Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uniden 520 Brak masy na wtyczce, oraz duży swr około 3

sivy21 29 Lip 2010 09:49 3835 29
  • #1 29 Lip 2010 09:49
    sivy21
    Poziom 10  

Witam, czytałem na forum że Unideny nie muszą mieć masy na wtyczce od anteny i jestem teraz w kropce, ponieważ inne radia mają np. President Lincoln, radio bardzo cicho szumi, antena (SIRIO - DV-27S) jest zamocowana na klapie bagażnika ma masę, miernikiem nie mogę jej zestroić ponieważ SWR mam 3. Serwisant mówił mi że mam uszkodzone radio ponieważ nie mam masy na wtyczce ani na całej obudowie radia

0 29
  • #2 29 Lip 2010 10:02
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

sivy21 napisał:
    ... czytałem na forum że Unideny nie muszą mieć masy na wtyczce od anteny i jestem teraz w kropce, ponieważ inne radia mają

Każdy radiotelefon ma tzw. masę na obudowie a przecież do tej obudowy jest przymocowane gniazdo antenowe i musi również (mechanicznie) być na tzw. masie.
    Cytat:
    ... antena (SIRIO - DV-27S) jest zamocowana na klapie bagażnika ma masę

Widzę, że totalnie mylisz pojęcia . Masa to nie jest biegun ujemny z akumulatora ani nie jest to co mierzysz omomierzem.

Masa dla w.cz. może być odizolowana od minusa zasilania i od elektroniki w radiu galwanicznie ale dalej jest masą (inaczej GND) dla np. anteny.

Cytat:
    Serwisant mówił mi że mam uszkodzone radio ponieważ nie mam masy na wtyczce ani na całej obudowie radia

Zmień serwisanta i to szybko bo jeżeli wygaduje takie herezje to nie powinien się za to brać. :cry:

Uniden 520 i parę innych radiotelefonów - mają specjalnie odizolowywaną obudowę od zasilania radia, po to aby radia mogły być instalowane w autkach o dowolnym napięciu na karoserii tegoż autka.
    Kiedyś były takie czasy, że nie tylko "minus" a również "plus" +12V było na masie (karoserii) autka.

Pozdrawiam.

0
  • #3 29 Lip 2010 12:50
    sivy21
    Poziom 10  

O jakim tu "ceramiku" jest mowa. ???

no nie wiem co za ceramik, tyle serwisant stwierdził iż po wymianie tego ceramika masa pojawi się na gnieździe antenowym i że będę mógł już zestroić antenę

Post zmieniłem na bardziej zrozumiały

0
  • #4 29 Lip 2010 13:02
    zales.vip
    Poziom 14  

Nie wiem czy się nie mylę, ale chyba w UNIDENACH jest chassis, więc chyba tam przy sprawdzaniu np. omomierzem, nie ma przejścia pomiędzy minusem zasilania a np. obudową radia. Może coś się serwisantowi myli?
    Może trzeba zacząć od gruntownego sprawdzenia anteny i przewodu?

0
  • #5 29 Lip 2010 14:54
    stemar28
    Poziom 17  

Raczej na pewno jest problem z anteną. Opisz kolego dokładnie sposób montowania anteny to może coś wymyslimy. A na przyszłość unikaj tego rodzaju specmacherów.

0
  • #6 29 Lip 2010 19:27
    Olek II
    Moderator

Nie jest ważne jakie radio CB, ekran kabla musi być połączony galwanicznie z obudową wtyku, powtarzam, musi być połączony. Jak najszybciej zmień serwis.
    Pozdrawiam.

0
  • #7 29 Lip 2010 22:31
    sivy21
    Poziom 10  

stemar28 napisał:
    Raczej na pewno jest problem z anteną. Opisz kolego dokładnie sposób montowania anteny to może coś wymyslimy. A na przyszłość unikaj tego rodzaju specmacherów.

antena jest zamontowana na klapie bagażnika na uchwycie na początku nie miałem masy (przejścia) między klapą bagażnika a karoserią samochodu (VW Golf III), zrobiłem masę pod zawias od klapy, omomierzem sprawdziłem przejście wtyczka - stacyjka rezystancja idealna, drugi pomiar to z stacyjki do (+) anteny i tam przejścia nie ma a SWR 3

0
  • #8 30 Lip 2010 08:04
    zales.vip
    Poziom 14  

To jeszcze sprawdź omomierzem czy masz przejście pomiędzy środkową żyłą przewodu antenowego we wtyczce, a promiennikiem anteny.

