Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uniden 520xl filtr ANL oraz SQ

Kojot89 27 Lip 2010 22:25 3802 4
 • #1 27 Lip 2010 22:25
  Kojot89
  Poziom 9  

  W instrukcji do Unidena 520xl przeczytałem, że chcąc włączyć filtr ANL należy wyłączyć całkowicie blokadę szumów SQ. Chciałem zapytać dlaczego należałoby skręcić SQ do min i czy w warunkach normalnej pracy można włączyć filtr ANL i jednocześnie regulować jeszcze szumy pokrętłem SQ?

  0 4
 • #2 27 Lip 2010 22:48
  damcio69
  Poziom 15  

  w instrukcji jest napisane cytuję
  "Filtr ANL
  Eliminuje szumy i zakłócenia.
  Szczególnie przydatny do pracy z odległymi stacjami przy wyłączonej blokadzie SQ (3)"
  co ni mniej ni więcej znaczy tyle, że wyeliminuje szumy i zakłócenia, które mogą zakłócić dalekie stacje, a blokada SQ ma się do tego tak, że nawet jeśli będzie ustawiona na minimalny poziom ale taki który blokuje szumy może również zablokować dalekie stacje o bardzo słabym sygnale porównywalnym z poziomem samych szumów. Co do warunków normalnej pracy najlepiej mieć włączony filtr ANL (szczególnie podczas używania tego radiotelefonu w samochodzie) a pokrętło blokady szumów SQ ustawić wg własnego upodobania, w zależności jak silne stacje chcemy słyszeć lub nie.

  0
 • #3 28 Lip 2010 13:18
  Kojot89
  Poziom 9  

  To, że funkcją SQ można wyeliminować szumy, ale jednocześnie słabe sygnały z innych stacji wiem, bo tak się dzieję nawet przy wyłączonym ANL.
  Dziwi mnie tylko dlaczego w instrukcji zalecają wyłączenie SQ przy włączaniu ANL, bo możliwości może być wiele:
  - odbiornik nie jest przystosowany do pracy tych dwóch funkcji jednocześnie (grozi to uszkodzeniem)
  - przy włączonym ANL, operowanie SQ nie przyniesie rezultatów
  - przy włączonym ANL, operowanie SQ przyniesie tylko negatywne rezultaty
  - ANL jest szczególnie przydatny, gdy nie chcemy używać SQ, ale to wcale nie oznacza, że obu funkcji nie można używać jednocześnie.

  1
 • Pomocny post
  #4 28 Lip 2010 14:00
  Driver-
  Poziom 38  

  Filtr ANL (Automatic Noise Limiter) w pewnym stopniu eliminuje zakłócenia impulsowe o amplitudzie większej niż średnia pochodzące od wyładowań elektrostatycznych, atmosferycznych, oraz układu zapłonowego, silniczków elektrycznych itp. W przypadku odbioru słabych i silnych stacji jeśli występują wspomniane zakłócenia może znacząco poprawić odbiór. Działa zarówno przy włączonej i wyłączonej blokadzie szumów SQL. Prawdopodobnie w instrukcji został pomylony z filtrem NB (Noise Blanker), który działa mniej więcej tak jak opisał to kolega damcio69 i eliminuje szumy gdy brak jest nawet słabego sygnału a w przypadku odbioru słabych sygnałów, porównywalnych z poziomem szumów, może uniemożliwić ich odbiór. Włączenie ich, jeśli występują w danym modelu radiotelefonu CB, razem z układem SQL nie spowoduje żadnych negatywnych skutków dla radiotelefonu. Obu filtrów możemy używać wspólnie lub naprzemiennie w zależności od charakteru zakłóceń i możliwości radiotelefonu.

  0
 • #5 28 Lip 2010 19:50
  Kojot89
  Poziom 9  

  Dzięki, teraz już wszystko jasne ;)

  0