Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Napęd - silnik krokowy z napędu 5,25 cala

06 Wrz 2004 12:26 4415 8
  • Poziom 17  
    Witam
    Czy ktoś już robił napęd do samochodu z silnika krokowego, przesuwu głowicy z napędu 5,25 cala :?:
    Ja mam zamiar umieścić koło napędzające bezpośrednio na wale tego silnika, bez żądnych przekładni.
    Zastanawia, się czy taki napęd nie będzie za słaby do mojej zabawki. Szacunkowa waga końcowa to około 2 kg .
    Pozdrawiam S95
  • Poziom 12  
    moim zdaniem zaslaby to bedzie, tylko pytanie jakiej mocy potrzebjesz. nie wiem jak 'silny' jest ten silniczek, ale jesli popchnie 2 kg to bedzie to robil naprawde mulasto, szczegolnie ze montujesz bezposrednio kolo na osi ( a jak duze ma byc to kolo?). wazne jest tez podloze - inaczej tocza sie kola po rownej podlodze, a inaczej np po dywanie.
  • Poziom 17  
    Witam
    Koła będą miały średnice 5cm, wykonane z gumy, a mam zamiar jeździć nim w miarę po rownym podłożu: podłoga, chodnik, asfalt.
    S95
  • Poziom 17  
    Muszę cie zmartwić... ja użyłem 2 takie silniki, zabawka nieważyła więcej jak 1kg, koła były prawie takie małe jak szerokość silnika a pieroństeo niechciało nawet ruszyć po gładziutkim biurku. Bez przekładni sie nieobejdzie. zamiast tego proponuje ci użyć silnika i przekładni z śruboktęta elektrycznego za 30zł (chyba :P ) w hipermarkecie.
  • Poziom 17  
    Witam
    Czy ma ktoś notę katalogową silnika od takiego napędu, lub może podać adres strony.
    Ja mam silnik firmy TEEC 8107, PN14769070-80
    S95
  • Poziom 17  
    Niestety nieznalazłem niczego takiego ale tak w zasadzie to poco ci to? wystarczy wiedzieć jakie jest zasilanie, pobór prądu, kont jednego kroku i chyba więcej niepotrzeba? jeżeli masz z napędu FDD 5,25' to jak nic masz 200 kroków (1,8 stopnia/krok) 12V a prądu niemieżyłem bo zawsze używałem zasilacza do całości eięc mi ekonomia nie wgłowie była :P
  • Poziom 17  
    Witam
    Też szukałem i nie znalazłem, inaczej bym nie pytał.
    Warto jest znać max. moment obrotowy silnika, aby móc obliczyć zapas mocy dla np. robo-samochu / sumo. :)
    Na stronie http://cybair.cie.put.poznan.pl znalazłem takie oto wyliczenia dla przykładowego napędu, zapas mocy i prędkości pojazdu

A czy ktoś wie jak policzyć moc silnka(ów) dla robo-samochodu o masie 2kg. :?:
    Pozdrawiam S95
  • Poziom 17  
    niestety ale ja niejestem teoretyk z natury... wole praktycznie eksperymentować.
  • Poziom 17  
    Się ma.
    Ja też wolę coś zrobić niż tylko rozmyślać o gwiazdach,
    ale tak naprawdę, forum jest po to by się dzielić swoimi pomysłami :lol: i po co ma wyważać już otwarte drzwi. :wink: dlatego stąd moje pytania. :roll:
    Z ukłonami S95