Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak sprawdzić baterię Symbol 1UF103450P-OS3, PN/ 21-58236-01

tomekf 27 Lip 2010 11:19 1198 4
  • #1 27 Lip 2010 11:19
    tomekf
    Poziom 10  

Witam,

Mam problem z komputerami przenośnymi Motorola (Symbol) PPT-8846, a właściwie z ich bateriami. Są to baterie Li-ion 3.7V 1700mAh. Po jakimś roku do półtora intensywnego użytkowania, urządzenie wskazuje 100% naładowania ale handheld wyłącza się po kilku minutach od włączenia. Jak sprawdzić czy taka bateria jest jeszcze sprawna? Czy można to zrobić miernikiem cyfrowym czy potrzebuję jakiegoś profesjonalnego narzędzia i jak tak to jakiego? Dziękuję za każdą sugestie. Jeśli temat założyłem w nieodpowiednim miejscu to proszę o jego przeniesienie.

0 4
  • Pomocny post
    #2 27 Lip 2010 11:59
    misiozol
    Poziom 29  

Mozna ja sprawdzic, najprosciej jest sprawdzic napiecie na baterii podczas samoistnego wylaczenia urzadzenia , jesli jest orentacyjnie 3.2-3.5V (to sa przykladowe napiecia) mozna stwierdziec ze uzadzenie sie wylacza z braku pradu. Mozna tez naladowac ogniwo do pelna i przeprowadzic probe rozladowania przy pomocy zarowki (moc zarowki zalezy od pojemnosci ogniwa) monitorujac jednoczesnie napiecie i jego spadek.

0
  • #3 27 Lip 2010 15:50
    tomekf
    Poziom 10  

Napięcie naładowanej baterii wynosiło 3.89V. Podłączyłem ją do urządzenia i jednocześnie mierzyłem napięcie które spadało dosyć jednostajnie. Po chwili urządzenie ostrzegło o rozładowanej baterii i po krótkiej chwili wyłączyło się, a napięcie w chwili wyłączenia wynosiło 3.65V. Całość trwała jakieś 3 minuty. To chyba jednak wskazuje na słabość baterii.

0
  • Pomocny post
    #4 27 Lip 2010 19:14
    jarob
    VIP Zasłużony dla elektroda

Naładowana bateria powinna mieć około 4,1 V. Twoja bateria, albo nie ładuje się do końca, albo ogniwo jest już takie kiepskie. Dobrze by było sprawdzić jakie napięcie jest na ogniwie pod koniec ładowania.

0
  • #5 29 Lip 2010 11:54
    tomekf
    Poziom 10  

Słusznie. Naładowałem ta baterie ponownie w innej ładowarce tym razem. Napięcie naładowanej tym razem baterii wynosiło 4.11V. Podłączyłem ją do urządzenia i mierzyłem napięcie. Po włączeniu napięcie spadło do 3.89V i wahało sie (skakało) pomiędzy 3.89V a 3.79V. Niemal natychmiast handheld wskazywał na rozładowaną baterię i poziom naładowania 60%. Urządzenie wyłączyło się a napięcie w tym momencie wyniosło 3.59V. Całość trwała może 3 minuty. Powtórzyłem to z nowiutką baterią i w momencie naładowania napięcie wynosiło 4.09V. Po podłączeniu i uruchomieniu urządzenia woltomierz wskazywał 4.05V i wahał sie pomiędzy 4.05V, a 4.04V. Pozostawiłem włączone urządzenie na pół godziny i po tym czasie napięcie wskazywało pomiędzy 3.98V a 4.00V. Tak więc wniosek jest jednoznaczny i wyraźny. Pomyślałem, że opisze to, być może kiedyś to komuś pomoże. Dziękuje za podpowiedzi, bardzo mi pomogły. Pozdrawiam serdecznie.

0