Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wymiana podświetlenia lampy w oscyloskopie na LED

nelik1987 29 Jul 2010 13:19 4304 3
IGE-XAO
 • Oświetlenie lampy oscyloskopu Leader 1021 zrealizowane było na 3 żarówkach, które niestety z czasem przepaliły się. Z braku odpowiednich żarówek należało zamienić je na inne źródło światła. Wybór padł na białe diody LED o mocy około 0,4W. W pierwszej kolejności przystąpiono do otwarcia urządzenia pamiętając oczywiście o wyjęciu wtyczki zasilającej. Jako, że oscyloskop zasilany jest napięciem sieciowym 230V istnieje ryzyko porażenia prądem elektrycznym. Po otwarciu pokrywy wymontowany został element z żarówkami podświetlającymi lampę oscyloskopu oraz z potencjometrami do regulacji parametrów wizualnych plamki. Żarówki obudowane były metalowym odbłyśnikiem ukształtowanym tak by światło padające z żarówek odbijało się i w większej części padało na krawędź lampy.

  Wymiana podświetlenia lampy w oscyloskopie na LED Wymiana podświetlenia lampy w oscyloskopie na LED

  Na rysunku poniżej pokazano przepalone żarówki zainstalowane w oscyloskopie, nowe białe diody LED oraz płytkę drukowaną, na której zamocowane były żarówki. Żarówki zasilane były napięciem przemiennym o regulowanej wartości od 0V do 14V. Do zasilania LEDów niezbędne było źródło napięcie stałego, dlatego zastosowano mostek prostowniczy oraz kondensator do stabilizacji napięcia.

  Wymiana podświetlenia lampy w oscyloskopie na LED

  Problem stanowił dobór odpowiedniego rezystora ograniczającego prąd diod do 100mA. Początkowo diody miały być połączone równolegle co wymagało zastosowania rezystora o wartości około 55Ω i mocy ponad 5W !. Z braku odpowiedniego rezystora zastosowano połączenie szeregowe 3 diod LED co w rezultacie dawało mniejsze straty na rezystorze ograniczającym prąd diod. Dobrany rezystor powinien mieć wartość 91Ω i moc około 0,91W. Niestety nie udało się znaleźć odpowiednio mocnego rezystora więc zastosowano połączenie równoległe 5 rezystorów o mocy 0,2W i rezystancji 470Ω.

  Wymiana podświetlenia lampy w oscyloskopie na LED

  W rezultacie otrzymano rezystor o mocy 1W i rezystancji wypadkowej (obliczonej 94Ω) 97,4Ω.Na błąd pomiaru wpływają tutaj niedokładność wykonania poszczególnych rezystorów oraz rezystancja przewodów pomiarowych.

  Wymiana podświetlenia lampy w oscyloskopie na LED

  Zastosowane diody LED charakteryzują się biała zimną barwą oraz szerokim kątem świecenia co znacznie polepszyło efekt końcowy. Diody LED posiadają jednak wadę związaną z dość kierunkowym strumieniem świetlnym w porównaniu z żarówkami. Z tego powodu należało zainstalować diody tak by świeciły bezpośrednio w stronę krawedzi lampy oscyloskopu. Do tego celu wykorzystano kawałki drutu by stworzyć stelaż dla diod. Połączenie szeregowe diod wymagało niewielkiej ingerencji w ścieżki zawarte na płytce drukowanej ponieważ była ona przygotowana pod połączenie równoległe źródeł światła. Należało w dwóch miejscach przerwać ścieżki przecinając je nożem tak by zapewnić połączenie szeregowe trzech diod.

  Wymiana podświetlenia lampy w oscyloskopie na LED

  Dla zapewnienia napięcie stałego zasilającego diody LED zastosowano mostek prostowniczy , a dla stabilizacji napięcia wykorzystano kondensator o wartości 10μF.

  Wymiana podświetlenia lampy w oscyloskopie na LED

  Całość połączeń została dokładnie zabezpieczona rurkami termokurczliwymi. Dla zabezpieczenia diod przez zwarciem o metalowy odbłyśnik przyklejono kawałki taśmy izolacyjnej tak by wyprowadzenia LEDów nie zwarły się dotykając blaszki. W przypadku zastosowania diod LED nie potrzebne były właściwości odbijające odbłyśnika, ponieważ diody LED świecą kierunkowo.

  Wymiana podświetlenia lampy w oscyloskopie na LED

  Efekt końcowy zaprezentowano na poniższych rysunkach, na pierwszym z nich ekran nie podświetlony na kolejnym ekran z podświetleniem LED. Należy dodać że napięcie zasilania diod jest regulowane przez potencjometr umieszczony z przodu obudowy z podpisem "ILLUM" co zapewnia płynna regulację natężenia oświetlenia.

  (Niestety zaprezentowane zdjęcia nie oddają jakości oświetlenia jakie uzyskano w rzeczywistości. Z powodzeniem można jednak przyznać, że obecne podświetlenie znacznie przewyższa poprzednie o mdłej żółtej barwie. Również intensywność podświetlenia jest znacznie lepsza w porównaniu do poprzedniego rozwiązania.)

  Wymiana podświetlenia lampy w oscyloskopie na LED

  Wymiana podświetlenia lampy w oscyloskopie na LED

  Artykuł pochodzi z mojej strony www.mikrokontrolery.org - zapraszam

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  nelik1987
  Level 31  
  Offline 
  Has specialization in: elektrotechnika
  nelik1987 wrote 2182 posts with rating 408, helped 43 times. Live in city Gdańsk. Been with us since 2004 year.
 • IGE-XAO
 • #2
  cirrostrato
  Level 37  
  Bene...ale ja nie spotkałem jeszcze żarówki, której w pewnym sklepie w Warszawie bym tanio nie kupił.
 • IGE-XAO
 • #3
  tascom
  Level 11  
  Popieram pomysł, poza tym to w sumie nawet mniejsze zużycie energii. Podświetlenie wyjątkowo łatwe do wykonania. Trudno mi jednak ocenić przydatność, ponieważ osobiście używam oscyloskopu cyfrowego z wyświetlaczem LCD, a tam podświetlenie jest obowiązkowe ;)
  ->cirrostrato
  Zrozum innych, że nie każde miasto (nawet wojewódzkie) to Warszawa (w sensie, że sklepy są tak dobrze zaopatrzone). U mnie w Dębicy nawet taki TL082, czy żarówki do podświetlenia panela w radiu samochodowym są na zamówienie.