Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sterowanie urządzeniami przez publiczny domofon.

B63 28 Jul 2010 13:41 4902 7
Tespol
    B63
    Level 10  
    Witam

Czy ktoś może pomóc ?

Opis:
    Mieszkam na 3 piętrze w kamienicy, która jest objęta dozorem konserwatora zabytków. W piwnicy mam małą pracownię.
    Procesu, który tam czasem zachodzi nie da się zautomatyzować, bo wiele czynników zależy od „wyczucia”. Co jakiś czas muszę więc zejść 3 piętra w dół, sprawdzić jak wygląda np. pomalowana powierzchnia i podjąć decyzję: np.: za 20 minut należy włączyć wentylator na 40 minut. Wychodzę więc 3 piętra w górę, a za te 20 minut muszę zejść. I tak czasem kilkanaście razy.
    Kilkoma urządzeniami mogę sterować zdalnie.

Pomysł:

Jedyną „łącznością” jaką mogę wykorzystać jest linia domofonu -wspólnego dla wszystkich lokatorów. Mam jeden w domu i drugi w pracowni. Innych przewodów konserwator nie pozwoli położyć.

Odpada sterowanie radiowe. Mury w piwnicy mają kilkadziesiąt centymetrów grubości i przy małej mocy modułów np. Telecontroli sygnału nie da się wykorzystać. Sprawdzałem. Dopalaczy nie będę robił, bo nie chcę się później tłumaczyć sąsiadom z zakłóceń TV. Dzwonek bezprzewodowy też nie działa.

Odpada sterowanie DTMF. Tymi sygnałami jest chyba sterowane wywołanie abonentów domofonu. (tak to słychać kiedy mam podniesioną słuchawkę domofonu, a ktoś wybiera numer mieszkania na konsoli przy wejściu).

Pomyślałem, że można wykorzystać w tym celu MC145026 i MC145027.
    Odgrzebałem poskładane kilka lat temu 2 takie moduły.
    Mimo upływu czasu, przy połączeniu bezpośrednim (wspólny (+), (-) i masa -układ działa: steruje wyjściami. Tu nie ma problemów.

Problem/ Pytanie

Co powinienem „wsadzić” pomiędzy nadajnik i „wejście mikrofonowe” domofonu oraz „wyjście słuchawkowe” domofonu i odbiornik, żeby układy mogły się komunikować ?

Będę wdzięczny za pomysły.

Pozdrawiam
  • Tespol
    HIOB
    Level 17  
    Witam,

Jeżeli dobrze zrozumiałem, to w domofonie istnieje możliwość dzwonienia wewnętrznego na zasadzie interkomu (?), lub po prostu chcesz w "laboratorium" mieć na stałe podniesioną słuchawkę (?).

Tak czy siak, musisz pamiętać o tym, że w domofonie zapewne zastosowany jest filtr pasmowo-przepustowy (powiedzmy, że 100 Hz - 5 kHz). Zatem częstotliwość komunikacji modułów powinna znajdować się właśnie w tym zakresie.
    Ponadto sygnał podawany w miejsce mikrofonu nie powinien być zbyt silny, ponieważ będzie on dodatkowo wzmocniony przez wewnętrzny wzmacniacz.

Jeżeli masz możliwość dzwonienia wew., to musisz pomyśleć o wykryciu sygnału dzwonienia i "podniesieniu słuchawki". Jeśli z kolei chcesz wykorzystać opcję 2, to musisz się liczyć z tym, że podczas transmisji w domofonie sąsiedzi będą słyszeli piszczenie i inne różne niepokojące dźwięki... Ponadto każdy dźwięk dochodzący do domofonu będzie zakłócał transmisję...

Jeżeli masz możliwość, to sprawdź, czy firma montująca domofon nie zostawiła w kablu dodatkowej - rezerwowej - pary przewodów. Mógłbyś je w centralce domofonu łatwo przekrosować do "laboratorium".

Pozdrawiam,
    Piotr.
  • Tespol
    B63
    Level 10  
    Dziękuję za odpowiedź.

Domofon nie ma możliwości łączności pomiędzy poszczególnymi stacjami, dlatego pozostaje rozwiązanie podniesionej słuchawki.

Problem pisków, które mogą przeszkadzać innym lokatorom jest niewielki. Wystarczy kilka milisekund na przesłanie rozkazu do odbiornika. To jednorazowe "piśnięcie" co kilkadziesiąt minut. Wybiorę moment, kiedy domofon nie jest akurat używany.

Żadna dodatkowa para przewodów nie jest dostępna. Centralka domofonu jest na parterze, a do mnie na dół idą 3 przewody.

Uwaga o częstotliwości jest słuszna. Myślałem o tym i zrobiłem próby. Do stacji domofonu w domu podłączyłem moduł z MC145026, (przez OpAmpa) a na słuchawkę w piwnicy oscyloskop. Bufor też ze wzmacniacza operacyjnego.
    Sprawdzałem najpierw sygnał bezpośrednio na nadajniku, a potem na wyjściu słuchawki w "pracowni".

