Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komputer wyłącza się, zbyt duża temperatura czy procesor?

marian 1 05 Sie 2010 17:13 28510 44
    leven
    Poziom 36  
    Idz do sklepu i kup paste np. mx 2/3 lub lepsza.
    Widac, ze nie ma przekazu ciepla na radiator.
    Lapping jest piekny, ale czasochlonny i delikatny.
    Bez umiejetnosci mozna tylko szkod narobic.
    Setki razy zakladalem radiatory i wiem, ze bez dobrej pasty, porzadnego zalozenia chlodzenia i dobrze wykonanego ihsa/stopki nici z dobrym chlodzeniem.
    Juz to pisalem przeca :!:
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
    Pytong
    Poziom 32  
    leven napisał:
    Setki razy zakladalem radiatory i wiem, ze bez dobrej pasty, porzadnego zalozenia chlodzenia i dobrze wykonanego ihsa/stopki nici z dobrym chlodzeniem.

Jaką znowu pastę. Czytaj co sie pisze. Ten procesor ma w specyfkacji prace do 70 paru stopni. Więc jakim cudem jest po 100-120 stopni. Technicznie to niewykonalne i od razu zwraca uwagę, na inny problem. Nawet jakbyś kolego żadnej pasty do tego nie założył to po minucie byś nie miał takich temperatur jak te opisywane.
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
    _haker_1
    Poziom 32  
    Pytong napisał:
    leven napisał:

Jaką znowu pastę. Czytaj co sie pisze. Ten procesor ma w specyfkacji prace do 70 paru stopni. Więc jakim cudem jest po 100-120 stopni. Technicznie to niewykonalne i od razu zwraca uwagę, na inny problem. Nawet jakbyś kolego żadnej pasty do tego nie założył to po minucie byś nie miał takich temperatur jak te opisywane.

Dokladnie. Nie ma sensu kupowanie nic poza drobnoziarnistym papierem sciernym. Nie rozumiem w czym problem i co mozna zle zrobic. Kladziemy procesor IHS'em na papierze i szlifujemy do momentu gdy zniknie kolor srebry i pojawi sie miedz.
    Jest to jedyne wytlumaczenie poza wadliwym czujnikiem badz procesorem co zdarza sie bardzo, bardzo rzadko.
    leven
    Poziom 36  
    Widze panowie co pisze autor i widze co sie dzieje (nie trzeba od razu lamac mi kregoslupa :)).
    Bardzo mozliwe, ze faktycznie czujniki bardzo zawyzaja odczyty i nic nie pomoze, ale stosowanie gluta zamiast porzadnej pasty do niczego dobrego nie prowadzi.
    Z drugiej strony czujnik temperatury nie moze zmienic odczytu z 40 st C do 120 st C w parenascie sekund !
    Jeszcze takiego czegos nie spotkalem a troszku w tym siedze.
    Takie odczyty moga byc tylko z powodu zlego dolegania cpu do stopki, gluta zamiast pasty lub krzywego ihsa.
    Ten problem trzeba rozwiazac eliminujac to co podalem a zaczac nalezy od pasty, ktora w kazdym aspekcie byc musi i kropka.

