Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
FotowoltaikaFotowoltaika
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dofinansowanie do kolektorów słonecznych 45%

kloszi 27 Lip 2010 18:41 9432 23
  • O autorze
    kloszi
    Poziom 20  
    kloszi napisał 426 postów o ocenie 16, pomógł 24 razy. Jest z nami od 2003 roku.
  • FotowoltaikaFotowoltaika
    QaDo
    Poziom 19  
    Witam u nas w okolicy tzn gmina żukowo dofinansowuje lub dofinansowywała do tego typu inwestycji 75% ! Więc brać nie umierać. Jedna wada, że kolektory słoneczne w zestawieniu do 20k jak testowałem nie spełniają wymogów wiele domostw - nie mówię tu o zasileniu całego domu.
    domelc
    Poziom 23  
    U mnie w gminie ja do solara dopłacam 2tyś PLN, resztę UE.
    Zapisałem się na to, mają montować na wiosnę 2011.
    adaminek18
    Poziom 18  
    Panowie, czy informacje z opisu są wystarczające?
    Może coś mi podpowiecie w tym temacie jak "rozmawiać"?
    Pozdrawiam.
    Krater28
    Poziom 17  
    To dofinansowanie 45% z tego co czytam to jedna wielka kpina.
    Kolejny pomysł jak wydymać przeciętnego klienta który marzy o oszczędnościach i wygodzie.
    Po pierwsze - dlaczego nie gotówka tylko kredyt? - po to żeby bank skosił swoją działkę, spłacisz za szybko - to dadzą Ci za to karę - jako obywatel masz przynosić dochody dla banku przez wiele lat - bo oni tak chcą.
    Po drugie - z dofinansowania swoją działkę w postaci podatku kosi państwo.
    Można potraktować to jako zwykłą reklamę z gwiazdką w której drobnym druczkiem dyma się obywatela.

Jak na razie w kwestii dofinansowania tego typu inwestycji mają duże pole do popisu gminy. Tylko na chwilę obecną potrzebna jest określona ilość osób żeby można było złożyć wspólny wniosek do UE,
    nie do końca odpowiadające wszystkim warunki,
    no i uzbrojenie się w naprawdę dużo cierpliwości.
    Wiele gmin się nawet tym w ogóle nie interesuje.
    Pozdrawiam.
    maciej113
    Poziom 14  
    Cytat:
    Wiele gmin się nawet tym w ogóle nie interesuje

Np. moja a szkoda bo chętnych kilku jest
    szeryf.rm
    Poziom 22  
    Zabawne w ogóle jest to, że ktokolwiek kto uważa, że ma rozum, w ogóle wierzy w takie bajki. Od dłuższego już czasu jest taka fajna reklama o tym co jest za darmo :P. Prawda jest taka, że każde dofinansowanie wiąże się z czymś i na pewno ktoś na tym zarobi nie małe pieniądze, a my wcale możemy nie zyskać.
    Master Dragon
    Poziom 12  
    Mój kuzyn zapłacił jeszcze podatek od wzbogacenia (PITY)
    -nobile-
    Poziom 16  
    kolego QaDo umnie w gminie tez jest doplata 75% i sporo ludzi sie zapisalo ale z ego co wiadomo dofinansują cześć (kto pierwszy się zapisał tym lepszy.

"jak testowałem nie spełniają wymogów wiele domostw - nie mówię tu o zasileniu całego domu."

To co o części? to kolektory do ogrzewania wody im więcej korektorów sobie założysz tym więcej wody zagrzejesz (oczywiście zależy też od nasłonecznienia)
    kloszi
    Poziom 20  
    Byłem dzisiaj w BOS i dostałem następujące informacje:
    Dofinansowanie do kolektorów słonecznych 45% Dofinansowanie do kolektorów słonecznych 45%
    submariner
    Poziom 32  
    Czyli historia sie powtarza znowu urzedasy musza uswiecic , bez sensu...
    Znowu trzeba utrzymac bezuzytecznych urzedasow pierolami typu certyfikaty i inne bzdury.
    domelc
    Poziom 23  
    Są tu różne "projekty inwestycyjne"

Kolega kloszi prezentuje system kredytowania, ja zaś coś zupełnie innego.

