Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z wyborem anteny do DVB-T i analog

26 Lip 2010 13:12 4350 18
  • Poziom 20  
    Korzystając z tematu. Jaką polecacie antenę do odbioru DVB-T? Taka, by dobrze odbierała analog i cyfrę, bo aktualna siatkowa z analogiem sobie nie radzi :/. Czy warto kupić antenę Yagi?
  • Poziom 25  
    Antenę dobiera się do miejsca odbioru.Podaj dane na temat miejsca odbioru, odległości od nadajnika wysokości zawieszenia itp.
  • Poziom 20  
    Od nadajnika około 80km, wysokość to ok. 1m nad dachem, czyli 4,5 metra nad ziemią. Są trudności w niektóre dni z odbiorem tv av. Na niektórych kanałach szum itd. Musi być wzmacniacz sygnału z kostką.
  • Poziom 25  
    Przy tej odległości odbiór może być trudny do przewidzenia. Znaczny wpływ ma ukształtowanie terenu. Można spróbować z anteną ATX-91 plus wzmacniacz LNA-177. Do tego nisko stratny kabel Triset-113.Niestety odległość 80km w przypadku odbioru sygnału analogowego to praktycznie brak zasięgu. Jednak dla DVB-T jest szansa na odbiór.Wszystkie elementy anteny muszą być najwyższej jakość.Zapomnij o antenkach za 20zł.
  • Poziom 10  
    Witam jestem całkowitym laikiem. Czy istnieje gdzieś może instrukcja do tego tunera?i czy jesteście pewni, że działa tylko karta dołączona przy zakupie i żadna inna?
  • Poziom 20  
    Dziwne, bo ta aktualna antena jakoś radę daje przy tej odległości. Mieszkam w miejscowości "na górce" być może dzięki temu zasięg jest trochę lepszy, choć jest to na pograniczu dwóch województw. Trochę przeszkadzają drzewa, odbijają sygnał. Czy wpływ może mieć też sieć bezprzewodowego Internetu? Sąsiad ma antenę dość dużą, 50m ode mnie.

Ta antena będzie "pewna" na analog i cyfrę? Kabel trochę drogi, jak na razie używałem taniego, od tego kolesia co net rozprowadza, wychodziło 0.5/metr. Kabla mam z 10-15 metrów. Większość na zewnątrz domu. Czy tego samego typu użyć do satelity? Będzie poprawa jakości odbioru?

Dzięki za pomoc, bo sam bym sobie nie poradził.

Chyba nie jest tajemnicą gdzie mieszkasz. ???
    Koledzy chcą Ci pomóc a ty "swoje".

Regulamin pkt. 11 .
    Wypis z regulaminu :
    11. W temacie wiadomości należy dokładnie zawrzeć całą istotę wysyłanych informacji. W działach serwisowo - naprawczych w tytule należy obowiązkowo podać dane sprzętu w sposób niezbędny do jego identyfikacji, np.: rodzaj sprzętu, markę i model naprawianego urządzenia jak również, w formie skrótowej lub symbolicznej, charakter uszkodzenia (problemu).
    [SP5ANJ]
  • Moderator
    Nie na darmo było zapytanie o lokalizacje.
    Stosowanie wzmacniaczy szerokopasmowych jest błędem, wzmacniacz LNA177 nie nadaje się do odbioru cyfrowego z uwagi na zły parametr odstępu intermodulacyjnego: producent podaje 62 dB, w rzeczywistości jest 56, a dla prawidłowego odbioru cyfrowego musi być co najmniej 80 dB. Na tym wzmacniaczu będziesz miał szatkowanie, 'pikselozę' i rwanie obrazu w czasie dynamicznych scen. Wzmocnienie dla sygnałów cyfrowych nie jest najważniejszym parametrem.
    Dodatkowo podanie dokładnej lokalizacji pomaga ustalić, czy w Twojej okolicy stoi jakiś BTS telefonii komórkowej. Jeżeli jest bliżej niż 2 km, to stosowanie jakichkolwiek wzmacniaczy szerokopasmowych nie wyposażonych w filtry GSM/DCS/UMTS jest marnowaniem czasu i pieniędzy.
    Jeżeli internet bezprzewodowy sąsiada jest zrobiony zgodnie z przepisami to nie powinno być kłopotów. Jeżeli jednak ma jakiekolwiek wzmacniacze to niczego nie można przewidzieć. Zresztą działanie i charakter sygnału WiFi jest bardzo podobny do BTS-ow 3G/UMTS.
    Kabel za 50 gr za metr to pewnie chińska podróba nie nadająca się nawet na sznur do bielizny.
    Co to jest "wzmacniacz z kostka"....? Przypuszczam, że nie służy do poprawy "parametrów" anteny.

