Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulator z separacją galwaniczną

27 Lip 2010 13:23 1506 9
  • Poziom 13  
    Witam,
    buduje układ regulatora, ktorego wejscia i wyjscia sa odseparowane od ukladu.
    Problem mozna zilustrowac np tak: mamy jakiś obiekt, ktory wymaga
    sygnalu 4-20mA do sterowania (np. silnikiem), zwraca do regulatora takze sygnal
    sprzeznia zwrotnego 4-20mA.
    Jesli chce miec separacje wejsc oraz wyjsc jak rozumiem musze zastosowac 2 petle
    pradowe?
    Dodatkowo kto powinien je zasilac? Chodzi mi o rozwiazania typowe, stosowane w
    automatyce. Wejscia regulatora beda podlaczone do czujnika, ktory w postaci
    4-20mA zwroci wartosc np. predkosci silnika. Wiec wydaje mi sie, ze te petle
    powinienem zasilic ja ( z osobnego zasilacza ). Myle sie?
    Co z wyjsciem regulatora, czy ta petle takze powinienem ja zasilic?

Piszę w tym dziale, bo bardziej to związane z automatyką, niż samym
    z problemem elektronicznym. Chodzi mi o to jak się takie urządzenia
    przeważnie wykonuje.

Bede wdzieczny za kazda pomoc.

Dzieki z gory za odpowiedz,
    Konrad.
  • Poziom 20  
    Czy nie lepiej kupić gotowy regulator nawet bez izolacji galwanicznej i zrobić Izolacje Galwaniczną ?
    W tej chwili są juz dostępne układy (na realia Polski) pozwalajace (w niedrogi sposób - ok 50 zł za kanał ) na izolacje galwaniczną, pozwalające na uzyskanie liniowości We względem Wy do pracy z przetwornikiem 16 Bit.

Z pętlami prądowymi są duże problemy wynikające z ciekawych "rozwiązań technicznych" stosowanych przez różnych producentów.

Jako wejście proponuje wzmacniacz w topologi wzmacniacza różnicowego mierzącego napiecie na rezystorze. Bo zdarzają sie wynalazki mierzące na rezystorze sztywno spiętym z masą - kończą szybko i efektownie jak sie pojawi pomiedzy urządzeniami rożnica potencjałów mas.

Zastosuj wyjscie Aktywne , czyli dające prąd - juz zasilone.
  • Poziom 13  
    Ten regulator to mój projekt na pracę inżynierską. Nie jest to właściwie
    typowy regulator, ale regulator z identyfikacją obiektu on-line.

Oba wyjścia mają więc być aktywne - z zasilaniem?
  • Poziom 20  
    Jak rozumiem masz silnik już.
    Dlatego proponuję sprawdź jaki sygnał on akceptuje.
    Bo to co ja chce to moje życzenia :)
    Ty masz zrobić coś co będzie działać z silnikiem jaki juz istnieje.
    Dlatego w sprawie Wyjścia bazuj na posiadanym silniku.
    Na 95% będzie on chcieć sygnał aktywny.

Co do wejścia jeśli zrobisz izolację galwaniczną to proponuje IL300
    Przeszukaj dokładnie całą referencję pdf powiązaną z nim - znajdziesz gotowe schematy Izolacji Galwanicznej o naprawdę niezłych parametrach liniowości.
    (Na nim tez możesz wyjście zrobić.)
    Zrób wejście na wzmacniaczu różnicowym , jak dobrze zaprojektujesz to będziesz potrzebować tylko 2 dobrych rezystorów (kup wzmacniacz różnicowy gotowy - np Analoga)
    Reasumując
    Wejście - Wzmacniacz różnicowy plus izolacja galwaniczna.
    Wyjście - Zapoznanie się z DTR-ką silnika

Tu masz link do PDFa IL300 jaki może być przydatny.
    Cytat:

