Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uszkodzony potencjometr w wiertarce Profiline PSB 1000

29 Lip 2010 06:53 3368 8
  • Poziom 9  
    Witam, mam wiertarkę Profiline PSB 1000 (1010 Watt) z udarem. Wysiadł mi potencjometr (prawdopodobnie) i zamierzam z niej zrobić zwykła wiertarkę, która ma mi posłużyć jako mieszało (z uwagi na dużą moc). Nabyłem nowy wyłącznik (bez elektroniki, czyli bez regulacji obrotów) i chciałbym połączyć go z wiertarką. Jednak mam problem, gdyż do wyłącznika wiem jak podłączyć kabel sieciowy 230V, natomiast mam dylemat gdzie winny iść dwa kable, czy do silnika czy do szczotek? Jeśli do szczotek to również winny iść kable od szczotek do silnika? A jeśli prosto do silnika to czy silnik winien być połączony ze szczotkami?
    Obecnie z wyłącznika biegły cztery kable (podstawowe, nie licząc odpowiedzialnych za elektronikę obrotów itp.), w tym dwa do silnika i dwa do szczotek.
    Doradźcie mi , proszę jak powinienem połączyć kable sieciowe z wyłącznika.

Z góry Dziękuję za wskazówki.
  • Sklep HeluKabel
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    Z jeden przewód z sieci na wyłącznik dalej na cewkę z cewki na szczotkę , dalej wirnik,dalej szczotka, dalej kabel cewki , dalej z cewki drugim przewodem do wyłącznika. Równolegle do silnika za wyłącznikiem wepnij kondensator przeciw zakłóceniowy. pamiętaj o kierunku obrotów, więc odpowiednie podłączenie cewek.
    pozdro Sławek
  • Poziom 9  
    Sławek K napisał:
    Z jeden przewód z sieci na wyłącznik dalej na cewkę z cewki na szczotkę , dalej wirnik,dalej szczotka, dalej kabel cewki , dalej z cewki drugim przewodem do wyłącznika. Równolegle do silnika za wyłącznikiem wepnij kondensator przeciw zakłóceniowy. pamiętaj o kierunku obrotów, więc odpowiednie podłączenie cewek.
    pozdro Sławek

Dzięki. Nie widziałem kabli idących od szczotki do wirnika. Czy on może jest gdzieś już schowany? A kondensator to podpiąć równolegle to znaczy jeden kabel z kondensatora do "+" a drugi kabel do "-"? Za wyłącznikiem, rozumieć mam między wyłącznikiem a ogólnie mówiąc wiertarką, a nie między wyłącznikiem a gniazkiem (ogólnie mówiąc)?

Czy moze tak mam podłączyć jak w downloan https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...ka+celma&sid=7db247e16c16d0dae98c56e6cf607982
  • Sklep HeluKabel
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    Od szczotki do wirnika idzie przez komutator więc połączenie jest przez styk: szczotka - blaszka komutatora i dalej uzwojenie wirnika- druga szczotka-kabel drugiej cewki- cewka-wyjście z drugiej cewki... styk wyłącznika
    pozdro Slawek
  • Poziom 9  
    Dzięki. Czyli tak jak w linku powyżej. Ależ jestem nemo w elektronice :-)

Mam od cewki wyciągnięte aż cztery kable. Rozumiem, że dwa są teraz zbyteczne. One były chyba odpowiedzialne za obroty, których już nie bedę miał. Czy jest obojetne które kable "zarekwiruję" do podłączenia teraz. A może wykorzystać dwa pozostałe do podłączenia do szczotek? Oczywiście po obu stronach :-). Pierwotnie szczotki były zasilane prosto z wyłącznika.
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    masz od cewek ( 2 cewki) 4 przewody= 2 z jednej i dwie z drugiej. Przez obie musi płynąć prąd; na jeden przewód cewki dopływ, dalej odpływ drugim na szczotkę, dalej przez komutator i uzwojenie wirnika na drugą szczotkę , ze szczotki na uzwojenie drugiej cewki i z niej drugim przewodem do wyłącznika.
    Na pewno nie pomylisz kabelków cewek ( dopływ -odplyw) jeżeli się trochę zastanowisz. Kierunek obrotów możesz zmienić przełącznikiem kierunku na wyłączniku lub jeżeli tego nie ma kierunkiem przepływu prądu przez silnik....
    Schemat wydaje się niepotrzebny ale znajdziesz go w niedawnych postach na tym forum.
    pozdro sławek
  • Poziom 9  
    Tłumacząc to przez "lajkonika" (laika) mam zrobić tak (opis sytuacji = położenie wiertarki jak karabin na stole, rzut z góry):idzie sobie kabelek z wyłącznika do cewki po lewej góra, dalej lewy dół cewka do szczotki lewej (kumutator nic nie robię :-)) i teraz od prawa szczotka do cewki prawy dół i dalej górny prawy do wyłacznika.

Czy dobrze myślę? Oczywiscie nie zapominam dołączyć na kablach (styki w wyłaczniku) wychodzących z wyłącznika do silnika kondensator.
  • Poziom 22  
    Na obu cewkach masz po dwa kable- każdy innego koloru- trudno pomylić. więc dopływ na cewkę to jeden kolor a odpływ drugi.
    Tak prawdę mówiąc szkoda ,że straciłeś cierpliwość i nie szukasz oryginalnego wyłącznika. Będziesz miał satysfakcje z naprawy ale niedosyt ,że można lepiej. Ja naprawiam narzędzie dla siebie - jeżeli nie mam części to czekam, czekam aż zdobędę nawet z demobilu.
    pozdrawiam Slawek
  • Poziom 9  
    Hi Sławek K, wyłącznik to ja miałem dobry tylko potencjometr albo cała ta płytka z potencjometrem się zepsuła, bo potrafiła w trakcie wiercenia się włączyć. A zauważyłem, że jak ruszę potencjometrem to się wyłączała. Słuchając "rad" innych, którzy mówili, że musze albo znaleźć taką płytkę albo dać inny wyłącznik (bez elektroniki). Wybrałem wersję łatwiejszą. Czyli działa udar, moc i wierci. Nie mam lewych obrotów i regulacji ich.
    Ale wracając do szczegółów. W sobotę pobawiłem się nią i montażem wyłącznika.
    I zrobiłem tak wstępnie (nazewnictwo cewka od góry "A", cewka od dołu "B"): do wyłącznika dwa kable sieciowe (to proste), dalej od wyłącznika do cewki "A" jeden styk. Od Cewki "B" drugi styk do szczotki. Druga szczotka do cewki "B". Od cewki "A" do wyłącznika. Działało, ale kręciło w lewo. pamiętałem jak pisałeś, że trzeba wówczas odwrócić cewki. Więc myślałem na początku, że wystarczy kable w wyłączniku zamienić, ale nic. Więc wziąłem kable na szczotkach zamieniłem. I zadziałało. Oczywiście kondensator dołączyłem.
    Wypróbowałem mieszając trochę zaprawy i działa.

Więc jeszcze raz Dzięki Sławek K.