Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Napięcie dla diody LED - pomiar multimetrem

trodor 27 Jul 2010 19:29 22365 11
e-mierniki
 • #1
  trodor
  Level 9  
  Witam
  nie wiem czy temat jest tu gdzie ma być - w razie czego prosze o przeniesienie.

  Jestem zielony w elektronice - prosze o wyrozumialosc :) :

  Jak zmierzyc prąd potrzeby diodzie LED do świecenia? Chodzi o napięcie i natężenie. Mam diody ale nie wiem jakie podać jej napiecie i natezenie (nie znam jej parametrów) = nie moge obliczyc jaki rezystor dać przed diode.

  Myślałem czy można to jakoś zmierzyc multimetrem? jesli tak - proszę o dokładne instrukcje krok po kroku, jak dla dziecka (uprzedzałem że jestem zielony :D i nie miałem do czynienia z takim miernikiem) . Jeśli nie - to jak to mozna sprawdzić?

  Aktualnie jestem na kupnie multimetru - może ktoś coś doradzić do 30zł?
 • e-mierniki
 • #2
  colin578
  Level 17  
  Diode zasilisz napięciem max. 3 V i potrzebuje 22mA. Ale temat o diodach już był
 • e-mierniki
 • #3
  c4r0
  Level 36  
  Jesli nie wiesz co to za dioda to mozesz zalozyc maksymalny prad 20mA - na pewno taki prad jej nie uszkodzi. Spadek napiecia na diodzie zalezy od koloru. Mozesz przyjac 3V dla czerwonej, zielonej, zoltej, 5V dla niebieskiej. Ale NIE jest to napiecie zasilania. Diode musisz zasilac napieciem wyzszym, poprzez odpowiednio dobrany rezystor.

  Maksymalnego pradu zmierzyc sie nie da. Spadek napiecia da sie zmierzyc multimetrem na ustawieniu na diode (o ile pamietam najczesciej to ustawienie jest rownowazne ustawieniu na ohmomierz na zakresie 2k), ale napiecie to zalezy troche od pradu.
 • #4
  zmyslonyy
  Level 27  
  Klasyczna powszechnego użytku czerwona dioda ma około 2,4V napięcia przewodzenia i właściwie nic więcej nie potrzebuje. To rozrzut parametrów produkcyjnych i niestandardowe napięcie przewodzenia wymusza wstawianie w szereg rezystora ograniczającego prąd.

  Dioda LED jest diodzie nie równa i na podstawie tego co piszesz trudno ocenić o jakiej piszesz. Zakres mocy diod, napięcia przewodzenia i prądu jest obecnie bardzo szeroki.
 • #5
  trodor
  Level 9  
  hmmm... czyli nie mozna zmierzyc jakie napiecie należy podać diodzie...  a jesli jest tak: 1 dioda 20 mA, 3 V. Napięcie zasilania to 12V. Mam dać rezystor 450 Ohm czy mniejszy?


  PS Poszedłem ostatnio do sklepu i chciałem kupic jakies diody. Niestety nie mieli na stanie - tylko na zamówienie. Jak zobaczyłem katalog, od razu zwróciłem uwagę na jedną rzecz - przy diodach nie było podanego napięcia przewodzenia. Więc skąd mam wiedzieć jakim zasilić je napięciem:?: dać na "czuja" (tj. dla czerwonej ok 2,4V itd) ?
 • Helpful post
  #6
  zmyslonyy
  Level 27  
  Ogólnie obliczasz ze wzoru:
  U/I=R
  Mając 12V zasilania i przyjmując że dioda ma 3V napięcia przewodzenia podstawiasz następująco:
  12V (napięcie zasilania) -3V (spadek napięcia na diodzie) =9V (tyle musisz odłożyć napięcia na rezystorze)
  9V/0,02A=450 Ohm
  W związku z tym że w szeregu o tolerancji 5% nie występuje taka wartość rezystora więc musisz przyjąć wartości dostępne więc albo 430 Ohm, albo 470 Ohm. W praktyce lepiej przyjąć wartość większą która da większą pewność że nie przekroczysz wartości maksymalnych dla diody czyli 470 Ohm. Poza tym wartość 20mA to wartość maksymalna a nie nominalna a oko ludzkie nie rozróżni różnicy w jasności świecenia przy nieznacznie mniejszych wartościach prądu.
 • #7
  trodor
  Level 9  
  dzieki zmyslonyy. To akurat umiem obliczyć (chciałem tylko potwierdzic moje obliczenia) :D

  A co jesli chodzi o mój ostatni post:
  trodor wrote:
  PS Poszedłem ostatnio do sklepu i chciałem kupic jakies diody. Niestety nie mieli na stanie - tylko na zamówienie. Jak zobaczyłem katalog, od razu zwróciłem uwagę na jedną rzecz - przy diodach nie było podanego napięcia przewodzenia. Więc skąd mam wiedzieć jakim zasilić je napięciem:?: (bez tej informacji nie oblicze rezystora :|) dać na "czuja" (tj. dla czerwonej ok 2,4V itd) ?  Np chce kupic takie diody: http://www.centrumelektroniki.pl/DIODA_LED_5mm_15cd_BIALA_,p17003.html i niby skąd mam znać napięcie przewodzenia?
 • #8
  zmyslonyy
  Level 27  
  Ogólnie przyjęte jest tak że jak nie jest podawany symbol to wzasadzie na pewno będzie to jakas klasyczna dioda. Przy elementach już specyficznych podaje się symbol elementu by można znaleźć dane w karcie katalogowej w której zwykle podawane jest też napięcie przewodzenia.
  Napięcie przewodzenia diod generalnie też wynika z ich barwy i stosowanych domieszek...dlatego np około 2,4V jest dla czerwonej a około 3,3 V dla białej. Jest też jeden szkopuł że biała nie jest równa innej białej bo bywają o różnej temperaturze barwowej więc te napięcie przewodzenia może się czasem trochę różnić. Poza tym czasem się łączy diody szeregowo lub równolegle w obudowie, jakieś wykonania specjalne i wtedy wszystko to przestaje być prawdą. W takich przypadkach to już tylko katalog producenta.
 • #9
  MCB
  Level 27  
  zmyslonyy wrote:
  około 2,4V jest dla czerwonej


  Kolego, to jest chyba błąd......

  pozdrawiam
 • #11
  c4r0
  Level 36  
  Czerwone LED-y maja raczej nizszy spadek napiecia. Predzej cos kolo 1,5-2V. Ale powtarzam, to napiecie zalezy od pradu.
 • #12
  trodor
  Level 9  
  Rozumiem.

  Dziękuję wszystkim za wyczerpujące odpowiedzi i poswiecony czas.

  Pozdrawiam :D