Aha... chyba, ze radiator ma puste head-pipy :?:
    marian 1
    Poziom 19  
    Opiszę to co zaobserwowałem po małym eksperymencie, może to pomoże w lepszej diagnozie.
    Kładę komputer na bok tak, żeby radiator spokojnie leżał na procesorze, smaruję cienko radiator i procesor pastą która była dołączona do radiatora (taka złota), po uprzednim dokładnym umyciu, kładę radiator delikatnie na procesor, nie przypinam zapinkami, włączam komputer.
    Uruchamiam everesta i cpuid, temperatury rdzeni w obu programach są podobne tzn. w granicach 45-50C, gdy docisnę ręką radiator lekko ale równomiernie temperatura lekko rośnie do ok.55C. Robiąc to samo ale gdy jestem w biosie temperatura jest trochę inna, pokazuje tylko jedna temperaturę i wynosi ona 67C, a jak docisnę rośnie o jakiś 5C
    Podczas gdy mam włączone programy do obserwacji temperatury załączam prime95, radiator lekko dociskam, naprawdę lekko tylko tak, żeby nie zjeżdżał z procesora i czekam na wyłączenie komputera. Po dojściu temperatury do ok. 120C w 10s na radiatorze boxowym i w ok pół minuty na spartanie komputer się wyłącza, ściągam szybko radiator, przykładam palec zewnętrzną stroną (nie mam miernika temperatury) i o dziwo mogę dotknąć, temperatura nie jest aż taka, żeby parzyło a przy 120 chyba powinno. Mam pewne doświadczenie w tym względzie bo nieraz sprawdzam tranzystory na wysokim odchylaniu w otv i wiem mniej więcej kiedy się tranzystor gotuje a kiedy nie.
    IHS raczej krzywy nie jest, oglądałem go dokładnie na różne sposoby, co do tego szlifowania to faktycznie wyczytałem, że można zarobić ok.10C no i chyba nie tędy droga.
    leven
    Poziom 36  
    Masz jakies cuda nie widy....
    Dociskajac radiator zwieksza sie temperatura.
    Tak sie nie sprawdza temperatury cpu... mowie o sciagnieciu radiatora i przylozeniu palca.
    W momencie, gdy wylanczasz obciazenie, cieplo z cpu zdazy uciec do radiatora co by oznaczalo, ze jednak jest przeplyw ciepla.
    Z drugiej strony nie rozumiem temperatury w spoczynku 50 st C i temperatury uzyskanej w stresie 120 st C.
    To sa za duze rozbierznosci.
    Radiator przy 120 st C musialby byc bardzo parzacy i to w kilkanascie sekund od wlaczenia obciazenia.

Zrob eksperyment i wyczysc paste z cpu i stopki.
    Zaloz radiator na sucho i uruchom komputer.
    Wiem, ze bedzie goraco na cpu, ale chcialbym wiedziec jaka jest roznica z pasta i bez pasty.
    Mozna tez naniesc zamiast pasty odrobine oleju lub smaru na probe.
    Wiem, ze to brzmi amatorsko, ale dziala.
    Mozesz tak sprobowac i opisac jak sie to ma do suchego procesora, z smarem/olejem i pasta ?