0
  • #9 30 Lip 2010 08:23
    stemar28
    Poziom 17  

Szkoda ze nie możesz zrobić fotki tego montażu. Może antena ma za słabą mase i temu nie chce sie stroić , czy antena reaguje na dotyk? Próbowałeś wsnąć i wysunąć promiennik hest jakaś różnica na swerze?

0
  • #10 30 Lip 2010 09:00
    sivy21
    Poziom 10  

stemar28 napisał:
    Szkoda ze nie możesz zrobić fotki tego montażu. Może antena ma za słabą masę i temu nie chce się stroić , czy antena reaguje na dotyk? Próbowałeś wsunąć i wysunąć promiennik jest jakaś różnica na swerze?

Fotki nie mogę zrobić, antena reaguje na dotyk bo swr pokazuje 3,5 jak promiennik jest wysunięty na max i i spada do 2,5 jak jest schowany a niżej nie chce zejść :(
    A co do przejścia gorącej żyły to jest przejście między wtyczką a anteną

0
  • #11 02 Sie 2010 04:09
    SP8JZ
    Poziom 33  

Zaraz zaraz robi się bałagan. Jakie ceramiki i jakie masy, jakie stacyjki (?) Twój przypadek jest typowy, po prostu antena zamontowana na rogu pojazdu ma najprawdopodobniej rezonans gdzie indziej niż przewidział producent.
    Reflektometrem możesz go znaleźć na częstotliwościach (kanałach) poza pasmem. Ot cała filozofia.
    Zmierz kolego długość kabla antenowego i jak da radę odczytaj numery
    PS. Co to za fachman takie durnoty opowiada? Gość chciał Ci kulturalnie dać do zrozumienia "spadaj, ja się na tym nie znam"

0
  • #12 02 Sie 2010 08:08
    Olek II
    Moderator

SP8JZ napisał:

Zmierz kolego długość kabla antenowego i jak da radę odczytaj numery

Co ma długość kabla w tym przypadku i jego numery do rzeczy?

0
  • #13 02 Sie 2010 08:52
    sivy21
    Poziom 10  

Przewód antenowy to RG58 linka miedziana z oplotem, taki powinien być, długość jego wynosi 4 metry, ale z tego co wiem długość tego przewodu nie ma znaczenia ponieważ montuje presidenta lincolna i wszystko gra, a gdy podepnę tego nieszczęsnego unidena i mam problem z SWR.

Dodano po 3 [minuty]:

SP8JZ napisał:
    Twój przypadek jest typowy, po prostu antena zamontowana na rogu pojazdu ma najprawdopodobniej rezonans gdzie indziej niż przewidział producent.

Powiem Ci kolego że nie zgodzę się z tą opinią bo inne anteny pracują wyżej zamontowane i wszystko gra

0
  • #14 02 Sie 2010 23:19
    SP8JZ
    Poziom 33  

Nie mówię tego na 100%. Trzeba wziąć wszystko, co może stwarzać problem to m.in.. słabo a wręcz tragicznie filtrowane nadajniki w unidenach. W przypadku prawie-radia, prawie-kabla i prawie-anteny, gdzie antena razem z kablem jest prawie w rezonansie stosuje się metody zbycia klienta WFS 1.0, bo taka antena nigdy w rezonansie nie będzie jest to fizycznie niemożliwe
    Filtr nadawczy powinien załatwić sprawę harmonicznych.
    Utnij RG58 na dł. 3695mm.

0
  • #15 03 Sie 2010 00:34
    tw_80
    Poziom 2  

I proponuję mocowanie antenki na środku dachu np.na magnes bo w czasie jazdy info przez sibi potrzebujesz mieć co czeka na Ciebie z przodu a nie z tyłuy i na środku dachu masz dużo lepsze odbicie fal i odbiór.

0
  • #16 03 Sie 2010 01:05
    SP8JZ
    Poziom 33  

Hehe spróbuj to kolego przetłumaczyć komuś w praktyce, a nie tylko na forum. Pojemność kabla i , pojemność przeciwwag, która jest w tym przypadku karoserią i co ma do tego antena skrócona elektrycznie.
    Nikogo to nie interesuje podobnie jak to, że CB to fale krótkie.
    Antena ma ładnie wyglądać na samochodzie.

