Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja Elektryczna W Starym Domu

AoT_Hunter_PL 27 Lip 2010 12:26 15038 21
  • #1 27 Lip 2010 12:26
    AoT_Hunter_PL
    Poziom 21  

Witam jako że będę się przymierzał do wymiany starej instalacji w poniemieckim domku chciałbym zapytać was czy macie namiary na aktualną literaturą oraz normy dotyczące projektowania instalacji elektrycznej dla gospodarstw domowych.

Chwilowo mam bardzo mały budżet gotówki (niesety walczę z wilgocią w jednym z pokoi i to na niego pójdzie przydział $); jest całkowicie zdemolowany dlatego właśnie po kawałku (co się da) mam zamiar zmodernizować instalację zaczynając od tego pokoju.

Chcę wymienić starą instalację 2 żyłowych kabli aluminiowych, oraz wymianić instalację oświetlenia w pokoju.

pierwsza: zamontuje 3-4 podwójne gniazda sieci 220V poprowadzone kablem trój-żyłowym 3x2,5mm^2

druga: oświetlenie 3-5 żarówek (max to 300W 5x60) poprowadzone kablem 3x1,5mm^2 lub 4x1,5mm^2

Całość w pokoju doprowadzona będzie do jednej puszki i narazie zostanie podpięta do starej instalacji z kablami aluminiowymi.

W przyszłości będą modernizował kolejne pokoje z uwzględnieniem już poprowadzenia osobnej instalacji dla urządzeń agd, łazienka, kontakty, oświetlenie... itp itp.

Teraz pytanie gdzie poczytam sobie i dowiem się normach odległości kontaktów od ziemi, puszki itp.

Czy dla żyrandola 5x60W poprzez włącznik mam poprowadzić do puszki kabel 4żyłowy czy puścić 3 żyły a przy końcówce dorobić 4 żyły

Czy na gołej ścianie lepiej będzie kabel zapodać w korytkach z PCV (typu rurka) czy lepiej wyżłobić koryta w cegle i zaprawić go na stałe

Aha obciążenie kontaktów w pokoju ujmę jako ogólnego przeznaczenia (typu kopmuter, TV, wieża, wzmacniacz, lampka => 700-800W )
    Pozdrawiam

AoT_Hunter_PL

0 21
  • #2 27 Lip 2010 12:53
    retrofood
    Moderator

Proszę najpierw zapoznać się z tematami istniejącymi. To wszystko było wielokrotnie opisywane na forum.

0
  • #3 27 Lip 2010 13:00
    AoT_Hunter_PL
    Poziom 21  

Właśnie w tym problem że nie widzę tutaj żadnych odwołań do literatury oraz najważniejszych zagadnień w rozporządzeniach co do norm projektowych.

Przyklejony dział ELEKTRYKA ROZPORZĄDZENIA I AKTY PRAWNE jest pusty.

0
  • #4 27 Lip 2010 13:01
    lukaszpol26
    Poziom 19  

Witam
    Napięcie sieciowe wynosi 230 V a nie 220 V (taka mała pomyłka)
    Na ścianach kładziemy przewody nie kable kable wykorzystujemy zupełnie do czego innego.
    Łączenie starej instalacji z nowa ojjj nie uśmiecha mi się to szczególnie łączenie miedzi z aluminium z czego AL ma zapewne b mały przekrój.
    Jeżeli bedzisz kładł przewód w tzw. bruzdach to musisz się liczyć z tym ze wszędzie będzie mnóstwo pyłu i kurzu.

0
  • #5 27 Lip 2010 13:41
    AoT_Hunter_PL
    Poziom 21  

Napięcie sieciowe może wynosić poniżej 220V, nie trzymałem się pisowni technicznej (elektrycznej)

Niestety nie mam innej możliwości i będę musiał połączyć AL z Cu za pomocą złączki zaciskowej lub kostki. (Możliwość wymiany instalacji elektrycznej będzie tylko po kawałku z remontami poszczególnych pomieszczeń)

Nie mierzyłem średnicy drutu Al ale jest dość gruby (Al w porównaniu do Cu dawało się większa średnice). Zresztą zmierzę i podam przekrój.
    Gorszego syfu już w pokoju nie będzie ściany są skute do gołej cegły :)

0
  • #6 27 Lip 2010 17:29
    Miniax
    Poziom 30  

Tutaj link z normami:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1663211.html

A co do literatury to na sam początek polecam: Henryk Markiewicz - Instalacje Elektryczne

Odnośnie wysokości montowania gniazdek i łączników chyba nie ma norm, ale z reguły gniazdka montuje się na wysokości 30 od podłogi, natomiast łączniki 140cm od podłogi.

