Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Głośnik HM 1220 - parametry

misiek_vp1 28 Lip 2010 22:58 2736 15
  • #1 28 Lip 2010 22:58
    misiek_vp1
    Poziom 8  

Witam, posiadam wyżej wymienione 2 głośniki niskotonowe 12". Są to Hermann-y. Nigdzie nie mogę znaleźć chociaż garstki info na temat ich parametrów. Zbieram się ze zbiciem jakiejś paczki z zalegającego materiału tym razem chcę jednak wliczyć litraż obudowy. Aktualnie wsadzone są w robione ok 8 lat temu (mojego autorstwa:D) potwory pokojowe 100 x 45 x 40 B-R ... 3 drożne btw.

Tak więc wracając do tematu gdyby ktoś coś o nich wiedział lub w jakiś nadnaturalny sposób potrafił pomóc czekam.

pozdrawiam
    misiek_vp1

P.S

Link

0 15
  • #2 29 Lip 2010 12:36
    zuoo
    Poziom 14  

Wątpię żebyś gdziekolwiek znalazł parametry do tego głośnika. To jest tania chińszczyzna.

Aczkolwiek, kiedyś kolega przyniósł mi te głośniki. Wsadziliśmy je w obudowę, którą mam zrobioną pod STX GDN-32-400-8-SE - ~50L@40 Hz. I radziły sobie w niej całkiem nieźle, nie było słychać żadnego zamulania czy buczenia. I jakieś 150-200W RMS powinny spokojnie przyjąć.

0
  • #3 29 Lip 2010 12:51
    misiek_vp1
    Poziom 8  

Dzięki wielkie, na taką radę czekałem. Byłem prawie, że przekonany o braku parametrów tego głośnika. Że jest z bardzo niskiej półki również wiedziałem ale przez te 8 lat nie narzekałem potrafił zatrząść szybami w całym domu :)

Chodzą na wzmaku Kenwood KA-1060 też szału nie ma ale radzi sobie :)

Więc zrobię coś w granicach 50l tak jak pisałeś. I dopytam jeszcze to 50l to na jeden czy na dwa głośniki ? i czy BR czy zamknięta ?

0
  • Pomocny post
    #4 29 Lip 2010 14:15
    zuoo
    Poziom 14  

Obudowa Bass Reflex, 50 litrów na jeden głośnik. Tunel mam szczelinowy, strojony na 40 Hz. Całkiem przyzwoicie grało :)

0
  • #5 30 Lip 2010 01:02
    misiek_vp1
    Poziom 8  

Słuchaj jeśli Cię nie męczę za bardzo, to mógłbyś podać wymiary tej skrzyni i jak te tunele wyglądają ? Nie robiłem jeszcze pudła z tunelem szczelinowym więc nie bardzo wiem jak to ma wyglądać.

Szukałem więcej info już się mniej więcej orientuje ale skoro mówisz, że u Ciebie dobrze grało to może mógłbym przekopiować chociaż trochę Twoje pudło.

0
  • #6 30 Lip 2010 11:45
    zuoo
    Poziom 14  

Mojej obudowy raczej nie skopiujesz, bo jest projektowana jako pełnopasmowa kolumna i jest tam jeszcze miejsce na driver.

Wymiary płyt do mojej kolumny to:
    tył- 700x390
    boki- 700x250 - dwie sztuki
    góra/dół - 250x354 - dwie sztuki
    bass-reflex - 354x200
    front - 354x628

a sama, gotowa kolumna ma wymiary 700x390x270 mm. Front jest wpuszczony w głąb obudowy na 18 mm.

W dużym uproszczeniu i przekroju wygląda to tak:

Płyta tworząca bass-reflex jest w odległości 18mm od dolnej płyty.

Możesz sobie ewentualnie zmienić wymiary tej kolumny, wzorując się na mojej. zrób ją niższą a głębszą, nie ruszając wymiarów bass-reflexu i zachowując wewnętrzną objętość.

0
  • #7 30 Lip 2010 12:26
    misiek_vp1
    Poziom 8  

Nie wiem czy dobrze policzyłem ale obudowa mi wyszła ponad 70l a wcześniej wspominałeś coś ok 50l.