I podstawowe pytanie: Gdzie mieszkasz, najlepiej podaj pozycje z Earth Google.
  • Poziom 20  
    irekr napisał:
    Nie na darmo było zapytanie o lokalizacje.
    Stosowanie wzmacniaczy szerokopasmowych jest błędem, wzmacniacz LNA177 nie nadaje się do odbioru cyfrowego z uwagi na zły parametr odstępu intermodulacyjnego: producent podaje 62 dB, w rzeczywistości jest 56, a dla prawidłowego odbioru cyfrowego musi być co najmniej 80 dB. Na tym wzmacniaczu będziesz miał szatkowanie, 'pikselozę' i rwanie obrazu w czasie dynamicznych scen. Wzmocnienie dla sygnałów cyfrowych nie jest najważniejszym parametrem.
    Dodatkowo podanie dokładnej lokalizacji pomaga ustalić, czy w Twojej okolicy stoi jakiś BTS telefonii komórkowej. Jeżeli jest bliżej niż 2 km, to stosowanie jakichkolwiek wzmacniaczy szerokopasmowych nie wyposażonych w filtry GSM/DCS/UMTS jest marnowaniem czasu i pieniędzy.
    Jeżeli internet bezprzewodowy sąsiada jest zrobiony zgodnie z przepisami to nie powinno być kłopotów. Jeżeli jednak ma jakiekolwiek wzmacniacze to niczego nie można przewidzieć. Zresztą działanie i charakter sygnału WiFi jest bardzo podobny do BTS-ow 3G/UMTS.
    Kabel za 50 gr za metr to pewnie chińska podróba nie nadająca się nawet na sznur do bielizny.
    Co to jest "wzmacniacz z kostka"....? Przypuszczam, że nie służy do poprawy "parametrów" anteny.

I podstawowe pytanie: Gdzie mieszkasz, najlepiej podaj pozycje z Earth Google.

Ok, staram się jak najwięcej Wam odpisać. Chodziło mi o te tanie wzmacniacze z transformatorem sieciowym, który "przyłącza się" do kabla antenowego. Bez niego nie ma sygnału, sama "kasza" na ekranie. Mieszkam w miejscowości Kcynia, dokładniej w tym miejscu Link. Jak widać dz*ra :D. Nadajnik sieci GSM jest widoczny z domu, znajduje się 4,5km ode mnie. Teren jest "górkowaty" tzn. nadajnik stoi na górce tak samo jak moja miejscowość, dlatego wieżę jest dobrze widać. Jak już wcześniej wspomniałem - niedaleko stoi sieć bezprzewodowego Internetu. Jest duży problem z zasięgiem tel. komórkowych w tej lokalizacji, w pozostałej części miasta jest ok. Niestety sąsiad wczoraj zaczął stawiać nową antenę, wysokość co najmniej 10m, musi mieć więc zezwolenie. Nie wiem jaki to ma wpływ.

Za miastem stoją jeszcze 2 wieże, i będą miej więcej w tej samej odległości co tamta wieża, lecz są "za górką", niewidoczne, prawdopodobnie dlatego jest ciężko z zasięgiem telefonu.

Sygnał telewizyjny odbieram z tej Wieży w Trzeciewcu.
    Z góry przepraszam za wprowadzenie w błąd, bo znajduje się mniej niż 60km ode mnie. Jest ustawiony jak najbardziej na Bydgoszcz. Podkreślam, iż nie chcę zbyt drogiego rozwiązania.

Jeśli Wam to pomoże w rozwiązaniu problemu to mogę zrobić fotografie z kilku stron.
  • Moderator
    Wcale nie uważam że Kcynia to dziura, Pałuki zawsze były piękne i tyle...
    Ja wiem że z perspektywy lokalnej wiele spraw wygląda inaczej ale "Piękna Nasza Polska Cała..."