0
  • #7 04 Sie 2010 11:55
    AoT_Hunter_PL
    Poziom 21  

Witam chciałem się zorientować czy dozwolone jest rozdział przewodu z puszki na przewody kontaktowe rozmieszczone po dwóch 2 stronach.

Nie za bardzo mam jak pociągnąć przewód od kontaktu do kontaktu ponieważ po drodze jest kaloryfer (tzn ściana po przeciwnej stronie gdzie umiejscowiona jest puszka rozdzielcza). a nie chcę wykuwać ścieżki "zygzaków" dla przewodów ;)

Kolejna sprawa czy w jednej puszce, która będzie w pokoju mogę rozgałęziać przewody na obwód kontaktów, oraz obwód oświetlenia. - myślę że tak :)

Trzecia sprawa czy prawidłowo pociągnąłem obwód załączenia żyrandola (tzn. jeden 3x żyłowy przewód z przełącznika poprowadzony do puszki rozdzielczej pośredniczy w załączaniu. (pomiędzy przewodami "głównym od skrzynki rozdzielczej wchodzącym do puszki i przewodem doprowadzonym do żyrandola)

ps. sory za brak nazewnictwa technicznego i odwaloną fuszerę w Paincie ale nie mam czasu na sklatanie schematów.

1
  • #8 04 Sie 2010 16:07
    Miwhoo
    Specjalista - Instalacje Elektryczne

Ciężki temat będzie :)

Po pierwsze osobne obwody powinny być do zasilania oświetlenia i gniazd, oczywiście osobne zabezpieczenia.
    Gniazda możesz połączyć jak na rysunku, nie musisz zakładać dodatkowych puszek. Skoro masz i tak skute wszystkie tynki, to powierć głębokie puszki. W nich jest miejsce na łączenie przewodów.

Czy dobrze zrozumiałem rysunek? Chcesz do gniazd dać przewód 4x a do żyrandola 5x?

0
  • #9 04 Sie 2010 19:23
    AoT_Hunter_PL
    Poziom 21  

Źle zrozumiałeś temat.

Ilustracja miała sugerować, że podłączam 4 podwójne gniazda kontaktowe, oraz żyrandol na 5 żarówek.

Przewody na gniazda kontaktowe 3x 2,4
    Przewody na żyrandol 4x 1,5

Puszka jest jedna (połączeniowa w tynku) nad drzwiami w niej są łączone przewody z żyrandola i kontaktów. W pierwszych postach jest opisane, że jest to remont budżetowy i pokój zostanie przygotowany do nowych standardów; lecz osobne obwody będę dopiero prowadził jak się zabiorę za kolejne sekcje.

0
  • #10 04 Sie 2010 20:45
    kkas12
    Poziom 41  

Witam!

Co to za ewenement "remont budżetowy"?
    Inna nazwa to chyba partactwo.

Nie możesz tak wykonywać instalacji jak przedstawiłeś.
    Jeżeli dobrze cię zrozumiałem to masz zamiar do puszki do prowadzić przewód 3x2,5mm ² i w niej ma nastąpić rozdzielenie na gniazda i oświetlenie.
    Jest to błąd, ponieważ przewód o tym przekroju można zabezpieczyć wyłącznikem nadmiarowoprądowym o maksymalnym prądzie znamionowym 16A. Natomiast przewód 3x15mm² już o prądzie 13A, co w przypadku obwodów oświetleniowych w praktyce wynosi 6A lub 10A.
    Jak widzisz istnieje pełna zależność pomiędzy przekrojem przewodu a jego zabezpieczeniem.
    Natomiast gdy zrobisz tak jak piszesz, ale zastosujesz mniejsze zabezpieczenie, to po pierwsze po co większy przekrój a po drugie takie zabezpieczenie znacznie obniży funkcjonalność instalacji.
    Więc w ani jednym, ami drugim przypadku skórka nie będzie warta wyprawki.

