Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyszła Mozilla Firefox 4 beta 2 i Safari 5.0.1

lukasker 29 Lip 2010 04:46 3724 14
  • Wyszła Mozilla Firefox 4 beta 2 i Safari 5.0.1 Mozilla wypuściła bete 2 oczekiwanej przeglądarki Firefox 4 . W nowej wersji bety znajdziemy między innymi 'tabs on top' zarówno dla wersji Win jak i Mac (wersja Linux dostanie tą opcje dopiero w następnej aktualizacji), czyli zakładki będą w tym samym miejscu co w przeglądarkach Chrome czy Opera. Beta 2 jest dostępna w 23 językach. Zmiany dotyczą między innymi przejść w CSS, super-szybkiego przewijania czy frameworku XPCOM. Następnej bety możemy się spodziewać za 2-3 tygodnie natomiast wersji RC już w październiku.

Pobierz Firefox 4 beta 2

Wyszła Mozilla Firefox 4 beta 2 i Safari 5.0.1
    Nie próżnuje również Apple, które wydało aktualizacje do swojej przeglądarki Safari oznaczone numerem 5.0.1. Podstawową nowością w tej wersji jest wprowadzenie wsparcia dla rozszerzeń, przy czym tylko za pomocą standardów HTML5, CSS3 i JavaScript. Galeria wtyczek można znaleźć pod adresem http://extensions.apple.com/ i ma być ona równie restrykcyjna jak App Store. Może dzięki temu uniknie wpadek takich jak keyloger w dodatkach do Firefoxa. Ciekawe czy Apple zaoferuje podobnie jak Mozilla 3000 dolarów za znalezienie błędu w Safari. Wtyczki nie będą uruchomiane w tak zwanym trybie bezpiecznym aka piaskownicy. Wśród dodatków zmieniających funkcjonalności przeglądarki od razu pojawiły się dodatki firm takich jak Amazon, Bing, the New York Times, czy Twitter, niestety brak jest polskich wtyczek. Instalacje dodatków jest szybka i nie wymaga uciążliwego restartu przeglądarki znanego z Firefoxa.

Pobierz Safari 5.0.1

• #2 29 Lip 2010 08:27
    submariner
    Poziom 32  

Wolniej startuje od wersji 3.6.6

• #3 29 Lip 2010 09:28
    sokoleokoo2
    Poziom 22  

Witam ja siedzę ostatnio na 3.6.7 - jest wyraźnie szybsza od chroma i nie ma problemów z wystawianiem towarów na allegro. Najważniejszą cechą jest jednak szybkość zamykania całej przeglądarki - która pobiła nawet operę.

Nie wiem jak u was ale u mnie po kliknięciu "zamknij inne karty" myśli w nieskończoność - trzeba zamykać ręcznie.

Reszta znośna - ale dalej uruchamia się z prędkością odpalenia radzieckiego czołgu z 2 wojny światowej w 40 st. mrozie.

• #4 29 Lip 2010 11:20
    BuBos18
    Warunkowo odblokowany

Tyle czasu chrzanią się z tą przeglądarką, a efektów brak. Dalej działa jak betonowy kloc.

• #5 29 Lip 2010 11:35
    skaktus
    Poziom 37  

Ja nie narzekałem na FF do czasu wersji 3.6, potem każda kolejna nie działa u mnie jak trzeba, okropnie często wiesza się itp.

• #6 29 Lip 2010 11:46
    Andrev1991
    Poziom 12  

nie narzekajcie, bo każdy w głębi duszy czeka na finalnego ff 4.0
    Ja osobiście już pobieram betę i zobaczę co to wymyślono tym razem.

• #7 29 Lip 2010 11:58
    BuBos18
    Warunkowo odblokowany

Dlaczego mam nie narzekać, jeśli od kupy czasu babrają się z głupotami, zmieniają wygląd, dodają pierdółki, a nie zrobią porządku z uruchamianiem i działaniem tego kloca?