Dodano po 1 [minuty]:

U mnie pracownica UG chodziła po wsi i namawiała.
    kloszi
    Poziom 20  
    Przeanalizowałem dotację i wyszło mi:
    Bez dofinansowania

Koszt netto montazu kolektorów:
    kolektor 3000
    zasobnik 2500
    sterownik 1500
    orurowanie
    +zawory 1000
    montaż 1000
    9 000zł +7% = 9 630zł
    ---------------------------------------------------------------------------
    Z dofinansowaniem

Niestety bank wymaga wypisania wszystkich rzeczy wchodzących w skład systemu
    i trzeba od tak wystawionej FV zapłacić 22%
    9 000zł +22%=10980zł
    Dofinansowanie to 45% kosztów kwalifikowanych (9 000zł) czyli
    4 050zł
    Koszty związane z dofinansowaniem:
    1000zł -procenty od kredytu na 1 rok (10% w skali roku od 10 000)
    400zł - prowizja przygotowawcza dla banku wysokości 4%
    150zł - koszt prowadzenia kata bankowego
    500zł - koszt ekspertyzy czy nasze kolektory spełniają normę PN....
    500zl - projekt instalacji wykonany przez instalatora
    769zł - podatek dochodowy odprowadzony do US (19%)
    500zł - ciepłomierz (cena z allegro)

Czyli razem
    10980zł -4050zł+1000zł+400zł+150zł+500zł+500zł+769zł+500zł=10 749zł

PS.Niestety nie wiem czy wszystko dobrze policzyłem
    karlos7
    Poziom 10  
    Ciepłomierz nie jest wymagany.Nie wiem jak to wszystko wyjdzie z tym podatkiem czy będzie można odliczyć 22%-7%.
    domelc
    Poziom 23  
    Jak u mnie będzie to montowane na najbliższą wiosnę to już z nowym vatem ...
    domelc
    Poziom 23  
    Znacie jakiś ludzi którzy mają kolektory słoneczne ?
    Niech się podzielą tym, czy można się przy tym wykąpać.
    mczapski
    Poziom 39  
    Przecież cały chwyt polega na tym, że mowa o kredycie. Przecież banki żyją z udzielania kredytu. Tutaj nie chodzi o zagadnienie techniczne.Natomist zdecydowana większość programów ze współfinansowaniem UE zakłada tzw wkład własny, którego wielkość jest zależna od programu.
    501toyota
    Poziom 16  
    Do kolegi "kloszi" - niezbyt dokladnie poczytales na temat dotacji 45% z NFOŚiGW i wyliczenia Twoje biora sie z ksiazyca a na dodatek matematycznie rowniez Twoje obliczenia kuleja.
    Mianowicie Twoje slowa:
    "Przeanalizowałem dotację i wyszło mi:
    Bez dofinansowania

Koszt netto montazu kolektorów:
    kolektor 3000
    zasobnik 2500
    sterownik 1500
    orurowanie
    +zawory 1000
    montaż 1000
    9 000zł +7% = 9 630zł
    ---------------------------------------------------------------------------
    Z dofinansowaniem

Niestety bank wymaga wypisania wszystkich rzeczy wchodzących w skład systemu
    i trzeba od tak wystawionej FV zapłacić 22%
    9 000zł +22%=10980zł - bzdura totalna - faktura od firmy montujacej ma 7% i od kwoty od faktury odliczne jest 45%
    Dofinansowanie to 45% kosztów kwalifikowanych (9 000zł) czyli
    4 050zł - bledne zalozenie - pkt 9 regulaminu, ppkt 6 - "podatek VAT jest kosztem kwalifikowanym"
    Koszty związane z dofinansowaniem:
    1000zł -procenty od kredytu na 1 rok (10% w skali roku od 10 000)
    400zł - prowizja przygotowawcza dla banku wysokości 4%
    150zł - koszt prowadzenia kata bankowego - a nie posiadasz konta w banku ?? po co otwierac kolejne ?? ale dolicze te 150, niech strace - jak lubisz miec kilka kont to prosze bardzo
    500zł - koszt ekspertyzy czy nasze kolektory spełniają normę PN.... kolejna bzdura - firma montujaca dolacza do dokumentacji w banku przetlumaczony certyfikat Keymark, na jezyk polski.I to wszystko.
    500zl - projekt instalacji wykonany przez instalatora - cena zawyzona ale zgadza sie, UPROSZCZONY projekt i uproszczony kosztorys wykonuje instalator i moze za to wziac pieniadze, choc nie musi
    769zł - podatek dochodowy odprowadzony do US (19%) - podatki trzeba placic, niestety
    500zł - ciepłomierz (cena z allegro) juz kilka razy bylo pisane na tym forum, ze nie trzeba cieplomierza