0
  • #17 03 Sie 2010 08:01
    PKi
    Poziom 21  

sivy21 napisał:
    ..... ponieważ montuje presidenta lincolna i wszystko gra, a gdy podepnę tego nieszczęsnego unidena i mam problem z SWR

Czy to znaczy że po podpięciu lincolna SWR jest inny?

0
  • #18 03 Sie 2010 08:36
    sivy21
    Poziom 10  

tw_80 napisał:
    I proponuję mocowanie antenki na środku dachu np.na magnes bo w czasie jazdy info przez sibi potrzebujesz mieć co czeka na Ciebie z przodu a nie z tyłuy i na środku dachu masz dużo lepsze odbicie fal i odbiór.

Gdy antena zamontowana jest na klapie bagażnika to fale promieniują pod kątem czyli po przekątnej samochodu jak antena zamontowana jest z tyłu po lewej stronie to mnie słychać najlepiej z tyłu po lewej stronie i z przodu po prawej stronie jest w książce schemat odbitych fal nie mam skanera żeby go dodać i pokazać...

Dodano po 3 [minuty]:

PKi napisał:
    sivy21 napisał:
    ..... ponieważ montuje presidenta lincolna i wszystko gra, a gdy podepnę tego nieszczęsnego unidena i mam problem z SWR

Czy to znaczy że po podpięciu lincolna SWR jest inny?

to znaczy że przy tym lincolnie mogę wszystko zestroić na poziomie swr około 1.1
    a przy tym drugim radiu unidenie nie mogę i swr jest 2,5 do 3, jestem przekonany że to coś z tą masą na obudowie radia, ponieważ minus z zasilania powinien iść na obudowę a nie mam tam tego minusa.

0
  • #19 03 Sie 2010 09:01
    Olek II
    Moderator

To zamiast anteny, do miernika zastosuj sztuczne obciążenie, zobaczysz jaka będzie fala odbita. Trzeba to zrobić, aby wyeliminować radio lub antenę. Pomiar na sztucznym obciążeniu odpowie na pytanie co jest uszkodzone.

SP8JZ, nie wypisuj bzdur z docinaniem kabla z dokładnością do 5mm. Kabla dajemy tyle ile trzeba. Jak się będzie miało zestrojenie, jeśli po całej "operacji" wyjmiemy z długości całej linii kabelek do miernika i długość samego miernika, która to bierze udział w strojeniu? Pomyśl i nie pisz bzdur.

0
  • #20 03 Sie 2010 11:14
    gregorio27
    Poziom 31  

A może kolega napisze czym i jak mierzy SWR ? Pomiary za pomocą Linkolna na której bandzie? Gdyby to było bliżej osobiście bezpłatnie wykonałbym pomiary to dziwne zjawisko by SWR zależał od podłączonego radia.

0
  • #21 03 Sie 2010 11:36
    SP8JZ
    Poziom 33  

Do unidena wystarczy podłączyć analizator i wyjaśnia się sprawa "dziwnego swr"

0
  • #22 03 Sie 2010 12:47
    sivy21
    Poziom 10  

gregorio27 napisał:
    A może kolega napisze czym i jak mierzy SWR ? Pomiary za pomocą Linkolna na której bandzie? Gdyby to było bliżej osobiście bezpłatnie wykonałbym pomiary to dziwne zjawisko by SWR zależał od podłączonego radia.

miernikiem krzyżowym (nazwy nie podam żeby nie reklamować), lincoln też ma swr miarkę ale nie patrzę na nią, Lincoln mam na bandzie G robię trzy pomiary 1 to na 26.960; 2 na 27.200 i 3 pomiar 27.400

a co do analizatora to nie mam dostępu a kosztują około 1300zł :(

0
  • #23 03 Sie 2010 13:21
    stemar28
    Poziom 17  

Zmień kolego antenę albo sposób jej montażu i bedzie po kłopocie.Podmieniasz radia dalej masz ten sam problem, a co do sprawdzenia unidena to wsadź go do innego auta i pod inną antenę i pewnie będzie działał i swrka pokazywał poprawnie. Niech kolega podjedzie na dobry serwis i po kłopocie wypowie sięktoś kompetentny podmieni jedną drugą antenę ,a przede wszystkim sprawdzi montaż anteny.