0
  • #11 04 Sie 2010 20:50
    Wirnick
    Poziom 26  

Jaka to będzie puszka w której będzie 16 końców przewodowych i 5 zacisków łączeniowych ?.

0
  • #12 04 Sie 2010 21:31
    druido
    Poziom 15  

ja na twoim miejscu zrobiłbym dwa oddzielne obwody (dwie puszki najlepiej "głębokie" będzie więcej miejsca) , oddzielna dla obwodu gniazd, oddzielna dla oświetlenia (lampa+włącznik) ,nie polecam wpinania się do do starej instalacji ale skoro musisz ;) .
    puszki osadź sobie w takich miejscach żeby później po zakończeniu częściowego remontu można było łatwo doprowadzić DWA nowe przewody 3x2,5 z puszki gniazdkowej i 3x1,5 z oświetleniowej do nowej rozdzielni .

0
  • #13 05 Sie 2010 16:04
    AoT_Hunter_PL
    Poziom 21  

Partactwo a jak mam inaczej zrobić skoro cały budżet pochłonie zabezpieczenie ścian przed wilgocią z zewnątrz wewnątrz. Nie każdy jest kasiasty i może sobie w domu remontować co tylko zechce.

Do pokoju jest doprowadzony (ta puszka łączeniowa) "główny" przewód 3x1,5 miedziany z którego jest rozdział na 3 obwody:

prawo, lewo (tak jak na rysunku) gniazda kontaktowe

trzecie rozgałęzienie to oświetlenie.

Instalacja okablowania jest miedziana nie tak jak wcześniej sądziłem, że aluminiowa.

Moja ingerencja będzie polegała na wymianie kabli na nowe, połączeniu tego i "sęsowniej".

Musze te obwody podłączyć tylko do tej jednej lini zasilania wchodzącej do pokoju bo inaczej nie ma jak, trzeba by rozpierdzielać całą instalację dom bo.. ktoś odwalił tam dawno temu fuszerę. Na To Nie Ma Kasy.

Lepiej zrobić jeden pokój i się przemęczyć z tym nie do konca dobrym rozwiązaniem instalacji na jednej linii; a później do puszki już pociągnie się osobne linie zasilania.

Myślę, że chyba nie zaszkodzi jak do kabla 1,5 podepnę te 3 rozgałęzienia ( 2,5 i 1,5).

Co do zabezpieczeń i tak są tylko 2 obwody (dwa bezpieczniki) od rozdzielni domowej dzielącą sekcje zasilania w domu na cześć prawią i lewą , czyli i tak wszystko po staremu jest podpięte razem na dwie linie zasilania więc nie ma co gdybać o wyborze zabezpieczeń bo cała instalacja jest nie funkcjonalna. Poprostu misi być to na razie jakoś podpięte.

Dodano po 1 [godziny] 26 [minuty]:

A tak to wszystko widzę podłączone:

Dodano po 45 [minuty]:

Mam jeszcze pytanie (korektę) czy dobrze oszacowałem odległości przewodów i oprzyrządowania (dla zwykłego pokoju).

Włącznik światła wysokość w przedziale 1 - 1,4 m

Gniazda sieciowe wysokość od podłoża 20 -30 cm

Puszka połączeniowa nad drzwiami 180 - 2,30 (20 cm od sufitu)

Odległość gniazda sieciowe od narożnika ściany 20cm

Odległości prowadzonych przewodów od "framug" narożników, 20cm, a potem można wyginać np o 90^ i prowadzić dalej.

Prowadząc kabel 3 żyłowy równolegle do podłoża przez narożnik w ścianie powinienem nacinać mu izolacje (gdzieś coś takiego pisało) chyba nie i można go spokojnie zagiąć w rogu ?

0
  • #14 05 Sie 2010 19:49
    kkas12
    Poziom 41  

Witam!

Kolego jesteś kolejnym uczestnikiem nie tyle szukającym porady aby rozwiązanie było poprawne, ale ty szukasz poklasku dla swego pomysłu.
    Z braku kasy zrobiłeś sztandarowy slogan i myślisz, że jest to sytuacja zezwalająca na odstępstwa od standardów.

