Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tranzystor PNP klucz + ATMEGA

27 Lip 2010 20:03 13216 18
  • Poziom 13  
    Witam. Mam pytanie otóż mam wyświetlacz zasilany 12V i chcę sterować nim przez uP. Te 12 V chciałbym załączać tranzystorem PNP. Wszystko robię wg schematu i efekt jest taki że wyświetlacz się cały czas świeci (wyswietlacz na schemacie uprościłem do diody). Co robię nie tak ?
  • Poziom 17  
    Bo żeby wyłączyć wyświetlacz musiałbyś z portu podać 12V. Zastosuj tranzystor NPN.
  • Specjalista - Mikrokontrolery
    Ale to narysowałeś :) ("do góry nogami").

Prosta sprawa - złącze BE tranzystora przewodzi jak dioda. Aby prąd bazy nie płynął (tranzystor był zatkany) napięcie na R1 musi być prawie równe 12V.
    Bez dodatkowego tranzystora npn się nie obejdzie. Ewentualnie dioda zenera w szereg.
  • Poziom 36  
    Witam !
    Gdybyś zasilał anodę wyświetlacza z 5V nie potrzebował byś kluczy tranzystorowych do sterowania katodami, wystarczyły by same rezystory.
  • Poziom 16  
    a ja się podepnę pod temat, gdyż chciałbym sterować silnikiem DC za pomocą PWM i zastanawiam się czy wystarczy jeden tranzystor MOSFET aby sterować silnikiem DC 12V, o tak jak na tym schemacie, tylko że ma być jeden, bo nie potrzeba mi regulacji prawo lewo

• Poziom 13  
    ale jeżeli zastosuje NPN to będę sterował minusem a ja chcę sterować plusem. Właśnie myślę żeby to zrobić na dwóch tranzystorach ale mi nic do głowy nie przychodzi.

Cytat:
    Prosta sprawa - złącze BE tranzystora przewodzi jak dioda. Aby prąd bazy nie płynął (tranzystor był zatkany) napięcie na R1 musi być prawie równe 12V.
    Bez dodatkowego tranzystora npn się nie obejdzie. Ewentualnie dioda zenera w szereg.

Czyli jak ten NPN podłączyć ?
  • Pomocny post
    Specjalista - Mikrokontrolery
    Raczej nie tak. Dodatkowy npn emiterem do masy, kolektorem do R1 z pierwszego schematu. Baza przez rezystor sterowana z portu atmegi. Dodatkowo jeszcze rezystor pomiędzy bazę z emiter tranzystora pnp.
  • Poziom 13  
    No więc efekty są takie że działa mi według schematu poniżej.

Mam jeszcze pytania:
    1. czy schemat poprawny ?
    2. czy dobre rezystancje ? jak je obliczyć dobrać żeby wszystko było jak należy ?
    3. na jakie prądy zwrócić uwagę ?

Trochę mnie martwi że na wyświetlacz dochodzi jakieś 7V gdzie to tracę ?

• Poziom 10  
    Czy schemat umieszczony post wyżej można zastosować do NE555 sterującego pracą halogenu 35W na 12V ? npn wtedy bc547 pnp to będzie bd912. Dzięki za opinie. Uczę się obliczeń tranzystorów, ale nie mam dużego praktycznego doświadczenia. Chcę żeby nie grzały się tak.
  • Poziom 18  
    Wojtas jd podał poprawny i sensowny schemat. dając odpowiedni Tranzystor można sterować nawet tak dużą mocą. ale musisz zmienić rezystory w bazie tranzystora mocy. tym nie mniej przy dużych mocach wskazane jest sterowanie za pomocą totem pole.
  • Poziom 38  
    Ustala napięcie bazy tranzystora Q1 gdy nie przewodzi tranzystor Q2.
  • Poziom 10  
    Mam pytanie, czy układ przedstawiony przez Wojtasa powyżej można wykorzystać do sterowania silnikiem DC 440V/3,5A? Chciałbym zrobić regulator obrotów, najprościej byłoby moim zdaniem wykorzystać do tego celu jakiś avr tiny i jego wbudowane PWM. Czy ma to prawo działać, czy jednak jest jakiś inny prostszy sposób na regulator bez strat mocy na rezystancji?
  • Poziom 43  
    Nie można bo tam masz tranzystor BC557. A trzeba o wiele mocniejszy.
  • Poziom 10  
    Tak, to oczywiste, że potrzeba innego tranzystora PNP. Bardziej chodziło mi o to, czy można połączyć np. BC547 z jakimś mocniejszym PNP? Znalazłem model MJ15025 o parametrach Uce=250V i Ic=16A, a tu silnik jest na 440V, chociaż zasilam go 400. Jakby inaczej to rozwiązać? Może jakiś darlington?
  • Poziom 43  
    W takim razie też nie bo takiemu dużemu tranzystorowi potrzeba dużego prądu bazy.
    A do tego taki wynalazek jest za wolny do PWMa.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Hint: IGBT