kasety, po przewinięciu - odpowiednio mniej). Czy w związku z tym można założyć, że te impulsy są jednak wysyłane prawidłowo i nie mają wpływu na omawianą usterkę?

  Dziękuję za wszelką pomoc.
 • #17
  h jaworski
  Home appliances specialist
  Wiesz co? Ja już więcej nic nie napiszę. Z prostej przyczyny: bo ty nic nie robisz tylko wszystko sobie tłumaczysz, że jak by to było, to by było też coś innego np. pisałem sprawdzić rolkę. Ty piszesz, że dobra, bo jak by była uszkodzona, to by było to i tamto. To samo z impulsami, jak by było źle, to by nie wiedziała gdzie jest kaseta. Ja nie mówiłem, że nie widzi impulsów, tylko je gubi. A jak je gubi, to znaczy, że w większości je widzi, tylko czasami może je tracić.
 • #18
  jok
  Level 11  
  Nie jest tak, że nic nie zrobiłem. Mechanizm już dawno rozebrałem na drobny mak. Wyczyściłem go i przesmarowałem. Sprawdziłem wszystkie zębatki, koło funkcyjne, idler, sprzęgło, hamulce, rolkę też. Zobacz temat założony przeze mnie, jak nie wierzysz.
  Ja nie mam wszystkich części, aby je podstawiać i sprawdzać. Obejrzałem je pod względem uszkodzeń i nie zauważyłem, aby któraś część miała jakieś pęknięcia czy wyłamania. Rolka też nie jest brudna, zdeformowana czy uszkodzona. Hamulce zostały wyczyszczone.
  Chciałem obejrzeć capstan, ale nie napisałeś jak go rozebrać. Na wale u góry jest taka plastikowa zawleczka, a od dołu plastikowe małe koło, na które założony jest pas napędowy. Ten wał troszkę się rusza w górę i w dół - pomiędzy tą zawleczką i tym kołem.

  Piszesz, że jest problem z impulsami. Niestety nie napisałeś co może być przyczyną, że są one gubione.
  Pytałem się, czy winowajca jest na płycie głównej, czy to ten układ na capstanie (AN3844SB). Na płycie wystają 2 elementy, które wchodzą pod talerzyki mechanizmu. Podejrzewam, że to są te sensory, które zbierają info o stanie przewiniętej taśmy. No ale nie wiem co i jak mam sprawdzić.

  Prosiłem również o info co może powodować, że czasem słychać obcieranie szpul o kasetę. W założonym przeze mnie temacie zasugerowano mi, że może to powodować wada windy - że kaseta nie schodzi na sam dół. Dociskałem zgodnie z sugestią kasetę, ale nic to nie daje.

  Napisałem wiele swoich spostrzeżeń. Miałem nadzieje, że te spostrzeżenia pomogą w znalezieniu usterki.
  Ja jestem tylko użytkownikiem tego magnetowidu, nie zajmuję się naprawami i w związku z tym nie do końca rozumiem zasadę jego działania. Dlatego pytam i proszę o wyjaśnienie pewnych kwestii, a także o ustosunkowanie się do moich spostrzeżeń.

  Jeżeli nie chcesz mimo tego mi pomóc, przykro mi.
  Proszę inne osoby, które mają doświadczenie w naprawie magnetowidów (szczególnie tych z mechanizmem "Z" Panasonika) o zabranie udziału w dyskusji.
  Jak widać ten problem nie dotyczy tylko mnie. Jeżeli uda się go rozwiązać, z pewnością ktoś inny skorzysta z tej pomocy w przyszłości.
 • #19
  Kerad111
  Level 13  
  Powiem tak - szukasz dziury w całym. Magnetowid masz sprawny a rozkręciłbyś go w drobny mak z powodu jednej kasety. Np. kupisz (no już nie teraz ponieważ nie produkują) 10 kaset, z tych dziesięciu nie będzie tobie przewijała jedna tak jak należy, no i co? Będziesz z tym chodził od serwisu do serwisu? To są tylko kasety, nawet wśród najbardziej renomowanych firm są takie które magnetowid ma ciężko przewinąć. To samo przecież było z kasetami magnetofonowymi. Ja wśród swoich 150-ciu kaset mam też kilkanaście z którymi mój magnetowid ma problem żeby je przewinąć do początku. A co do paska u góry przy przewijaniu na podglądzie do tyłu to u mnie występuję tylko na kasetach starszych, które mają 10 lat i więcej, podejrzewam że ma to związek z samymi właściwościami taśmy i jej oporami które się zwiększają w miarę upływu lat. Wystarczy tylko spojrzeć na taśmę nową - ma piękny połysk, a weź taśmę kilkunastoletnią - jest już matowa. Takie są moje spostrzeżenia i godzę się z tym że mój magnetowid męczy się z niektórymi kasetami.
 • #20
  pietran2
  Level 27  
  W FJ 622 należy sprawdzić czy w momencie zwalniania przewijania nie przygasa wyświetlacz,jeśli tak to należy usprawnić zasilacz.W kilku pzypadkach musiałem zmniejszyć R1113.Pozdrawiam