Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prawdopodobnie utracona tablica FAT na karcie pamięci

28 Lip 2010 00:43 3061 10
  • Poziom 12  
    Witam serdecznie,

w niejasnych mi okolicznościach przestała działać karta Memory Stick Pro DUO, ze zdjęciami, które muszę odzyskać. Prawdopodobnie tata wybrał opcję "Skanuj i napraw (zalecane)" przy otwieraniu okna po włożeniu karty do czytnika, co w połączeniu np. z odcięciem zasilania w laptopie, mogło uszkodzić tablicę FAT karty. <- To moja hipoteza oczywiście.

Fakt jest taki, że teraz po włożeniu karty do czytnika pojawia się nowy dysk K: 0bytes pod nazwą Removable Disk, a chcąc go otworzyć otwiera się komunikat, czy chcę sformatować dysk.

Najpierw próbowałem zrobić to jakimiś zwykłymi programami typu Easy Recovery itp., ale bezskutecznie.

Więc trzeba wrócić do programu TestDisk.
    Plan jaki miałem, aby to odzyskać to najpierw zrobić obraz dysku, a następnie na podstawie tego odbudować tablicę FAT programem TestDisk.
    Mój plan doszedł by do skutku, gdyby nie to, że program TestDisk nie widzi na razie tego zaginionego dysku K:, który wykrywa Windows.

Pytanie numer 1. Jak uczynić, aby był ten dysk widoczny w programie TestDisk i można było zrobić kopię tego dysku?

Z góry dzięki za pomoc!
    Pozdrawiam
  • Poziom 26  
    Najpierw próbowałem zrobić to jakimiś zwykłymi programami typu Easy Recovery itp., ale bezskutecznie. Co próbowałeś zrobić: sformatować czy odzyskiwać? Co było bezskuteczne: formatowanie czy odzyskiwanie?To była wersja demo Easy Recovery czy pełnosprawna? Poszukaj sprawniejszych programów do odzysku danych - zapewniam Cię, że są takie... :)
  • Poziom 32  
    1. Kopie posektorową wykonaj programem DMDE.
    2. Odzysk zdjęć wykonaj Photorec lub ZAR.
  • Poziom 12  
    cepilek napisał:
    Najpierw próbowałem zrobić to jakimiś zwykłymi programami typu Easy Recovery itp., ale bezskutecznie. Co próbowałeś zrobić: sformatować czy odzyskiwać? Co było bezskuteczne: formatowanie czy odzyskiwanie?To była wersja demo Easy Recovery czy pełnosprawna? Poszukaj sprawniejszych programów do odzysku danych - zapewniam Cię, że są takie... :)

Próbowałem jedynie odzyskać dane, nic nie było formatowane. Wersja Easy Recovery demo.

michal_aniol napisał:
    1. Kopie posektorową wykonaj programem DMDE.
    2. Odzysk zdjęć wykonaj Photorec lub ZAR.

Po otworzeniu dysku w DMDE pokazuje takie coś (same zera? tak ma być?)
    Prawdopodobnie utracona tablica FAT na karcie pamięci Zdjęcia, oraz wszelką grafikę dodajemy za pomocą opcji "Dodaj obrazek". Poprawiłem ale proszę zapamiętać i stosować. (gsm_virus)

Dodatkowo DMDE pokazuje rozmiar dysku jako 512 bytes, a karta fizycznie ma 4GB
  • Poziom 43  
    DZIARA napisał:
    Pytanie numer 1. Jak uczynić, aby był ten dysk widoczny w programie TestDisk i można było zrobić kopię tego dysku?

Powracając do twojego pytania z pierwszego postu zaproponuję użycie bootowalnego CD (Linux): Parted Magic i sprawdzenie tej METODY.
  • Poziom 12  
    pidar napisał:
    DZIARA napisał:

Powracając do twojego pytania z pierwszego postu zaproponuję użycie bootowalnego CD (Linux): Parted Magic i sprawdzenie tej METODY.

Ok, na razie skupię się jednak na zrobieniu kopii posektorowej i zamontowaniu jej wirtualnie i tam programem PhotoRec bym odzyskiwał dane.

Tylko, że powstaje pytanie jak wyżej czy te same zera, które pokazuje DMDE daje jakieś nadzieje, na odzyskanie tych danych ? Rozmiar dysku jest nieprawidłowy, a o ile rozumuję DMDE pokazuje całą bitową zawartość pamięci. Więc jeśli pokazuje on same 0 to te zdjęcia mogą tam być dalej ?
  • Poziom 32  
    Ile sektorów widzi DMDE? Jak wielki plik powstaje przy tworzeniu obrazu karty pamięci?
    To że są same zera w kilku sektorach to nic takiego. Gorzej jakby cała karta pamięci zostałą wyzerowana.
    Pokaż okienko wyboru nośnika z programu DMDE.
  • Poziom 12  
    michal_aniol napisał:
    Ile sektorów widzi DMDE? Jak wielki plik powstaje przy tworzeniu obrazu karty pamięci?
    To że są same zera w kilku sektorach to nic takiego. Gorzej jakby cała karta pamięci zostałą wyzerowana.
    Pokaż okienko wyboru nośnika z programu DMDE.

Wygląda mi na to, że widzi 1 sektor.

Po wybraniu dysku pokazuje taki komunikat :
    Moderowany przez gsm_virus:

Zdjęcia, oraz wszelką grafikę dodajemy za pomocą opcji "Dodaj obrazek".
    Regulamin punkt 14 (podwieszone ogłoszenie tu Link) w którym objaśniono niektóre zasady obowiązujące na tym forum.

• Poziom 32  
    Obawiam się że programowo się do danych nie dojdzie na tej karcie. Pozostaje odczyt bezpośrednio z kości pamięci. Ale tutaj nie ma możliwości wkonania tego domowym sposobem.
  • Poziom 12  
    Rozumiem, a orientacyjnie jaka mogła być tego przyczyna?

Zajmujesz się może takim odzyskiwaniem danych? Jaki to koszt?
  • Poziom 32  
    DZIARA napisał:
    Rozumiem, a orientacyjnie jaka mogła być tego przyczyna?

Bad blocki w strefie serwisowej, przeskok napięcia itp.

DZIARA napisał:
    Zajmujesz się może takim odzyskiwaniem danych? Jaki to koszt?

Tak, czytaj PW.