Czyli razem
    10980zł -4050zł+1000zł+400zł+150zł+500zł+500zł+769zł+500zł=10 749zł

PS.Niestety nie wiem czy wszystko dobrze policzyłem" - No wlasnie zle policzyles (nawet pod wzgledem matematycznym).

Wg moich obliczen, Twoj przyklad powinno liczyc sie tak:

Twoje 9000 plus 500 projekt (instalator sobie to doliczy do faktury), do tego 7% VAT = 10 165 minus dotacja 4574= 5591 brutto tyle masz OBOWIAZKOWO wziasc w kredyt
    Pozostale oplaty:

1000 oprocentowanie kredytu
    400 prowizja dla banku
    150 jak bys nie mial konta to plac frycowe :-)
    869 podatek dla US

W sumie calkowite koszty:
    5591+1000+400+150+869= 8 010 zl

czyli taniej od Twojego montazu bez dotacji o 1600 zl

czyli gratis tygodniowa wycieczka do Tunezji lub Chorwacji

Rewelacyjna dotacja to nie sa ale jak ktos jest na etapie montazu kolektorow i dostanie EXTRA, ze friko kase, to powinien sie cieszyc. A kasa nie jest mala bo na wycieczke wystarcza

Pomijam kwestie, ze ciezko bedziesz mial znalezc NIE CHINSKI zestaw za te cene. Czesci do montazu i robocizna tez zanizona i to o 50% przynajmniej... Ale to szczegol...
    karlos7
    Poziom 10  
    Ciekawe jak jeszcze jest sprawa z odbiorem technicznym wyglada? Ile to kosztuje :/
    domelc
    Poziom 23  
    Nie zapominajcie że od nowego roku wyższy VAT
    jan_niezbedny
    Poziom 10  
    Fajna sprawa, ale trzeba się pakować w kredyty....
    Ozeko
    Poziom 2  
    Zgadza się lipcu 2010 roku ruszyło 45% dofinansowanie na częściową spłatę kredytu na zakup i montaż kolektorów słonecznych dla klientów indywidualnych, oraz wspólnot mieszkaniowych, teraz niby każdy z nas może ubiegać się o dofinansowanie, do podziału jest na początek 300 mln zł.

Dopłata udzielana jest do kredytu, jaki muszą Państwo zaciągnąć w banku. Link
    Kredyt ten udzielany jest na 100% całej inwestycji ale zwracane jest tylko 45% kosztów kwalifikowanych a nie całości inwestycji.

Oprocentowanie takiego kredytu waha się od 9,96% do 11% i premii Banku od 3% do 4% a okres kredytowania od 6 miesięcy do 8 lat. Niektóre banki posiadają jeszcze okres karencji i pobierają dodatkowe prowizje od wcześniejszej spłaty kredytu ale to już w wybranym przez siebie banku. Należy pamiętać że raty są malejące.

A jeszcze jedna sprawa. Za dofinansowaniem czeka się do 2 miesięcy i przez ten okres płacimy odsetki od całości zaciągniętego kredytu.

Rzeczywistość !!
    Bierzemy kredyt ponieważ NFOŚiGW nie ma oddziału zajmującego się klientami indywidualnymi - przynajmniej się tak tłumaczy.

1. Co to są koszty kwalifikowane?

* Jednostkowy koszt kwalifikowany to 2500 zł/m2 powierzchni całkowitej kolektora słonecznego

po naszemu na przykładzie

* Koszty kwalifikowane to powierzchnia zabudowy kolektorów słonecznych pomnożona x2500 zł. Dla przykładu: jeśli powierzchnia kolektorów wynosi 4m2 to koszty kwalifikowane wynoszą 2500 x 4 = 10000 zł a nasze dofinansowanie wyniesie 45% czyli 4500 zł, pomniejszone o wartość podatku dochodowego, wyniesie nie 45% ale co najwyżej 36,9% kosztów kwalifikowanych, po odjęciu kosztów kredytu (%i prowizja) pozostaje nam około 20% miej a nie miej przy instalacji dla 4-5 os rodziny to jest około 2000-4000 różnicy -wszytko oczywiście uzależnione od tego jak duży system sobie montują.

inne rzeczy na które należy zwrócić uwagę.