0
  • #24 03 Sie 2010 13:32
    sivy21
    Poziom 10  

stemar28 napisał:
    Zmień kolego antenę albo sposób jej montażu i bedzie po kłopocie.Podmieniasz radia dalej masz ten sam problem, a co do sprawdzenia unidena to wsadź go do innego auta i pod inną antenę i pewnie będzie działał i swrka pokazywał poprawnie. Niech kolega podjedzie na dobry serwis i po kłopocie wypowie sięktoś kompetentny podmieni jedną drugą antenę ,a przede wszystkim sprawdzi montaż anteny.

Kolego mój błąd nie dopisałem że przy podłączeniu radia Lincoln wszystko gra robiłem 3 pomiary tj. na kanale 1,20,40 i swr wynosił 1,0; 1,1 i 1,2 a w tym unidenie swr 2,5 do 3

0
  • #25 03 Sie 2010 14:36
    Olek II
    Moderator

Doczekam się odpowiedzi na wcześniejszy post? czy dalej będziecie "żuć szmaty"?
    Takie myślenie do niczego nie prowadzi. Trzeba myśleć konstruktywnie w takim temacie, jest nietypowy.

gregorio27 napisał:
    na której bandzie?

Na bandzie "Mokotów" :D
    Popraw to zanim wyląduje w koszu.

0
  • #26 03 Sie 2010 14:56
    sivy21
    Poziom 10  

Olek II napisał:
    Doczekam się odpowiedzi na wcześniejszy post? czy dalej będziecie "żuć szmaty"?
    Takie myślenie do niczego nie prowadzi. Trzeba myśleć konstruktywnie w takim temacie, jest nietypowy.

nie mam sztucznego obciążenia, bo nie ma tu sklepu elektronicznego :(

gregorio27 napisał:
    na której bandzie?

Na bandzie "Mokotów" :D
    Popraw to zanim wyląduje w koszu.

jak mam napisać ? band?

0
  • #27 03 Sie 2010 15:20
    Olek II
    Moderator

To jest czterdziestka np. E, D, C. Jakie bandy?
    Jak nie masz sztucznego obciążenia, to przykre, nic nie zrobisz.
    Dalej będą posty, "a może by tak", zaśmiecanie forum.

0
  • #28 03 Sie 2010 18:13
    sivy21
    Poziom 10  

Olek II napisał:
    To jest czterdziestka np. E, D, C. Jakie bandy?
    Jak nie masz sztucznego obciążenia, to przykre, nic nie zrobisz.
    Dalej będą posty, "a może by tak", zaśmiecanie forum.

kolego jaka 40?
    Pisałem o presidencie lincolnie o band i każda z nich jest podzielona na 50 kanałów, napisałem na którym paśmie robiłem pomiar a TY mnie mieszasz z błotem

Jeżeli jedne radio działa na tym zestawie (lincoln), a uniden nie to chyba i napewno radio jest uszkodzone logika

0
  • #29 04 Sie 2010 10:24
    SP8JZ
    Poziom 33  

Uszkodzenie można podejrzewać jak najbardziej. Może to być np. zimny lut na którymś z filtrów wyjściowych. Tłukę Ci po raz kolejny, że to jest najprawdopodobniej objaw dużej zawartości harmonicznych na fali nośnej co może być fabrycznie normalne dla tego radia. Miałem go nie raz na stole i widziałem jak to chodzi zresztą radia mają z tego powodu zakaz sprzedaży.

0
  • #30 15 Lip 2011 17:05
    janek1815
    Poziom 38  

Odgrzebię trochę temat który jest identyczny z moim. Nigdy nie mierzyłem SWR akurat w tym aucie po prostu przełożyłem CB+antene z poprzedniego auta tam było koło 1,2. Obecnie jakiś czas temu pies odgryzł kabel od anteny (SWR -brakło skali) Po wymianie kabla SWR około 2,8. Miejsce montażu anteny to HAK holowniczy antena to Lemm 2001 turbo. Czy uda się ją zestroić niżej w tym miejscu montażu? Auto mondeo kombi. Nie mogę zamontować anteny na relingach a druga rzecz to klapa bagażnika jest tak spasowana że nawet nie wejdzie uchwyt aby go przykręcić na obrzeżach tak więc montaż na klapie również odpada

Moderowany przez c2h5oh:

3.1.19. (13) Zabronione jest publikowanie wpisów w dyskusjach archiwalnych.
    Do tego jeszcze to:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1725727.html

0