Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jakie bezpieczniki (ile amper) w domu?

06 Wrz 2004 17:58 37083 11
  • Poziom 10  
    mieszkam w bloku z połowy lat 70-tych , jakie powinny byc bezpieczniki ( co powinno pisac na nich ) ile amper ,aby dobrze zabezpieczyc stara , awaryjna instalacje? jak to jest?, co daje wieksza ilosc amper- tzn ze bezpiefczniki wybije juz przy niewielkim zwarciu lub przeciązeniu??

dziekuje za pomoc
  • Poziom 30  
    Jak jest zrobiona instalacja? Czy bezpiecznik główny jest na klatce?, przewody aluminiowe?, ile obwodów w mieszkaniu?.
  • Poziom 10  
    bezpiecznik głowny jest na klatce, przewody aluminiowe , trzy obwody
  • Specjalista AGD
    Witam!!!
    W starych instalacjach z tamtych lat bezpieczniki sa stopniowane i na
    zabezpieczeniu glownym jest np.32 A i schodzi na zabezpieczenie do 16 A
    przed twoj licznik a nastepnie na twoim liczniku jest juz tylko 10 A poniewaz nie przewidziano wtedy ze beda pralki autom.czajniki bezprzewodowe itd. Jezeli przy liczniku zalozysz teoretycznie wiekszy bezpiecznik niz zabezpieczenie przed licznikiem to bedzie wysadzalo bezpieznik za licznikiem i bedziesz mial ciagle klopoty z plombowaniem bezpiecznikow a to teraz jedyne 120 pln.Musisz ograniczyc korzystanie z odbiornikow duzej mocy jednoczesnie na raz.
  • Poziom 10  
    aha i jeszcze na klatce jest juz "nowoczesny" bezpiecznik taki przełaczany gora-dół pisze na nim 16A

z góry dzięki za pomoc
  • Poziom 39  
    Nie wiele można z tym zrobić, jeżeli do miejsca zabezpieczeń dochodzi więcej obwodów to możesz je rozbić na maksymalną ilość bezpieczników.
    Acha im więcej Amperów na na bezpieczniku tym mniej czuły jest na przeciążenia. ( od zwarcia sprawny bezpiecznik w dobrze zestopniowanej instalacji powinien zadziałać niezależnie od swojej wartości). Przypominam o przeciwporażeniowej funkcji zabezpieczeń- w przypadku przebicia napięcia na zerowany element obudowy bezpiecznik, po przepłynięciu przez niego prądu zwarcia ma obowiązek zadziałać( lub przepalić się jeśli jest topikowy) Najgorsze są tzw automaty- ich klasyfikacja mieści gdzieś za D i nigdy nie wiadomo jaki mają rozrzut parametrów.
    Pozdr. J
  • Poziom 10  
    rozumiem,że jeżeli przed licznikiem mam 16 A to te trzy bezpieczniki do skrzynki za licznikiem musze kupic 10 A??
  • Poziom 39  
    Tak wynika z zasady selektywności zabezpieczeń, ważne jeszcze jaka jest charakterystyka jeżeli ten przed licznikiem jest topikowy gG to te za mogą być C lub ( zalecane)B. Jeżeli przed licznikiem masz S-kę B16A to nie masz już za bardzo pola manewru, 16 w tej samej grupie co 10 przy zwarciu wyłaczy się razem z 10., Takie stopniowanie jest przydatne tylko dla przeciążeń, a niewielka różnica nie gwarantuje selektywności.
    Pozdr. J.
  • Poziom 10  
    jeszcze jedno pytanie, dowiedziałem sie że musze w mojej instalacji zamontowac bezpieczniki 10 i 16A , zapomniałem tylko zapytac ktore mają byc do obwodu z oswietleniem a ktore do obwodu z gniazdkami.

z gory dzieki za pomoc
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 1  
    Mam podobny problem , nie wiem jakiej mocy dac bezpieczniki w budynku mieszkalnym gdzi zasilanie doprowadzilem z domu obok 3 fazy,od sily podczepienie
  • Admin grupy AGD
    Witam
    Tak ogólnie na gniazda stosuje się S191C16 na obwody oświetleniowe S191B10 ale nie piszesz jakie zabezpieczenia są "domu obok "