* Koszty kwalifikowane nie mogą przekroczyć 1,5m2 na osobę zamieszkującą obiekt, w którym montowane będą kolektory słoneczne.

* Koszty kwalifikowane mogą zostać pomniejszone jeśli w obiekcie na którym są montowane kolektory słoneczne prowadzona jest działalność gospodarcza. Pomniejszenie to uzależnione będzie od wielkości powierzchni (m2) wykorzystywanej na działalność gospodarczą w stosunku do całkowitej powierzchni obiektu

2. Kto może otrzymać kredyt z dofinansowaniem?

Niby każdy z nas i wspólnoty mieszkaniowe, ale podstawowy warunek to musimy posiadać zdolność kredytową.

* Kredytobiorca musi posiadać pełne prawo do nieruchomości (wymagane jest odpis z Księgi Wieczystej, nie starszy niż 30 dni)

* Jeśli w Księdze Wieczystej występują inne osoby niż Kredytobiorca, wymagana jest pisemna zgoda tych osób na montaż kolektorów słonecznych. W przypadku osoby niepełnoletniej, należy przedstawić decyzję właściwego Sądu Rejonowego pozwalającą na dysponowanie majątkiem niepełnoletniego.

* Kredytobiorcą mogą być osoby fizyczne i wspólnoty mieszkaniowe z wyłączeniem odbiorców ciepła z sieci miejskich do podgrzewania ciepłej wody użytkowej lub zasilania centralnego ogrzewania, posiadające pełne prawo do nieruchomości.

3. Przeciwwskazania

Brak zdolności kredytowej.

Nieruchomość nie może być podłączona do sieci ciepłowniczej.

Jeśli części obiektu, na którym będą zamontowane kolektory słoneczne, wykorzystywana jest do celów działalności gospodarczej, to koszty kwalifikowane zostaną pomniejszone o udział tej powierzchni w stosunku do całej powierzchni budynku np. jeżeli działalność gospodarcza zajmuje 25% całkowitej powierzchni obiektu to o tyle zostanie zmniejszona dotacja

Ciepła woda użytkowa, powstała z kolektorów słonecznych nie może być wykorzystywana do celów działalności gospodarczej, produkcyjnej, usługowej, przeznaczona jest ona tylko na cele mieszkaniowe.

Kiedy powierzchnia wykorzystywana na działalność gospodarczą przekracza 50% powierzchni całkowitej obiektu, to kredyt z częściową spłatą kredytu nie zostanie przyznany.

Kredyt z dotacją nie może być udzielony w ramach prowadzonej przez klienta działalności gospodarczej

4. Czy potrzebne są jakieś pozwolenia

Zgodnie z obowiązującym Prawem Budowlanym NIE potrzebujemy pozwolenia. Zgodnie z art. 29 ust. 2 pkt 15-16 i art. 30 ust.1 pkt 2 pozwolenia na budowę, ani zgłoszenia nie wymagają roboty budowlane polegające na montażu wolno stojących kolektorów słonecznych oraz instalowaniu urządzeń na obiektach budowlanych (z wyjątkiem urządzeń przekraczających 3m wysokości).

Jednak dla świętego spokoju lepiej iść do miejscowego wydziału architektury w starostwie i dowiedzieć się czy planowane prace wymagają zgłoszenia albo pozwolenia.

Najlepiej mieć ze sobą wypełnienie zgłoszenie (druk ma wydział architektury-musi być ich -czepiają się:)), muszą je przyjąć jeśli w terminie 30 dni nie uzyskają Państwo odpowiedzi odmownej, oznacza to że nie ma zastrzeżeń do Państwa zgłoszenia i można bez przeszkód przystąpić do prac.

5. Jaka kwota kredytu i dotacji

Najlepiej pokazać to na przykładzie.