Ja na tym układzie robiłem przejściowkę pomiedzy 2 ukladami Automatyki, Gdzie jeden z nich miał właśnie "ciekawe podejście".
    Jak dobrze pamiętam bazowałem na schemacie dot przetwornika U/I z tego pdfa , gdzie za sygnał U służył mi sygnał z Rezystora wpiętego pomiędzy nożki Wzmacniacza różnicowego.
  • Poziom 13  
    No właśnie promotor zostawił mnie na lodzie, bo układu nie dał - stwierdził, by
    zrobić tak jak "się robi". Jak na razie wyjście regulatora - zadawany sygnał
    zrobiłem na transoptorach 6N135, skąd sygnał następnie idzie na DAC i
    później XTR115 - pętla prądowa 4-20mA.
    Wejście właśnie myślałem, by zrobić tak jak piszesz, to jest dla mnie najlogiczniejsze
    rozwiązanie. W tym momencie mam jednak w projekcie 3 zasilacze, czy się mylę?

Wzmacniacz różnicowy znalazłem INA122P, ale będę szukał innego skoro polecasz :)

EDIT: W sumie nawet lepiej, żebym robił pętle aktywne, wtedy nie muszę się
    przejmować o te nieszczęsne zużycie maksymalnie 4mA prądu.
  • Poziom 20  
    W każdym przypadku musisz mieć 3 Zasilacze , w moim czy swoim.
    Co do wzmacniacza różnicowego - AMP03 zerknij.
    Tylko że ich cena może być powalająca dla ciebie. (wlasnie sprawdziłem twój wzmacniacz, podobna cena)

Dla mnie była akurat z powodu tego , że podobne rozwiązanie kosztowało by mnie 500 zł za jeden Kanał.

Co do wzmacniacza firmy BB
    Możesz przy nim zostać to dobra firma :) tylko jesli ma pracować jako wzmacniacz rożnicowy , to proponuje tego AMP03
    Bo INA122P to czysty wzmacniacz , jak chcesz mordować się z dobieraniem rezystorów aby zrobić z niego rożnicowy to proszę :)
    W przypadku AMP03 nie musisz sie martwić rezystorami i nie "pływa" ci tak wszystko od Temperatury.
  • Poziom 13  
    Skądś ten układ IL300 znałem i przypomniałem sobie, że próbowałem go
    zasymulować w PSPICE kiedyś właśnie jako separator analogowy. Z tym, że
    miałem spore problemy wtedy z ustawieniem wszystkiego tak, by to działało
    sprawnie. Dlatego właśnie wcześniej zdecydowałem się na sygnał cyfrowy -
    z pętli na wzmacniacz różnicowy - filtr - przetwornik ADC - separacja cyfrowa -
    mikroprocesor. Czy takie rozwiązanie jest gorsze?
  • Poziom 20  
    Nie , jesli mozesz je zastosować.
    Ja miałem 2 kompletne urządzenia, i jedynym wyjsciem było zastosowanie czegoś transparentnego.

Przetwarzanie Cyfrowe i przesyłanie cyfrowe jest dobre , o ile można je zastosować.
    Jeśli tworzysz od podstaw uklad , możesz zostac przy sposobie jaki już masz.
    Przy czym przed ADC zastosuj wzmacniacz różnicowy i pomiar prądu na rezystorze.
    Pomiary prądów względem masy konczą się często tragicznie :)
  • Poziom 13  
    A może od razu wzmacniacz instrumentowy? Wtedy nie musiałbym się martwić
    o dopasowanie.

EDIT: Ok. Wziąłem AMP03.
  • Poziom 13  
    Zastanawiam się jeszcze nad jedną rzeczą. Czy na pewno wyjście regulatora
    (czyli wejście obiektu) musi być zasilanie z osobnego układu? Wydaje mi się, że
    jednak nie, bo wszędzie w układach 4-20mA transmiter są one przystosowane do
    zasilania Z pętli prądowej, czyli pobierają < 4mA. Źle myślę?
    Chodzi mi konkretnie o układ XTR115. Nie wiem, czy da się w tym układzie
    pętle zasilić w jakiśkolwiek sposób?