Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Klimatyzowanie za pomocą modułów peltiera. Obliczenia

bugaj_90 27 Jul 2010 14:21 2216 3
    bugaj_90
    Level 9  
    Witam.
    Nie znalazłem lepszego działu na zamieszczenie tego tematu.
    Ale jeśli to zły dział to przepraszam i proszę o przeniesienie do poprawnego.

A wiec tak... temat ogólnie znany i już wiele razy wałkowany ale odpowiedzi na moje pytanie nie znalazłem.

A wiec jak obliczyć lub oszacować ile Watów będę potrzebował do schłodzenia 1l wody? zakładając że woda ma temperaturę 30'C (założenie mocno na wyrost) a muszę schłodzić do 16'C.

Dokładnie chodzi o że muszę się dowiedzieć jaka moc muszę uzyskać do schłodzenia stu litrowego akwarium.

Wiem że ta metoda z Peltierami była wiele razy negowana problemem poboru prądu. Ale ciągle jakoś to do mnie bardziej przemawia niż agregat z czynnikiem chłodniczym.

Głowna role odgrywa koszt, agregat to około 1000 zł a koszt chłodzenia Peltierami to ok 500zł... choć i jedno i drugie to bardzo tanie rozwiązanie przy rozważeniu kupna profesjonalnej chłodziarki akwarystycznej.

Jestem otwarty na wszelkie sugestie i propozycje.
    Chris_W

Level 38  
    Musisz założyć jakie masz zyski ciepła (przewodnictwo ścianek) - aby oszacować potrzebną moc chłodniczą. Myślę że skoro do podgrzewania wystarczają grzałki 10-20W - to chłodzenia powinno wystarczyć 30-40W (różnica temperatur większa jest latem). Realna wymagana moc pewnie będzie niższa w granicach 10-20W - pisze o akwarium ok 100l - bo takie mam w domu i mniej więcej po obserwacji szacuję.
    bugaj_90
    Level 9  
    pozostaje mi najskuteczniejsza metoda.... prób i błędów =P jak tylko już wszystko będę wszystko wiedział to opisze w temacie.
    jjw666
    Level 12  
    Można to oszacować i to całkiem dokładnie.
    Wymagana moc do schłodzenia "wsadu" wynika z prostego równania ( o ile nie zamrażasz, nie jest to coś co zyje itp.):
    Moc = Cp ciała [J/kgK] * Różnica temperatur [*C/K]* masa [kg]/ czas schładzania [s]
    Ponieważ " klimatyzujesz" akwarium, a w sumie kłopot z wyznaczeniem strumienia ciepła dostającego się z zewnątrz jest dość znaczny - wymaga koszmarnych obliczeń na dodatek obciążonych liczbami branymi z kosmosu (bo wpływa ma szkło, ruch powietrza, widzimisie gazów, stosunek wielkości gabarytowych, ilości rybek, mocy pompki, oświetlenia), możesz sobie uprościć zadanie odwracając kota ogonem - w jakim czasie 100 litrów w tym że akwarium w najgorszych warunkach podniesie temperaturę o jakąś tam wartość. I tak dla przykładu (nie wiem czy tak jest w rzeczywistości), jeśli temperatura podnosi się o 5*C w przeciągu 1 godziny to masz przy temperaturze powietrza +30*C:
    Q wymagane minimalne = 4 197 (Cp wody) * (5*C) * 100 kg (1 litr = 1 kg)/ 3600 s = 583 W.
    Czyli 600 W da sobie radę (oczywiście dla tego przykładu). Takie wyliczenie da zapotrzebowanie na "podtrzymanie" temperatury w akwarium na zadanym poziomie.
    Tak więc doświadczalnie można to wyznaczyć ;) Oczywiście - im większa temperatura otoczenia - tym gorzej, im zimniejsza woda - tym gorzej. Zapotrzebowanie na moc będzie spadać wraz z warunkami otoczenia - dlatego termostat jest potrzebny bezwarunkowo. Jednak dla tego przypadku najlepiej jeszcze wyznaczyć ten czas przy niskiej temperaturze wody i wysokiej otoczenia (najlepsze warunki wymiany ciepła i masy). W tym "doświadczalnym" ujęciu dodatkowo są ujęte wszelkie dodatkowe źródła jak oświetlenie, rybki, glony czy warunki zewnętrzne.