B-r jeśli dobrze rozumiem ma być "szparą" na wysokość 18 i wchodzić 200 w głąb obudowy ? :D

I jeszcze czy położenie głośnika jest ważne, tzn wyżej czy niżej względem B-R ?

0
  • #8 30 Lip 2010 12:46
    zuoo
    Poziom 14  

misiek_vp1 napisał:
    Nie wiem czy dobrze policzyłem ale obudowa mi wyszła ponad 70l a wcześniej wspominałeś coś ok 50l.

Zewnętrzne wymiary faktycznie są koło 75 litrów. Ale liczy się nie całkowita objętość a wewnętrzna - czyli ilość powietrza w jakiej pracuje głośnik. I tej jest około 50L. Popatrz na schemat. Każda z płyt ma 18mm grubości. Jak poodejmujesz to wyjdzie jakieś 52 litry, a jeszcze dochodzi to tego BR który też swoje zajmuje ;)

misiek_vp1 napisał:

B-r jeśli dobrze rozumiem ma być "szparą" na wysokość 18 i wchodzić 200 w głąb obudowy ? :D

I jeszcze czy położenie głośnika jest ważne, tzn wyżej czy niżej względem B-R ?

Tak, bass-reflex tworzy dno obudowy i ta druga płyta. Położenie głośnika względem bass reflexu można w sumie pominąć.

0
  • #9 30 Lip 2010 16:28
    misiek_vp1
    Poziom 8  

Racja wewnętrzne wymiary :) Mnie osobiście pasuje smuklejsza skrzynka dlatego chce porąbać metrówki jakie mi stoją w pokoju.

Najchętniej widziałbym ją w 500 x 350 x 400 (wysokość, szerokość, głębokość)
    z zewnętrznych wychodzi 70l z wewnętrznych po odliczeniu ścianek i BR coś w granicach 52l ... Wymiary dość zmienione nie będą przeszkadzać ?

Ładować tam wygłuszenie, jeśli tak to tylna ściana wystarczy ( jakaś rzadka gąbka lub coś w ten deseń)?

I jeszcze ściany wszystkie równo do siebie są czy jakiś skos ?

I ostatnie pytanie :D

Jak będę dawał jakieś wzmocnienie w środku to gdzie jest najmniej inwazyjne miejsce na to ? :)

0
  • #10 30 Lip 2010 16:46
    zuoo
    Poziom 14  

I tutaj już wszystko zależy od Twojej fantazji i gdzie to ma grać ;)

Jeśli na imprezach - warto wpuścić front w głąb kolumny. Po co? W razie wywrotki kolumna oprze się na ściankach i głośnikowi nic się nie stanie. Ale jak ma to grać w domu to możesz zrobić front na równi z bocznymi ściankami.

Jeśli litraż trzyma to wymiary mogą być dowolne. Chociaż proponuję sprawdzić czy głośniki Ci się zmieszczą na froncie ;) STX ma trochę szerszy kosz, ale pasuje na styk.

Wygłuszenie - ja u siebie nie mam. Jeżeli już bardzo chcesz wygłuszać to daj tylko na tylnią ścianę. Zresztą wygłuszać warto kolumny które grają pełnym pasmem. Jeśli to ma robić tylko za subwoofer to nie ma to większego sensu IMHO.

Z tymi ścianami to domyślam się że chodzi CI jak je łączyć? Ja mam do czoła łączone, bez żadnych skosów, frezów, itd. Co 10 cm wkręt i oczywiście sklejone wikolem. Trzyma się bardzo dobrze ;)

Co do wzmocnień to też zależy. Trzeba je zrobić tak żeby nie zawadzały o głośnik czy rączki. Ze zbytnim wzmacnianiem obudowy też nie ma co przesadzać, wkońcu to nie jest profesjonalny 18" głośnik na który podajesz 1000W ;)

Możesz sobie poszukać na stronie Alphard jak wygląda wewnątrz Hannibal 18SL1. Nie jest to może wybitna paczka pod względem akustycznym, ale spotkałem się że opinią że jeśli chodzi o mechanikę to jest zrobiona bardzo dobrze. Obejrzyj, może coś Cię zainspiruje.

