Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wytłumianie obudowy zamkniętej

bezel15 28 Lip 2010 17:19 1330 3
  • #1 28 Lip 2010 17:19
    bezel15
    Poziom 10  

Witam!

Chcę się spytać czym mogę wytłumić obudowę zamkniętą. Słyszałem, że gąbką 2-4cm, ale nie wiem jak wytłumić. Na internecie pisze,że "scianki" ale to dużo nie mówi. Chodzi tu o ściany boczne, bez podstaw? W obudowach Tonsila ZG 15-C jest tylko z tyłu wsadzona gąbka, ale ponoć trzeba obudowę zamkniętą wytłumić całą. Pomoże ktoś? Czy takie wytłumienie da lepszy dźwięk no i bas?

0 3
  • Pomocny post
    #2 28 Lip 2010 18:36
    Luke15
    Użytkownik obserwowany

Siemanko, a więc tak jak piszesz... obudowa zamknięta (closed) wymaga całkowitego i dość sporego wytłumienia. Wytłumienie zwiększa pojemność obudowy głośnikowej widzianej przez głośnik przez co bas staje się bardziej "soczysty" i "miękki" jak i również niżej zejdzie. Nie należy żałować wytłumienia, nie musi być to koniecznie gąbka akustyczna, może to być równie dobrze każdy inny materiał tłumiący np. wata z poduszki, jakieś gąbki z takich poduszek itp. Tłumić należy wszystkie ścianki - oprócz przedniej gdzie jest głośnik, chociaż i tam można nieco tak żeby ominąć głośnik. Tłumisz boki, spód i górę jak i tylną ściankę. Możesz troszkę popróbować i iść drogą prób i błędów i testować przy jakiej ilości wytłumienia głośnik gra najlepiej. To chyba na tyle.... :) Gdybyś miał jeszcze jakieś pytania - pytaj śmiało, jeśli będę umiał - chętnie pomogę :)

0
  • #3 28 Lip 2010 19:27
    bezel15
    Poziom 10  

Luke15 napisał:
    Siemanko, a więc tak jak piszesz... obudowa zamknięta (closed) wymaga całkowitego i dość sporego wytłumienia. Wytłumienie zwiększa pojemność obudowy głośnikowej widzianej przez głośnik przez co bas staje się bardziej "soczysty" i "miękki" jak i również niżej zejdzie. Nie należy żałować wytłumienia, nie musi być to koniecznie gąbka akustyczna, może to być równie dobrze każdy inny materiał tłumiący np. wata z poduszki, jakieś gąbki z takich poduszek itp. Tłumić należy wszystkie ścianki - oprócz przedniej gdzie jest głośnik, chociaż i tam można nieco tak żeby ominąć głośnik. Tłumisz boki, spód i górę jak i tylną ściankę. Możesz troszkę popróbować i iść drogą prób i błędów i testować przy jakiej ilości wytłumienia głośnik gra najlepiej. To chyba na tyle.... :) Gdybyś miał jeszcze jakieś pytania - pytaj śmiało, jeśli będę umiał - chętnie pomogę :)

Wielkie dzięki za pomoc. O taką odpowiedź mi chodziło! :) Już wiem jak wytłumić i jutro to zrobię. Mam nadzieję, że dobrze wyjdzie i będę mógł wreszcie nacieszyć się swoimi kolumnami.

0
  • #4 28 Lip 2010 19:32
    Luke15
    Użytkownik obserwowany

Powodzenia życzę :)

0