Jaak możesz pisać, że przewód ochronny nie będzie podłączony?
    Przewód ten musi podać potencjał ziemi na styk ochronny gniazda i obudowę żyrandola jeśli jest wykonany w I klasie ochronności.

Natomiast jeżeli nadal chcesz pozostać przy zasilaniu istniejącym, to wykonaj dwie puszki, gdzie do jednej z nich wprowadzisz obwód oświetleniowy a do drugiej gniazdowy. Tymczasowo możesz wykorzystać istniejące zasilanie do obu powstałych w ten sposób obwodów. Jednak w momencie większego remontu z powodzeniem to zaprocentuje ponieważ będzie można wykonać dwa nowe i niezależne zasilania.
    Jednak należy pamiętać, by w dzisiejszym obwodzie zabezpieczenie nie przekroczyło 16A.

P.S.
    Oczywiście miało być 13A. Czym jest takie zabezpieczenie w obwodzie gniazd życie ci pokaże.

0
  • #15 05 Sie 2010 22:25
    baldhead84
    Poziom 9  

Witam chciałbym zasięgnąć porady tez bede wymienial instalację przewody pojedyncze w rurkach i mam pytanie czy do obwodu oswietlenia może być tak:
    bezpiecznik b10 i przewod fazowy 1.5mm2 i rozchodzi się po instalacji oświetleniowej natomias przewod neutralny ( oraz PE )bedzie brany z puszek z obwodu gniazd
    chodzi o to ze nie zmieszcze przewodow 3x1.5mm2 na oświetlenie w rurkach bez ich wymiany :/
    Czy takie podłączenie jest prawidłowe?

0
  • #16 05 Sie 2010 22:36
    Miwhoo

Sposób jak najbardziej niepoprawny, bo jak chcesz zainstalować poprawnie RCD w takim wypadku? Pomijam fakt, że nie wiadomo, jaka sieć zasilająca, ile faz na zasilaniu...

Jak robisz, to rób dobrze, bo chytry dwa razy traci.

0
  • #17 06 Sie 2010 21:26
    baldhead84
    Poziom 9  

Wiem o co Ci chodzi ale akurat ten obwód gniazd z którego wezmę N nie będzie na RCD na RCD tylko łazienka i kuchnia
    zasilanie tn-c w domu tn-s instalacja 1 fazowa
    pozdro i czekam na rady;)

0
  • #18 06 Sie 2010 22:08
    Miwhoo

No jak, przecież wszystkie gniazda do których mają dostęp osoby nie przeszkolone, czyli normalni użytkownicy, muszą być zabezpieczone wyłącznikiem różnicowym.

Polecam do lektury rozporządzenie ministra infrastruktury z 12.04.2002r w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać obiekty budowlane, dział IV, rozdział 8: Instalacja elektryczna:

Link

0
  • #19 07 Sie 2010 12:23
    baldhead84
    Poziom 9  

Po rozmyślaniach rozrysowałem coś takiego:

czy takie połączenie będzie ok ?

0
  • #20 10 Sie 2010 18:39
    AoT_Hunter_PL
    Poziom 21  

Witam czy w jednej "bruździe" można poprowadzić dwa przewody tzn od kontaktów i oświetlenia. Potrzebuję przez półtorametrowy odcinek nad drzwiami tak poprowadzić. Ściana jest słaba a nie chcę kolejnych warstw cegieł naruszać.

0
  • #21 10 Sie 2010 18:51
    marian_em
    Poziom 26  

AoT_Hunter_PL napisał:
    Witam czy w jednej "bruździe" można poprowadzić dwa przewody tzn od kontaktów i oświetlenia. Potrzebuję przez półtorametrowy odcinek nad drzwiami tak poprowadzić. Ściana jest słaba a nie chcę kolejnych warstw cegieł naruszać.
    Przecież się nie obrażą jak będą obok siebie.

0
  • #22 10 Sie 2010 18:57
    AoT_Hunter_PL
    Poziom 21  

Cześć no nie wiem :) , myślałem że do tego są też wymogi i powinna być miedzy nimi jakaś odległość albo coś w tym stylu bo będą praktycznie przy sobie.

0
  Szukaj w 5mln produktów