Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana podświetlenia lampy w oscyloskopie na LED

nelik1987 29 Lip 2010 13:19 4088 3
 • Oświetlenie lampy oscyloskopu Leader 1021 zrealizowane było na 3 żarówkach, które niestety z czasem przepaliły się. Z braku odpowiednich żarówek należało zamienić je na inne źródło światła. Wybór padł na białe diody LED o mocy około 0,4W. W pierwszej kolejności przystąpiono do otwarcia urządzenia pamiętając oczywiście o wyjęciu wtyczki zasilającej. Jako, że oscyloskop zasilany jest napięciem sieciowym 230V istnieje ryzyko porażenia prądem elektrycznym. Po otwarciu pokrywy wymontowany został element z żarówkami podświetlającymi lampę oscyloskopu oraz z potencjometrami do regulacji parametrów wizualnych plamki. Żarówki obudowane były metalowym odbłyśnikiem ukształtowanym tak by światło padające z żarówek odbijało się i w większej części padało na krawędź lampy.

  Wymiana podświetlenia lampy w oscyloskopie na LED Wymiana podświetlenia lampy w oscyloskopie na LED

  Na rysunku poniżej pokazano przepalone żarówki zainstalowane w oscyloskopie, nowe białe diody LED oraz płytkę drukowaną, na której zamocowane były żarówki. Żarówki zasilane były napięciem przemiennym o regulowanej wartości od 0V do 14V. Do zasilania LEDów niezbędne było źródło napięcie stałego, dlatego zastosowano mostek prostowniczy oraz kondensator do stabilizacji napięcia.

  Wymiana podświetlenia lampy w oscyloskopie na LED

  Problem stanowił dobór odpowiedniego rezystora ograniczającego prąd diod do 100mA. Początkowo diody miały być połączone równolegle co wymagało zastosowania rezystora o wartości około 55Ω i mocy ponad 5W !. Z braku odpowiedniego rezystora zastosowano połączenie szeregowe 3 diod LED co w rezultacie dawało mniejsze straty na rezystorze ograniczającym prąd diod. Dobrany rezystor powinien mieć wartość 91Ω i moc około 0,91W. Niestety nie udało się znaleźć odpowiednio mocnego rezystora więc zastosowano połączenie równoległe 5 rezystorów o mocy 0,2W i rezystancji 470Ω.

  Wymiana podświetlenia lampy w oscyloskopie na LED

  W rezultacie otrzymano rezystor o mocy 1W i rezystancji wypadkowej (obliczonej 94Ω) 97,4Ω.Na błąd pomiaru wpływają tutaj niedokładność wykonania poszczególnych rezystorów oraz rezystancja przewodów pomiarowych.

  Wymiana podświetlenia lampy w oscyloskopie na LED

  Zastosowane diody LED charakteryzują się biała zimną barwą oraz szerokim kątem świecenia co znacznie polepszyło efekt końcowy. Diody LED posiadają jednak wadę związaną z dość kierunkowym strumieniem świetlnym w porównaniu z żarówkami. Z tego powodu należało zainstalować diody tak by świeciły bezpośrednio w stronę krawedzi lampy oscyloskopu. Do tego celu wykorzystano kawałki drutu by stworzyć stelaż dla diod. Połączenie szeregowe diod wymagało niewielkiej ingerencji w ścieżki zawarte na płytce drukowanej ponieważ była ona przygotowana pod połączenie równoległe źródeł światła. Należało w dwóch miejscach przerwać ścieżki przecinając je nożem tak by zapewnić połączenie szeregowe trzech diod.

  Wymiana podświetlenia lampy w oscyloskopie na LED

  Dla zapewnienia napięcie stałego zasilającego diody LED zastosowano mostek prostowniczy , a dla stabilizacji napięcia wykorzystano kondensator o wartości 10μF.

  Wymiana podświetlenia lampy w oscyloskopie na LED

  Całość połączeń została dokładnie zabezpieczona rurkami termokurczliwymi. Dla zabezpieczenia diod przez zwarciem o metalowy odbłyśnik przyklejono kawałki taśmy izolacyjnej tak by wyprowadzenia LEDów nie zwarły się dotykając blaszki. W przypadku zastosowania diod LED nie potrzebne były właściwości odbijające odbłyśnika, ponieważ diody LED świecą kierunkowo.

  Wymiana podświetlenia lampy w oscyloskopie na LED

  Efekt końcowy zaprezentowano na poniższych rysunkach, na pierwszym z nich ekran nie podświetlony na kolejnym ekran z podświetleniem LED. Należy dodać że napięcie zasilania diod jest regulowane przez potencjometr umieszczony z przodu obudowy z podpisem "ILLUM" co zapewnia płynna regulację natężenia oświetlenia.

  (Niestety zaprezentowane zdjęcia nie oddają jakości oświetlenia jakie uzyskano w rzeczywistości. Z powodzeniem można jednak przyznać, że obecne podświetlenie znacznie przewyższa poprzednie o mdłej żółtej barwie. Również intensywność podświetlenia jest znacznie lepsza w porównaniu do poprzedniego rozwiązania.)

  Wymiana podświetlenia lampy w oscyloskopie na LED

  Wymiana podświetlenia lampy w oscyloskopie na LED

  Artykuł pochodzi z mojej strony www.mikrokontrolery.org - zapraszam

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  nelik1987

  Poziom 31  
  Offline 
  Specjalizuje się w: elektrotechnika
  nelik1987 napisał 2157 postów o ocenie 377, pomógł 42 razy. Mieszka w mieście Gdańsk. Jest z nami od 2004 roku.
 • Computer ControlsComputer Controls
 • #2
  cirrostrato
  Poziom 36  
  Bene...ale ja nie spotkałem jeszcze żarówki, której w pewnym sklepie w Warszawie bym tanio nie kupił.
 • Computer ControlsComputer Controls
 • #3
  tascom
  Poziom 11  
  Popieram pomysł, poza tym to w sumie nawet mniejsze zużycie energii. Podświetlenie wyjątkowo łatwe do wykonania. Trudno mi jednak ocenić przydatność, ponieważ osobiście używam oscyloskopu cyfrowego z wyświetlaczem LCD, a tam podświetlenie jest obowiązkowe ;)
  ->cirrostrato
  Zrozum innych, że nie każde miasto (nawet wojewódzkie) to Warszawa (w sensie, że sklepy są tak dobrze zaopatrzone). U mnie w Dębicy nawet taki TL082, czy żarówki do podświetlenia panela w radiu samochodowym są na zamówienie.
 • #4
  nelik1987

  Poziom 31  
  Żarówkę pewnie i bym dostał ale była sobota wieczór a ja potrzebowałem oscyloskopu więc wymieniłem je na diody. Do tego jak już pisałem chciałem poprawić jasność podświetlenia.