Na początek informacja ogólna: Jak wiesz Kcynia znajduje sie na jednym z dwóch istniejących jeszcze "białych trójkątów" gdzie w zasadzie nie ma prawidłowego odbioru stacji radiowych i telewizyjnych. Za niebawem ma postać obiekt w okolicach Wągrowca, który ma ta lukę uzupełnić.
    Rzeczywiście sygnał z Trzeciewca jest już bardzo słaby a teren jest taki jak widzisz za oknem. Do innych nadajników jest daleko, na sygnał cyfrowy ze Śremu ani analogowy z Rusinowa (koło Piły) nie masz co liczyć.
    Z tą duża odległością od BTS-ów to chyba trochę przesadzasz. W odległości około 400 metrów masz silnego BTS-a Play, i to nawet z szybkim internetem UMTS/3G (Kcynia, Rynek 28).
    Reszta BTS-ów jest rzeczywiście za miastem.
    Aby Ciebie nie "wpuszczać w koszta": tak jak radzi NetTV antena ATX91 (długa) lub inna podobnej klasy YAGA ale bardziej z tych szerokopasmowych.
    O ile znów polityka nie wejdzie z butami, to DVB z Trzeciewca powinno wystartować na jesieni tego roku, początkowo na kanale 49, docelowo na kanale 41 ale zwracałbym uwagę także na kanał 30.
    Na początek załóż do anteny tylko symetryzator (wydatek niewielki), o wzmacniaczach pomyślimy później, przypuszczam że nie będzie potrzebny.
    Warunkiem powodzenia jest umieszczenie anteny możliwie jak najwyżej i w takim miejscy by kierunek na Trzeciewiec był całkowicie otwarty (żadnych drzew).
    Dokładnie przeanalizuj miejsc w którym będziesz stawiał antenę i pytaj co dalej...
  • Poziom 20  
    Chyba zrobię tak jak radzisz. Na razie będę odbierał analog z ATX91. Antenę już wcześniej umieściłem w miejscu bardziej odsłoniętym od drzew, choć najbliższe (brzozy, klony) są ok. 50m od anteny. Nie ma opcji, by nie natrafiła na drzewo... Nie wiem czy ta opcja z symetryzatorem zda egzamin, bo bez wzmacniacza nie ma sygnału.
    Na stronie sklepu z tą anteną znalazłem dwa odpowiednie symetryzatory, SA III-V oraz SA IV-V. Jest jakaś zasadnicza w nich różnica? Jeden ma możliwość odbioru kanałów od 6-69 drugi 21-69.

Pozostałe tzn. kabel dać Triset-113 do anteny naziemnej oraz satelitarnej? Oprócz tego zastanawiam się nad wyborem konwertera, ale myślę, że tak jak jest na stronie albo Inverto albo Golden Interstar. Poziom szumów to 0,2dB dla Inverto i tak samo dla Golden Interstara, tylko, że ten Inverto jest koloru czarnego. Widziałem, że są zastrzeżenia, ponieważ się grzeją od promieni słonecznych, czy zwracać na to uwagę?
  • Poziom 33  
    Grzeją się, prawda. Miałem taki i podziałał od stycznia do początku lipca. Podczas upałów przegrzał się i coś przestało działać. Pozdrawiam.
  • Moderator
    Symetryzator weź ten na kanały 21-69. Antena tez jest na te kanały.
    Odnośnie wzmacniacza; jeżeli trzeba będzie użyć takowego to i tak nie może to być szerokopasmowy instalowany w puszce przy antenie. na wejściu musi mieć filtr wycinający wszystko powyżej 820 MHz w górę, by nie reagował na BTS-y komórkowe. Typowe wzmacniacze szerokopasmowe maja bardzo nieprzyjemna właściwość ze natychmiast się wzbudzają w przypadku gdy w pobliżu jest silny sygnał w okolicach 2 GHz - reagują na silne WiFi i UMTS. Zaczynają wówczas śmiecić a na ekranie mamy gigantyczny śnieg.
    A ten konwerter to chyba nie do anteny ATX? :)
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.

KokiX napisał:
    Oprócz tego zastanawiam się nad wyborem konwertera, ale myślę, że tak jak jest na stronie albo Inverto albo Golden Interstar. Poziom szumów to 0,2dB dla Inverto i tak samo dla Golden Interstara ...

Pozwolę sobie przypomnieć, że w dziale tym nie zadajemy pytań o SAT.

Jest to Dział Instalacje antenowe i dotyczy :
    Zagadnienia związane z doborem anten oraz prawidłowym prowadzeniem instalacji, podział sygnału na kilka odbiorników, instalacje TV naziemnej oraz kablowej. Nie dotyczy TV SAT.

Pytanie tego typu proszę zadawać w innym dziale TV SAT.

Pozdrawiam.
  • Poziom 20  
    Nie, konwerter nie do tego :P

Masz może jakiś przykład wzmacniacza? Znalazłem wzmacniacze, które pracują do 860MHz, ale nigdzie nie jest napisane, że ma w sobie filtr na wyższe pasma.
  • Moderator
    Daj jakiś link do niego...
    Nie wszystko złoto co się świeci. 90% wzmacniaczy nie nadaje się do stosowania. Z tych co są dostępne na rynku najlepiej spisują się wyroby TELMOR-a, ale nie jest to regułą.

W ramach oszczędności wzmacniacze nie mają najczęściej żadnych filtrów. A powinny wzmacniać tylko pasmo telewizyjne czyli:174 do 230 MHz i 470 do 790 MHz.
    szczególnie skuteczne muszą być w zakresie poniżej 174 MHz, od 410 do 468 MHz i od 862 MHz w górę.
  • Moderator
    Sam wzmacniacz tak, przedwzmacniacz nie.
    Z tym że wejście VHF możesz użyć do anteny radiowej, pod warunkiem zastosowania filtrów 87,5do 108 MHz między anteną a wzmacniaczem.
  • Moderator
    Może być ten wzmacniacz. Wygląda na "wersję okrojoną"...