Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pomocy. zg30c115 - dobór głośnika niskotonowego przy...

Branson 27 Jul 2010 18:42 1548 5
    Branson
    Level 2  
    Witam. Moje kolumny to zg30c w wersji 115 czyli 8Ohm. Jakieś 10 lat temu zamontowałem w nich niskotonówki boschmann 4Ohm dobierając głośniki tylko po średnicy. I tak podpięte pod Unitrę Merkury były szczytem moich marzeń.
    Teraz funkcję wzmacniacza spełnia u mnie wieża Lg 80W rms 4Ohm na kanał. Chciałbym pogodzić je najlepiej jak to tylko możliwe ze sobą. Z tymi niskotonówkami i tak kładą oryginalne lg na łopatki. A teraz kilka moich pytań z wielką prośbą o odpowiedź.
    1. Jakie głośniki niskotonowe kupić do tego zestawienia?
    2. Czy powinienem zmienić zwrotnice?
    3. Na czas obecny po wykręceniu przełącznika i po rozprężeniu skrzyni kolumny bas wydaje mi się głębszy. Czy mądrym rozwiązaniem jest z tych kolumn o budowie zamkniętej robić kolumnę z bass reflexem?
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
    hvelektronik
    Level 19  
    Witam
    Nie rozumiem po co wsadzić głośniki ,zwrotnice do tego zestawu inne niż były oryginalnie chyba kolega nie ma większego doświadczenia w konstrukcji kolumn dobierania obudowy do głośników niż tonsil więc moja rada wstawić oryginalne głośniki i zwrotnice uszczelnić skrzynkę oraz dobrze wytłumić i powinno być ok.
    Branson
    Level 2  
    Chyba 30 lat temu Tonsil nie sądził że te kolumny zagrają pod wzmacniaczem 80W. Generalnie gdyby miało to chodzić pod wzmacniaczem oryginalnym 25W jak zakładał Tonsil to wybór byłby prosty gdn40 i obudowa zamknięta a przy rozprężeniu komory dźwięk wydał mi sie po prostu głębszy i mniej zniekształcony tak na moje amatorskie ucho :) Jeżeli chodzi o zwrotnice to mam 8Ω a wzmacniacz 4Ω i zakładałem przykładowo zakup niskotonówki 4Ω i zwrotki pod resztę też 4Ω.

Doszedłem do wniosku że wrzucę tunele bass-reflex bo to kilka złotych a nie naruszę konstrukcji kolumn i zawsze będę mógł je wyjąć. Postanowiłem nie wymieniać głośników narazie bo i tak docelowo te kolumny zasili amplituner pioneer 120W, wiec pozostaje przy tym co jest (itak lepiej niż oryginalne Lg fb163)
    User removed account
    User removed account  
    evil866
    Level 12  
    Nowego GDNa 20/30 już nie kupi, jedynie zamontować jakąś inna 20 tonsila np. GDN 20/40.

Zwrotnice pozostaw bez zmian, jeśli są oczywiście oryginalne.
    Tomq
    Level 38  
    Co do bass-reflexu - obudowa przystosowana jest do konkretnego głosnika. Tamta była dostosowana do GDN 20/30 i być może boshman zagra lepiej w obudowie o innym litrażu i innym typie (np br a nie closed).

Kolejna rzecz to zwrotnica - te również dostosowane są do konkretnych głośników. A jeszcze ważniejszą rzeczą jest impedancja głośnika - popatrz w tabeli http://diyaudio.pl/portal.php?show=37 jak zmienia się częstotliwość podziału dla określonej indukcyjności cewki w zwrotnicy gdy bierzesz pod uwagę głośnik 4 i 8 ohm (skup uwagę na jednej części tabeli np 6 dB/oct, nastepnie wyszukaj określona cewkę, czyli "L" np. 1,5 mH, i zobacz jaki podział [czyli Fp] tworzy dla 4 i dla 8 ohm).

Polecam jak koledzy wyżej wstawienie oryginalnych głośników lub jak najbardziej zbliżonych, albo zaprojektowanie zwrotnicy do obecnego zestawu.