Dostawca wycenia zestaw solarny na kwotę 12 000 zł. W skład zestawu wchodzi zbiornik solarny z dwoma wężownicami o pojemności 300 litrów, 25l zbiornik wyrównawczy, sterowanie, grupę pompową, wszystkie inne niezbędne akcesoria i przede wszystkim projekt i kolektory słoneczne (płaskie bądź próżniowe), których powierzchnia całkowita wynosi 4m2. Zgodnie z procedurą mnożymy 4m2 x 2500 zł co daje nam 10000 zł całkowitych kosztów kwalifikowanych (100%), jednak jak wiemy dofinansowanie to 45% tych kosztów więc przysługuje nam 10000*45%=4500 zł. Tyle właśnie dostaniemy dopłaty do kredytu.

Pojawia się pytanie: Ale zestaw kosztuje 12 000 zł, zgadza się, pozostałą cześć czyli 12000-4500=7500 zł spłacamy w oprocentowaniu około 11% do 13% w zależności od banku w którym mamy zaciągnięty kredyt.

Może być też inna sytuacja, wycenę nadal mamy na 12000zł tylko tyle że zamiast 4m2 mamy 6 m2. Można sądzić ze to jest podobnie 6x2500=15000 zł dofinansowanie niby 6750 zł NIC BARDZIEJ MYLNEGO NFOŚiGW zabezpieczył się przed czymś takim i w takiej sytuacji za koszt kwalifikowany od którego sobie policzy 45% to będzie nadal 12000zł

6. Czy musimy zakładać konto w banku gdzie bierzmy kredyt?

NIE

Banki nie mogą uzależniać, kwestii uzyskania kredytu z dofinansowaniem od otwarcia w nim przez Kredytobiorcę rachunku oszczędnościowego.
    Po prostu nie maja prawa, jeśli wam coś takiego powiedzą to niech spadają na drzewo, w takim przypadku musicie dostać druczki.

JAK MACIE INNE PYTANIA TO PISZCIE NA ILE BĘDĘ MÓGŁ TO POMOGĘ, JEŚLI GDZIEŚ SIĘ POMYLIŁEM TO Z GÓRY PRZEPRASZAM, JA JESTEM INSTALATOREM A NIE BANKIEREM,
    Ozeko
    Poziom 2  
    1. DOKUMENTY DOTYCZĄCE KLIENTA

* dowód osobisty lub karta pobytu w Polsce z numerem PESEL, a w przypadku jej braku zaświadczenie o zarejestrowaniu pobytu obywatela UE z wpisanym numerem PESEL lub dokument potwierdzający prawo do stałego pobytu z wpisanym numerem PESEL
    * dokument ze zdjęciem potwierdzającym tożsamość lub kartę płatniczą
    * wypełniona Karta Informacyjna (odpowiednia dla Banku)
    * wypełniony wniosek o dotację
    * harmonogram rzeczowo - finansowy (sporządzamy my)
    * w przypadku jeśli na terenie inwestycji prowadzona jest działalność gospodarcza w części lokalu ale nie większej niż 50% powierzchni, dokumenty dotyczące prowadzonej działalności (umowa najmu, dzierżawy, użyczenia itp NIP, REGON, KRS, wpis do ewidencji)
    * prawo do dysponowania jednorodzinnym lub wielorodzinnym budynkiem mieszkalnym potwierdzone odpisem z Księgi Wieczystej (KW), nie starszym niż 30 dni.
    * zgodę współwłaścicieli nieruchomości na montaż kolektorów słonecznych, w przypadku kiedy współwłaścicielami są osoby niepełnoletnie Zezwolenie na dokonanie czynności prawnej w imieniu niepełnoletniego wydawanej przez właściwy Sąd Rejonowy
    * pełnomocnictwo zarządu
    * pozwolenie na budowę lub zgłoszenie prac budowlanych albo oświadczenie, że powyższe dokumenty nie są wymagany przez regionalny Wydział Architektury