Sam fakt docisku radiatora i podnoszeniu sie temperatury jest niezrozumialy.
    Totalna odwrotnosc.
    Czyzby socket sie wyginal i radiator zaczal sie opierac o kosz socketu ?
    Sprawdz to i zaloz backplate, bo chyba nie masz.
    jacekw7
    Poziom 15  
    Nieśmiale padało o wadliwym czujniku
    Nie takie to jednak żadkie
    Miałem kiedyś takiego pecha z produktami pewnej firmy że przy trzeciej wymianie nowej płyty głównej poprosiłem o zmianę producenta o dziwo na GB ale wreszcie miałem spokój.
    SnakeFM
    Poziom 11  
    Jak powiedział leven masz jakieś cuda na twojej płycie. Bardzo dziwnym jest fakt, że przy dociskaniu radiatora masz wyższą temperaturę niż jak leży sobie swobodnie.
    Żeby sprawdzić czy przyczyną jest wyginający się koszyk CPU polecam ściągnięcie go (należy wycisnąć białe 'środki' kołków od 2giej strony a następnie całe kołki wraz z koszykiem lekko je ściskając) i odpalenie płyty tylko z położonym radiatorem - tak jak robisz komputer położony na boku, żeby radiator leżał swobodnie na procesorze ale bez założonego koszyka.
    Jeżeli temperatura dalej będzie rosła oznaczać to może dwie rzeczy:
    - uszkodzony czujnik temperatury (termistor znajdujący się pod procesorem);
    - tak jak wspominałem wcześniej uszkodzony driver PWM VCore co również się bardzo często zdarza - możesz to sprawdzić mierząc miernikiem napięcie podawane na procesor (miernikiem np. na cewce po drugiej stronie niż procesor na jej wyjściu - od strony bliżej procesora);
    Jeżeli masz uszkodzony układ Super I/O (odpowiedzialny także za pomiar napięć) to napięcie może być również źle wskazywane dlatego polecam użycie miernika.
    Ponieważ temperatura rożnie Ci przy włączonym Prime95 to ja osobiście stawiam na radiator - właśnie z tego powodu Gigabyte stosuje teraz w płytach koszyki z podkładką metalową.
    robo68
    Poziom 14  
    Słuchaj. Często mam do czynienia z tą konfiguracją. Jeśli styk z radiatorem jest dobry, a bios pokazuje wysoką temperaturę przy obciążeniu CPU rzędu 70 stopni i więcej i następnie wyłącza się komputer to najczęściej wina czujnika w procesorze i niestety raczej wymiana. Jest jednak szansa na to że to zły styk radiatora z CPU. Te płyty mają wadliwie wykonaną ramkę i większość radiatorów po zapięciu jest luźnych, łącznie z tymi AMD z boxowych procków. Trzeba szukać radiatora który naprawdę ścisło się zapina i to czasem pomaga, przynajmniej na jakiś czas.
    marian 1
    Poziom 19  
    Parę eksperymentów które przeprowadziłem.
    Ściągnąłem ramkę do której mocowane jest chłodzenie i przyłożyłem radiator bezpośrednio do procesora. Na czystym procesorze i radiatorze położonym na nim temperatura w spoczynku oscyluje w granicach 58-60C, na posmarowanych pastą w tej samej konfiguracji ok 37-40C, jeżeli włączę prime95 to tak samo, w parenaście sekund do 120C i następuje wyłączenie, na posmarowanych trwa to chwilkę dłużej.
    Do tego eksperymentu posłużyłem się chłodzeniem z IBM Thinkcentre 2.8GHz, bo spartan nie chciał sam ustać, a oryginalne boxowe to mi się coś nie podoba, bo czy to kółko miedziane wtopione w aluminium stopki powinno odstawać czy nie bo u mnie trochę odstaje.
    lewen pisał, że nie sprawdza się temperatury palcem, no w porządku, ale proszę wytłumaczyć takie coś: procesor osiąga 120C, komputer się wyłącza, w tym momencie podnoszę radiator i sprawdzam jak gorący jest procesor i okazuje się, że nie jest wcale taki gorący skoro mogę go dotknąć i przytrzymać chwile na nim palec.
    Proszę mi jeszcze wytłumaczyć gdzie znajduje się ten czujnik, pod procesorem czy w procesorze bo już mam wszystko zagmatwane.
    Nie wiem czy z tych wszystkich moich opisów można coś wywnioskować czy nie, ale proszę ocenić procentowo procesor czy płyta, bo coś muszę kupić a ceny tego i tego są porównywalne.
    mepol
    Poziom 15  
    miałem podobny problem z płytą, sprawdź temperaturę mostków, jeśli Cię od razu to masz uszkodzoną płytę, opcja 2: sprawdź czy kondensatory w okolicy gniazda procesora są równo tzn czy któryś nie jest przypadkiem wybulony od dołu i czy się nie "podnosi". u mnie problem stanowiły właśnie kondensatory, które pracowały za mało wydajnie zwiększając napięcie procesora.
    marian 1
    Poziom 19  
    Kondensatory są w dobrym stanie nie ma wizualnych oznak uszkodzenia, co to są mostki i jak wyglądają?
    Pytong
    Poziom 32  
    Wymienił już kolega ten proponowany od samego początku koszyk czy też, dalej się sugeruje tymi pierdołami o paście i innymi, nie wspomnę nawet którymi bo na palpitacje mi się zbiera. Robi się widzę pomału bezsensowny OT.
    marian 1
    Poziom 19  
    Ale co tu da wymiana koszyka skoro gdy przytrzymam radiator ręką to dzieje się to samo, a koszyk mam ściągnięty.
    mepol
    Poziom 15  
    motek - najczęściej pod radiatorem się znajduje na płycie ;)
    Komputer wyłącza się, zbyt duża temperatura czy procesor?
    wg mnie ten radiator może za słabo oddawać ciepło