Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TV Seg 1900CT, usterka kwarcu 10MHz.

Tadzik007 28 Lip 2010 17:29 1203 4
  • #1 28 Lip 2010 17:29
    Tadzik007
    Poziom 10  

Serdecznie witam!

Telewizor ma 14" i chassis Vestela 11AK08-9A. Problemem był brak możliwości uruchomienia, dioda czuwania świeci normalnie na czerwono. Po wstępnych oględzinach stwierdziłem, że przetwornica jest sprawna jak i wszystkie ważniejsze komponenty. Po dłuższych poszukiwaniach doszedłem do rezonatora kwarcowego (X501) 10MHz, znajdującego się w aplikacji (IC501) czyli procesora CTV422M.VE1, dla którego przeznaczono wyprowadzenia z nóżek 31 i 32 (XTAL1, XTAL2). Moje przypuszczenia potwierdziły się, gdy podstawiłem w miejsce w/w kwarc jaki jedynie miałem pod ręką a mianowicie 4,43 MHz (z wylutu chyba z dekodera PAL). Po powyższej próbie TV daje się uruchomić jedynie z panelu odbiornika.
    Moje pytanie jest następujące: czy jak wlutuję właściwy kwarc, tzn. 10MHz, to powróci sprawne działanie zdalnego sterowania pilotem IR, gdyż domniemywam, że jego taktowanie ma chyba bezpośredni wpływ na rozpoznawanie sygnału przez procesor?
    Prosiłbym o wyprowadzenie mnie z błędu jeśli się mylę. Za wszelkie sugestie z góry dziękuję, bo nie wiem czy szukać innych usterek, a właściwy rezonator będę miał dopiero za kilka dni.
    Na chłopski rozum, czy z właściwym kwarcem zostanie przywrócone sterowanie za pomocą pilota?

0 4
  • Pomocny post
    #2 28 Lip 2010 20:12
    DiZMar
    Poziom 43  

Powinno ale dalszej usterki nie da się wykluczyć.

0
  • #3 28 Lip 2010 21:14
    Tadzik007
    Poziom 10  

Dziękuję za odzew!
    Nie wiem czy do końca się rozumiemy?
    W aplikacji tej kości powinien być rezonator kwarcowy 10MHz. Takowego obecnie nie posiadam. Po podstawieniu- na próbę - wspomnianego 4,43 MHz i już w międzyczasie nawet 17MHz, telewizor funkcjonuje normalnie tylko nie reaguje na pilota zdalnego sterowania. Z klawiatury lokalnej idzie go uruchomić i wykonać przypisane jej zadania, ale na sygnały IR nie odpowiada.
    Chciałbym dowiedzieć się czy częstotliwość rezonansu tego kwarcu ma wpływ na poprawną detekcję sygnałów z pilota i czy gdy podstawię właściwy, to wszystko wróci do normy.
    Jedynym efektem jaki zauważyłem przy nie właściwym rezonatorze jest- oprócz niedziałającego zdalnego sterowania- różny czas wyświetlania OSD. Polega to na tym, że im większa częstotliwość, tym szybciej znikają wyświetlane symbole.
    Wracając do tematu, może procesor bierze jakiś mnożnik bądź dzielnik od tych 10MHz i synchronizuje sygnały z pilota, a przy niewłaściwym taktowaniu nie działa RC.
    Mogę mieć nadzieję, że z rezonatorem przypisanym temu chassis wszystko wróci do normy ???
    Mam przed oczami schemat, ale mówiąc szczerze nie mam 100% pewności.
    Potrzebuję opini fachowca, czy ten kwarc bezpośrednio wpływa na zdalne sterowanie?
    Dopisano: dopiero teraz zauważyłem, pozdrawiam Panie DiZMar ! Ja tu szukam fachowca, a po ostatniej Pańskiej pomocy Daewoo działa bez zarzutu do teraz ! Jak Pan nie rozwieje moich wątpliwości- to już chyba nikt. Jeszcze raz gorąco pozdrawiam!

0
  • Pomocny post
    #4 28 Lip 2010 22:31
    1411166
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 29 Lip 2010 00:12
    Tadzik007
    Poziom 10  

Dziękuję za rzeczową odpowiedź. Gdy będę miał odpowiedni rezonator wszystko się wyjaśni. O pamięć się raczej nie przejmuję, bo poprawnie zachowuje ostatnie ustawienia, np. po zmianie parametrów obrazu, czy też ostatnio stosowany poziom głośności. Czekam na dostawę kwarcu i człowiekowi pozostała tylko teoria, więc myślałem, że ktoś będzie znał odpowiedź na nurtujący mnie temat. Nie znalazłem innych usterek, dlatego zaciekawiło mnie czy aż tak istotną rolę odgrywa częstotliwość tego rezonatora, żeby przy niewłaściwej wszystko działało w porządku a był problem z brakiem reakcji na pilota. Pewnie w dziale poświęconym mikrokontrolerom szybciej znalazłbym odpowiedź, ale chodzi tu o naprawę telewizora.
    ... trochę czasu upłynęło i zdążyłem się zawieść na swoim lokalnym sklepie elektronicznym. Kwarcu jakiego potrzebuję nie mieli, obiecali, że przy kolejnej dostawie towaru będzie i właśnie pełnych 10 MHz nie dowieźli. Zdenerwowałem się, zamówiłem w sklepie internetowym i też trochę poczekam, bo chcąc zaoszczędzić, przynajmniej pieniądze, wybrałem Pocztę Polską.
    Tak na marginesie, czy ktoś z szanownych Kolegów wie może, jakie jest oznaczenie oryginalnego pilota do tego Sega. Trochę szukałem w sieci i się pogubilem. Chassis Vestel 11AK08 występuje w telewizorach kilku producentów i nie mam pewności co do symbolu pilota konkretnie u Sega 1900 CT. Czy jest to może RC1010 (ir236) ?
    ...Nareszcie się doczekałem.
    Mikrokontroler dostał swój dedykowany rezonator kwarcowy. Z taktowaniem 10 MHz pracuje jak złoto. Jednak to była główna i jedyna usterka. Odbiornik prawidłowo się uruchamia i zostało przywrócone zdalne sterowanie.
    Temat uważam za zamknięty, choć jeszcze jedno, co mi się nie podoba, to trochę ziarnisty obraz mimo idealnego sygnału z kablówki. Jednak mam wrażenie, że te Segi tak mają. Nie wiem może wymiana głowicy by pomogła. Mimo wszystko, nie ciągnę już tego tematu, bo w tym dziale to są chyba marne szanse na jakieś większe zainteresowanie.
    Dziękuję pomocnym!

0