Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wytłumianie obudowy zamkniętej

28 Jul 2010 17:19 1750 3
  • Level 10  
    Witam!

Chcę się spytać czym mogę wytłumić obudowę zamkniętą. Słyszałem, że gąbką 2-4cm, ale nie wiem jak wytłumić. Na internecie pisze,że "scianki" ale to dużo nie mówi. Chodzi tu o ściany boczne, bez podstaw? W obudowach Tonsila ZG 15-C jest tylko z tyłu wsadzona gąbka, ale ponoć trzeba obudowę zamkniętą wytłumić całą. Pomoże ktoś? Czy takie wytłumienie da lepszy dźwięk no i bas?
    Trendy 2021 w branży Internetu rzeczy [Webinar 02.07.2021, g.12.00]. Zarejestruj się za darmo
  • Helpful post
    User under supervision
    Siemanko, a więc tak jak piszesz... obudowa zamknięta (closed) wymaga całkowitego i dość sporego wytłumienia. Wytłumienie zwiększa pojemność obudowy głośnikowej widzianej przez głośnik przez co bas staje się bardziej "soczysty" i "miękki" jak i również niżej zejdzie. Nie należy żałować wytłumienia, nie musi być to koniecznie gąbka akustyczna, może to być równie dobrze każdy inny materiał tłumiący np. wata z poduszki, jakieś gąbki z takich poduszek itp. Tłumić należy wszystkie ścianki - oprócz przedniej gdzie jest głośnik, chociaż i tam można nieco tak żeby ominąć głośnik. Tłumisz boki, spód i górę jak i tylną ściankę. Możesz troszkę popróbować i iść drogą prób i błędów i testować przy jakiej ilości wytłumienia głośnik gra najlepiej. To chyba na tyle.... :) Gdybyś miał jeszcze jakieś pytania - pytaj śmiało, jeśli będę umiał - chętnie pomogę :)
  • Level 10  
    Luke15 wrote:
    Siemanko, a więc tak jak piszesz... obudowa zamknięta (closed) wymaga całkowitego i dość sporego wytłumienia. Wytłumienie zwiększa pojemność obudowy głośnikowej widzianej przez głośnik przez co bas staje się bardziej "soczysty" i "miękki" jak i również niżej zejdzie. Nie należy żałować wytłumienia, nie musi być to koniecznie gąbka akustyczna, może to być równie dobrze każdy inny materiał tłumiący np. wata z poduszki, jakieś gąbki z takich poduszek itp. Tłumić należy wszystkie ścianki - oprócz przedniej gdzie jest głośnik, chociaż i tam można nieco tak żeby ominąć głośnik. Tłumisz boki, spód i górę jak i tylną ściankę. Możesz troszkę popróbować i iść drogą prób i błędów i testować przy jakiej ilości wytłumienia głośnik gra najlepiej. To chyba na tyle.... :) Gdybyś miał jeszcze jakieś pytania - pytaj śmiało, jeśli będę umiał - chętnie pomogę :)

Wielkie dzięki za pomoc. O taką odpowiedź mi chodziło! :) Już wiem jak wytłumić i jutro to zrobię. Mam nadzieję, że dobrze wyjdzie i będę mógł wreszcie nacieszyć się swoimi kolumnami.
  • User under supervision
    Powodzenia życzę :)