0
  • #11 30 Lip 2010 20:28
    misiek_vp1
    Poziom 8  

Wyczerpujące i dokładne odpowiedzi jakie lubię ;)

Ma to grać w domu, lub okazyjnie gdzieś na małych domówko - salówkach. Pewnie zrobię równo ze ściankami - mniej estradowy charakter moim zdaniem :) Wymiary pozostawiam takie jak w poście wyżej, na Hannibala patrzyłem na to wychodzi że podobne będzie tylko skromniejsze.

Co do wzmocnień to tak jak mówisz, wątpię aby głośnik chciał to rozerwać myślę, że małe 2 poprzeczki wystarczą. Z wygłuszeniem poczekam, zobaczę jak chodzi bez i później z ... po nitce do kłębka :)

Cytat:
    Z tymi ścianami to domyślam się że chodzi CI jak je łączyć? Ja mam do czoła łączone, bez żadnych skosów, frezów, itd. Co 10 cm wkręt i oczywiście sklejone wikolem. Trzyma się bardzo dobrze

Chodziło mi o to czy powinien mieć skoś w środku, nie wiem czy teraz nie mówię głupio ale aby zniwelować możliwą fale stojącą (chociaż nie wiem czy jest ona odczuwalna na takich "niemocnych" głośnikach :) )

Jutro pewnie zbije mu paczkę i zobaczę jak to będzie grać.

Podejrzewam tylko, że będę miał jeszcze kłopot ze zwrotnicą - obecne 3 way które mam wsadzone w kolumnach są dobierane "na oko" tamtego czasu byłem tak zielony że ważne było - kupić, wsadzić i ma grać :D

Nie wiem co się nadaje pod ten głośnik ? jaki filtr.

0
  • #12 30 Lip 2010 21:07
    zuoo
    Poziom 14  

Do domu to są raczej średnie głośniki. No ale co kto lubi w sumie :P

Ze zwrotnicą jest ten kłopot że nie ma ani parametrów tego głośnika, ani charakterystyki żadnej. Więc dobrej zwrotnicy nie zrobisz bez pomiarów.

Możesz:

a) znaleźć kogoś kto pomierzy Ci te głośniki (jest kilka takich osób tu, czy na innych forach związanych z akustyką i diy).
    b) zestroić znów zwrotnicę "na oko". Ale bez charakterystyki chociaż niskotonowego to ciężko jest cokolwiek zdziałać. Bo z kalkulatora może wyjść że niby powinno grać, a w rzeczywistości będzie lipa.

Przerabiałem to już przy swoich stx'ach, dopiero zasymulowanie całego zestawu w xover pro i na tej podstawie złożenie zwrotnicy dało jako takie rezultaty, chociaż dalej nie jestem do końca zadowolony.

Kwestia też jakie wysokotonowe i ewentualne średniotonowe masz do tego. Chociaż przy 12" głośniku który "na ucho" gra gdzieś do 3-4 kHz to bym zastosował tylko dobry driver.

0
  • #13 31 Lip 2010 01:06
    misiek_vp1
    Poziom 8  

Może, wiesz nie tyle co kto lubi, tylko co kto ma :) Posiadam takie i póki co próbuje z nich złożyć coś co będzie w miarę przyzwoicie grało, a kiedyś złożę sobie coś za konkretne pieniądze :)

Problem jest w tym, że nie miałem przyjemności słuchać x zestawów innych głośników i nie bardzo mam z czym porównać. Powiedzmy otwarcie mimo, że coś wiem to raczej raczkuję w tej dziedzinie :)

Tak jak pisałem na początku, w obecnej obudowie ~ 180l tłuką oknami, bass mają potężny - przez co rozumiem drgania wnętrzności przy słuchaniu - lecz mam również wrażenie że nie tak to powinno brzmieć. Ponieważ leżeli przy wyższym volume odczuwa się tylko dudnienie to coś jest nie tak :)

Co do wysokich i średnich to dopiero noszę się z zamiarem złożenia jakiś przyjemnych kolumn - średnio-niskotonowy + wysoki -smukłe, wysokie, chude a`la kino domowe :) (nie potrafię podać przykładu chociaż projektów widziałem już sporo, Ty na pewno wiesz o jakie chodzi )

Myślałem może nad jakimś filtrem dolnoprzepustowym żeby to jakoś regulować ... może takie coś ?