• #8 29 Lip 2010 12:17
    Rafraf
    Poziom 16  

ff znacznie szybciej startuje po skompresowaniu UPXem, ale i tak wole opere ;) 10.60 ma wreszcie poprawione wszystkie niedoroby z linii 10.50.

• #9 29 Lip 2010 14:35
    sokoleokoo2
    Poziom 22  

No nie ver 3.6,7 jest w miarę ok. Uruchamia się podobnie jak chrome czy opera ale zamyka - znacznie szybciej.
    Cała reszta jaj u konkurencji z tym że najlepiej wychodzi opera śmiga świetnie nawet na pentium 2 - 400. Na wolnej maszynie opera bije wszystkich - ff i chrome ledwo startują i dosłownie widać "rysowanie stron"

• #10 29 Lip 2010 15:18
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Ja jak poprzednicy pomarudzę. Babrają się pierdołami, a grube i upierdliwe rzeczy leżą i kwiczą. Np. wtyczka może zawiesić całą przeglądarkę, ba, wszystkie jej instancje. Ile razy zdarzało się przy otwieraniu w przeglądarce jakiegoś pdfa, który ściągał się wolno, że nie można na nic kliknąć, cała przeglądarka jakby umiera. Podobnie konieczność restartu po aktualizacji wtyczki - przecież to rodem z OSów z początku lat 90-tych XX wieku.

• #11 29 Lip 2010 16:56
    king559
    Poziom 12  

@up Po co od razu się czepaiać wtyczek skoro starczyło żeby się flash zawiesi i już firefox leży :P

• #12 29 Lip 2010 18:47
    skaktus
    Poziom 37  

tmf napisał:
    Ja jak poprzednicy pomarudzę. Babrają się pierdołami, a grube i upierdliwe rzeczy leżą i kwiczą. Np. wtyczka może zawiesić całą przeglądarkę, ba, wszystkie jej instancje. Ile razy zdarzało się przy otwieraniu w przeglądarce jakiegoś pdfa, który ściągał się wolno, że nie można na nic kliknąć, cała przeglądarka jakby umiera. Podobnie konieczność restartu po aktualizacji wtyczki - przecież to rodem z OSów z początku lat 90-tych XX wieku.

Te PDF to paranoja. PDF czasem ma 400 KB a FF mieli go jak by miał 100 MB, często przy tym wysiadając. Dodatkowo wkurza mnie w tej przeglądarce to że potrafi mi wciągać 200 MB ramu na 2 zakładki, strony najprostsze z możliwych, ale co tam, FF wciąga ram, po to żeby nagle się zwiesić przy okazji wciągają kolejne ramy. Rekord u mnie to było ponad 500 MB ramu na zwieszonym FF.

• #13 29 Lip 2010 19:22
    BuBos18
    Warunkowo odblokowany

skaktus napisał:
    Rekord u mnie to było ponad 500 MB ramu na zwieszonym FF.

To wcale nie dużo, ja miałem ponad 1GB zajętej pamięci przy jednej zakładce, tylko nie pamiętam teraz adresu.

• #14 29 Lip 2010 21:27
    KokiX
    Poziom 20  

Sami sobie robicie jakieś problemy. Mam najnowszą wersję i przy 7-dmiu zakładkach bierze 137mb... Lubię mieć dużo otwartych zakładek i FF przy tym mi się "nie wiesza". Jednak nadal wolno startuje... to jest dla mnie jedyny minus i tyle.

• #15 30 Lip 2010 13:35
    skaktus
    Poziom 37  

KokiX napisał:
    Sami sobie robicie jakieś problemy. Mam najnowszą wersję i przy 7-dmiu zakładkach bierze 137mb... Lubię mieć dużo otwartych zakładek i FF przy tym mi się "nie wiesza". Jednak nadal wolno startuje... to jest dla mnie jedyny minus i tyle.

Nikt nie robi problemów, tylko faktem jest że FF zjada stanowczo za dużo ramu. Jego starsze wersje potrzebowały go znacznie mniej, fakt, było mniej wydajne, ale to są już niewielkie różnice z obecnymi, a ilość zapotrzebowania na ram wzrosła ponad 2 razy.