2. DOKUMENTY DOTYCZĄCE INSTALACJI KOLEKTORÓW SŁONECZNYCH

* projekt budowlano-techniczny
    * sprawozdanie z badań kolektora słonecznego na zgodność z normą PN EN-12975-2 wykonanych prze akredytowane laboratorium badawcze oraz aktualny certyfikat zgodności, wydany przez akredytowaną jednostkę certyfikującą za znak "SOLAR KEYMARK" nadany przez jednostkę akredytującą
    * protokół zdawczo-odbiorczy
    * kopia umowy zawartej ze sprzedawcą i instalatorem

3. ZAŚWIADCZENIA

OSOBY FIZYCZNE

*

zaświadczenie o zatrudnieniu i wysokości średniego miesięcznego dochodu netto z ostatnich 3 miesięcy- oczywiście na drukach banku
    *

oryginały ostatniego odcinka emerytury/renty oraz decyzji o przyznaniu renty oraz wyciąg z banku na który wpływają świadczenia, kiedy występuje emerytura/renta zagraniczna należy okazać oryginał PIT-u rocznego lub dokumentu określającego wysokość dochodu i podatku obliczanego przez bank realizujący określone świadczenie– oryginały do wglądu, ksera dokumentów dla baku

PRZEDSIĘBIORSTWA

*

REGON
    *

zaświadczenie z właściwego US o niezaleganiu z zobowiązaniami podatkowymi (nie starsze niż 30 dni;
    *

zaświadczenie z ZUS/FUS/KRUS o niezaleganiu ze składkami (nie starsze niż 30 dni)
    *

zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczych
    *

odpis KRS (nie starsze niż 30 dni)
    *

opinia banku w którym Klient posiada konto

ROZLICZENIE Z US NA PODSTAWIE KSIĘGI PRZYCHODÓW I ROZCHODÓW LUB KSIĄG RACHUNKOWYCH

*

zaświadczenie z US o wysokości dochodów przed opodatkowaniem oraz wysokość należnego podatku i składek na ubezpieczenie zdrowotne za okres co najmniej 12 miesięcy, lub kopia deklaracji na zaliczkę miesięczną na podatek dochodowy (PIT-5) oraz rocznego zeznania PIT wraz z prezentatą, obejmującą okres co najmniej 12 ostatnich miesięcy (nie starsze niż 23 miesiące), kopie dowodów wpłaty zaliczek na podatek dochodowy za okres objęty badaniem – oryginały do wglądu, ksera ale Banku
    *

bilans i rachunek wyników obejmujących okres co najmniej 12 ostatnich miesięcy (nie starsze niż 23 miesiące) – dotyczy klientów prowadzących księgi rachunkowe oraz kopie dowodów wpłaty zaliczek na podatek dochodowy za okres objęty badaniem

ROZLICZENIE Z US W FORMIE RYCZAŁTU EWIDENCYJNEGO

*

oświadczenie wnioskodawcy o wysokości średnich miesięcznych dochodów po opodatkowaniu (z uwzględnieniem podatku oraz kosztów prowadzonej działalności) uzyskanych w okresie ostatnich 12 miesięcy z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, zawarte w Karcie Informacyjnej
    *

decyzja wydana przez US, ustalająca na dany rok podatkowy wysokość podatku dochodowego w formie karty podatkowej

ZAWÓD WOLNY NIE ZAREJESTROWANY W EWIDENCJI DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ

*

oświadczenie Wnioskodawcy o wysokości średnich miesięcznych dochodów po opodatkowaniu uzyskanych w okresie 12 miesięcy z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, zawarte w Karcie Informacyjnej
    *

dokument świadczący o wykonywanym zawodzie, np legitymacja członka stowarzyszenia zawodowego, kontrakty, umowy zlecenia o dzieło lub inne dokumentu uzgodnione z Bankiem
    *

PIT za ubiegły rok wraz z prezentatą lub zaświadczenie z US o wysokości dochodów przed opodatkowaniem oraz wysokości należnego podatku za ubiegły rok

GOSPODARSTWA ROLNE

*

oświadczenie Klienta o wysokości średnich miesięcznych dochodów po opodatkowaniu z gospodarstwa rolnego, uzyskanych w okresie ostatnich 12 miesięcy, zawarte w Karcie Informacyjnej
    *

nakaz płatniczy podatku rolnego lub zaświadczenie z właściwego Urzędu Gminy o dochodach z gospodarstwa rolnego (o ile zawiera informację o liczbie hektarów przeliczeniowych)
    *

zaświadczenie KRUS o niezaleganiu ze składkami na ubezpieczenie społeczne (nie starsze niż 30 dni)
    *

dowody wpłaty składek na ubezpieczenie społeczne rolników w KRUS za ostatnie 6 miesięcy
    *

dowody wpłaty podatku rolnego za ostatnie 6 miesięcy
    *

zaświadczenie z US o niezaleganiu z zobowiązaniami podatkowymi z tytułu podatku rolnego