Sygnały są podobne. Piszę podobne, bo do pomiaru użyłem oscyloskopu wykorzystującego kartę dźwiękową PC.

Wszystko byłoby OK, ale tutaj wychodzą moje braki wiedzy:

1. Obraz przebiegu na nadajniku pokazuje ciąg "0" i "1" mniej więcej zgodny z danymi katalogowymi układu MC145026.
    2. Amplituda sygnału jest oczywiście dużo mniejsza niż wymagana przez odbiornik (poziomy CMOS).

Jak ją przełożyć na poziom CMOS ? Komparatorem ?

Przede wszystkim mam jednak wątpliwości czy transmisja w takiej postaci (transmisja nie moduluje żadnej nośnej) w ogóle może być zdekodowana przez MC145027.

Pozdrawiam,
    również Piotr
    HIOB
    Level 17  
    Witam ponownie,

Możesz spróbować zrobić coś takiego:
    - na mikrofon podać sygnał o możliwie największej lub najmniejszej częstotliwości jaką da się jeszcze przetransmitować,
    - wyjście słuchawki w "pracowni" podać na filtr pasmowo-przepustowy ustawiony na transmitowaną częstotliwość, a następnie na komparator,
    - sygnał podawany na mikrofon ustawić tak, aby mógł być zbierany z głośnika przez mikrofon na dole (przed drzwiami wejściowymi).

Największym problemem są "zakłócenia" zbierane przez mikrofon przed drzwiami...

Pozdrawiam,
    Piotr.
    Mje3sław
    Level 14  
    Możesz spróbować "przewodowy przedłużacz pilota" - taki na koncentryk - działa też po skrętce telefonicznej, ale czy nie będzie tego słychać w domofonie?... w ogóle zrezygnował bym z tego domofonu. Najlepsze byłoby WiFi - potrafi chodzić z odbicia, ewentualnie podłączyć się do jakiegoś AP będącgo w zasięgu. Tak samo z odbicia można zrobić transmisję w podczerwieni - "podrasowany" pilot RC5 świeci z okna w chodnik albo ścianę budynku a odbiornik patrzy z piwnicy.
    And!
    Admin of Design group
    Pomysł sterowania przez domofon jest fascynujący :) jednak bardzo kłopotliwy.

Dziwne że moduły radiowe nie są w stanie "przebić" się przez taką przeszkodę,
    na dole komórki mają zasięg ? przebijają się radia PMR ? co tam jest jakaś klatka Faradaja ?

Na początek można pomyśleć o innych rozwiązaniach,
    czyli np. sterowanie przez sieć energetyczną, może akurat,
    mieszkanie i pracownia jest na jednej fazie a tłumienie instalacji niskie ?
    Pozatym są gotowe rozwiązania od prostych włącz/wyłącz aż do przeniesienia,
    protokołu IP z wejściami LAN RJ45 po obu stronach.

Wracając do domofonu, DTMF są jak najbardziej słuszne,
    jednak ze względu na zakłócenia,
    warto zarówno do wytwarzania ciągu DTMF jak i odbierania zatrudnić,
    mikroprocesor.
    Można wtedy wysyłać rozkaz + suma kontrolna,
    co wyeliminuje przypadkowe włączenia,
    ew zastosować kody np. czterocyfrowe.

Jeżeli faktycznie DTMF wykorzystuje domofon,
    i nie da się wykorzystać takich sekwencji aby nie zakłócać domofonu,
    można wykorzystać coś równie elastycznego jak DTMF np. FSK,
    lub ciągi kodów CTCSS wraz z dedykowanymi koderami/dekoderami.

Jeżeli już bardzo chcesz zastosować rozwiązanie z MCxxxx,
    spowolniłbym ich transmisję tak aby można było bez przeszkód,
    wykorzystać FSK do przepuszczania stanów niskich i wyskokich
    z kodera. Ponieważ MC potrzebują dość dobrze odwzorować długości
    poszczególnych stanów wysokich i niskich FSK musi działać na częstotliwości,
    5-15 razy większej niż transmisje MC.
    qaz22
    Level 15  
    Witam

Również polecam sterowanie przez sieć elektryczną.

Ale przez domofon też się da.
    Podłącz do domofonu antenę nadajniczka FM (typu pluskwa).
    Nadajnik najlepiej podłączyć przez kondensator do obwodu, który otwiera zamek lub do słuchawki.
    W piwnicy podłącz antenę odbiornika do domofonu, oczywiście przez kondensator.
    Na pewno sygnał radiowy po kablu domofonu przejdzie.

Nadajnik musi pracować w modulacji FM.
    Jeżeli dasz nadajnik modulowany AM zakłócisz prace domofonu.
    Anteny nadajnika i odbiornika do domofonu podłączaj przez kondensator aby nie pociągnąć prądu z domofonu.

Jeżeli próby wypadną pomyślnie pomyśl o częstotliwości poza zakresem UKF.