Popraw mnie tutaj jak gdzieś plotę głupoty :)

Coś około tego Link]Link pierwszy post na tej stronie

0
  • #14 01 Sie 2010 02:39
    zuoo
    Poziom 14  

Złożenie zestawu 2 +1 a raczej w tym wypadku 2 + 2 nie jest głupim pomysłem. Uzyskasz wtedy bardzo dobry bas (chociaż w obudowie takiej jak moja może nie powalać zejściem - za to na pewno powali głośnością, przy 100W na głośnik potrafi już ładnie zatrząść ;) ).

Tylko teraz kwestia czy idziesz bardziej w domowe nagłośnienie, czy bardziej na imprezy. Bo jak na imprezy to może by warto było coś złożyć chociażby na STX GDE-25-300-8-SE jako nadstawki, a Herrmany użyć jako suby.

Jeśli idziesz w domowe to faktycznie można zrobić jakieś niewielkie monitorki dwudrożne albo nawet na głośnikach szerokopasmowych, a Herrmanów użyć jako uzupełnienie najniższego pasma. Z tym że musisz użyć dość mocnych i skutecznych głośników, inaczej będziesz miał sporą przewagę basu nad resztą pasma.

Filtr aktywny jak najbardziej, czy to jakiś regulowany kit, czy też własna produkcja na op-ampach. Są programy wspomagające dobranie elementów do takich filtrów, chociażby Filter Pro 2.0,

0
  • #15 01 Sie 2010 23:00
    misiek_vp1
    Poziom 8  

Będzie jednak 2 + 1 ... Jeden Hermann się rozchrypiał, czy jak to nazwać :/ Trochę szkoda bo jak na chińszczyznę to radzą sobie :)

Raczej zastosowanie do domu, nagłaśnianie imprez to było kiedyś teraz nastawiam się na domowy sprzęt a od czasu do czasu sub może posłużyć gdzie indziej.

Btw. paczka zbita głośnik w środku ... przyjemne brzmienie, znikło dudnienie powodowane przez duży litraż,(może spróbuję wytłumić żeby lekko zmiękczyć bass) jestem zadowolony z rezultatu, 0 kosztów jakość zupełnie inna :) tutaj dzięki jeszcze raz za pomoc.

Póki co wsadziłem go na 4Ohm zwrotnicy, poniemieckiej SOUND 2000, nie mam pojęcia skąd ją mam i nic o niej nie wiem ale swoje wycina ;)

Podłączyłem też póki nie ma pełnego zestawu, wysoki - bodaj Alphard - chyba rodzaju estradowy 26 x 10 cm taki prostokątny (parametry również niewiadome). Nie gra głośno ale potrafi swoje wytrzymać :)

Co myślisz o "syczkach" TONSIL GDWT 9/80 ? chciałbym je wpakować w te wysokie które będę robił... słyszałem u kumpla swoje grają :) ale chciałbym poznać opinie osłuchanego użytkownika.

0
  • #16 12 Sie 2010 22:19
    misiek_vp1
    Poziom 8  

Witam ponownie, dziś zrobiłem co zrobić miałem :) Powstał monitor jutro powstanie drugi. Miałem robić podłogowe, ale spodobały mi się na standach, zobaczę co z tego wyjdzie.

Póki co wygląda to tak : zdjęcie z kom więc szału nie ma ;P

Zdjęcie powinno znaleźć się na serwerze Elektrody.
    Proszę poprawić.
    (dj-MatyAS)

Poprawione... to moje pierwsze wklejanie tak, że przepraszam :)

Mniej więcej tak to będzie wyglądać, oczywiście stan surowy :)

0