DZIAŁY SPECJALNE PRODUKCJI ROLNEJ

*

oświadczenie Klienta o wysokości średnich miesięcznych dochodów po opodatkowaniu za ostatnie 12 miesięcy, zawarte w Karcie Informacyjnej
    *

kopia ostatnio złożonej deklaracji podatkowej PIT-6 wraz z prezentatą do wglądu, ostatnia decyzja US o miesięcznej zaliczce na podatek oraz kopia ostatniego rocznego rocznego zeznania podatkowego PIT wraz z prezentatą do wglądu lub zaświadczenie z US o wysokości dochodów przed opodatkowaniem oraz wysokości należnego podatku i składek na ubezpieczenie zdrowotne za okres co najmniej ostatnich 12 miesięcy
    * kopia deklaracji na zaliczkę miesięczną na podatek dochodowy PIT-5 oraz zeznania rocznego PIT z prezentatą obejmującą okres co najmniej 12 miesięcy (nie starsze niż 23 miesiące)
    * wyciąg lub kopia strony podsumowującej roczne i/lub śródroczne okresy obrachunkowe księgi przychodów i rozchodów za okres co najmniej 12 ostatnich miesięcy (nie starsze niż 23 miesiące) oraz kopie dowodów wpłaty zaliczek na podatek dochodowy za okres objęty badaniem
    * bilans i rachunek wyników obejmujące okres co najmniej 12 ostatnich miesięcy (nie starszy niż 23 miesiące) oraz kopie dowodów wpłaty zaliczek na podatek dochodowy za okres objęty badaniem - dotyczy klientów prowadzących księgi rachunkowe
    * zaświadczenie z KRUS o niezaleganiu ze składkami na ubezpieczenie społeczne (nie starsze niż 30 dni)
    * dowody wpłaty składek na ubezpieczenie społeczne rolników ze zobowiązaniami podatkowymi (nie starsze niż 30 dni

KONTRAKTY MENEDŻERSKIE

* oświadczenie Klienta o wysokości średnich miesięcznych dochodów po opodatkowaniu za ostatnie 6 miesięcy z tytułu kontraktów menedżerskich, zawarte w Karcie Informacyjnej
    * kontrakty dokumentujące uzyskane dochody w ostatnich 6 miesiącach oraz kontrakt aktualny (oryginały do wglądu, ksera dla Banku)
    * kopia rocznego zeznania podatkowego PIT wraz z prezentatą lub zaświadczenie z US o wysokości dochodów przed opodatkowaniem oraz o wysokości należnego podatku i składek na ubezpieczenie zdrowotne za poprzedni rok
    * oświadczenie klienta o niezaleganiu z zobowiązaniami podatkowymi i składkami na ubezpieczenie społeczne

KONTRAKTY MARYNARSKIE

* oświadczenie Klienta o wysokości średnich miesięcznych dochodów po opodatkowaniu za ostatnie 12 miesięcy z tytułu kontraktów menedżerskich, zawarte w Karcie Informacyjnej
    * książeczka marynarska, zawierająca wpisy o zamustrowaniu (oryginały do wglądu, ksera dla Banku)
    * historia rachunku bankowego, na który wpływa wynagrodzenie, za okres ostatnich 12 miesięcy (potwierdzona przez bank prowadzący rachunek)
    * zaświadczenie wydane przez podmiot krajowy posiadający uprawnienia do kierowania do pracy za granicą lub przez armatora, zawierające informacje o wysokości dochodu za okres ostatnich minimum 12 miesięcy
    * oświadczenie Klienta o niezaleganiu z zobowiązaniami podatkowymi i składkami na ubezpieczenie społeczne

DOCHODY Z ZAGRANICY

* w zależności od źródła dochodu jak przy dochodach uzyskiwanych w kraju